AKTUÁLNĚ
Novinky Mi.Tch 14.12. 20:10

NCAA – Vítězové individuálních ocenění

Po loňské netradiční covidové sezóně se vyhlašování tradičních individuálních ocenění vrátilo do původního schématu a termínů. Společenská akce s názvem Home Depot Annual College Football Award se letos konala ve čtvrtek 9.12. Na rozdíl od loňské sezóny, kdy ocenění jasně ovládla Alabama, byly letošní udílení mnohem vyrovnanější. Nejvíc cen si odnesli zástupci univerzity Michigan Wolverines (4). Se třemi cenami odešly univerzity Alabama Crimson Tide, Georgia Bulldogs a Pittsburgh Panthers. Alabama si však odnesla ještě tu nejprestižnější individuální cenu, a to když v sobotu vyhrál jejich zástupce, sophmore QB Bryce Young, cenu pro nejlepšího vysokoškolského hráče sezóny tzv. Heismanovu trofej. Stal se tak čtvrtým hráčem Alabamy od roku 2009 (do té doby neměli ani jednoho výherce), který vyhrál tuto cenu, a po loňském triumfu DeVonty Smithe zapsali double. Alabama Crimson Tide se tak stala teprve šestou univerzitou v historii ocenění, která získala cenu tzv. back to back. Před nimi to dokázali zástupci univerzit Yale, Ohio State, USC Trojans, Oklahoma a Army.  

Vloni získal DeVonta Smith celkem 5 cen. Letos byl nejúspěšnější hráčem opět zástupce univerzity z města Tuscaloosa. QB Bryce Young posbíral celkem tři ceny včetně té nejprestižnější. DT Jordan Davis (Georgia Bulldogs) a RB Kenneth Walker III (Michigan State) a DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines) si odnesli dvě ocenění.

V tomto článku najdete krátký popis každé ceny + nějaké zajímavostmi z historie cen a výherce všech hlavních ocenění. Většina těchto úvodních popisků byla i v článku k loňským oceněním, ale opakování je matka moudrosti, a tak to sem dávám letos znovu 😊 – i pro případ, že by tuto sekci navštívil nějaký „nováček“ v oblasti univerzitního fotbalu.  

Na závěr úvodu ještě krátká poznámka a vysvětlivka k označení před jmény a pozicemi hráčů. Zkratky Fr., So., Jr. a Sr. značí ročník, ve kterém se jednotlivý hráči nacházejí. Vzhledem k loňské covidové situaci došlo k tomu, že se loňská sezóna nezapočítala (i když se zkráceně odehrála), a tak měli hráči na výběr zdali si sezónu nechají započítat nebo ne. U některých se tedy mohlo stát, že letos nastupoval zdánlivě o ročník níž, protože se jim oficiálně loňská sezóna nezapočítávala. Níže uvádím vysvětlivky k označení ročníků:

Fr. – freshmen = hraje univerzitní fotbal prvním rokem

So. – sophomore = hraje univerzitní fotbal druhým rokem

Jr. – junior = hraje univerzitní fotbal třetím rokem

Sr. – senior = hraje univerzitní fotbal čtvrtým rokem

Někdy se před tyto označení ještě přidává Rs., což znamená „redshirt“ tedy, že hráč byl součásti týmu, ale neodehrál celou sezónu a ta se mu tak nezapočítává. Univerzitní hráč je způsobilý jít na draft v případě, že odehraje tři roky na univerzitě a to i když jeden z těchto roků má uplatněný redshirting. V tomto případě tedy mohou jít hráči s označením Rs So. Nebo ti, kteří jsou nyní true So., ale nenechali si započíst loňskou zkrácenou sezónu jako například oregonský DE Kayvon Thibodeaux, který už oznámil, že jde na draft a může být top 5 pick. Hvězdičkou jsou označení sophomore hráči, kteří jsou draft eligible a přesto jsou oficiálně vedeni jako true sophomores. Kdyby se v tomto někdo ztrácel, nebojte se zeptat. Se Šrámou a Tomem Vám rádi dotazy zodpovíme tady nebo na discordu v sekci college football.

Heisman Memorial Trophy (Nejlepší univerzitní hráč) - Vyhlášení: 11.12.2021

Popis: Je výroční cena udělována výjimečnému hráči, který v sobě ztělesňuje vlastnosti /pečlivost, vytrvalost a tvrdou práci na hřišti i mimo něj/. Je to v současnosti nejprestižnějsí univerzitní ocenění. Tato cena neodráží hráčovi dovednosti, ale spíše celkový charakter osobnosti po stránce povahové, psychické a sportovní. Nelze jej tedy považovat za čistě dovednostní ocenění. K tomu slouží jiné ocenění (AP player of the year nebo Walter Camp award). Cena se uděluje každoročně v New Yorku začátkem prosince, před začátkem posezónních pohárových utkání (Bowl Games). Trofej je vyrobena sochařem Frankem Eliscem a vymodelována podle hráče New Yorské univerzity Eda Smithe. Trofej se předává pravidelně od roku 1935, kdy byla poprvé udělena v New Yorku organizací Downtown Athletic Club (DAC), aby ocenila nejlepšího univerzitního hráče na východ od řeky Mississippi. Prvním držitelem byl hráč (halfback) chicagské univerzity Jay Berwanger, který se zároveň stal vůbec prvním draftovaným univerzitním hráčem do NFL, ačkoliv nakonec nepodepsal profesionální smlouvu a profesionální fotbal si tak nikdy nezahrál. Místo toho se rozhodl pro kariéru obchodníka. V roce 1936, po smrti ředitele organizace „DAC“ Johna Heismana, byla tato trofej pojmenována právě po tomto skvělém hráči z počátků moderní doby univerzitního fotbalu a byla také rozšířena o hráče na západ od řeky Mississippi. O ceně rozhodují volitelé ze tří kategorií:

-         Sportovní novináři: Podle organizátora trofeje jsou sportovní novináři určujícím prvkem hlasování, protože jsou informovaní, kompetentní a nestranní. V současnosti hlasuje 870 zástupců médií z celých spojených států. Z každého ze 6 regionů USA je 145 hlasujících.

-         Předchozí vítězové trofeje (a to i v případě, že je předchozím vítězem underclassmen, který stále ještě může být nominantem na ocenění). Aktuálně hlasuje 57 předchozích vítězů, kteří jsou způsobilý k hlasování. Nicméně k hlasování je nikdo nenutí a případným nehlasováním neztrácí své právo hlasovat v dalších letech.

-         Fanoušci: Firma Nissan, která je sponzorem této trofeje dala fanouškům univerzitního fotbalu možnost hlasovat skrze anketu pořádanou TV stanicí ESPN na webové stránce NissanHeismanHouse.com. Výsledek této ankety pak znamená jednoho hlasujícího.

Hlasování způsobilých hlasujících je založeno na bodovaném pořadí. Každý hlasující si může zvolit jakékoliv libovolné hráče, které seřadí do pořadí 1. až 3. Takto sestavené pořadí se pak oboduje tak, že první místo získá 3 body, druhé místo dva body a třetí místo jeden bod. Takto se pak sečtou všichni volitelé a součtem bodů vzejde vítěz. Pokud by někdo z volitelů uvedl stejného hráče dvakrát tak je jeho hlasování neplatné a nezapočítává se. 

Za správnost hlasování odpovídá notářská firma Deloitte. Od roku 2007 se hlasování provádí výhradně online elektronicky.

Letošní finalisté:

(Sr.) DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines) - 33 solo tacklů, 14 sacků, 2 forced fumble, 1 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(Sr.) QB Kenny Pickett (Pittsburgh Panthers) - 334/497 přihrávek, 67% kompletace, 4319 yardů, 47 TD, 7 INT

(Fr.) C.J. Stroud (Ohio State Buckeyes) - 280/395 přihrávek, 71% kompletace, 3862 yardů, 38 TD, 5 INT

(So.) QB Bryce Young (Alabama Crimson Tide) - 314/462 přihrávek, 68% kompletace, 4322 yardů, 43 TD, 4 INT

Vítěz: QB Bryce Young (Alabama Crimson Tide)

Zajímavosti z historie ocenění

·        V historii se podařilo vyhrát trofej 2x jen jedinému hráči (Archie Griffin v letech 1974 a 1975), i když byla spousta hráčů, kteří se dostali do finálního výběru vícekrát.

·        Larry Kelley a Clint Frank z Yale Bulldogs byly prvními spoluhráči z týmu, kterým se podařilo vyhrát trofej dva roky po sobě v letech 1936 a 1937.

·        V roce 1945 byl Doc Blanchard z Army Black Knights prvním třeťákem (Juniorem), který vyhrál trofej.

·        V roce 1946 se hrál tzv. Game of the Century mezi Army Black Knights a Notre Dame Fighting Irish, ve kterém se na hřišti potkali celkem 4 vítězové trofeje (buď minulý, současní nebo budoucí).

·        v roce 1956 byl Paul Hornung jediným hráčem, který vyhrál trofej a přitom nebyl z vítězného týmu. Dokonce jeho Notre Dame měl poměr zápasů 2:8.

·        Ernie Davis z univerzity Syracuse Orange byl v roce 1961 prvním Afroameričanem, který vyhrál trofej. Následně byl draftován do NFL, ale bohužel onemocněl leukémií a NFL si nikdy nezahrál.

·        Terry Baker z Oregon State Beavers byl jediným atletem, který hrál dva sporty a vyhrál Heismanovu trofej a zároveň byl účastníkem závěrečného turnaje (Final Four) v basketbalu a to ve stejném školním roce (1962-1963)

·        V roce 1996 se Steve Spurrier, stal prvním držitelem trofeje (vyhrál v roce 1966) a zároveň byl trenérem dalšího vítěze, kterým byl v roce 1996 Danny Wuerffel z Florida Gators.

·        Charles Woodson z Michigan Wolverines je jediným primárně defenzivním hráčem, který kdy vyhrál trofej. V roce 1997 porazil v hlasování NFL all time great QB Peytona Manninga.

·        V roce 2007 se stal Tim Tebow z Florida Gators prvním druhákem (Sophomore), který vyhrál trofej.

·        V roce 2012 se stal Johnny Manziel prvním redshirt freshmanem, který vyhrál trofej.

·        V roce 2016 se stal Lamar Jackson nejmladším vítězem trofeje ve věku 19 let a 338 ddní. (To samé se mu povedlo i v NFL, kdy se stal nejmladším vítězem ocenění MVP)

·        V roce 2017 se stal Baker Mayfield prvním hráčem, který při nástupu na univerzitu neměl stipendium a získal ho až v průběhu studia (tzv. walk–on).

·        V roce 2018 vyhrál Kyler Murray z univerzity Oklahoma Sooners a tím tak pomohl poprvé v historii k doublu, kdy dva roky po sobě vyhrály QBs ze stejné univerzity.

·        Vítěz trofeje v roce 2019 QB Joe Burrow z LSU překonal řadu rekordů v hlasování o Heismanovu trofej. Obdržel nejvyšší procentuální počet možných bodů - 93.8%. Za ním jsou pak v historii hráči jako Troy Smith 91,63% a Marcus Mariota 90,92%. Reggie Bush měl ve své zrušené Heisman sezóně 91,77% všech hlasů.

·        Joe Burrow také vede žebříček hráčů, kteří vyhráli nejvyšším rozdílem před druhým v pořadí s rozdílem 1846 hlasů.

·        Vítěz s nejmenším rozdílem hlasů je RB Mark Ingram z univerzity Alabama Crimson Tide, který v roku 2009 porazil jiného RB Toby Gerharta ze Stanford Cardinals rozdílem pouhých 28 hlasů. 

·        Ohio State Buckeyes, Oklahoma Sooners a Notre Dame Fighting Irish mají nejvyšší počet držitelů trofeje – každá celkem 7 vítězů. Univerzita USC Trojans má 6 vítězů (pokud bychom počítali i Reggieho Bushe, který o trofej přišel v důsledku sankcí za jeho skandál v roce 2005, tak by se i oni připojili k nejúspěšnějším univerzitám). Alespoň jedenkrát vyhrál tuto trofej zástupce celkem 40 univerzit. Víc jak jednu trofej pak mají zástupci 18 univerzit.

·        Celkem 19 vítězů trofeje bylo později vybráno jako první volba draftu NFL.

·        Celkem 6 vítězů trofeje bylo později zároveň uvedeno do síně slávy NFL. (Doak Walker, Roger Staubach, Tony Dorsett, Marcus Allen, Tim Brown, Barry Sanders). Do síně slávy bylo uvedeno ještě 5 dalších vítězů trofeje, kteří však nebyli zároveň první volbou draftu. Celkem je tedy v síni slávy NFL 11 vítězů Heismanovy trofeje.

·        Celkem tři vítězové trofeje byly zároveň první volba draftu NFL a zároveň jsou uvedeni do síně slávy NFL (Paul Hornung, O.J.Simpson a Earl Campbell).

·        Celkem 4 vítězové trofeje se stali pozdějšími držiteli ocenění MVP v SuperBowlu.

·        Dva vítězové trofeje se rozhodli nepokračovat v profesionální kariéře. Pete Dawkins a Dick Kazmaier. Dawkins měl kariéru v armádě, kde to dotáhl na brigádního generála. Kazmaier se rozhodl pokračovat ve studiu na Harvardské univerzitě (i když trofej vyhrál za Princeton) a založil firmu specializující se na sportovní marketing.

Maxwell Award (Nejlepší univerzitní hráč) - Vyhlášení: 9. 12. 2021

Popis: Výroční cena, která se jmenuje po Robertu „Tiny“ Maxwellovi, který hrával univerzitní fotbal za univerzitu Swarthmore a později byl trenérem a sportovním novinářem. Nejlepšího hráče vybírají zástupci sortovních televizí, sportovní novináři, univerzitní HC a členové Maxwell Football club. Ocenění se uděluje od roku 1937. Jejím prvním výhercem byl Clint Frank z univerzity Yale. Posledním vítězem byl Joe Burrow (LSU). V historii pouze dva hráči vyhráli cenu dvakrát. Byli jimi Johnny Lattner (Notre Dame Fighting Irish - 1952, 1953) a Tim Tebow (Florida Gators - 2007, 2008). Nejvíc ocenění mají univerzity Notre Dame Fighting Irish a Penn State Nittany Lions (7). Texas Longhorns, Ohio State Buckeyes a Navy Midshipmen, Alabama Crimson Tide (4), Oklahoma Sooners, USC Trojans, Army Black Knights a Penn Quakers (3). Víc jak jednou ocenění získali ještě Michigan Wolverines, Stanford Cardinals, Florida Gators a Georgia Bulldogs

Letošní finalisté: 

(Sr.) QB Kenny Pickett (Pittsburgh Panthers) - 334/497 přihrávek, 67% kompletace, 4319 yardů, 47 TD, 7 INT

(Jr.) RB Kenneth Walker III (Michigan State Spartans) - 263 běhových pokusů, 1633 yardů, 6,2 yardů/běh, 18 TD, 13 zachycení, 89 yardů, 1 TD

(So.) QB Bryce Young (Alabama Crimson Tide) - 314/462 přihrávek, 68% kompletace, 4322 yardů, 43 TD, 4 INT

Vítěz: QB Bryce Young (Alabama Crimson Tide)

Walter Camp Award (Hráč roku) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis:  Cenu pro nejlepšího univerzitního hráče, kterého určuje skupina univerzitních hlavních trenérů a zástupců nadace Waltera Campa. Cena je pojmenovaná po významné osobě, která se zasloužila o rozvoj hry v dřevných dobách a především pak v oblasti vývoje pravidel a bezpečnosti hráčů. Více si o něm můžete přečíst v sekci Blog v článku historie univerzitního fotbalu – část I. Cena se udílí od roku 1967. V hostorii ji vyhráli dvakrát tři hráči. Byli to QB Colt McCoy (Texas Longhorns - 2008 a 2009), RB Archie Griffin (Ohio State Buckeyes - 1974 a 1975) a RB O.J. Simpson (USC Trojans - 1967 a1968). Prvním vítězem byl zmiňovaný O.J. Simpson, kterého každý fanoušek NFL určitě zná jako hvězdu Buffala, ale taky jako kontroverzní postavu, který byl souzen za vraždy bývalé ženy a jejího milence. V mediálně známém procesu byl nakonec porotou osvobozen. Vězení se však nevyhnul, když byl v roce 2007 odsouzen v Nevadě za ozbrojenou loupež a únos ke 33 letům vězení. Po deseti letech byl však v roce 2017 propuštěn. Cenu nejčastěji získávali hráči univerzity USC Trojans (6), dále pak Ohio State Buckeyes, Oklahoma Sooners a Notre Dame Fighting Irish (4), Auburn Tigers, Nebraska Cornhuskers, Pittsburgh Panthers a Texas Longhorns (3), dalších šest univerzit jí získalo (2x).

Letošní finalisté: 

(Sr.) DT Jordan Davis (Georgia Buldogs) - 14 solo tacklů, 2,0 sacků, 0 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(Sr.) DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines) - 33 solo tacklů, 14 sacků, 2 forced fumble, 1 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(Sr.) Kenny Pickett (Pittsburgh Panthers) - 334/497 přihrávek, 67% kompletace, 4319 yardů, 47 TD, 7 INT

 (Jr.) Kenneth Walker III (Michigan State Spartans) - 263 běhových pokusů, 1633 yardů, 6,2 yardů/běh, 18 TD, 13 zachycení, 89 yardů, 1 TD

(So.) Bryce Young (Alabama Crimson Tide) - 314/462 přihrávek, 68% kompletace, 4322 yardů, 43 TD, 4 INT

Vítěz: RB Kenneth Walker III (Michigan State Spartans)

The Home Depot Coach of the Year Award (Hlavní trenér roku) - Vyhlášení: 7.12.2021

Popis: Jedná se o cenu pro nejlepšího univerzitního hlavního trenéra, kterého vybírají odborníci televizních stanic ABC a ESPN. Cena se uděluje od roku 1994. Brian Kelly (současný trenér Notre Dame Fighting Irish) je jediným trenérem, který ji dokázal vyhrát vícekrát. Dvakrát se mu to povedlo s ND a jednou se Cincinnati Bearcats. Loňským vítězem byl Jamey Chadwell (Coastal Carolina Chanticleers). V historii se ji podařilo vyhrát nejvícekrát trenérům univerzity Notre Dame Fighting Irish (3x), LSU Tigers a Auburn Tigers jsou dalšími dvěma univerzitami, kterým se to povedlo více jak jednou.

Vítěz: Luke Fickell (Cincinnati Bearcats)

Doak Walker Award (Nejlepší RB) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena pro nejlepšího runningbacka univerzitní soutěže, která se uděluje od roku 1990. Nejlepšího hráče vybírá výbor pro udělení ceny a sportovní novináři televizních a rozhlasových stanic, bývalý All-Pro univerzitní a NFL hráči. V historii se povedlo pouze třem hráčům vyhrát trofej 2x. Byli jimi Ricky Williams (Texas), Darren McFaden (Arkansas) a v posledních dvou letech Jonathan Taylor (Wisconsin). Nejvíckrát ocenění získali hráči univerzity Wisconsin Badger (5x), druhá je univerzita Texas Longhorns (4) a víc jak jednou ještě získali trofej hráči Alabama Crimson Tide (3), Arkansas Razorbacks (2), Texas Tech Red Raiders (2).

Letošní finalisté:

(Sr.) Tyler Badie (Missouri Tigers) - 268 běhových pokusů, 1604 yardů, 6,0 yardů/běh, 14 TD, 54 zachycení, 330 yardů, 4 TD

(Jr.) Kenneth Walker III (Michigan State Spartans) - 263 běhových pokusů, 1633 yardů, 6,2 yardů/běh, 18 TD, 13 zachycení, 89 yardů, 1 TD

(Jr.) Breece Hall (Iowa State Cyclones) - 253 běhových pokusů, 1472 yardů, 5,8 yardů/běh, 20 TD, 36 zachycení, 302 yardů, 3 TD

Vítěz: Kenneth Walker III (Michigan State Spartans)

Davey O'Brien Award (Nejlepší QB) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis:  Cena se původně jmenovala Davey O'Brien Memorial Trophy a byla vyrobena na počest památky zesnulého skvělého texaského QB, který byl jedním z velkých propagátorů passové hry. Hrával za univerzitu TCU Horned Frogs, v roce 1938 vyhrál Heismana a v roce 1939 byl draftován do NFL, kde hrával 2 roky za Philadelphia Eagles. Cena byla založena v roce 1977 a byla udělována nejlepšímu hráči na jihozápadě (2x ji vyhrál Mike Singletary, který hrával za Baylor Bears na pozici LB). Teprve od roku 1981 je udělována nejlepšímu univerzitnímu QB, kterého vybírají zástupci Davey O'Brien Foundation a je předávána na výroční večeři pořádané touto organizací. Cena se předává tradičně v únoru. V historii pouze 4 hráči vyhráli tuto cenu dvakrát. Byli jimi Ty Detmer (BYU Cougars), Danny Wuerffel (Florida Gators), Jason White (Oklahoma) a Deshaun Watson (Clemson Tigers). Prvním vítězem byl Jim McMahon (BYU) a zatím posledním Mac Jones (Alabama Crimson Tide). Nejvíc ocenění mají univerzity Oklahoma Sooners a BYU Cougars (4). Třikrát ho získali QBs univerzity Florida State Seminoles a Florida Gators. Po dvou oceněních ještě získali Clemson Tigers, Iowa Hawkeyes, Penn State Nittany Lions, Texas Longhorns a po letošním vítězství Younga i Alabama Crimson Tide.

Letošní finalisté:

(So.) Bryce Young (Alabama Crimson Tide) - 314/462 přihrávek, 68% kompletace, 4322 yardů, 43 TD, 4 INT

(Sr.) Kenny Pickett (Pittsburgh Panthers) - 334/497 přihrávek, 67% kompletace, 4319 yardů, 47 TD, 7 INT

(Fr.) C.J. Stroud (Ohio State Buckeyes) - 280/395 přihrávek, 71% kompletace, 3862 yardů, 38 TD, 5 INT

Vítěz: Bryce Young (Alabama Crimson Tide)

Johnny Unitas Golden Arm Award (Nejlepší upperclassmen QB) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena pro nejlepšího quaterbacka univerzitní soutěže, který je ve vyšších ročnících studia) se uděluje od roku 1987. Je určena pro QB, který splňuje standardy na hřišti i mimo něj, posuzují se jeho charakterové vlastnosti a vůdčí schopnosti. Pojmenována je po Johny Unitasovi, kterému se přezdívalo „Golden Arm“ a hrával za univerzitu Louisville Cardinals a v NFL za Baltimore Colts, kde stanovil spoustu rekordů ve své době. Prvním vítězem byl Don McPherson (Syracuse Orange), posledním vítězem byl Mac Jones (Alabama Crimson Tide). V historii má nejvíc ocenění tým Florida State Seminoles a Alabama Crimson Tide (3). Dvakrát ocenění získali hráči Miami Hurricanes, Notre Dame Fighting Irish a USC Trojans.

Letošní finalisté:

(Rs Jr.) QB Matt Corral (Ole Miss Rebels) - 259/379 přihrávek, 68,0% kompletace, 3334 yardů, 31 TD, 4 INT

*(Rs So.) QB Sam Hartman (Wake Forrest Demon Deacons) - 276/469 přihrávek, 59% kompletace, 3924 yardů, 47 TD, 14 INT

*(So.) QB Devin Leary (North Carolina State Wolfpack) - 283/431 přihrávek, 66% kompletace, 3433 yardů, 37 TD, 5 INT

(Sr.) QB Kenny Pickett (Pittsburgh Panthers) - 334/497 přihrávek, 67% kompletace, 4319 yardů, 47 TD, 7 INT

(Sr.) QB Desmond Ridder (Cincinatti Bearcats) - 234/355 přihrávek, 66% kompletace, 3190 yardů, 37 TD, 8 INT

Vítěz: Kenny Pickett (Pittsburgh Panthers)

Fred Biletnikoff Award (Nejlepší WR) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena pro nejlepšího recievera univerzitní soutěže, která se uděluje od roku 1994. Nejlepšího hráče vybírá výbor Tallahassee Quaterback Club Foundation – nezávislá nezisková organizace. Cena je pojmenovaná po Fredu Biletnikoffovi, který hrál univerzitní fotbal za Florida State Seminoles a v NFL za tým Oakland Raiders. Každý hráč, který zachytí v zápase přihrávku „může“ cenu vyhrát. O výherci rozhoduje celkem 630 sportovních novinářů, komentátorů, zástupců sportovních stanic a bývalých hráčů. O ceně nerozhodují zástupci dozorčí rady nadace TQCF. V historii se povedlo dvěma hráčům vyhrát ocenění dvakrát. Byli jimi Michael Crabtree (Texas Tech Red Raiders) a Justin Blackmon (Oklahoma State Cowboys). Nejvíce ocenění získali hráči Oklahoma State Cowboys a Alabama Crimson Tide (3x). Po dvou cenách mají LSU Tigers, Oregon State Beavers, Pittsburgh Panthers a Texas Tech Red Raiders. Prvním vítězem byl Bobby Engram (Penn State Nittany Lions). Loňským vítězem byl DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide).

Letošní finalisté:

(So.) WR Jordan Addison (Pittsburgh Panthers) - 93 zachycení, 1479 yardů, 15,9 yardů/zachycení, 17 zachycených TD

(Jr.) WR David Bell (Purdue Boilermakers) - 93 zachycení, 1286 yardů, 13,8 yardů/zachycení, 6 zachycených TD

(Jr.) WR Jameson Williams (Alabama Crimson Tide) - 68 zachycení, 1445 yardů, 21,3 yardů/zachycení, 15 zachycených TD

Vítěz: WR Jordan Addison (Pittsburgh Panthers)

John Mackey Award (Nejlepší TE) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena udělovaná nejlepšímu tight endovi univerzitní soutěže, který nejlépe reprezentuje standardy studijních výsledků, sportovního výkonu a práce ve své komunitě, které v minulosti právě zastával Pro Football Hall of Fame TE John Mackey. Cena se uděluje se od roku 2000. Výherce vybírají sportovní novináři, slavní trenéři a hráči minulosti jako např. Lee Corso, Phil Steele a také bývalý výherci tohoto ocenění. V historii ji žádný hráč nevyhrál 2x. Pouze univerzity Iowa Hawkeyes a Arkansas Razorbacks a Florida Gators mají v historii dva vítěze. Prvním vítězem byl Tim Stratton (Purde Boilermakers). Loňským vítězem byl Kyle Pitts (Florida Gators).

Letošní finalisté:

(Sr.) Trey McBride (Colorado State Rams) - 90 zachycení, 1121 yardů, 12,5 yardů/zachycení, 1 zachycených TD

(Sr.) Charlie Kolar (Iowa State Cyclones) - 58 zachycení, 723 yardů, 12,5 yardů/zachycení, 5 zachycených TD

(Jr.) Jalen Wydermyer (Texas A&M Aggies) - 40 zachycení, 515 yardů, 12,9 yardů/zachycení, 4 zachycených TD

Vítěz: Trey McBride (Colorado State Rams)

Outland Trophy (Nejlepší lineman) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena udílená nejlepšímu vnitřnímu linemanovi (ať už ofenzivnímu nebo defenzivnímu) je určována klubem sportovních novinářů a je pojmenovaná po Johnu H. Outlandovi, který byl jeden z mála hráčů v historii univerzitního fotbalu, kteří získali ocenění All-American na dvou různých pozicích. Podařilo se mu to však v prehistorii fotbalu, letech 1898 na pozici tackla a 1899 na pozici halfbacka. Za svého života bojoval za to, aby se dostalo větší pozornosti všem tacklům a guardům. Cena se vyhlašuje od roku 1946 a jejím prvním vítězem se stal George Connor (Notre Dame Fighting Irish). Posledním vítězem byl OT Alex Leatherwood (Alabama Crimson Tide). V historii cenu získali nejčastěji hráči univerzity Nebraska Cornhuskers (9x), následují Alabama Crimson Tide (6) a Oklahoma Sooners (5).

Letošní finalisté:

(Sr.) DT Jordan Davis (Georgia Buldogs) - 14 solo tacklů, 2,0 sacků, 0 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

*(So.) Ikem Ekwonu (North Carolina State Wolfpack)

(Sr.) OT Tyler Linderbaum (Iowa Hawkeyes)

Vítěz: DT Jordan Davis (Georgia Bulldogs)

Rimington Award (Nejlepší centr) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena pro nejlepšího centra univerzitní soutěže se uděluje rovněž od roku 2000 a je pojmenována po Dave Rimingtonovi, centr univerzity Nebraska Cornhuskers, kde hrál v letech 1979 – 1982. V historii žádný hráč nevyhrál cenu dvakrát. Nejčastěji tuto cenu vyhráli hráči univerzit Ohio State Buckeyes a Alabama Crimson Tide (3x). Dále už jen pak zástupci univerzity Michigan Wolverines to dokázali víc jak jednou. Posledním vítězem byl Landon Dickerson (Alabama Crimson Tide).

Letošní finalisté:

(Sr.) Tyler Linderbaum (Iowa Hawkeyes)

(Sr.) Alec Lindstrom (Boston College Eagles)

(Sr.) Olusegun Oluwatimi (Virginia Cavaliers)

Vítěz: Tyler Linderbaum (Iowa Hawkeyes)

Chuck Bednarik Award (Nejlepší defenzivní hráč) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena pro nejlepšího defenzivního hráče je udělována hlavními trenéry, členy Maxwell Football Clubu, sportovní novináři a zástupci sportovních stanic. Je pojmenována po Chuckovi Bednarikovi, synu slovenských přistěhovalců, který hrával na college za univerzitu Penn Quakers, kde hrál celých 60 minut zápasu. Nastupoval v útoku na pozici centra a v obraně na pozici tackla. Příležitostně si kopl i punt. Dostal se do College Hall of Fame a od roku 1949 do roku 1962 hrával NFL za Philadelphii Eagles, kde byl považován za jednoho z nejtvrdších hiterů historie a vysloužil si přezdívku Concrete Charlie. Cena se uděluje od roku 1995. V historii ji vyhráli dvakrát LB Pat Fitzgerald (Northwestern Wildcats), který vyhrál hned v úvodních dvou letech ocenění a nyní je hlavním trenérem právě Wildcats, a LB Paul Posluszny (Penn State Nittany Lions). Hráči Penn State Nittany Lions vyhráli ocenění celkem 4x. Dvakrát se to povedlo ještě univerzitám Alabama Crimson Tide, LSU Tigers a Northwestern Wildcats.

Letošní finalisté:

(Jr.) LB Will Anderson (Alabama Crimson Tide) - 52 solo tacklů, 15,5 sacků, 0 forced fumbles, 0 fumble recovery, 0 interceptiony, 0 defenzivní TD

(Sr.) DT Jordan Davis (Georgia Buldogs) - 14 solo tacklů, 2,0 sacků, 0 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(Jr.) S Kyle Hamilton (Notre Dame Fighting Irish) - 19 solo tacklů, 0 sacků, 0 forced fumble, 0 fumble recovery , 3 interception, 0 defenzivní TD

*(So.) DE Kayvon Thibodeaux (Oregon Ducks) - 35 solo tacklů, 7 sacků, 2 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

Vítěz: DT Jordan Davis (Georgia Bulldogs)

Jim Thorpe Award (Nejlepší DB) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena je udělována organizací Oklahoma Sport Hall of Fame jako ocenění pro nejlepšího defenzivního backa. Pojmenována je po slavném oklahomském rodákovi a multi-sportovně nadanému hráči Jimu Thorpovi. Jim Francis Thorpe se narodil v indiánské rezervaci poblíž města Prague v Oklahomě. Jeho indiánské jméno bylo Wa-Tho-Huk. Narodil se v roce 1887 a během svého sportovního života vyzkoušel několik sportů a všechny dělal na vysoké úrovni. Byla hráčem footballu, baseballu, lacrossu, byl atletem, tanečníkem a moderním pětibojařem. V roce 1912 vyhrál univerzitní mistrovství ve standardních tancích, stanovil 12 traťových rekordů v atletice a dotáhl svůj tým až do závěrečných bojů o univerzitní titul v roce 1912. Hrál fotbal za univerzitu Carlisle Indians, kde ho trénoval slavný trenér Pop Warner. V letech 1911 a 1912 byl oceněn jako All-American. V roce 1912 se účastnil olympijských her ve Stockholmu, kde vyhrál zlatou medaili v moderním pětiboji a druhé v pořadí porazil téměř trojnásobným rozdílem. Na stejné olympiádě vyhrál i desetiboj, kde výkone 8413 bodů vytvořil světový rekord, který nikdo nepřekonal dalších dvacet let. O dvé olympijské zlata však přišel po tom, co se provalilo, že hrál profesionálně baseball a tak nesplňoval status amatérského sportovce. Profesionální fotbal pak hrál za tým Canton Bulldogs, byl u založení NFL a vedl organizaci APFA, která NFL zaštiťovala, když ještě hrál za Canton. Kariéru zakončil ve 42 letech v tmu Chicago Cardinals. . V roce 1963, deset let po své smrti byl uveden do síně slávy. Cena se uděluje od roku 1986 a jejím prvním výhercem byl Thomas Everett (Baylor Bears). V roce 1987 se o ni podělili dva hráči a posledním vítězem byl S Trevon Moehrig (TCU Horned Frogs). Nikdo ji nevyhrál dvakrát a nejvíc titulů mají univerzity Oklahoma Sooners a LSU Tigers (3). Dalších sedm univerzit to dokázalo dvakrát.

Letošní finalisté:

(Sr.) CB Coby Bryant (Cincinnati Bearcats) - 32 solo tacklů, 0 sacků, 2 forced fumbles, 0 fumble recovery, 3 interceptiony, 1 defenzivních TD

*(So.) S Verone McKinley III. (Oregon Ducks) - 43 solo tacklů, 0 sacků, 1 forced fumbles, 0 fumble recovery, 6 interceptiony, 0 defenzivních TD

(Sr.) S Jalen Pitre (Baylor Bears) - 54 solo tacklů, 2,5 sacků, 2 forced fumbles, 3 fumble recovery, 2 interceptiony, 0 defenzivních TD

Vítěz: CB Coby Bryant (Cincinnati Bearcats)

Lou Groza Award (Nejlepší place kicker) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena je udělovaná Palm Beach County Sport Commision a je pojmenovaná po hráči jménem Lou Groza, který hrál za Ohio State Buckeyes a Cleveland Browns. Udělována je od roku 1992. Jediným hráčem, který dokázal cenu vyhrát dvakrát, je bývalá velká hvězda Oaklandu Raiders a celé NFL Sebastian Janikowski, který cenu vyhrál dvakrát po sobě v letech 1998 a 1999, když hrával za univerzitu Florida State Seminoles. Tato univerzita je také nejčastějším vítězem soutěže se 4 vítězstvími. Víc jak jednou to ještě dokázali dvě školy ze západního pobřeží (UCLA Bruins a Arizona State Sun Devils). Vůbec prvním vítězem byl Joe Allison z Memphis Tigers a posledním vítězem byl Jorge Borregalles (Miami Hurricanes).

Letošní finalisté:

(Jr.) Gabe Brkic (Oklahoma Sooners) - Úspěšnost FG 75%, 18/24 včetně 5/7 při 50+pokusech, nejdelší pokus 56 yardů, 52/52 XPM, 106 bodů celkem

(Sr.) Jake Moody (Michigan Wolverines) - Úspěšnost FG 91,7%, 22/24 včetně 1/1 při 50+pokusech, nejdelší pokus 52 yardů, 56/56 XPM, 122 bodů celkem

(Sr.) Noah Ruggles (Ohio State Buckeyes) - Úspěšnost FG 94,7%, 18/19 včetně 0/0 při 50+pokusech, nejdelší pokus 46 yardů, 68/68 XPM, 122 bodů celkem

Vítěz: Jake Moody (Michigan Wolverines)

Ray Guy Award (Nejlepší punter) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena je udělována Augusta Sports Council jako ocenění pro nejlepšího puntera ligy, který musí prokázat leadership, osobní disciplínu, pozitivní vliv na tým a týmový úspěch. Vybírajího sportovní novináři, hlavní trenéři a bývalý vítězové ceny. Cena je pojmenována po slavném hráči jménem Ray Guy, který byl All Amaerican na univerzitě Southern Mississippi a All-Pro v NFL za Oakland Raiders. Nominovaní se hodnotí v těchto ukazatelích: Celkové statistiky a jejich vliv na tým, čistý průměr, procento celkových puntů inside 20 yard line a procento puntu, které nebyli vráceny (tzn byl zahlášen fair catch nebo neměl returner šanci míč zachytit). Prvním vítězem byl v roce 2000 Kevin Stemke z Wisconsinu. Posledním vloni Pressley Harvin III z univerzity Georgia Tech Yellow Jackets. Dvakrát ocenění vyhráli tři hráči a to konkrétně Daniel Sepulveda (Baylor Bears), Ryan Allen (Louisiana Tech Bulldogs) a Tom Hackett (Utah Utes). Sepulveda to jako jediný nedokázal ve dvou letech po sobě. Utah Utes je jedinou univerzitou, která vyhrála ocenění 3x.

Letošní finalisté:

(Jr.) Matt Araiza (San Diego State Aztecs) - 76 puntů, 3904 yardů, 51,4 yardu / punt, nejdelší pokus 86! yardů, inside 20 - 36

(Sr.) Adam Korsak (Rutgers Scarlet Knights) - 70 puntů, 3125 yardů, 45,9 yardu / punt, nejdelší pokus 74 yardů, inside 20 - 37

(Sr.) Jordan Stout, (Penn State Nittany Lions) - 62 puntů, 2886 yardů, 44,8 yardu / punt, nejdelší pokus 76 yardů, inside 20 - 34

Vítěz: Matt Araiza (San Diego State Aztecs)

Paul Hornung Award (Nejvšestrannější hráč) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Ocenění získá hráč, který je univerzální a dokáže hrát v průběhu zápasu na více pozicích. Většinou se jedná o kombinaci se special tým plays. Cena je udělována od roku 2010 a je vyhlašována organizací Louisville Sports Commission (LSC). Pojmenována je po členovi College a NFL Hall of Fame Paulu Hornungovi. Kandidáti musí hrát významnou roli ve svém týmu a hrát signifikantní roli na jednotlivých pozicích. Čím víc pozici, tím víc šance na ocenění. Nejlepší předpoklady pak mají hráči, kteří dokáží hrát offense, defense i special týmy. Mezi vítězi jsou i současné hvězdy NFL – Odell Beckham Jr., Christian McCaffrey, Tavon Austin nebo Saquon Barkley. Prvním vítězem byl Owen Marecic (Stanford Cardinals), který hrál na pozici FB a LB. Posledním vítězem byl DeVonta Smith (Alabama Crimson Tide). Jen Stanfordská univerzita získala v krátké historii této ceny ocenění dvakrát.

Letošní finalisté:

(So.) RB/RS Blake Corum (Michigan Wolverines)

141 běhových pokusů, 939 yardů, průměr 3,0 yardů/běh, 2 běhové TD

22 zachycených přihrávek, 143 yardů, 6,5 yardů/catch, 1 zachycený TD

12 kick off returnů, 304 yardů, 0 TD – 0 punt returnů, 0 yardů, 0 TD

(Sr.) WR/RS Justin Hall (Ball State Cardinals)

37 běhových pokusů, 255 yardů, průměr 6,9 yardů/běh, 6 běhových TD

61 zachycených přihrávek, 613 yardů, 10,0 yardů/catch, 5 zachycených TD

11 kick off returnů, 380 yardů, 1 TD – 13 punt returnů, 120 yardů, 0 TD

(Sr.) CB/RS Marcus Jones (Houston Cougars)

2 běhových pokusů, 5 yardů, průměr 2,5 yardů/běh, 0 běhových TD

10 zachycených přihrávek, 109 yardů, 10,9 yardů/catch, 1 zachycený TD

15 kick off returnů, 510 yardů, 2 TD – 26 punt returnů, 374 yardů, 2 TD

(Jr.) WR/RS Jayden Reed (Michigan State Spartans)

7 běhových pokusů, 34 yardů, průměr 4,9 yardů/běh, 1 běhový TD

53 zachycených přihrávek, 946 yardů, 17,8 yardů/catch, 8 zachycené TD

16 kick off returnů, 376 yardů, 0 TD – 10 punt returnů, 213 yardů, 2 TD

*(Rs So.) RB/RS Kyren Williams (Notre Dame Fighting Irish)

204 běhových pokusů, 1002 yardů, průměr 4,9 yardů/běh, 14 běhových TD

42 zachycených přihrávek, 359 yardů, 8,5 yardů/catch, 3 zachycené TD

1 kick off returnů, 29 yardů, 0 TD – 14 punt returnů, 151 yardů, 0 TD

Vítěz: CB/RS Marcus Jones (Houston Cougars)

Bronko Nagurski Award (Nejlepší defenzivní hráč) – Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena udělovaná asociací sportovních novinářů a je pojmenovaná po Bronko Nagurskim, který hrával na univerzitě Minnesota Golden Gophers a za Chicago Bears v NFL. Byl také profesionálním zápasníkem a několikanásobným mistrem světa v těžké váze. Cena se uděluje od roku 1993 a jejím prvním držitelem byl DT Bob Waldrop z univerzity Arizona Wildcats. Jediným dvojnásobným vítězem je LB Pat Fitzgerald (Northwestern Wildcats). Víc jak jednou dokázali cenu získat univerzity Arizona Wildcats, Miami Hurricanes, Northwestern Wildcats a Ohio State Buckeyes. Letos se k nim díky vítězství LB Willa Anderson připojí i Alabama Crimson Tide.

Letošní finalisté:

(So.) LB Will Anderson (Alabama Crimson Tide) - 52 solo tacklů, 15,5 sacků, 0 forced fumbles, 0 fumble recovery, 0 interceptiony, 0 defenzivní TD

(Sr.) DT Jordan Davis (Georgia Bulldogs) - 14 solo tacklů, 2,0 sacků, 0 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(So.) DE Kayvon Thibodeaux (Oregon Ducks) - 35 solo tacklů, 7 sacků, 2 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

Vítěz: LB Will Anderson (Alabama Crimson Tide)

Dick Butkus Award (Nejlepší LB) – Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena pro nejlepšího linebackera soutěže je udělována od roku 1985 a je pojmenována po Dicku Butkusovi, který byl uveden do Hall of Fame jak na univerzitě tak v NFL. V současnosti (od roku 2008) se uděluje na úrovni středních škol, vysokých škol i NFL. Uděluje ji rodina Dicka Butkuse a jeho nadace, která se snaží bojovat proti užívání anabolických steroidů sportovci a snaží se především mladé sportovce vést k čisté cestě. Prvním vítězem byl Brian Bosworth (Oklahoma Sooners), který cenu vyhráli i o rok později a jediným dvojnásobným vítězem. Nejčastějším vítězem ocenění jsou hráči týmu Alabama Crimson Tide, Oklahoma Sooners a Notre Dame Fighting Irish (4), jejichž hráči Manti Te`O a Jaylon Smith vyhráli jak středoškolskou verzi ceny tak vysokoškolskou verzi ceny. Tři hráči vyhráli jak vysokoškolskou tak NFL verzi ceny. Jsou jimi Patrick Willis (1+1), Von Miller (1+1) a Luke Kuechly (1+3).

Letošní finalisté:

(Sr.) Darrian Beavers (Cincinnati Bearcats) - 42 solo tacklů, 3 sacky, 1 forced fumbles, 2 fumble recovery, 1 interception, 0 defenzivních TD

(Jr.) Leo Chenal (Wisconsin Badgers) - 51 solo tacklů, 7 sacků, 2 forced fumbles, 0 fumble recovery, 0 interceptionů, 0 defenzivních TD

(Sr.) Damone Clark (LSU Tigers) - 78 solo tacklů, 5,5 sacků, 2 forced fumbles, 1 fumble recovery, 1 interception, 0 defenzivních TD

(Jr.) Nakobe Dean (Georgia Bulldogs) - 29 solo tacklů, 5 sacků, 1 forced fumbles, 0 fumble recovery, 2 interceptiony, 0 defenzivních TD

(Jr.) Devin Lloyd (Utah Utes) - 63 solo tacklů, 7 sacků, 1 forced fumbles, 1 fumble recovery, 4 interceptiony, 2 defenzivní TD

(Jr.) Chad Muma (Wyoming Cowboys) - 80 solo tacklů, 1 sack, 0 forced fumbles, 1 fumble recovery, 3 interceptiony, 2 defenzivní TD

Vítěz: LB Nakobe Dean (Georgia Bulldogs)

William V. Campbell Trophy (Nejlepší student - sportovec) - Vyhlášení: 7.12.2021

Popis: Toto ocenění se udílí univerzitnímu hráči, který nejlépe kombinuje výkony na hřišti, účast na komunitních akcích a především pak výsledky ve škole. Ocenění uděluje National Football Foundation (NFF) a často se jí přezdívá akademický Heisman. Cenu může teoreticky vyhrát jakýkoliv hráč na všech úrovních, ale prakticky ji vyhrávají jen hráči Divize I – FBS. Přesto se ji podařilo vyhrát jednomu hráči z nižší úrovně a to konkrétně v roce 2002 se jim stal Brandon Roberts z univerzity Washington University in St.Louis Bears, která hraje v Divizi III. Ocenění je pojmenováno po Williamu V. Campbellovi, který byl hráčem a kapitánem univerzity Columbia Lions a později byl váženým obchodníkem. Cena se po něm jmenuje od roku 2014. Předtím se jmenoval Vincent dePaul Draddy Trophy. DePaul Draddy sloužil v organizaci NFF 33 let z toho 19 jako její šéf. Organizace NFF zajišťuje chod College Hall of Fame. Uděluje se od roku 1990. Jejím prvním vítězem byl RB Chris Howard z Air Force Falcons, který je v současnosti osmým prezidentem univerzity Robert Morris. Posledním vítězem byl QB Brady White (Memphis Tigers). V historii nikdo cenu nevyhrál dvakrát a nejvícekrát ji získali hráči univerzity Florida Gators (3), dvakrát ji získali ještě univerzity Nebraska Cornhuskers, Ohio State Buckeyes, Oklahoma Sooners, Texas Longhorns, Tennessee Volunteers a Virginia Cavaliers. Vítězem je i All-time great NFL QB Payton Manning.

Letošní finalisté:

(Sr.) LB Troy Andersen (Montana State Bobcasts – FCS)

(Sr.) DE Thomas Booker (Stanford Cardinals)

(Sr.) OL Mike Caliendo (Western Michigan Broncos)

(Sr.) QB Sean Clifford (Penn State Nittany Lions)

(Sr.) QB Cameron Dukes (Lindsey Wilson Blue Raiders – Divison II/III)

(Sr.) S Patrick Fields (Oklahoma Sooners)

(Sr.) DE Matt Henningsen (Wisconsin Badgers)

(Sr.) DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines)

(Sr.) LB Joshua King (U.S. Merchant Marine Academy Mariners – Divison III)

(Sr.) TE Charlie Kolar Iowa State Cyclones)

(Sr.) WR Henry Litwin (Slippery Rock – Division II)

(Sr.) S Sean Mahone (West Virginia Mountaineers)

(Sr.) LB Grant Morgan (Arkansas Razorbacks)

Vítěz: TE Charlie Kolar (Iowa State Cyclones)

Frank Broyles Award (Nejlepší asistent trenéra / koordinátor) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Jedná se o cenu pro nejlepšího asistenta trenéra nebo koordinátora v nejvyšší univerzitní soutěži. Poprvé byla tato cena udělena v roce 1996 a je pojmenovaná po sportovním řediteli univerzity Arkansas Razorback Franku Broylesovi. Nejčastějšími výherci jsou asistenti z univerzity Oklahoma Sooners a Alabama Crimson Tide (3). Dvakrát ocenění získali zástupci Auburn Tigers, Clemson Tigers, LSU Tigers a Ohio State Buckeyes. Pouze šest vítězů této ceny se v průběhu kariéry nestalo hlavním trenérem. Prvním vítězem byl Mickey Andrews (Ohio State Buckeys) a posledním Steve Sarkisian (Alabama Crimson Tide). Žádný trenér ji nevyhrál víc jak jednou.

Letošní finalisté:

OC Josh Gattis (Michigan Wolverines)

OC Jeff Grimes (Baylor Bears)

DC Jim Knowles (Oklahoma State Cowboys)

DC Dan Lannig (Georgia Bulldogs)

OC Warren Ruggiero (Wake Forrest Demon Deacons)

Vítěz: OC Josh Gattis (Michigan Wolverines)

Disney Spirit Award (Nejinspirativnější hráč nebo tým) – Vyhlášení: 7.12. 2021

Popis: Cena pro nejinspirativnějšího hráče, který se dokáže popasovat s překážkami v životě i kariéře a jde dobrým příkladem ostatním odvahou, pílí a vůlí.. Prvním oceněným byl v roce 1996 Daniel Huffman, středoškolák z Rossville-Alvin High School v Illinois, který věnoval ledvinu své nemocné babičce. Tím se vzdal své nadějné fotbalové kariéry. Posledním vítězem byl v roce 2018 Tyler Trent z univerzity Purdue Boilermakers. Nebyl to hráč, ale fanoušek, který trpěl rakovinou kostí, chodil na domácí zápasy a kempoval před stadionem. Když se vrátil z hospicové péče na první domácí zápas po návratu, tak předpověděl, že Purdue porazí No.2 Ohio State, což se skutečně stalo a Boilermakers vyhráli 49-20. S hráči týmem pak oslavoval přímo na hřišti. Zemřel pár měsíců po zisku ocenění ve věku 20 let.

Vítěz: WR Tre Tipton (Pittsburgh Panthers)

Wuerffel Trophy (Nejlepší hráč, který odvádí službu komunitě) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena pojmenována po bývalém QB týmu Florida Gators a bývalém vítězi Heisman Trophy Danny Wuerffelovi je udělována hráči, který je platným hráčem v týmu na hřišti, ale mnohem více dokáže věnovat své komunitě a lidem, kteří nemají stejné privilegia jako on sám. Většinou se jedná o pomoc bezdomovcům, nezištná pomoc dětem a mladým lidem, kteří se pohybují na hraně společnosti, kdy sport může být jejich únikem z nebezpečného prostředí a někdy jde jen o to prostě děti přivést od drog a násilí ke sportu a aktivitě. Toto ocenění bylo první z cen organizovaných organizací NCFAA, která klade důraz především na charakter hráče. Danny Wuerfell přesně takovým byl a je. První vítězem byl v roce 2005 C Rudy Niswanger (LSU Tigers), posledním v roce 2019 QB Jon Wassink (Western Michigan Broncos). Nejznámějším hráčem, který cenu vyhrál je QB Tim Tebow (Florida Gators). Tito hráči se do NFL většinou nepodívají až na výjímky, kterými byly právě Tebow, Sam Acho a Matt Barkley, který je jediným aktivním hráčem v NFL. Tato cena se neuděluje za hráčské výkony a tak se těžko hodnotí ve vztahu k další úspěšnosti.

Letošní finalisté:

(Jr.) Nakobe Dean (Georgia Bulldogs)

(Sr.) S Patrick Fields (Oklahoma Sooners)

(Sr.) QB Isaiah Sanders (Stanford Cardinals)

Vítěz: QB Isaiah Sanders (Stanford Cardinals)

Burlsworth Trophy (Nejlepší hráč, který začínal kariéru jako walk-on) – Vyhlášení: 7.12.2021

Popis: Jedná se o výroční cenu pro nejlepšího hráče, který začínal svou kariéru jako wal-on a svou vytrvalostí, odolností a pílí dokázal všem pochybovačům a trenérům, že má schopnosti být prospěšný týmu a ne jen to. Vítězové této ceny leckdy dojdou až na vrchol své cesty tzn získají stipendium, jsou hvězdami týmu a často se dostanou až do NFL. Ti nejlepší z nich se stanou i opravdovými hvězdami NFL. Walk-On je hráč, který nebyl vybrán v náboru středoškolských hráčů a nedostal fotbalové stipendium. Na univerzitu se tedy musí zapsat jako běžný student včetně toho, že si musí studium plně hradit. Pak se přihlásí do tzv. try-outs, ve kterých si fotbalové týmy vybírají hráče na soupisku. Ti se zpravidla dostanou jen do practice squad a snaží se své startéry připravit na soupeře. Musí imitovat nejlepší hráče soupeře, studují jejich taktiky a to jsou atributy, které v kombinaci s vysokou vůli a snahou vykompenzovat fyzické limity dávají těmto hráčům vlastnosti, které jsou v každém týmu velice ceněny a vždy se některý z těchto hráčů prosadí až na tu nejvyšší úroveň. Tuto cenu vyhlašuje nadace Brandona Burlswortha a je udělována arkansanským Rotary Club of Springdale. Cena je udělována od roku 2010 a je pojmenována po hráči arkansaské univerzity Brandonovi Burlsworthovi, který nastoupil k Razorbacks v roce 1994, okamžitě se stal All-American výběrem a byl vybrán do NFL týmem Indianapolis Colts v roce 1999 jako výběr ve třetím kole. Bohužel tragicky zahynul při automobilové nehodě jen pár dní po draftu. Od roku 2019 je cena součástí souboru ocenění NCFAA (National College Football Award Association). Prvním vítězem se stal v roce 2010 C Sean Bedford (Georgia Tech Yellow Jackets). Posledním vítězem byl v roce 2020 Jimmy Morrissey (Pittsburgh Panthers). Jediným dvojnásobným vítězem je QB Baker Mayfield (Oklahoma Sooners) a v současnosti hvězda NFL týmu Cleveland Browns. Co se týče úspěšnosti vítězů v další kariéře v NFL tak je prostě fakt, že ty disproporce fyzické a talentové v NFL se ještě víc zvýrazní. V současnosti jsou platnými hráči jen Mayfield a WR Hunter Renfrow (Clemson Tigers), který dnes pravidelně hraje v Las Vegas Raiders. Ostatní buď byli draftovaní a potácí se na hraně týmu nebo už v NFL nejsou.

Letošní finalisté:

QB Stetson Bennett (Georgia Bulldogs),

LB Grant Morgan (Arkansas Razorbacks)

LB Carlton Martial (Troy Trojans)

Vítěz: LB Grant Morgan (Arkansas Razorbacks)

Eddie Robinson COY Award (Nejlepší kouč podle agentury FWAA) - Vyhlášení: 20.12.2021

Popis: Ocenění získává nejlepší trenér podle hodnocení agentury FWAA (Football Writers Association of America) a je pojmenovaná podle legendárního trenéra univerzita Grambling State University Tigers. Cena se uděluje od roku 1957 a jejím prvním držitelem byl Woody Heyes (Ohio State Buckeyes), který zároveň vyhrál cenu 3x a je s Joe Patternem nejúspěšnějším trenérem. Bývalý vítězové a především ti vícenásobní jsou legendami NCAA, ale do NFL to dotáhlo jen málo z nich a většinou bez valného úspěchu. Ani hvězdný Nick Saban nebyl schopen v NFL uspět.

Letošní finalisté:

Blake Anderson (Utah State Aggies), Dave Aranda (Baylor Bears), Luke Fickell (Cincinnati Bearcats), Thomas Hammock (Northern Illinois Huskies), Jim Harbaugh (Michigan Wolverines), Billy Napier (Louisiana Lafayette Ragin Cajuns), Pat Narduzzi (Pittsburgh Panthers), Nick Saban (Alabama Crimson Tide), Kalani Sitake (BYU Cougars), Kirby Smart (Georgia Bulldogs), Jeff Traylor (UTSA Roadrunners), Mel Tucker (Michigan State Spartans), Kyle Whittingham (Utah Utes).

Vítěz: Luke Fickell (Cincinnati Bearcats)

Ted Hendricks Award (Nejlepší DE) - Vyhlášení: 10.12.2021

Popis: Cena je pojmenována po hráči univerzity Miami Hurricanes Tedu Hendricksovi, který se stal třikrát během své univerzitní kariéry členem All-American týmu. Je také členem síně slávy NFL. Atributy vítěze musí být výkon na hřišti, vůdčí schopnosti, dobré školní výsledky a služba své komunitě. Výhercem se může stát student kteréhokoliv ročníku stejně jako student kterékoliv školy od Divize i po Divizi III. Výherce určují vybraní univerzitní trenéři, bývalý hráči a trenéři, sportovní novináři. Cena se vyhlašuje od roku 2002. Prvním výhercem byl All Time Great NFL hráč Terrell Suggs. Posledním možná budoucí ATG Chase Young (Ohio State). Jediným dvojnásobným vítězem je David Pollack (Georgia). Dvě univerzity mají dva vítěze kromě Georgie je to ještě Clemson Tigers. Známými vítězi, kteří se velmi úspěšně zapsali i do historie NFL jsou Elvis Dumervil, LaMar Woodley, Chris Long, Brian Orakpo, Whitney Mercelius.

Finalisté:

(Sr.) DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines) - 33 solo tacklů, 14 sacků, 2 forced fumble, 1 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(Sr.) DE Jermaine Johnson II (Florida State Seminoles) - 34 solo tacklů, 12 sacků, 2 forced fumble, 1 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(Jr.) DE George Karlaftis (Purdue Boilermakers) - 25 solo tacklů, 4,5 sacků, 2 forced fumble, 2 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(Jr.) DE DeMarvin Leal (Texas A&M Aggies) - 27 solo tacklů, 4,5 sacků, 1 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

(So.) DE Kayvon Thibodeaux (Oregon Ducks) - 35 solo tacklů, 7 sacků, 2 forced fumble, 0 fumble recovery , 0 interception, 0 defenzivní TD

Vítěz: DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines)

George Munger Award (Cena pro nejlepšího trenéra roku podle Maxwell Football Club) – Vyhlášení: 19.1.2022

Popis: Cena pro nejlepšího trenéra roku podle, kterou vyhlašuje a uděluje Maxwell Football Club. Ocenění je pojmenovaná po bývalém hlavním trenérovi university Pennsylvania George Mungerovi. Vítěze volí bývalý vítězové ceny, hlavní trenéři NCAA, členové Maxwell Clubu a sportovní novináři napříč USA. První ročník byl vyhlášen v roce 1989 a vítězem byl Bo Schembechler (Michigan Wolverines). Posledním vítězem byl Ed Orgeron z LSU Tigers. Jedinými vítězi, kteří vyhráli ocenění a netrénovali tým z Power 5 konference, byli v letech 2009 Gary Patterson (TCU) a 2018 Jeff Monken z Army Black Knights. Trenér s nejvíce oceněními byl Joe Patterno (Penn State Nittany Lions), který cenu vyhrál celkem 3x, ale po jeho skandálu, kdy kryl sexuální skandál svého spolupracovníka Jerry Sanduskyho mu bylo z rozhodnutí organizace všechny ceny odebrány. Jeho Univerzita Penn State byla s jeho cenami nejlepší v celkovém počtu (4x). Po odečtení jeho cen je tedy nejčastějším vítězem univerzita Michigan Wolverines a dvakrát se to povedlo Virginia Tech Hokies a Alabama Crimson Tide.

Letošní finalisté:

Luke Fickell (Cincinnati Bearcats), Jim Harbaugh (Michigan Wolverines), Mel Tucker (Michigan State Spartans), Jeff Traylor (UTSA Roadrunners), Dave Aranda (Baylor Bears)

Vítěz: TBD

Lombardi Award (Nejlepší hráč podle lídrovství, charakteru a odolnosti) - Vyhlášení: 9.12.2021

Popis: Cena je udělována Lombardiho nadací a to hráčům bez ohledu a pozici, ale na základě výkonnosti, vůdčích schopností, charakterových vlastností a odolnosti. Udílí se od roku 1970 a do roku 2016 byla určena především linebackerům a defenzivním lajnmenůn. Je věnována památce legendárního trenéra v NFL Vince Lombardiho, po kterém je rovněž pojmenována trofej pro vítěze Superbowlu. Vítěze vybírají hlavní trenéři univerzitních celků, sportovní komentátoři a bývalý vítězové ocenění. Celkově se na tom podílí cca 500 lidí. Jediným hráčem, kterému se podařilo cenu vyhrát dvakrát je OT Orlando Pace (Ohio State Buckeyes) a jeho univerzita je nejčastějším vítězem trofeje (6). Prvním vítězem byl Jim Stillwagon rovněž z Ohio State Buckeyes. Posledním vítězem byl Zaven Collins (Tulsa).

Vítěz: DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines)

Lott IMPACT Award (Nejlepší defenzivní hráč podle integrity, zralosti, výkonu, prospěchu, komunity a houževnatosti) - Vyhlášení: 12.12.2021

Popis: Cena, kterou vyhlašuje a uděluje The Pacific Club IMPACT Foundation, oceňuje nejlepšího defenzivnho hráče, který splňuje kombinaci kvalit hráčských na hřišti a charakterových včetně činů mimo hřiště. Je to jediná cena mezi univerzitními oceněními, která byla založena na západním pobřeží USA.

Název IMPACT je akronym tvořený anglickými slovy: Integrity, Maturity, Performance, Academics, Community and Tenacity. Cena se vyhlašuje od roku 2004. Prvním vítězem byl David Pollack (Georgia Bulldogs) - současný komentátor společnosti ESPN. Posledním vítězem byl Paddy Fisher (Northwestern Wildcats). Nikdo nevyhrál cenu dvakrát a jedinou univerzitou, která má dva vítěze je UCLA Bruins. Nejznámějšími vítězi jsou J.J Watt, Luke Kuechly, DeMeco Ryans, James Laurinaitis.

Letošní finalisté:

(Sr.) DT Jordan Davis (Georgia Bulldogs)

(Jr.) Nakobe Dean (Georgia Bulldogs)

(Sr.) DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines)

(Jr.) Devin Lloyd (Utah Utes)

Vítěz: DE Aidan Hutchinson (Michigan Wolverines)

Sdílejte na sociálních sítích

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Ježour
  15. prosince 2021 09:45

  Vůbec si neumím představit, kolik dá takový článek práce a kolik zabere času. PARÁDA jedním slovem! díky moc!

  "No Jasánek, nečum a běž psát další."

 • Mi.Tch
  15. prosince 2021 12:50

  Děkuji za uznání. Od nejčtenějšího autora zdejších stránek to potěší. Letos to moc práce nebylo, protože většina toho byla hotová už z loňska (jen jsem změnil úvod, přepsal jména a statistiky finalistů a doplnil vítěze. Takže mi to zabralo jeden den (v průběhu soboty a tak hoďku v neděli). Vloni to bylo horší, ale dělal jsem si to průběžně v průběhu celé sezóny (měl jsem to v hlavě dýl). Nějaké další věci mám z minula taky rozdělané, ale po tom co se mi v březnu narodila dcerka už na to nemám vůbec žádný čas (nebo spíš energii). Proto jsem letos nepsal žádné (až na vyjímky) review a myslím, že TomPetri19 navázal velmi důstojně. Tak snad bude časem zase víc prostoru něco dodělat a udělat zdejším nestorům a návštěvníkům radost nějakými novými informacemi ze světa NCAA.

 • CK7
  19. prosince 2021 11:52

  @Mi.Tch ale i tak na Discordu těch info je hodně👏👍

 • Šráma
  14. prosince 2021 20:30

  Obsáhlost nadevše! Skvělé počtení! ✊