AKTUÁLNĚ
Novinky TomPetri19 07.12. 20:00

NCAA Review – Week 14/2021

Zase po týdnu zdravím všechny nadšence do univerzitního fotbalu. Předem chci pogratulovat všem fanouškům, jejichž tým to dotáhl až sem – o víkendu jsme totiž viděli zápasy těch nejlepších v soubojích o tituly jednotlivých konferencí. Ty výrazně zasáhly i do boje o konečné umístění týmů v žebříčku CFP pro playoff. Tak si pojďme ten nabitý conference championship week zopakovat!

Pac 12

(17) Utah – (10) Oregon 38:10

Žádná pomsta za zápas před dvěma týdny se nekonala; Allegiate Stadium v Las Vegas tak připravoval parádu pro černočervené Utes. Ti v noci z pátku na sobotu pokazili Oregonu sezónu nejen definitivní stopkou do playoff, ale také jim uzmuli konferenční titul. Utah vedl už od prvního drivu, který pod vedením QB Cama Risinga dotáhli až do endzóny, kde si krátký touchdown připsal RB Tavon Thomas. Velký šok přišel ke konci první čtvrtiny: QB Ducks Anthony Brown hodil přihrávku přímo do rukou LB Devina Lloyda – tahouna obrany Utahu s nulou na zádech – a ten míč donesl až do endzone. Na tabuli svítilo skóre 14:0 a hráčům Oregonu v tu chvíli před očima nejspíš probleskla vzpomínka na minulý zápas.

Obrana Oregonu, s dominantním pass rusherem Kayvonem Thibodeauxem v čele, poté zabrala a donutila Risinga k dvěma chybám, interceptionech do rukou LB Noaha Sewella a DB Vernona McKinleyho. Hlavně ten druhý byl zajímavý: Rising v pádu odhodil míč směrem do vesmíru a „diving interception“ si připsal právě McKinley. To ale k ničemu nevedlo, protože útok Oregonu jako by neexistoval; Anthony Brown se svojí družinou vůbec nic nepředvedli.

Před poločasem Utah zápas odstavil a v podstatě rozhodnul. Rising našel TE Daltona Kinkaida v endzone přihrávkou pro 11 yardů a když se Brown na poslední chvíli snažil něco vymyslet, hodil hodně špatný pick. Půlkou těla už ze hřiště a navíc v pádu se zbavil míče, který ale zachytil DB Malone Mataele. To dalo šanci Utahu trefit field goal a ještě před poločasem zvýšit na jednoznačných 23:0.

Po přestávce se Ducks dočkali prvních bodů díky field goalu, na což na druhé straně Utes odpověděli touchdowny RB Pledgera a Thomase. Konečné skóre pak nastavil RB Travis Dye krátkým běhovým touchdownem. Utah tak mohl slavit další skalp rivala, konferenční titul a možnost zahrát si novoroční Rose Bowl s Ohio State.

Pick six LB Devina Lloyda v první čtvrtině:

Big 12

(5) Oklahoma State – (9) Baylor 16:21

Souboj dvou překvapení ročníku měl zajímavou zápletku především pro Oklahomskou státní, pro kterou by výhra znamenala pravděpodobné místo v playoff. To se ale nekonalo a Baylor si připsal Oklahomský double – porazili jak Sooners, tak teď přetlačili Cowboys a můžou se těšit na Sugar Bowl se soupeřem z SEC.

Bears nastoupili bez svého starting QB Gerryho Bohannona, který se stále potýkal s problémy s tříslem. Znovu ho ale skvěle zastoupil freshman Blake Shapen. Jako první si vedení vzali Cowboys, kteří šli fieldem goalem kickera Tannera Browna do vedení 3:0. To se ještě během první čtvrtiny převrátilo na 3:14, díky dvěma hozeným interceptionům QB Spencera Sanderse a dvěma následným rychlým využití krátkého hřiště, kdy Shapen našel touchdownými passy TE Simse a WR Estradu. I třetí touchdown poločasu zaznamenal útok Bears: Shapen našel krásným fadem do levého rohu endzone svého předního receivera Tyquana Thortona.

Cowboys byli přimáčknuti ke zdi, ale ve druhé polovině se konečně probudili a doháněli jak jen mohli. I přes další dva interceptiony Sanderse se ve čtvrté čtvrtině dostali na dostřel pěti bodů a během posledních pěti minut měli k dispozici dva drivy, kterými mohli otočit skóre. Ten první skončil rychlým "tři a ven"; druhý dostal zápas do situace, kdy o vítězi rozhodovaly centimetry. Cowboys se táhli 89 yardů přes celé hřiště a probojovali se až na pouhý jeden yard od endzone. Snadné počty: zbývá minuta do konce, je 1st & Goal a útok má čtyři pokusy probít se přes goal line – field goal na vítězství nestačí. Na prvních dvou pokusech se RB Dezmon Jackson neprobil přes střed, poté Sandersovu přihrávku neudržel Tyler Lacy a na čtvrtém downu DB Jairon McVea zuby nehty udržel Jacksona pár centimetrů od pylonu. Bears tak můžou slavit třetí konferenčí titul v historii programu.

Kdyby jenom měl Dezmon Jackson delší ruce:

Konference USA

(22) UTSA – Western Kentucky 49:41

Přestřelka víkendu, popohnaná dvěma velkými výkony. Jeden z mých nejoblíbenějších hráčů celé ligy, QB WKU Bailey Zappe, naházel fantastických 577 yardů, 4 TD a 2 INT. Na druhé straně se mohli spolehnout na RB Sincere McCormicka, který naběhal 204 yardů a 3 TD. Zápas ukončil interception Zappeho, který se v posledních vteřinách snažil v nesnázích něco vymyslet. UTSA tak slaví první titul v historii svého programu a trenér Jeff Traylor musí být v hledáčku na nějaké vyhlášené trenérské místo… že by Oklahoma?

One handed catch WR Franklina po trick play útoku Roadrunners:

Mid-Amrican Conference

Northern Illinois – Kent State 41:23

SEC

(1) Georgia – (3) Alabama 24:41

Upset, který znovu pořádně zamíchal CFP žebříčkem a taky (aspoň pro mě) potvrdil budoucího vítěze Heismanovi trofeje – QB Bryce Young obranu Bulldogs rozpáral čtyřmi touchdowny. Lépe nicméně začala Georgia: svěřenci Kirbyho Smarta se dostali do vedení 10:0 po field goalu a touchdownu TE Washingtona. Poprvé Bryce Young udeřil, když našel na středu WR Jamesona Williamse a ten jako stíhačka dolétl až do endzone. Skóre pak Bama otočila druhým touchdownovým passem, kterým Young našel WR Johna Metchieho III. Ten si bohužel utrhl přední vaz v koleni (ACL) a na playoff bude mimo hru.

Do poločasu jsme ještě viděli dva touchdowny: nejdříve na straně Bulldogs – Bennett našel TE Ladda McConkleyho, který se protáhl až do endzone – a potom 26 sekund před koncem Bamě vrátil vedení opět Young, tentokrát po zemi.

Ve třetí čtvrtině se zápas zlomil. První drive po poločase přinesl Youngovu bombu, která našla znovu Jamesona Williamse pro 55 yardový touchdown. Když potom Stetson Bennett hodil dvě íčka na třech drivech – z nichž ten druhý donesl DB Jordan Battle do endzone pro pick-six – bylo vymalováno. Bennett si alespoň trošku vylepšil čísla touchdownem na TE Brocka Bowerse, ale konec zápasu si Sabanovci pohlídali. Georgia tak znovu (už posedmé v řadě) nepřekonala svého strašáka z Alabamy a Kirby Smart bude možná zpytovat svědomí, proč nezariskoval a nepostavil QB JT Danielse.

Stíhačka Jameson Williams a 67 yardový touchdown:

ACC

(15) Wake Forest – (16) Pittsburgh 21:45

Další ze soubojů, který ve finále konference zřejmě nikdo nečekal; a co nečekali Demon Deacons byl parádní touchdownový běh Kennyho Picketta. Ten odšpuntoval celý zápas a nastavil téma úvodní čtvrtiny: z prvních čtyř drivů byly čtyři touchdowny. Wake Forest srovnali WR A.T. Perrym a Panthers si poté vedení znovu vzali po touchdownu RB Rodneyho Hammonda Jr. První čtvrthodinku ale stejně vyhráli Demon Deacons v poměru 21:14, když nejdříve znovu srovnali běhovým touchdownem QB Sama Hartmana a následně šli do vedení díky jeho passu na WR Morina.

To bylo ale od útoku Wake Forest všechno. Hartman do konce zápasu hodil tři íčka, z čehož jedno donesl DB Erick Hallett do endzone. Pickett hodil ještě jeden TD a ve druhém poločase dvakrát skóroval RB Israel Abanikanda. Panthers tak slaví třetí konferenční titul v historii a míří do Peach Bowlu s Michigan State, který je součástí prestižní NY6.

Parádní „fake slide“ a touchdown run QB Kennyho Picketta:

SunBelt

(24) Louisiana Laffayette – App State 24:16

Big 10

(2) Michigan – (13) Iowa 42:3

Takhle podle mě vypadá nejlepší tým v zemi: Wolverines předvedli absolutní dominanci a útočný festival, když prachbídným Hawkeyes nasázeli 42 bodů. Navíc jim dovolili jenom jeden field goal a můžou tak slavit zasloužený titul v konferenci Big 10.

Zápas hraný na domovském stánku Indianapolis Colts odpálil RB Blake Corum 67 yardovým touchdownem, na který navázali povedenou trick play na dalším drivu: QB McNamara dozadu na RB Edwardse a ten další přihrávkou našel WR Romana Wilsona. To bylo pro první poločas všechno, ale v tom druhém se Michigan rozstřílel ještě víc. Čtyři z pěti drivů skončily v endzone: dva běhové touchdowny pro hrdinu The Game, RB Hassana Haskinse, jednou našel endzone i RB Donovan Edwards a aby toho nebylo málo, mohli jsme vidět i spojení QB McNamara-TE Erick All.

Iowě nepomohlo ani střídání quarterbacků. Jak zkušený Spencer Petras, tak sophomore Alex Padilla trn z paty nevytrhli a Hawkeyes si připsali druhou porážku v zápase o titul konference; ta první přišla proti Michigan State v roce 2015.

„Double pass“ trick play a ječící Gus Johnson při touchdownu Michiganu:

AAC

(4) Cincinnati – (21) Houston 35:20

Senzace dokonána – Cincy přepisuje historii! Hráči Cincinnati uzavřeli perfektní sezónu a stali se prvním týmem mimo "power five" (pět nejsilnějších konferencí), který si zahraje playoff. Vítězství se nerodilo tak lehce, jak by skóre mohlo napovídat; oba kvalitní týmy se dlouho přetlačovali. V prvním poločase skórovali Cincy jeden field goal a dva touchdowny: 79 yardový běh RB Forda a přihrávka QB Desmonda Riddera na WR Tylera Scotta. Na druhé straně odpověděli Cougars dvěma field goaly a touchdownem po trase QB Tune-WR Dell. Zápas se ale zlomil ve třetí čtvrtině, kdy během pěti minut skóre poskočilo z 14:13 na 35:13 po dvou touchdownech Desmonda Riddera – na WR Pierce a TE Taylora – a druhém touchdownu zápasu pro Jerome Forda.

Cinncinati bude v playoff v roli Davida proti Goliášovi. Čeká je Alabama, která je aktuálně favorizována o 13.5 bodů.

Dlouhý touchdownový běh RB Jerome Forda:

Mountain West

(19) San Diego State – Utah State 13:46

První konferenční titul slaví taky státní univerzita Utahu, která přejela SDSU na jejich hřišti. Před zápasem bylo San Diego favorizované navzdory tomu, že celý týden pořádně netrénovali a zápas hráli s velmi nízkým počtem hráčů, jelikož jim sestavu prořízl covid.

Na jednoznačné výhře Utahu se nejvíce podepsali QB Logan Bonner a WR Brandon Bowling. Bonner zkompletoval 29 passů pro 318 yardů a 4 TD a Bowling zachytil 8 přihrávek pro 154 yardů a 2 TD.

Utah State zároveň přijali pozvánku do Jimmy Kimmel LA Bowlu, kde se Aggies utkají se soupeřem z Pac 12, kterým bude pravděpodobně Oregon State. A ano, opravdu se zápas jmenuje po tom slavném americkém komikovi – Kimmel se stal prvním člověkem, po kterém je pojmenovaná nějaká bowl game.

Konečný žebříček CFP je tady!

Celý žebříček dá do článku Šráma, ale do playoff se dostali Alabama, Michigan, Georgia a Cinncinati. První mimo jsou Notre Dame a Ohio State. Takže na Nový rok se máme na co těšit! Můj tip je finálový rematch zápasu o titul konference SEC, ale přál bych si Michigan-Cincy.

A taky už máme vypsané finalisty na Heismanovu trofej pro nejlepšího hráče univerzitního fotbalu. O tu bojují QB Kenny Pickett (Pitt), QB CJ Stroud (Ohio State), DE Aidan Hutchinson (Michigan) a QB Bryce Young (Alabama). První mimo nominaci jsou LB Will Anderson (Alabama) a RB Kenneth Walker III (Michigan State). Tady si vůbec netroufám tipovat, zajímavé resumé mají všichni čtyři. Za mě Young.

A takto vypadá finálový žebříček agentury AP, podle kterého se řídí určování některých bowl games.

1.      Alabama (SEC) – 12-1

2.      Michigan (Big 10) – 12-1

3.      Georgia (SEC) – 12-1

4.      Cincinnati (AAC) – 13-0

5.      Notre Dame – 11-1

6.      Baylor (Big 12) – 11-2

7.      Ohio State (Big 10) – 10-2

8.      Ole Miss (SEC) – 10-2