AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 28.12. 13:00

NCAA Preview – Bowly/2021

Období bowlů je v plném proudu, ale ty nejhlavnější jsou teprve před námi. Dneškem startují i nasazené celky Houstonu či NC State, když nebudeme počítat už dříve odehrané utkání San Diega State a BYU, které si své bowl zápasy už odbyli před vánoci. V pátek je na programu hodně očekávané Playoff a je tak nejlepší příležitost si některá nadcházející utkání připomenout. Nechybí ani bonus preview od Mitche, který si vzal do parády utkání svého Oregonu.

Počínaje dneškem uvidíme v akci týmy z konference SEC. Auburnští tygři v posledních čtyřech utkáních prohráli, čímž si celkově zkomplikovali sezónní obraz. Dnes od 18:00 se budou chtít s ročníkem rozloučit vítězstvím a nebudou mít lepší příležitost, než proti nasazenému Houstonu, který v letošním roce prohrál pouze dva zápasy. Do utkání v dresu Auburnu nenastoupí quarterback Bo Nix, který vstoupil na transfer portál, kde našel v podobě Oregonu svou budoucnost.

Jestli má někdo rád běhový fotbal, tak se od 20:15 má na co dívat. First Responder Bowl, který se odehraje na Dallaském stadionu univerzitního kampusu SMU, přivítá celky Air Force a Louisville. Vojenská akademie pro důstojníky letectva a vesmírných sil bude chtít sezónu zakončit 10 výhrou, čímž by navázali na dva roky starou sezónu. Oba univerzitní programy se v minulosti proti sobě ještě nesetkaly. Dnešní střetnutí si tak napíše svou první kapitolu.

45 minut po půlnoci se odehraje Liberty Bowl, které by nám mohl přinést ofenzivní bitvu. Ofenzivně smýšlející kouč Mike Leach bude chtít ve svém druhém roce ukořistit první bowl trofej. Zápas proti Texas Tech mu dává naději, že se dočká. Nejzajímavějším hráčem v tomto zápase bude quarterback Will Rodgers, který letos dokázal naházet během 12 utkání téměř 4 500 yardů. Air Offense je skvělým nástrojem, jak poznat kvality quarterbacka. Rodgers si nadále drží 75 % úspěšnosti, přičemž 50 passových pokusů na zápas je jeho denním chlebem.

Druhým zápasem po půlnoci se odehraje zápas v San Diegu, kde se o výhru v Holiday Bowlu utkají UCLA a nasazené NC State. Kouč Chip Kelly bude chtít se svým týmem navázat na předchozí tři výhry v řadě a konečně vyhrát pro kalifornskou univerzitu bowl zápas. Wolfpack čekají na výhru v bowlu už téměř 4 roky, ale pořád se jedná o letos úspěšný program, který bych do utkání s Bruins rozhodně nepodceňoval.

Středeční ráno ukončí Guaranteed Rate Bowl na baseballovém stadionu ve Phoenixu, kde se střetnou celky West Virginie a Minnesoty. V těchto zajímavých kulisách se nejedná o nejzajímavější souboj bowlů, každopádně pořád to jsou celky, které patří mezi lepší polovinu ligy a umějí vychovávat solidní hráče.

Středeční bowl zápasy začnou duelem v luxusním Yankee Stadium v New Yorku, kde se střetnou Maryland a Virginia Tech v Pinstripe Bowlu. Tento duel je na program ve 20:15 a je posledním z méně atraktivnějších bowlů.

Už 15 minut před půlnocí uvidíme Cheez-It Bowl, ve které se utkají Clemson a Iowa State. Vidět Tigers v zápase mimo NY6 bowl je vzácnost, o to víc bude napínavé uvidět, jak si s touto situací poradí. Čelit mužstvu kouče Matta Campbella, který se už musí obejít bez elitního running backa Breece Halla, který deklaroval úmysl odejít na draft NFL, může být solidní pokoukáníčko.

Preview Bonus: Čt 30.12. 03:15, no. 14 Oregon vs. no. 12 Oklahoma (Valero Alamo Bowl)

Zápas dvou zklamaných týmů, které v průběhu sezóny dlouho živily naději na účast v CFP. Zatímco Ducks, po skvělém vítězství na The Shoe, o ně přišli už prohru se Stanfordem a pak dalšími dvěmi jasnými prohrami s Utahem včetně konferenčního finále, tak Sooners věřili až do 10. týdne, kdy padli s Baylorem a pak ještě v posledním zápase se statním rivalem Oklahoma State Cowboys a do konferenčního finále se nepodívali.

Sezóny obou týmů však měli daleko k ideálu, i když konečné resumé nemusí naznačovat problémy, kterými procházeli. Oba týmy se trápily. Výhry byly až na výjimky upocené a velmi těsné i se soupeři, nad kterými měli jasně dominovat. Oba týmy se potýkali s nestabilitou na pozici QB, ale zatímco Ducks tu odvahu neměli (i díky tomu, že freshmeni za Brownem nebyli prostě ready), tak Sooners do toho řízli a povahově problematického Rattlera nahradil (a nutno říct velmi úspěšně) v půlce sezóny freshmen Caleb Williams. Rattler nakonec, podle očekávání, z týmu odešel na transfer portál a příští rok bude hrát za South Carolina Gamecocks. I když se týmy nedostaly do play-off tak jistě pomýšleli na účast v lepších bowlech tzv. New Year Six. Ducks toužili po Rose Bowlu a Sooners zase po nečem z trojice Citrus Bowl, Sugar Bowl nebo Fiesta Bowl. Místo toho na ně zbyla cesta do San Antonia v Texasu a motivaci budou hledat jen těžce. V mezidobí od konce regular season po bowl game totiž měly oba týmy více starostí s tím jak zastavit krvácení po odchodu svých hlavních trenérů (Mario Cristobal šel do své Alma Mater – Miami Hurricanes a Lincolna Reileyho zlákaly kalifornské zlaťáky a kývl na vábničku od USC Trojans), než přípravu na zápas samotný. Změny na HC s sebou samozřejmě přinesly dopad na složení trenérských štábů, do náborů obou týmů (víc asi utrpěli Ducks) a spustilo to samozřejmě lavinu rozhodnutí hráčů, které mají dopad do soupisek týmů. Z obou týmů odešli hráči na transfer portál nebo se rozhodli vynechat bowl game a soustředit se na přípravu na letošní NFL draft. U Sooners je to zatím 6 hráčů. Na transfer portál odešli WR Jadon Haselwood, TE Austin Stogner, OL Brey Walker. Bowl se rozhodli vynechat zase defenzivní hráči. LBs Nik Bonitto, Brian Asamoah a DE Perrion Winfrey.

U Ducks bude chybět v obraně DE Kayvon Thobodeaux, který se rozhodl připravovat na draft, stejně jako CB Mykael Wright. V útoku vynechá zápas nejproduktivnější WR Devon Williams. Na transfer portal odešel starting DB D.J James. V útoku budou Ducks i bez dlouhodobě zraněných RB C.J Verdella a WR Jaylona Redda. Obrana je domlácená a musí zde hrát i překonvertování hráči z útoku (jako třeba TE D.J Johnson, který hraje DE nebo WR Bryan Addison, který se překonvertoval na CB). Na soupisce tak zůstalo jen 6 WR a 6 DB a všechno to jsou freshmeni nebo hráči bez zkušeností (tzv. 3rd a 4th stringers).

Co se týče trenérských změn, tak Sooners našli výbornou náhradu a provizorním koučem bude Bob Stoops (legenda klubu). U Ducks převezme povinosti HC trenér widerecieverů Bryan McClendon. Ducks ztratili při coaching caruselu snad všechny důležité pozice (pryč je HC, OC, DC, OL coach, LB coach a S coach). OC Moorhead sice bude bowl game coachovat, ale tenhle průšvih už nezachrání.

Od Ducks se nedá čekat nic jiného než jednodimenzionální hra, kterou předváděli i proti Utahu a kdy 2x tvrdě narazili. V zápase se Sooners nečekám nic jiného. Podle mého názoru budou Sooners o trochu hladovější, i když motivace nebude valná a pro klubovou legendu zahrají. Na druhé straně mladí ušáci se snad budou chtít předvést a založit tak na další sezónu pod novým coachem. I když samozřejmě budu fandit Ducks tak edge podle mě mají Sooners (na každé pozici).

Na straně Oklahomy se vyplatí sledovat RBs Kennedy Brookse, Erica Greye a QB Caleba Williamse. Zazářit určitě může jakýkoliv z WRs. Ducks budou opět spoléhat na RB Travise Dye a já doufám, že větší prostor ukázat se dostane Byron Cardwell nebo Seven McGee. Na pozici WR toho moc nečekám, protože Brown je vyniknout nenechá. Nedivil bych se, kdyby Moorhead zkusil mixovat QB a třeba Thompson bude nečekanou zbraní, ale spíš neočekávám, že by to byl nějaký breakout. V obraně (pokud bude zdravý) nechá na hřišti všechno LB Noah Sewell a uvidíme, co předvede DE Brandon Dorlus na kterém bude nyní velká tíha v pass rushi, po tom co nebude hrát Thibodeaux.

Na závěr trochu zajímavostí:

- Oba týmy se utkají po osmé. Vzájemnou bilanci mají lepší Sooners v poměru 6-1.

- Poslední vzájemný zápas se však odehrál už v roce 2006, kdy oba týmy zakončily tří zápasovou sérii. V roce 2004 vyhrála Oklahoma doma 31:7. O rok později vyhrály Sooners 17:14 v Holiday Bowlu. V odvetném zápase (home and home série) v Eugune proti sobě nastoupili opravdu těžké kalibry. V zápase se ukázali budoucí hvězdy NFL (MVP, dvojnásobný vítěz superbowlu nebo jistě členové síně slávy). Na straně Sooners to byl RB Adrian Peterson, který v zápase naběhal 211 yardů. Na straně domácích to byl RB Johnatan Stewart (144 yardů) a QB Dennis Dixon 341 yardů, 2 TD. Kdo si rád zavzpomíná, tak může kounout zde. https://www.youtube.com/watch?v=sbe108hXbhk. Zápas skončil kontroverzním uznáním přikrytého onside kicku Ducks za stavu 33-27, po kterém pak Ducks otočili a vyhráli. Tuto křivdu si pamatuje trenér Stoops, tak uvidíme, jak moc to bude velká motivace.

- Pro Sooners je to první účast v Alamo Bowlu. Jediná jejich zkušenost s Alamodomem byla v roce 2007, když zde vyhráli Big12 championship Game proti Missouri Tigers.

- Ducks jsou v Alamo bowlu potřetí. Po výhře v roce 2013, kdy porazili texas Longhorns jasně, prohráli v roce 2016 ostudně s TCU, když v poločase vedli 31:0, ale nakonec prohráli 47:41 v OT.

- Pro OU je 55. účast v bowl game, což 4. nejvyšší počet mezi všemi FBS týmy. Jejich 23. účast v řadě je druhá aktuálně nejdelší série, když lepší je jen Georgia Bulldogs s 25 účastmi.

- V historii tohoto bowlu je to poprvé co se utkají týmy s 10 vítězstvími v sezóně a jedná se o nejlepší matchup z hlediska žebříčkového umístění soupeřů.

Oregon

Passing Offense - 214 yardů/z (84. v lize)

Rushing Offense - 203 yardů/z (24. v lize)

Passing Defense - 241 yardů/z (87. v lize)

Rushing Defense - 129 yardů/z (34. v lize)

Oklahoma

Passing Offense - 265 yardů/z (30. v lize)

Rushing Offense - 175 yardů/z (54. v lize)

Passing Defense - 258 yardů/z (108. v lize)

Rushing Defense - 123 yardů/z (25. v lize)

Čtvrtek začíná opět v krásném čase 17:30, kdy uvidíme na Bank of America Stadium v Charlotte zajímavé střetnutí Carolínských univerzit North a South. Hned poté vaše oči můžou směřovat do Tennessee, kdy se v Music City bowlu utkají Tennessee s Purdue. Pak už je konečně na řadě program atraktivních New Year’s bowlů, který se občas prolíná s obyčejnými zápasy.

Pá 31.12. v 01:00, no. 12 Pittsburgh vs. no. 10 Michigan State (Peach Bowl)

První New Year’s Six Bowl (prestižní zápas o uznávanou trofej), který se v letošním roce odehraje tradičně v Atlantě, kde sídlí krásný Marcedes-Benz Stadium.

Nejhorší letošní obrana proti passům, která bohužel pro oko diváka nebude čelit takovému kanónu jako je Kenny Pickett. Ten se v polovině prosince rozhodl oznámit svůj úmysl připravovat se na draft NFL. Ani na druhé straně nebude o velkou ztrátu nouze. Running back Kenneth Walker III deklaroval stejný záměr o pár hodin dříve než Pickett a už neodehrát poslední zápas sezóny.

Pittsburgh Panthers přerušili šestiletou nadvládu Clemsonu v ACC s bilancí 11-2, naopak Michigan State se dostal na překvapujících 10-2. Pro oba programy skvělá sezóna, přestože nedostali příležitost hrát o nejvyšší mety až do konce. Teď se navíc o trofej v Peach Bowlu musí poprat bez svých největších ofenzivních hvězd.

Pokud pomineme Picketta, největší ofenzivní hvězdou Pittsburghu je wide receiver Jordan Addison. Během druhého hracího roku na škole zaznamenal 93 zachycení pro 1 479 yardů a 18 touchdownů. Skvostné statistiky, které ho přirovnávají k legendě místního programu jakou je Larry Fitzgerald. Je to doslova noční můra pro secondary Michiganu State, která má letos velké problémy v obraně. Skvělým příkladem jejich devastujících neúspěchů ukázala vysoká porážka na stadionu Ohia State.

Jestli chtějí Sparťané v Peach Bowlu uspět, musí najít sílu ve spojení quarterbacka Paytona Thornea a wide receivera Jaydena Reeda. Popravdě ani nevím, koho bych v zápase favorizoval. Pro Pittsburgh bude ztráta hlavního rozehrávače asi více smrtící, neboť se musí přeskupit celá offense, která doteď držela skvěle propojenou jednotku.

Koho sledovat: WR Jordan Addison (Pitt), WR Jayden Reed (MSU)

Pittsburgh

Passing Offense - 350 yardů/z (6. v lize)

Rushing Offense - 214 yardů/z (18. v lize)

Passing Defense - 257 yardů/z (106. v lize)

Rushing Defense - 91 yardů/z (6. v lize)

Michigan State

Passing Offense - 244 yardů/z (56. v lize)

Rushing Offense - 185 yardů/z (43. v lize)

Passing Defense - 337 yardů/z (130. v lize)

Rushing Defense - 117 yardů/z (18. v lize)

Pá 31.12. v 21:30, no. 1 Alabama vs. no. 4 Cincinnati (Cotton Bowl)

Druhým New Year’s Six Bowlem je zároveň prvním duelem semifinále Playoff. V Dallaském AT&T Stadium uvidíme stejně jako v loňském roce mužstvo Alabamy, které patří k favoritům ligy. Namísto Notre Dame se však oproti loňsku postaví mužstvu Nicka Sabana, kterým je letos jediný neporažený celek Cincinnati.

Alabama předvedla ve finále konference SEC smrtící výkon. Doslova rozebrala nejlepší obranu ligy z Georgie na cucky, rozprášila naděje Notre Dame na Playoff, a zajistila si nejlepší pozici pro komisi. Největší favorit na výhru v lize nakonec nedal komisi pádný argument, aby si myslela, že obrana Bulldogs je tak tragická. Přeci jenom se utkala proti hojně opěvované Alabamě. Nick Saban v posledních dvou letech věří jedné věci. Obrana vyhrává zápasy, ale útok vyhrává tituly. Pokud bude ofenzíva Crimson Tide šlapat na jedničku, vždy porazí i tu nejlepší obranu ligy. Tímto se Alabamští řídili na začátku prosince a doslova potvrdili teorii své trenérské legendy.

Quarterback Bryce Young si kromě excelentního výkonu s Georgií, došel i pro Heisman Trophy. Ukořistil všechny ceny pro nejlepšího quarterbacka ligy, a i když měli experti po celou sezónu spíše rozporuplné názory, museli nakonec uznat, že se Bryce Young stal hlavní tváří Sabanova mužstva.

Do utkání proti Cincinnati bohužel nenastoupí elitní wide receiver John Metchie III, který utrpěl vážné poranění kolene, což trochu snižuje šance v ofenzívě Bamy. Primárním cílem tak bude najít vždy osamoceného wide receivera Jamesona Williamse, který umí explodovat od počátku snapu. Metchieho nahradí Agiye Hall.

Defenzíva je opět opřena o elitní linebackery, ze kterých nejvíce vyčnívá Will Anderson Jr. – pátý muž v anketě Heisman Trophy. Nemyslím si, že by se tahle defense měla dostat v zápase výrazně pod tlak. Tohle utkání rozhodně spíše ofenzíva Alabamy, které si smlsne nad defenzívou Bearcats.

Cincinnati vlastní nejlepší cornerback duo v lize, které musí najít recept na Jamesona Williamse. Ahmad Gardner je jednoznačně nejlepší corner v lize, kterému bude vypomáhat Coby Bryant. Pořád si myslím, že hlavní nevýhodou Bearcats je nedostatek zápasů proti elitě. To, že porazili Indianu a Notre Dame na jejich hřišti z nich pořád nedělá zkušené mužstvo. Indiana prožila špatnou sezónu a Notre Dame se do obvyklé formy dostal až ve druhé polovině ročníku.

Zkušenosti, které Alabama nasbírala a které už má dlouhodobě zažité, nejdou smazat. Saban chyběl v Playoff pouze jednou z 8 let. Tu šanci mu sebralo v ročníku 2019 fenomenální mužstvo – LSU. Neexistuje jediný důvod, proč věřit tomu, že Cincinnati jako jediný celek mimo Power 5 konference má nějakou naději na úspěch.

Koho sledovat: QB Bryce Young (Alabama), WR Jameson Williams (Alabama), LB Will Anderson Jr. (Alabama), QB Desmond Ridder (Cincinnati), RB Jerome Ford (Cincinnati), DL Myjai Sanders (Cincinnati), CB Coby Bryant (Cincinnati), CB Ahmand Gardner (Cincinnati)

Alabama

Passing Offense - 347 yardů/z (7. v lize)

Rushing Offense - 147 yardů/z (80. v lize)

Passing Defense - 223 yardů/z (61. v lize)

Rushing Defense - 82 yardů/z (4. v lize)

Cincinnati

Passing Offense - 248 yardů/z (50. v lize)

Rushing Offense - 180 yardů/z (48. v lize)

Passing Defense - 168 yardů/z (2. v lize)

Rushing Defense – 137 yardů/z (46. v lize)

So 1.1. v 01:30, no. 2 Michigan vs. no. 3 Georgia (Orange Bowl)

Další semifinálové utkání Playoff se odehraje ve slunném Miami, kde si to rozdají Wolverines z Michiganu proti elitnímu celku z konference SEC – Georgii.

Asi nejvyrovnanější predikovaný duel postseason. V Orange Bowlu se utkají fotbalové velmoci, které mají letos za sebou skvělou bilanci 12-1. Jedinou porážkou Michiganu je devastující obrat Sparťanů nebo spíše Kennetha Walkera III, který svou běhovou turbulencí obranu Michiganu totálně zatavil. Jim Harbaugh, který je u kormidla Wolverines už sedmou sezónu, zcela zmobilizoval program a dostal ho konečně na výsluní. Michigan se může chlubit největším počtem vítězství ze všech univerzitních týmů. Teď se konečně popere i o nejcennější univerzitní trofej.

Wolverines po důležitém vítězství nad Ohio State v The Game zápase, se můžou těšit na semifinálový duel. Stejně jako soupeř se po celou sezónu opírá o kvalitní obranu. Jejich passing game s quarterbackem McNamarou je zařazena spíše jen k průměrnosti. Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že McNamara nastupuje jako pozici startinga výhradně kvůli nezkušenostem super talentovaného nováčka J.J. McCarthyho. Tenhle útok je výhradně běhový. Dvojice Haskins - Corum nastřádala 2 327 yardů pro 31 touchdownů.

To na druhé straně kouč Kirby Smart, který působí u své alma mater z Georgie již šestou sezónu, vstupoval do posledního utkání v konferenčním finále proti Alabamě se svým týmem po bilanci 12-0 jako favorit. Georgia je prvním týmem, který jde do Playoff jako poražený celek konferenčního finále. To nic nemění na tom, že si svůj pobyt mezi elitní čtyřkou bez diskuze zasloužila.

Bulldogs už můžou počítat se svým elitním wide receiverem Georgem Pickensem, který se po zranění kolene do posledních dvou zápasů vrátil. Velkou otázkou je, kdy už nastoupí quarterback JT Daniels. Podle posledních zpráv je JT vyléčen, ale pořád je plno otazníků, proč hraje Stetson Bennett. Jednou z teorií proč Daniels nehrál je ta, že prostě nemusel riskovat zranění, které by ohrozilo sezónu/kariéru, přičemž právě teď nastala situace, kdy by už měl nastoupit. Odpověď se dozvíme na Nový rok.

Důležitým momentem utkání bude, jak se zformuje obrana Georgie. Ta v konferenčním utkání SEC utrpěla od Alabamy devastující kanonádu, kterou musí odčinit a případně si to s Alabamou ještě v Championship Game znovu rozdat. Tak kvalitní obrana ligy se může jednoduše zlepšit jedině tím, že odčiní chyby z minula. Zcela věřím tomu, že je toho schopná.

Pro oba programy je to čtvrtá účast v Orange Bowlu. Michigan v roce 2016 prohrál v Miami Garden nad Floridou State 33-32, kdy se stal tehdy nejužitečnějším hráčem running back Dalvin Cook, starší bratr současného hráče George, running backa Jamese Cooka.

Koho sledovat: RB Hassan Haskins (Michigan), DE Aidan Hutchinson (Michigan), LB David Ojabo (Michigan), TE Brock Bowers (Georgia), WR George Pickens (Georgia), DL Jordan Davis (Georgia), LB Nakobe Dean (Georgia), LB Nolan Smith (Georgia)

Michigan

Passing Offense - 228 yardů/z (67. v lize)

Rushing Offense - 223 yardů/z (9. v lize)

Passing Defense - 194 yardů/z (22. v lize)

Rushing Defense - 121 yardů/z (21. v lize)

Georgia

Passing Offense - 247 yardů/z (52. v lize)

Rushing Offense - 195 yardů/z (28. v lize)

Passing Defense - 171 yardů/z (3. v lize)

Rushing Defense - 81 yardů/z (3. v lize)

So 1.1. v 19:00, no. 5 Notre Dame vs. no. 9 Oklahoma State (Fiesta Bowl)

Notre Dame prožil turbulentní začátek prosince. Hlavní kouč Brian Kelly se rozhodl po 12 letech opustit Irskou loď a přijmout lákavou nabídku od LSU, přestože ještě nadále byla teoretická šance na Playoff. Jeho místo nahradil Marcus Freeman, který zastával funkci defenzivního koordinátora a jehož si hráči nejvíce přáli. Jeho tak na nový rok čeká velká premiéra ve Fiesta Bowlu. Stačil jeden týden, aby Freeman získal pozici, přičemž se mu podařil další husarský kousek, a to udržet většinu trenérského personálu. Celá tahle situace může být pro Iry win-win situace. Z pohledu náboru, budoucnosti, ale hlavně i novoročnímu NY6 bowlu v Arizoně.

Dosud se vyjádřili pouze dva hráči Notre Dame, kteří definitivně opouští program z Indiany a zamíří na draft NFL 2022. Podle očekávání je budoucí Top 10 výběr safety Kyle Hamilton a running back Kyren Williams. Otazník visí nad centrem Jarrett Pattersonem a defenzivním endem Isaiah Foskeyem. Pokud by i oni nenastoupili do utkání, dalo by se to zřejmě chápat. Foskey je však z pohledu obrany klíčovým mužem. Ve statistikách nenajdete lepšího hráče, který by měl tak obří vliv na obranu, jak on. Dohromady nasbíral 10 sacků, 11,5 TfL, 6 QB hurrries a 5 forced fumblů.

Směrem dopředu se Irský program zdá velmi silný. I když nenastoupí running back Kyren Williams, další na řadě je připravena solidní dvojice Logan Diggs a Chris Tyree, přičemž ani třetí vzadu Audric Estime nebude pro obrany žádný med. Na quarterbacku by měl dostat opět hlavní slovo Jack Coan, který by měl své místo občas propůjčit běhavějšímu nováčkovi Tyler Buchnerovi. Ofenzivní linie je znovu posílena o Blake Fishera, který by se měl namísto levého tackla přesunout do pravou stranu. Nováček Joe Alt se na pozici levého tackla příliš osvědčil, aby byl nahrazen. WR corps je stálá, pouze nadále zraněný Avery Davis nenastoupí.   

Oklahoma State před bowlama přišla také o jednoho klíčového muže. Defenzivní koordinátor Jim Knowles po 4 letech opustil Cowboys, aby následně podepsal luxusní nabídku z Ohia State.

Fiesta Bowl se dá z pohledu Cowboys nazvat soubojem útěchy. Tým Mika Gundyho se musí otřepat ze srdcervoucí prohry v Big 12 šampionátu proti Bayloru, kde jim chyběly pouze centimetry k zisku titulu konference a nominování do historického Playoff. V tomto utkání jim výrazně chyběl running back Jaylen Warren, který měl poranění kotník. Bez něj se stala ofenzíva proti Bayloru až příliš jednorozměrná. Pokud nastoupí, výrazně tak uvolní práci pro quarterback Spencer Sanderse, který není skvělý pod tlakem, kdy musí hrát vzduchem.

Přestože se obrana Oklahomy State zdála v celé sezóně skvělá, v posledních dvou důležitých zápasech dovolila svým soupeřům z Oklahomy a Bayloru nasbírat 683 yardů. Do toho ani odchod defenzivního koordinátora není zrovna ideální situací, která by měla Cowboys pomoct. 

Koho sledovat: RB Logan Diggs (Notre Dame), WR Kevin Austin Jr. (Notre Dame), DE Isaiah Foskey (Notre Dame), RB Jaylen Warren (OSU), LB Malcolm Rodriguez (OSU)

Notre Dame

Passing Offense - 263 yardů/z (33. v lize)

Rushing Offense - 152 yardů/z (73. v lize)

Passing Defense - 212 yardů/z (40. v lize)

Rushing Defense - 127 yardů/z (31. v lize)

Oklahoma State

Passing Offense - 220 yardů/z (76. v lize)

Rushing Offense - 181 yardů/z (46. v lize)

Passing Defense - 187 yardů/z (12. v lize)

Rushing Defense - 82 yardů/z (5. v lize)

So 1.1. v 23:00, no. 6 Ohio State vs. no. 11 Utah (Rose Bowl)

Ohio State ani letos nedosáhne na nejvyšší metu, kterou si v preseason zadali. Každoročně se jim daří mít skvěle poskládané mužstvo, ale vždy se najde silnější oponent, který jim v důležité fázi utne naděje. O to víc je bolestnější, když jim čáru přes rozpočet nadělal Michigan v legendární zápase The Game.

Kouč Michiganu Jim Harbaugh poprvé ve své kariéře v roli hlavního kouče Michiganu porazil Buckeyes, což hovoří o jejich síle v konečném nominování do Playoff. Naopak kdo by to čekal, že ofenzíva Ohijského mužstva se stane v Ann Arbor tak bezzubá. Quarterback C.J. Stroud měl dostat času se ze zápasu na Michigan Stadium vzpamatovat. K tomu aby uspěl, tak se znova opře o trojici wide receiverů Chris Olave, Garrett Wilson a Jaxon Smith-Njigba.

Utah je vládce Pac-12, přičemž mu cestu ke království západu dopomohl Oregon. Ducks totiž neměli ve dvojutkání žádnou odpověď na běhový útok Utes, což logicky zajistilo mužstvu Kyle Whittinghama vavříny. Dá se očekávat, že Utah bude i nadále spoléhat na svou pozemní sílu, kterou rozloží na své trojhlavé draky – RB Tavion Thomas, RB TJ Pledger a RB Micah Bernard.

Svůj poslední zápas v dresu Utahu odehraje linebacker Devin Lloyd. Budoucí hvězda NFL, který se před rokem rozhodl trochu překvapivě zůstat a zanechat po sobě větší odkaz, čeká loučení na svatostánku v Rose Bowlu. Neexistuje asi větší motivace předvést ten nejlepší výkon v posledním univerzitním zápase.

Koho sledovat: QB C.J. Stroud (Ohio State), RB TreVeyon Henderson (Ohio State), WR Chris Olave (Ohio State), WR Garrett Wilson (Ohio State), WR Jaxon Smith-Njigba (Ohio State), RB Tavion Thomas (Utah), TE Brant Kuithe (Utah), LB Devin Lloyd (Utah)

Ohio State

Passing Offense - 364 yardů/z (5. v lize)

Rushing Offense - 186 yardů/z (42. v lize)

Passing Defense - 246 yardů/z (97. v lize)

Rushing Defense - 118 yardů/z (20. v lize)

Utah

Passing Offense - 212 yardů/z (87. v lize)

Rushing Offense - 216 yardů/z (14. v lize)

Passing Defense - 195 yardů/z (24. v lize)

Rushing Defense - 122 yardů/z (23. v lize)

Ne 2.1. v 02:45, no. 7 Baylor vs. no. 8 Ole Miss (Sugar Bowl)

Jedno z posledních utkání letošní sezóny se odehraje v Sugar Bowlu v Superdome na stadionu New Orleans Saints. V drese Rebelů nastoupí quarterback Matt Corral, který se dal zdravotně do pořádku a i když už deklaroval odchod na draft NFL, loučení v dresu Ole Miss si nenechá ujít.

Poté, co Baylor na začátku listopadu prohrál s TCU, nevypadaly jeho šance na účast v konferenčním finále Big 12 nijak nadějně. Jenže poté se Bears vzchopili, vyhráli tři utkání v řadě a po epickém závěru na AT&T Stadium proti Oklahomě State zvítězili v konferenci Big 12. Na mužstvo, které bylo v loňské sezóně 2-7, to není vůbec špatné. Nyní je však čeká velká zkouška.

Bude velkou otázkou, kdo začne startovat na quarterbacku Bears. V posledním utkání si vzal hlavní slovo nováček Blake Shapen, který zkompletoval prvních 17 passových pokusů a díky němu si udělal mužstvo Bayloru dostatečný náskok k výhře v šampionátu Big 12. Po celou sezónu byl startujícím quarterbackem Gerry Bohanon, který spoluutvářel smrtící běhový útok. Jestli nastoupí on nebo Shapen je otázkou.

Ole Miss má za sebou povedený rok, což vyneslo mužstvo Lane Kiffina do NY6 bowlu. Kromě kvalifikování do elitní společnosti bowlů se dočkal i finančního polepšení, které bez překvapení dostal. Jeho tým je dobře poskládán hlavně dopředu, které prakticky celý rok spoléhalo na ofenzivní kouzlení quarterbacka Matta Corrala. Každý zápas se Rebels daří průměrně skórovat 36 bodů, přičemž se v lize nachází na páté příčce v počtu yardů na utkání (506,7). V tomto utkání bude Corral atakovat hranici 4 000 yardů, ve kterých dosud nastřádal 31 touchdownů.

Koho sledovat: RB Abram Smith (Baylor), WR Tyquan Thornton (Baylor), S Jalen Pitre (Baylor), QB Matt Corral (Ole Miss), LT Nick Broeker (Ole Miss), WR Dontario Drummond (Ole Miss)

Baylor

Passing Offense - 215 yardů/z (81. v lize)

Rushing Offense - 215 yardů/z (16. v lize)

Passing Defense - 231 yardů/z (71. v lize)

Rushing Defense - 116 yardů/z (17. v lize)

Ole Miss

Passing Offense - 282 yardů/z (21. v lize)

Rushing Offense - 224 yardů/z (8. v lize)

Passing Defense - 245 yardů/z (96. v lize)

Rushing Defense - 183 yardů/z (102. v lize)

Dosud neporažené mužstvo

Cincinnati

Zápasy Bowlů

Pá 17.12. 18:00, Middle Tennesse vs. Toledo 31-24

So 18.12. 00:00, Northern Illinois vs. Coastal Carolina 41-47

So 18.12. 17:00, Western Kentucky vs. Appalachian State 59-38

So 18.12. 20:15, UTEP vs. Fresno State 24-31

So 18.12. 21:30, UAB vs. BYU 31-28

So 18.12. 23:45, Eastern Michigan vs. Liberty 20-56

Ne 19.12. 01:30, Utah State vs. Oregon State 24-13

Ne 19.12. 03:15, Louisiana vs. Marshall 36-21

Po 20.12. 20:30, Old Dominion vs. Tulsa 17-30

Út 21.12. 21:30, Kent State vs. Wyoming 38-52

St 22.12. 01:30, UTSA vs. San Diego State 24-38

Čt 23.12. 02:00, Missouri vs. Army 22-24

Čt 23.12. 21:30, North Texas vs. Miami (OH) 14-27

Pá 24.12. 01:00, UCF vs. Florida 29-17

So 25.12. 02:00, Memphis vs. Hawai’i ZRUŠENO

So 25.12. 20:30, Georgia State vs. Ball State 51-20

Po 27.12. 17:00, Western Michigan vs. Nevada 52-24

Po 27.12. 20:30, Boston College vs. East Carolina ZRUŠENO

Út 28.12. 18:00, Houston vs. Auburn

Út 28.12. 20:15, Air Force vs. Louisville

St 29.12. 00:45, Mississippi State vs. Texas Tech

St 29.12. 02:00, UCLA vs. NC State

St 29.12. 04:15, West Virginia vs. Minnesota

St 29.12. 17:00, SMU vs. Virginia ZRUŠENO

St 29.12. 20:15, Maryland vs. Virginia Tech

St 29.12. 23:45, Clemson vs. Iowa State

Čt 30.12. 03:15, Oregon vs. Oklahoma

Čt 30.12. 17:30, North Carolina vs. South Carolina

Čt 30.12. 21:00, Tennessee vs. Purdue

Pá 31.12. 01:00, Pittsburgh vs. Michigan State

Pá 31.12. 04:30, Wisconsin vs. Arizona State

Pá 31.12. 17:00, Wake Forest vs. Rutgers

Pá 31.12. 18:00, Washington State vs. Central Michigan

Pá 31.12. 21:30, Alabama vs. Cincinnati - SEMIFINÁLE PLAYOFF

So 1.1. 01:30, Michigan vs. Georgia – SEMIFINÁLE PLAYOFF

So 1.1. 18:00, Penn State vs. Arkansas

So 1.1. 19:00, Oklahoma State vs. Notre Dame

So 1.1. 19:00, Iowa vs. Kentucky

So 1.1. 23:00, Utah vs. Ohio State

Ne 2.1. 02:45, Baylor vs. Ole Miss

St 5.1. 03:00, LSU vs. Kansas State

Út 11.11. 02:00, CHAMPIONSHIP GAME

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Citrusfernet
  2. ledna 2022 11:48

  Utah - Ohio state ina prestrelka, obrany neexistovali ale nie je sa co divit ked cornera hral RB. Na side line je asi 100 hracov a to sa nenajde jeden legitimny CB a musi to hrat RB , ktory ledva dobehne do TD a uz musi stat nasledne v obrane, toto mi hlava nebere ako je toto mozne. Fandil som Utes ale cely cas som mal pocit ze to nedaju a aj nedali aj ked viedli o 2 TD s

 • OMAHA2
  2. ledna 2022 09:13

  Zranenie Corrala / asi oľutoval svoj štart / a 10 sackov. Nič Moc Bowl 😈

 • OMAHA2
  2. ledna 2022 02:58

  Zase úžasný obrat. Je mi ľúto Utes, no čo dnes predvádzal útok Ohia v druhom polčase, tak to som čumel 😱 Dnes tie Bowly reklama na AF...
  Tretí dám až ráno zo záznamu, predsa len, večer je tu NFL. 😴

 • OMAHA2
  2. ledna 2022 02:23

  Rose Bowl ako vždy skvelý zápas... A to som mal obavy z Ohia, no keď nie sú jedničky tak ich zastúpia náhradníci.
  Len som dopísal a je tu lekársky tím Utes na place. Ešteže ide QB po vlastných. No ale toto môže byť finito pre UU.
  (Upraveno: před 4 měsíci)

 • OMAHA2
  1. ledna 2022 23:08

  Kovboji comeback ako zo sna, krásne to zmakli 👏
  Zato Šráma musel v druhom polčase trpieť ako Sv. Patrik keď v otroctve 6 rokov ovce pásol 👼

 • SKOL
  1. ledna 2022 19:33

  Existuje (ne) oficiální názor z NFL na to, že hráči NCAA nenastoupí na poslední zápas(y) z důvodu možného zranění? Teď třeba hrají Fighting Irish a několik hráčů kvůli tomu nenastoupilo.
  Není to pro někoho iritující nebo se to tak nebere vůbec?

 • OMAHA2
  1. ledna 2022 22:59

  Je to na rozhodnutí hráča a je častý jav, že sa šetria. Niekto sa chce ešte ukázať, iný má obavy o zdravie. Berie sa to v pohode. Akurát na SF a Finále nastupujú spravidla všetci najlepší. Určite by sa aj tam našli výnimky, no titul chce každý, to sa nevynechava.

  Najlepšiu odpoveď máš v Sugar Bowle, Corral sa zranil, a bude len dúfať, že to nie je nič vážneho. Ja mu budem za odvahu držať palce. 🙏
  (Upraveno: před 4 měsíci)

 • SKOL
  2. ledna 2022 08:08

  @OMAHA2 tak nějak jsem si to myslel, jen jsem se chtěl ujistit.
  Spíš mě jde o to, že celý rok hrají za tým , dobře nejdou do play-off ale hrají prestižní Bowl, nenastoupí a tým prohraje. Jestli třeba v Notre Dame to pak není brané že se na ně vysrali, nebo se jim všeobecně přeje úspěch v NFL? Vím že už asi zacházím do detailů 😁 ale zajímalo by mě to i z tohoto pohledu, když NFL to bere s klidem

 • OMAHA2
  2. ledna 2022 09:18

  @SKOL Najlepšiu odpoveď máš v Sugar Bowle, Corral sa zranil, a bude len dúfať, že to nie je nič vážneho. Ja mu budem za odvahu držať palce. 🙏

 • Mi.Tch
  2. ledna 2022 09:30

  @OMAHA2 rentegn byl negativni. Nejde o zlomeninu, asi to budou jen vazy. Ale měl teda velké štěstí...

 • Citrusfernet
  1. ledna 2022 10:39

  Docela sklamanie, ten rozdiel bol az nenormalny. Som myslel ze Cinci tou bezradnostou zahatali na vecne casy pokusy s timami mimo top 5 ligy ale teda Michigan ukazal ze to je uplne jedno ten bol este marnejsi a skor top 5 znizit na 1 . Sezona s tolkymi upsets dala troska zabudnut na tie rozdiely medzi tymami a tento rok ma to docela bavilo ale SF prinieslo vytriezvenie a pripomenulo mi preco NCAA neviem uplne prist na chut.

 • SKOL
  1. ledna 2022 11:08

  Možná je letošní SF "přinutí" rozšířit play-off aspoň na 8 týmů

 • Šráma
  1. ledna 2022 11:49

  @SKOL rozšíření proběhne (pravděpodobně na 12 týmů), které by mohlo vejít v platnost od sezóny 2026.

 • SKOL
  1. ledna 2022 17:59

  @Šráma díky za info. Nebude to na škodu podle mě.

 • SKOL
  1. ledna 2022 09:41

  Cincinnati si vyzkoušeli SF do kterého se nemusí další dekádu dostat. Herní rozdíl byl obrovský ( o tom snad nejde pochybovat) obrana hrála velmi dobře, tak jak celý ročník. Naopak útok bohužel "splnil" očekávání a to , že nebyl nijak výborný v sezoně a jen to potvrdil. Tak či onak, se nechali vyloženě ztrapnit. Alabama prostě Top ! O'Brien když nemusí dělat GM tak umí 😁😁 no a očekávaně je rozběhali. Nebudete házet proti mega dobré obraně pasové.

  V druhém zápase může být Michigan rád, že dal TD. Absolutně bez šance! Georgia vládla v obraně, útoku, special teamu, na side line, na záchodě, na tribuně, prostě všude . James Cook působí velmi zajímavě, jde na něm vidět podobnost s bráchou. Když mu to vyjde a nabere ještě sílu tak do NFL by vstoupilo další RB zvíře 😏

  SF byla poněkud jednoznačná a bezp odporu.
  Finále doufám bude řádná řezba!!

  Super komentování obou zápasu 🙃

 • OMAHA2
  1. ledna 2022 01:16

  Chlapi v štúdiu chceli urobiť zápas zaujímavý a tak dali niečo o tom, že Bama by mohla mať problém s RB a behovou hrou. Viac sa mýliť nemohli., Robinson im ušiel pod radarom. 😜
  Roll Tide a počkáme si na súpera. Nech je to hocikto / môj tip je Georgia / tak bude na finále ešte lepší výkon ako dnes. Ale Saban už niečo vymyslí 😊

 • SKOL
  31. prosince 2021 23:17

  Popelka zatím dostává na prdel 😁 a jestli nenajde tři oříšky v šatně. Tak bude zklamaná.

 • OMAHA2
  31. prosince 2021 23:16

  Polčas je vo vačku, ešte povinná jazda a postup do finále musí byť. 🙌

 • OMAHA2
  31. prosince 2021 21:51

  To je valec 👏 Celé ihrisko 10 behov a 1 pass do TD 👌 Saban zas niečo čo nečakal nikto, GÉNIUS 😈

 • OMAHA2
  31. prosince 2021 21:40

  Roll Tide 🙌

 • SKOL
  31. prosince 2021 20:50

  Tennessee vs. Purdue- šílenější zápas jsem neviděl 😁😁😁

 • Mi.Tch
  28. prosince 2021 18:01

  Pár drobností a upřesnění.
  - Zápas Louisville - AF se hraje od 21:15
  - Ohio State budou v Rose Bowlu chybět jak Olave tak Wilson - takže to zůstane na Smith Njigbovi a možná Ruckertovi. - Uvidíme kdo ze 2nd stringers chytne šanci za pačesy. Buckeyes bude chybět taky jeden starting OL a jeden starting DL
  - ad šance Cinci. Ano Bama je válec, ale letos to povážlivě skřípalo a když nebudou mít den a Bearcats budou hrát svou A game (jako třeba vloni proti Georgii v Peach Bowlu!!! tak se můžou dít věci. Naopak bych řekl, že letos, víc než kdy jindy, má tým mimo power 5 šanci udělat statement a já budu jasně fandit Bearcats.
  - a ještě bych si dovolil nesouhlasit s tím, že kvality QB se poznají v air raid systému Mikea Leache. Psal jsem o tom v článku v blogu (Air Raid démon), kde žádný z jeho QBs nedokázal navázat na eye popping numbers na college v NFL a nikdo z nich až knírka se nedokázal prosadit déle. Jeho QBs jsou víc system než rare talenti (i když škatulku system QB nesnáším, ale bohužel historie mluví jasně).
  Ale jinak díky za super preview !
  (Upraveno: před 4 měsíci)

 • Šráma
  29. prosince 2021 00:03

  Nemůžu si pomoct, ale Will Rogers je v mých očích top prospect. Jednak musí nastupovat v SEC proti kvalitním soupeřům, navíc naháže průměrně 52,5 passů na zápas při 75 % kompletaci. On se frajer nedostal pod 63 % kompletace na utkání. Obranu Aggies (19. proti passům) zdemoloval. Proti SEC soupeřům průměrně naházel 371 yardů. Pokud si udrží stejný tempo, je to podle mě first rounder QB. Můžeme se tu bavit o tom, že jsou to jenom čísla, ale tohle jsou dost podstatná, pokud nastupuje v podprůměrném celku nejlepší konference.

 • DCC
  28. prosince 2021 13:25

  Supr. Díky za článek. Mrzí mě ty Silvestrovské zápasy, které neuvidím.

 • OMAHA2
  28. prosince 2021 17:10

  Tak to máš smolu. Prvé semifinále bude jasná záležitosť pre Bamu, no druhé to bude bitka dvoch vyrovnaných, kde je fakt ťažko tipovať, ktoré si užijem. Ja dávam 55:45 na obranu Georgie.
  Roll Tide 🙌

 • DCC
  29. prosince 2021 11:36

  @OMAHA2 Doufám, že ta obrana Georgie bude hrát jiny obrátky než proti Bamě. Secondary tam na WR vůbec nestíhala, Front seven bez pass rushe. Jordan Davis zklamal, na to že umí zahrát. motor Wyatta zaujal víc. Nakobe Dean by se mi líbil k nám. ALe netuším, kdo všechno se z obavy před zraněním odhlásil.

 • Mi.Tch
  29. prosince 2021 11:54

  @DCC Je to zapas jejich dosavadni kariery takze opt out v semifinalovych tymech zatim nikdo. Muze to zhatit jen covid.