AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 19.11. 20:00

NCAA Preview – Week 12/2021

Už pouze dva hrací víkendy chybí k rozluštění finálových dvojic do konferenčních finále, které nám objasní, jak že to vlastně bude v Playoff. Velké bitvy jsou na pořadu jak v Big Ten, tak v Pac-12. Zatímco Ohio State hostí Michigan State, Oregonští vyjíždějí na horkou půdu do Utahu.  

So 18:00, no. 7 Michigan State @ no. 4 Ohio State

Přední mužstva Big Ten se napřímo střetnou o tom, kdo bude mít naději na Playoff, a kdo se bude ucházet už jen o prestižní NY6 bowl. Ohio State předvedli minulý víkend naprosto dominantní výkon, ve kterém deklasovali Purdue 59-31. Obrana sice nevypadá kdovíjaká, ale především útok je hnacím motorem celého programu. 

Teď však čeká Top 4 tým střetnutí s Michiganem State, kteří se nachází na 7. pozici rankingu. Dokáže obrana zastavit jednoho z největších favoritů o Heisman Trophy, running backa Kenneth Walkera III? Bude chtít ofenzíva Sparťanů vše sázet na běhovou hru, když jsou Buckeyes tak silní právě v běhové obraně? 

Pro Buckeyes jsou Sparťané nejsilnějším protivníkem od druhého týdne, kdy v domácím prostředí prohráli s Oregonem. Naopak hosté mají ve svém rozpisu důležitou výhru s rivaly z Michiganu, a přidat další vítězství s týmem na vrcholu Big Ten, by jejich naděje na Playoff jenom posílily. 

Pokud se podaří obraně Buckeyes zastavil Walkera III, stále bude záležet na jejich secondary, jak se poradí s quarterbackem Paytonem Thornem, který v posledním utkání proti Marylandu zazářil 4 naházenými touchdowny. Ten sice v předchozích pěti utkáních zaznamenal 7 interceptionů, nikterak to nesnižuje kvalitu jeho ruky, aby kteroukoliv obranu dokázal proházet. K tomu mu bude nápomocen kamarád z dětství a jeho vrchní zachytávač – wide receiver Jayden Reed. Ten už letos zaznamenal 829 zachycených yardů pro 7 touchdownů.

To nejlepší, co nám může zápas nabídnout, je ofenzíva domácích. Quarterback C. J. Stroud patří ke spolufavoritům o Heisman Trophy, a ne nadarmo. V letošním roce chyběl pouze v jednom utkání, přesto dokázal nastřádat 30 naházených touchdownů a pouze 5 interceptionů. V každém zápase naházel průměrně 337 yardů. Do karet této power ofenzívy hrají playmakeři, kterých není zrovna málo. Po zemi se skvěle prezentuje nováček TreVeyon Henderson, který už naběhal přes tisíc yardů. V zachytávání je kromě známé dvojice Garrett Wilson - Chris Olave, o něco více překvapujícím objevem Jaxon Smith-Njigba. Tento druhoročák dokonale souzní se C. J. Stroudem, a ke štěstí mu chybí už jen o pár touchdownů více.

Favoritem jsou jistě domácí, avšak vůbec bych nepodceňoval hosty, kteří se dokázali dostat už z horší šlamastiky, než kterou představuje zápas v The Shoe.

Koho sledovat: RB Kenneth Walker III (Michigan State), QB C.J. Stroud (Ohio State), WR Chris Olave (Ohio State), WR Garrett Wilson (Ohio State), WR Jaxon Smith-Njigba (Ohio State), RB TreVeyon Henderson (Ohio State)

Michigan State

Passing Offense - 251 yardů/z (48. v lize)

Rushing Offense - 197 yardů/z (30. v lize)

Passing Defense - 329 yardů/z (130. v lize)

Rushing Defense - 114 yardů/z (20. v lize)

Ohio State

Passing Offense - 353 yardů/z (6. v lize)

Rushing Offense - 196 yardů/z (31. v lize) 

Passing Defense - 261 yardů/z (108. v lize)

Rushing Defense - 105 yardů/z (14. v lize)

So 18:00, no. 10 Wake Forest @ Clemson

ACC má na programu další atraktivní duel. Skvěle hrající Demon Deacons vyráží vstříc naději na Playoff, přestože nemají ty největší naděje. Domácí Tigers v letošní sezóně tápou a i když se nachází na bilanci 7-3, rozhodně se od mužstva Dabo Swinneyho čekalo mnohem více. 

Domácí Clemson v letošní sezónu sice začal porážkou s Georgií, ale i s nepříliš povedeným startem se nečekalo, že se poprvé od 2014 (založení Playoff) nedostanou do finálové čtyřky. Především porážky na NC State v prodloužení, a následný debakl v Pittsburghu jejich naděje definitivně rozprášil. Největší nepříjemností Tigers je nefungující ofenzíva. Po odchodu quarterbacka Trevor Lawrence a running back Travis Etienneho, se sice očekával mírný útlum, ale po roční ozdravující přestávce se vracel jeden z top wide receiverů Justyn Ross. Navíc na quarterbacku vše vypadalo skvěle připravené pro DJ Uiagaleleie, který si už pár povzbudivých startů v předchozím roce připsal. Ani to však nestačilo. Problémy Tigers tak hasí obrana, která si drží svůj standart opřený o zkušenou dvojici linebackerů Jamese Skalskiho a Baylon Spectora.

Hosté z Wake Forest mají ideální možnost, jak konečně porazit velký fotbalový program. Ofenzíva vedená quarterbackem Sam Hartmanem hraje v letošní sezóně skvěle, a aktuálně patří ke spolufavoritům ACC. Demon Deacons jsou momentálně na bilanci 9-1. Hartman v letošním roce naházel už 3 163 yardů, ke kterým přidal 30 touchdownů vzduchem a 9 touchdownů po zemi. V jeho posledních dvou utkáních sice hodil 8 touchdownů, ale nepřenesl se přes 50 % úspěšnost passů, a k tomu si ještě připsal nelichotivých 5 interceptionů. Dvojice jeho wide receiverů bude v následujících třech utkáních (Dva v základní části + bowl) atakovat 1 000 zachycených yardů. Nejblíž k tomu má A.T. Perry, kterému chybí 82 yardů. 

V tomto utkání se budou hosté snažit držet krok s domácími hlavně díky ofenzívě. Pokud se jim nebude dařit a zadrhnou se, nelze očekávat, že průměrná obrana dokáže zastavovat letos průměrnou ofenzívu Clemsonu. Právě tady vidím největší šanci pro Tigers, se konečně nadechnout k lepším zítřkům a oprášit talent, kterým jejich soupiska vlastní. 

Koho sledovat: QB Sam Hartman (Wake Forest), WR A.T. Perry (Wake Forest), CB Andrew Booth Jr. (Clemson), LB James Skalski (Clemson)

Wake Forest

Passing Offense - 318 yardů/z (14. nejlepší)

Rushing Offense - 180 yardů/z (49. nejlepší)

Passing Defense - 238 yardů/z (81. nejlepší)

Rushing Defense - 201 yardů/z (115. nejlepší)

Clemson

Passing Offense - 198 yardů/z (100. nejlepší)

Rushing Offense - 145 yardů/z (80. nejlepší)

Passing Defense - 197 yardů/z (28. nejlepší)

Rushing Defense - 111 yardů/z (17. nejlepší)

So 21:30, SMU @ no. 5 Cincinnati

Jestli někdo ještě může dokázat zastavit Cincinnati v cestě k neporazitelnosti, pravděpodobně to jsou Mustangové z Dallasu. Hosté sice v posledních třech utkáních hned 2x našli svého přemožitele, přesto mají pořád naději dostat se mezi Top 25. K tomu však musí překonat passovou obranu Cincy.

Bearcats mají letos velkou naději se díky neporazitelnosti doškrábat k Playoff, což by se stalo poprvé týmu mimo Power 5 konference, kterému by se to podařilo. Často můžeme slyšet, že Cincinnati nejsou tým, který by měl kvality konkurovat Power 5 týmům, ale kdo porazil Notre Dame, kteří byli v té době téměř 30 domácích zápasů neporaženi? Cincinnati kromě nasazených Notre Dame nehráli proti žádnému jinému týmu z Top 25. To však nesnižuje jejich kvality. Quarterback Desmond Ridder hraje účelně, zbytečně nechybuje, a dokáže svým stylem game-managera efektivně řídit ofenzívu. Pokud se mají dostat domácí pod tlak, budou to muset SMU zkoušet po zemi.

Southern Methodist má průměrný běhový útok, který je opřený o dvojici Ulysses Bentley IV a Tre Siggers. Ti zatím v dosavadních utkáních nasbírali 1 180 yardů pro 11 touchdownů, což jen dokazuje, že tento útok je spíše passový, než běhový. Quarterback Tanner Mordecai, který dorazil do Dallasu z Oklahomy, kde byl vyštípán Spencer Rattlerem, má za sebou působivý ročník. Rodák z Waca, kde sídlí univerzita Baylor, dokázal v 10 utkáních naházet 3 264 yardů s téměř 70 % přesností, a přidat k tomu 37 passových touchdownů. Jestli někdo může z konference AAC porazit dosud nedotknutelný tým Bearcats, jednoznačně to může být Tanner Mordecai. 

Koho sledovat: QB Tanner Mordecai (SMU), WR Danny Gray (SMU), WR Rshee Rice (SMU), QB Desmond Ridder (Cincinnati), CB Ahmad Gardner (Cincinnati)

SMU

Passing Offense – 329 yardů/z (8. nejlepší)

Rushing Offense - 169 yardů/z (61. nejlepší)

Passing Defense - 279 yardů/z (121. nejlepší)

Rushing Defense - 127 yardů/z (34. nejlepší)

Cincinnati

Passing Offense - 244 yardů/z (56. nejlepší)

Rushing Offense - 174 yardů/z (56. nejlepší)

Passing Defense - 164 yardů/z (5. nejlepší)

Rushing Defense - 151 yardů/z (69. nejlepší)

Ne 01:30, no. 3 Oregon @ no. 23 Utah

Jedním z hitů kola je bezesporu střet dvou nasazených celků z konference Pac-12. Zatímco kačeří Oregon se zatím drží v Top 4, hosté z Utahu nemají po třech letošních prohrách naději umístit se v úzkém Playoff.

Oregon má před sebou nejdůležitější tři zápasy sezóny. Pokud je všechny vyhraje, dostane se po 7 letech opět do Playoff. K tomu však musí porazit jak Utah, tak následně i v derby s Oregonskou státní. Pak už by je čekal pouze konferenční šampionát, opět hodně pravděpodobně s Utahem. Ducks musí po zranění CJ Verdella upřít veškerá naděje do Travis Dyeho, který ho od zápasu na Stanfordu skvěle nahradil. V posledních 5 utkáních naběhal v průměru 105 yardů na utkání, ve kterých skóroval 9 touchdownů. Právě Dye a trpělivá hra running quarterbacka Anthony Browna, bude hlavní nadějí na výhru v Utahu. Pokud dokáží po zemi ukrajovat yardy proti průměrné běhové obraně Utes, Ducks můžou slavit oslavit výhru proti nasazenému celku.

To Utah má trochu jiné ambice. Chtějí oplatit Oregonu prohru v konferenčním finále z roku 2019, a ukrást jim tak veškeré naděje. Budou to mít i přes domácí výhodu hodně těžký. Top 20 running game Utes bude čelit Top 25 running defense. Právě tady se rozhodne o nadějích domácích. Utes v letošním roce na svém hřišti ještě neprohráli. Jejich running back trojice Tavion Thomas, TJ Pledger (transfer z Oklahomy) a Micah Bernard už nastřádali 1 672 yardů, přičemž k tomu průměrně potřebují 6,3 yardy na akci. Navíc si dohromady připsali 21 touchdownů. Kdyby náhodou někdo z oné trojice neměl svůj den, quarterback Cameron Rising své běžecké schopnosti už nejednou dokázal. Navíc byl v jeho 278 akcích pouze třikrát sackován. Oregon nečeká nic jednoduchého.

Koho sledovat: DE Kayvon Thibodeaux (Oregon), RB Travis Dye (Oregon), RB Tavion Thomas (Utah), TJ Pledger (Utah)   

Oregon

Passing Offense - 213 yardů/z (85. v lize)

Rushing Offense - 227 yardů/z (10. v lize)

Passing Defense - 248 yardů/z (95. v lize)

Rushing Defense - 119 yardů/z (25. v lize)

Utah

Passing Offense - 223 yardů/z (70. v lize)

Rushing Offense - 215 yardů/z (17. v lize)

Passing Defense - 207 yardů/z (36. v lize)

Rushing Defense - 139 yardů/z (56. v lize)

CFB PLAYOFF Top 25 - Week 12

1. Georgia 10-0

2. Alabama 9-1

3. Oregon 9-1

4. Ohio State 9-1

5. Cincinnati 10-0

6. Michigan 9-1

7. Michigan State 9-1

8. Notre Dame 9-1

9. Oklahoma State 9-1

10. Wake Forest 9-1

11. Baylor 8-2

12. Ole Miss 8-2

13. Oklahoma 9-1

14. BYU 8-2

15. Wisconsin 7-3

16. Texas A&M 7-3

17. Iowa 8-2

18. Pittsburgh 8-2

19. San Diego State 9-1

20. NC State 7-3

21. Arkansas 7-3

22. UTSA 10-0

23. Utah 7-3

24. Houston 9-1

25. Mississippi State 6-4

Dosud neporažené mužstva

Georgia, Cincinnati, UTSA

Zápasy Week 12

Toledo @ Ohio

Western Michigan @ Eastern Michigan

Bowling Green @ Miami (OH)

Northern Illinois @ Buffalo

Central Michigan @ Ball State

Louisville @ Duke

So 02:00, Southern Miss @ Louisiana Tech

So 03:00, Memphis @ Houston

So 03:00, Arizona @ Washington State

So 03:00, Air Force @ Nevada

So 05:30, San Diego State @ UNLV

So 18:00, Charleston Southern @ Georgia

So 18:00, Michigan State @ Ohio State

So 18:00, Iowa State @ Oklahoma

So 18:00, Prairie View A&M @ Texas A&M

So 18:00, Wake Forest @ Clemson

So 18:00, Purdue @ Northwestern

So 18:00, New Mexico State @ Kentucky

So 18:00, Tennessee State @ Mississippi State

So 18:00, Florida Atlantic @ Western Kentucky

So 18:00, Florida State @ Boston College

So 18:00, Wofford @ North Carolina

So 18:00, Rutgers @ Penn State

So 18:00, UMass @ Army

So 18:00, Texas @ West Virginia

So 18:00, South Florida @ Tulane

So 18:00, Kent State @ Akron

So 19:00, Texas State @ Coastal Carolina

So 20:00, Illinois @ Iowa

So 20:00, Arkansas State @ Georgia State

So 20:30, Georgia Tech @ Notre Dame

So 21:00, Arkansas @ Alabama

So 21:30, SMU @ Cincinnati

So 21:30, Michigan @ Maryland

So 21:30, Nebraska @ Wisconsin

So 21:30, Virginia @ Pittsburgh

So 21:30, UAB @ UTSA

So 21:30, Marshall @ Charlotte

So 21:30, Old Dominion @ Middle Tennessee

So 21:30, Minnesota @ Indiana

So 21:30, East Carolina @ Navy

So 21:30, Appalachian State @ Troy

So 22:00, BYU @ Georgia Southern

So 22:00, Syracuse @ NC State

So 22:00, Florida @ Missouri

So 22:00, Rice @ UTEP

So 22:00, UConn @ UCF

So 22:00, Louisiana @ Liberty

So 22:00, Kansas @ TCU

So 22:00, Temple @ Tulsa

So 20:00, UCLA @ USC

So 23:30, Baylor @ Kansas State

Ne 01:00, Auburn @ South Carolina

Ne 01:00, North Texas @ Florida International

Ne 01:00, California @ Stanford

Ne 01:30, Oregon @ Utah

Ne 01:30, Vanderbilt @ Ole Miss

Ne 01:30, South Alabama @ Tennessee

Ne 01:30, Virginia Tech @ Miami (FL)

Ne 02:00, Oklahoma State @ Texas Tech

Ne 02:00, Wyoming @ Utah State

Ne 03:00, UL Monroe @ LSU

Ne 03:00, New Mexico @ Boise State

Ne 04:30, Arizona State @ Oregon State

Ne 05:00, Colorado State @ Hawai‘i

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • OMAHA2
  21. listopadu 2021 07:58

  Tak ako? Vymení Cinci v prvej štvorke Oregon? Ja som za.

 • OMAHA2
  20. listopadu 2021 22:22

  Allen z Wisconsinu 7. zápas +100y runovych. Tak to je bestia, silný ako býk, po tom pôjdu v drafte jak osy na lekvár.

 • OMAHA2
  20. listopadu 2021 21:45

  Nebrasca otvára zápas. Kick off, Wisconsin 91y return TD. 13. sekunda a je 7:0 😱
  Hrá sa 2 minúty a je to 7:7. Toto bude zaujímavý zápas 😉
  (Upraveno: před 5 měsíci)

 • OMAHA2
  20. listopadu 2021 19:52

  Po druhom TD Buckeyes som to ukončil a prepol na Clemson, tam je to aspoň vyrovnané 😜