AKTUÁLNĚ
Novinky Ježour 30.12. 15:15

DOJMY a ROZMARY – Díl třicátýosmý: bez názvu

V pondělí večer jsem seděl u otevřeného notebooku a prázdné stránky asi 15 minut, pak počítač zavřel a řekl si, že zítra snad bude líp. Nebylo. V noci zazvonil budík a já bohužel sledoval poločas dokonalé trapnosti, kterému jiní odvážně a tradičně stále ještě říkali Monday Night Football. Toto nebylo utkání důstojné nejbohatší ligy světa, ale čistá fraška! Teď je středa po obědě a já v sobě přemohl veškerou trudomyslnost a přeci jen zkusím letos naposledy něco napsat. Ne, nepomůže mi ani míč, kterým bych si pinknul. Nepomůže ani písnička Polární noc. Rád bych, aby mě bavilo psaní o NFL, ale jak mě může bavit, když mě teď nebaví NFL samotná?

Určitě si řada z vás vzpomene na bizarní situaci, kdy dnes již bývalý hlavní rozhodčí Gene Steratore měří mezeru mezi míčem a koncem downového řetězu listem papíru, aby naprosto bezpečně a co možná nejpřesněji zjistil, zda bylo dosaženo prvního downu. Taková až směšná preciznost, takové odhodlání udělat možné i nemožné pro tu správnou věc, aby nikdo nebyl poškozen, aby byl výsledek zápasu co možná nejspravedlivější a nejobjektivnější. V souvislosti s událostmi posledních dnů a týdnů, nad kterými snad ani rozum nedokáže zůstat stát, je vzpomínka na atomově přesný „první down“ absolutně směšná.

Bylo to v červenci a zejména pak v srpnu, v době vrcholících příprav na novou sezonu. Letní kempy byly v plném proudu, jezdilo se k přípravným zápasům a všichni se jen tetelili, že už znovu začne ta opravdová sezona. Nový ročník o zápas delší, ale hlavně opět s plnými tribunami, které vřeštící přináší nezpochybnitelnou domácí výhodu. Nejde spočítat kolik slavným a vysoce odborných osobností z televizí, sportovních magazínů, Youtube, podcastů a jiných všemožných komentárů, sloupkařů a glosářů vyjdařovalo své naděje, ale zároveň znepokojení, nad nadcházející sezonou, kterou i nadále obcházel duch covidové paranoii. Lidé, jejichž odborného názoru si skutečně vysoce vážím a jejichž poznámky a články jsou pro mne – proč to v klidu a veřejně nepřiznat - velmi často vodítkem k tématům Dojmů a Rozmarů, vyjadřovali apel směrem k hrstce nepodvolených hráčů. Byli to Peter King, Doug Gotlieb, Nick Wright, Mike Florio, Chris Broussard, Rob Parker, Shanon Sharpe a celá řada dalších. Jejich srpnové pohledy a názory si stále ještě můžete dohledat v archivech. V čem jejich nekonečné výzvy a přání spočívaly? Pokusím se v jednoduchosti shrnout: „Podívejte se, chlapci. Vezměte opravdu rozum do hrsti. Kdo vás platí? Liga. Liga z vás dělá multimilionáře. My sice jakžtakž uznáváme nějaké ty před 200 lety sepsané stati o svobodném americkém národu, svobodě rozhodování, osobní identitě a tak dále, ale přeci jen byste měli zvážit, zda se nepodvolit správnému většinovému přesvědčení. Nechte se naočkovat. Nebuďte egoističtí sobci, kteří kvůli nějakému odstavečku v Listě základních práv a svobod dáte všanc celou sezonu vašeho týmu. To opravdu chcete zkazit vašim očkovaným kamarádům, trenérům a hlavně spoluhráčům celý rok dřiny? To opravdu chcete riskovat, že kvůli vám bude během roku nakaženo celé družstvo následně uvrhnuté do karantény? Opravdu tohle chcete? Opravdu si tohle vezmete před svými fanoušky na svědomí? No tak neblbněte, mezuláni!“ …

Toto jsem skutečně slýchal z amerických médií na denní bázi. Nakonec byl nad těmi zbylými tupými odpornými deprimovanými neočkovanými hovady uvalen drsný testovací režim, který trvá dodnes. Carson Wentz a Kirk Cousins byli a dodnes jsou jedni z nejviditelnějších odbojářů. Wentz svou zkušenost s tímto způsobem fotbalového života shrnul velice lakonicky a jednoduše. „Bez negativního testu si v podstatě nemohu ani obléct modrou mikinu s podkovou na hrudi. Než jedu na trénink, jedu nejdříve na polikliniku na test a až po oznámení negativního výsledku mohu dále pokračovat do tréninkového centra. Zde mi ale ještě před závorou udělá náš zaměstnanec další test, asi z důvodu, jestli jsem se nestavil po cestě někde na pumpě pro colu. Je to tvrdý režim, ale asi to tak musí být. Ctím ligové anticovidové protokoly.“

Chtěl bych se nyní srpnových mediálních provakcinačních lobbistů zeptat, kdo tedy nyní může za to, že je celosezónní dřina některých týmů naprosto pohřbena pod vrstvou pozitivních testů, které už někdy od minulého týdne přinášejí každý den několik desítek nových případů? Za jeden den pondělí 27.prosince to bylo úctyhodných 104 nových případů. Jsem jen prostý pobíječ much, proto bych potřeboval vysvětlení, kdo si tedy odnáší to černé svědomí. Kdo může za nynější Omicron breakout? Skutečně jsou to ti vyvrhelové, kteří bez negativního testu nemouhou ani koukat přes plot? Odporně pokrytecká americká mediální společnost se samozřejmě nebude ke svým letním výrokům a proklamacím vracet, byla by jen proti sobě. Možná nějaký odvážlivec utrousí výmluvu, že nebyl o smrtícím viru dostatek informací. Ve skutečnosti si však myslím, že existuje velice tvrdé informační embargo, které zúčastněným komentátorům vyloženě zakazuje k čemukoliv se vyjadřovat na soukromé úrovni. Covidismus si přeci rozvracet nedáme. A už vůbec se neodváží mluvit o nějaké neregulernosti sezony.

Tak a co teď. Desítky, vlastně spíše stovky zdravých kluků sedí doma u televizí, zatímco hráči na pomezí practice squadu a smažení hranolek v Mekáči svádějí na hřišti marný boj se soupeřem, který nastoupil k zápasu o 10 starterů silnější. Jejich vydřený rekord 7-6, který je stál nejeden otřes mozku, nejedu injekci na tišení bolesti a hrsti prášků proti otokům se obrací v nepostupových 7-8 mávnutím kouzelného proutku. Ne, špatně to říkám. Mávnutím čínského testovacího proutku. Gene Steratore se pokoušel zachránit regulernost ročníku listem papíru. Kdo a jak zachrání regulernost ročníku letošního? Novináři to určitě nebudou, když dokáží dlouhosáhle mluvit o selhání LA Chargers na půdě zoufalého tankujícího Houstonu. Pohled na covidlistinu Blesků stačí racionálně uvažujícímu člověku, aby se začal zamýšlet nad tím, zda má vůbec cenu dál sledovat vyvrcholení „bojů o play off.“ Jsou dokonce takoví extremisti, kteří se ještě odváží mluvit o hloubce a kvalitě kádru, která teď bude v těžkých dobách pandemických rozhodovat. Víte co, soudruzi? Jděte do prdele!

Řada z vás si asi teď řekne: „Ježku, ty jsi zase chytrej, tak sám navrhni nějaké řešení.“ A proč bych to dělal? Proč já bych nějaké řešení vymýšlel, když se o ně vedení ligy ani pokusilo? Nebo jsou snad 2 duely odložené o 3 dny dostatečným pokusem o nápravu? Slyšel někdo návrh, že by se liga pozastavila, playoff posunulo? Slyšel někdo z úst těch nejvyšších představitelů nějaký návrh, který by mohl resultovat ve spravedlivé pořadí týmů v play off? NE!!! Roger Godell je zalezlý jak krysa! Neslyšel jsem ho mluvit ani jednou! Kdo ano, pošlete mi prosím odkaz. Mám svou vesnickou teorii: Dokud covid drtí jen malé bezvýznamné provinční týmy s několika hrstkami fanoušků, tak se nic zvláštního neděje. Browns, Ravens, Chargers, Colts, vždyť co to je za vidláky. Bez nich se v play off stejně televize obejdou, jejich zápasy by asi stejně neměly bůhvíjakou sledovanost. Zatím je situace celkem v klidu. Možná si toho ještě plebs slavíci Vánoce ani nestačil všimnout. V hledištích se tísní 75 tisíc diváků, z nichž má asi 20 tisíc v těle omikron nebo možná už nějakou novou část řecký abecedy, ale my demonstrujeme odhodlaný boj s mandelinkou bramborovou pomocí tvrdých nástrojů, které nemilosrdně vymetají „závadné“ hráče pryč ze stadionů. To jsme bouráci!

Stačilo. Já se s vámi bohužel v tomto nasraném duchu letos loučím. Vysoce soucítím s fanoušky týmů, kterým byla odepřena radost z konce sezony pomocí z 90% vlivem administrativního rozhodnutí. Jejich milovaní hráči si nechali ruce několikrát rozpíchat, aby všechno bylo okej, ale ono stejně není. A kdoví, kdy bude. Díky za pozornost a někdy v budoucnu možná nashle u literárního občasníku Dojmy a Rozmary. Držte se!

Sdílejte na sociálních sítích

Ježour

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Pavlicek
  3. ledna 2022 07:44

  AMEN...

  Celý covid je totální blamáž, živena neochotou lidí kriticky myslet, vytvářet si vlastní názor na základě dat a pozorování (ne médiemi předkládaných příběhů prezentovaných v tom čemu já lidově říkám: "festival účelovosti") a chovat se odpovědně ke svému zdravý. To co se děje v NFL je špička ledovce... Z pohledu fanouška NFL je sice tragédie, že jejich oblíbený tým skončí mimo boje o play off, protože 10 klíčových hráčů bylo na covid listu. Ale kdybych se zavrtal dále do "králičí nory" realita dnešních dnů je taková, že žijeme ve společnosti kde se lidem s rozdílným názorem blokují FB profily, mažou twitter či linkedin účty případně "neopíchaný" člověk nemůže na sportoviště / do hospody / za kulturou apod. a to všechno za potlesku "odpovědných", "nesobeckých" občanů, kteří se nechali vmanévrovat pod slibem nějaké tečky do dobrovolného očkování, které ruku na srdce funguje efektivně jako pravačka Tima Tebowa na 45 yardový deep pass do tripple coverage. Slovy klasika "pfizer se nažral a covid zůstal celý". Historie je velký učitel a žádná civilizace nerostla do nebes ať už to byla Babylonská říše, nebo například říše Římská. Myslím, že naše "moderní západní" civilizace už dosáhla svého vrcholu. Potom co jsme vymysleli 48. pohlaví a pod hesly "bezpečnost, solidarita, odpovědnost" prodaly poslední zbytky svobody pro nás mnoho možností jak se vrátit ke kořenům nezbýva...

  Přeji Všem fanouškům hezký a pokud možno pohodový rok 2022
  (Upraveno: před 5 měsíci)

 • OMAHA2
  2. ledna 2022 13:39

  Veru, je to totálna pakáreň. Na tribúnach 60 000 divákov a viac, bary v meste narvané, ale štart nejakých 5-10 hráčov môže zničiť ľudstvo na celom svete.
  Myslel som, že niečo podobne hnusne ako 2 roky povinnej vojenskej služby už nemôžem zažiť. Ajhľa prišiel Covid a sú tu dni neslobody späť v plnej paráde.
  Ako povedal David Bowie pred smrťou "21. Storočie ma sklamalo!" 👊

 • Agholor46
  31. prosince 2021 11:19

  Nerozumiem niektorým komentom k tomuto článku. Niekomu sa asi fakt zdá že sa vlastne nič nedeje. Je to podobné ako keby sa odohrali aj všetky zápasy MS hokej juniorky len kontumáciami a ono by to bolo teda spravodlivé. Možno že takýto článok sem nepatrí, ale to len za iných okolností a také dnes bohužiaľ niesu.
  Všetko čo tu bolo napísané je presne pomenované a ja súhlasím. Kým niesu na Covid liste Patrioti, Šéfovia alebo Kovboji tak sa nič nedeje.
  A potom tipuj!!!!!

 • tomassson
  31. prosince 2021 10:26

  škoda, tešil som sa na glosy o zápasoch… o covide môžeme rozprávať do nekonečna a nikomu to nespraví dobre, len sa všetci rozčúlime…

 • Anford
  31. prosince 2021 01:38

  Po precteni tohohle clanku jsem si otevrel NFL.com se strachem, co se s ligou deje… a ono se nedeje vubec nic.

  O co tedy jde? Ono se snad v NFL odlozily desitky zapasu na neurcite datum jako v NHL? Nebo se sezona uplne odpiskala, podobne jako MS junioru v hokeji? NFL stale bezi, akorat se par zapasu presunulo o par dnu, tak o co jde?

 • tthom
  31. prosince 2021 08:16

  Ty si to evidentne nepochopil správne. Článok je v podstate o "neférovosti". Kedy jeden tím nastúpi v plnej sile, kdežto druhý postihnutý cividom nastupuje v podstate s practice squad. Také "neférové" zápasy by sa mali odložiť, presunúť. V podstate aby mal každý tím rovnakú možnosť predviesť sa v maximálne dostupnej sile (neovplyvnenej cividom). Zranenia sú súčasťou každý rok, narozdiel od toho plevelu.

 • TomRaider
  30. prosince 2021 16:43

  Pobavil si ma
  Toľko cynizmu sarkazmu a irónie v jednom odstavci ze by sa South Parksky Cartman nehanbil
  Permanentne nasraty 💪

  K zapasu Browns vs Packers: Ako si videl ten rozhodujúci moment v inside 2 min ? / Browns 7:7 sezóna na tanieri

 • JuroMt
  30. prosince 2021 19:30

  To nebol rozhodujúci moment ale rozhodujúci bol celý zápas mizerný výkon Bakera už predtým z jeho 3 INT dali GB 21 bodov a s takým výkonom ako podali oba RB-s stačilo nestrácať šišku. Tá zostava rozhodcov celý zápas nepískala jemné pridržania na obe strany a tak bolo správne že to nepískali ani teraz podľa mňa keby to hodil pekár správne tak by to bol catch

 • TomRaider
  30. prosince 2021 20:13

  @JuroMt
  To bol rozhodujúci moment !

  A nielen zapasu ale celej sezony pre Browns
  Keď hodí Mayfield aj 5 Ickej a stále sú v hre to neznamená že si zaslúži prehrať , toto nie sú skurvené virtuálne esporty alebo Playstation, toto je šport v ktorom rozhodujú detaily ci máš úspešnú sezónu alebo nie, a nie aby o tom rozhodol rozhodca
  Od začiatku omieľali NFL o tom ako keď uvidí rozhodca natiahnutý dres automaticky hádže flag, tento videli snáď z vesmíru že to bol faul, americký komentátori vykrikovali že to je faul a jediný kto to nevidel je ten najpovolanejší
  Zabil Browns sezónu je rozdiel či si 7:8 alebo 8:7 tu šancu na play off im zobral rozhodca
  Keby v minulých zápasoch vyhrali alebo pekár nechyboval atd sú nezmysly
  Toto je šport a rozhodujú o úspech resp. neúspechu mikrodetaily , žiaden hráč si nezaslúži aby o jeho úspechu rozhodoval rozhodca
  MÁ TO BYŤ FÉR !
  (Upraveno: před 6 měsíci)

 • JuroMt
  30. prosince 2021 20:39

  @TomRaider a vidíš tam natiahnutý dres? ja tam skôr vidím obojstranný súboj o pozíciu kde skôr to mohlo byť OPI. A to fandím aj Browns ale ten zápas dosral Baker a nik iný
  http://greenbaypackers.eu/wp-content/uploads/2021/12/call.mp4

 • TomRaider
  30. prosince 2021 21:05

  @JuroMt
  Ty snáď nie?!

  prajem Packers po všetkom a ako hraje Rodgers ale nech je to fér a to platí obecne pre každý tím

  Toto už není normálne aby sa to dialo a zatvárali sa pred tým oči ako keby sa nič nestalo

  Grudena vymažú z dejín NFL ako keby neexistoval a nevyhral s Tampu SB a dajú mu nálepku homofob

  Väčšia forma pokrytectva snáď ani neexistuje a čuduj sa potom svete prečo tu v Bratislave sa z toho vysmievajú a prirovnávajú to k wrestlingu, stačí sa pozrieť na zápas saints s Rams a viac nepotrebuješ hovoriť / ako bonus na rok si dáme chalange pass interference /

 • matto10
  30. prosince 2021 16:41

  Nie je čo dodať. Výstižne a presne napísané.