AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 24.06. 10:30

NCAA: Poziční ranking 2022 – defenzíva

Top 10 defenzivních tacklů

10. Tyleik Williams (Ohio State)

Loňská čísla: 9 zápasů, 16 tacklů (10 solo), 6,5 TFL, 5 sacků, 1 FF

V prvním nováčkovském roce odehrál tento vysoký pařez „pouze“ 184 snapů. I tak svými výkony přesvědčil širokou veřejnost o svých kvalitách. Je často přirovnáván k tomu nejlepšímu co pass-rusheři v univerzitním fotbale nabízejí. Bývalá středoškolská 4-star by měla uvnitř defenzivní linie Buckeyes zmírnit ztrátu po odchodu veterána Haskell Garretta.

9. Jalen Redmond (Oklahona)

Loňská čísla: 8 zápasů, 19 tacklů (11 solo), 8,0 TFL, 3,5 sacků, 2 FR, 1 TD

Jeden rok covidové přestávky se v minulé sezóně na Redmondových výkonech neprojevil. Nenašli byste v nich jedinou trhlinu. Jalen je špičkově produktivní tackle, který má i přes nějaká zranění vysokou úspěšnost v pass-rushi. Je jedním z nejlepších hráčů na svém postu napříč celou univerzitní soutěží. Nepochybuji o tom, že s příchodem nového kouče Venablese, který dlouhé roky působil na pozici defenzivního koordinátora Clemsonu, půjde jeho výkonost ještě nahoru.

8. Jacob Slade (Michigan State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 40 tacklů (16 solo), 5,0 TFL, 2,5 sacků, 1 PD, 1 FR

Rodák z Ohia vyprodukoval v loňském roce více než solidních 40 tacklů, přičemž si zapsal ještě 27 zastavení proti běhům. To ho zařadilo mezi Top 10 nejlepších hráčů na své pozici. Slade je především spolehlivým tacklem, který předvádí konzistentní výkony. Za své úsilí si vysloužil nominaci do třetího týmu konference Big Ten. Lze tedy očekávat, že se bude i nadále zlepšovat, a pomůže Sparťanům k vylepšení jejich loňských výkonů.

7. Lukas Van Ness (Iowa)

Loňská čísla: 13 zápasů, 33 tacklů (17 solo), 8,5 TFL, 7 sacků, 1 PD

Iowa má ve svých řadách kvalitní zástup nadějných hráčů. Rodák z Illinois nabízí Hawkeyes všestrannost, kterou předvádí uvnitř i na kraji defenzivní lajny. Van Ness byl v minulém roce první v týmu v počtech sacků, a druhý v tackles for loss. A je jedním z hlavních důvodů, proč se Iowa vyšplhala na druhé místo v konferenci Big Ten proti běhům (13. v celé lize). Van Ness umí vytvářet ohromný tlak na quarterbacka, což neuniklo pozornosti všech skautů. Přestože v náboru 2020 nebyl hodnocen ani mezi nejlepší tisícovkou prospektů, jeho dosavadní výkony jej předurčují k zářné budoucnosti.

6. Brandon Dorlus (Oregon)

Loňská čísla: 13 zápasů, 25 tacklů (14 solo), 7,0 TFL, 2,5 sacků, 2 PD

Oregonští Ducks budou v příští sezóně zcela jiným týmem než loni. Ať už změnou hráčské sestavy vlivem odchodů na draft, transferů uvnitř soutěže, či trenérských změn. Jednou z věcí, která ale zůstane v obraně Ducks stejná, je defenzivní tackle Brandon Dorlus. Ten v uplynulé sezóně odehrál solidní rok, přitom má podle mnohých ještě větší perspektivu, než předvádí. Při absenci Kayvona Thibodeauxe byl největší hrozbou pro soupeře právě Dorlus. Jeho zkušenosti budou v Oregonu zapotřebí a lze očekávat, že na jeho jméno v zápasech Ducks narazíte docela často.

5. Jayson Ademilola (Notre Dame)

Loňská čísla: 13 zápasů, 50 tacklů (29 solo), 8,5 TFL, 4 sacky,1 PD, 1 FF

První z dvojčat Ademilolů získává svým návratem velkou pozornost veřejnosti. On a (nebo) jeho bratr Justin budou v mužstvu Notre Dame produktivní složkou defenzivní lajny nového koordinátora Al Goldena. Jayson v minulém roce zaznamenal druhý nejvyšší počet tackles for loss v týmu. Věřím, že Jaysonovy výkony budou jedna velká hitparáda, která ho katapultuje na solidní draftovou pozici. Není to hráč, který zamíří do prvního dne draftu, avšak je to hráč, který by se mohl vyšplhat do dne druhého.

4. Calijah Kancey (Pittsburgh)

Loňská čísla: 12 zápasů, 33 tacklů (23 solo), 13,0 TFL, 7 sacků, 1 PD, 1 FF

Do svého třetího roku na škole vstupuje top prospekt Calijah Kancey. Přestože nemá dostatečnou velikost, vše se snaží vynahradit rychlostí a vyspělou technikou. Jeho zvířecí instinkt ničí všechny hráče, kteří drží šišku v ruce. V posledních dvou letech patřil dle PFF mezi deset nejlepších hráčů na své pozici v Power Five. Za svou brilantnost si vysloužil ocenění do prvního týmu konference ACC a bonusově také do třetí sestavy All-America.

3. Jalen Carter (Georgia)

Loňská čísla: 14 zápasů, 37 tacklů (17 solo), 8,5 TFL, 3 sacky, 1 PD

Bulldogs přišli po úspěšné sezóně o mnoho defenzivních talentů. Naštěstí se jim vrací jeden z nejlepších defenzivních tacklů v zemi. Bývalá 5-star náboru 2020 si svými výkony za poslední dva roky vysloužil vysoká očekávání. Pokud je naplní, tak se může snadno dostat do popředí následujícího draftu NFL. Je to jeden z nejlepších hráčů v run stopu, přičemž také dokázal zablokovat nejeden field goal minulé sezóny. Carter je opravdu výjimečným hráčem, který může předvést elitní výkony na úrovni NFL.

2. Bryan Bresee (Clemson)

Loňská čísla: 4 zápasy, 13 tacklů (6 solo), 3,0 TFL, 1,5 sacku

Pokud by v loňském roce neutrpěl přetržení křížového vazu, pravděpodobně bych Breseeho umístil na špici mého žebříčku. Rekrut číslo 1 náboru 2020 zaznamenal během dvou let na škole 582 snapů, přičemž jeho vliv na pass-rush se stal neocenitelným. S jeho návratem do sestavy je defenzivní linie Clemsonu jednou z nejlepších v zemi. Pokud vydrží zdravotně v pořádku, tak můžeme očekávat Bresee v tom nejlepším možném světle. Jeho kompletní balíček dovedností ho přirozeně pasuje mezi elitu soutěže.

1. Tuli Tuipulotu (USC)

Loňská čísla: 12 zápasů, 48 tacklů (24 solo), 7,5 TFL, 5,5 sacků, 1 PD, 1 FR, 1 TD, FF

Kalifornskou USC čeká velké vzkříšení. Příchod nového kouče Lincoln Rileyho dostává v náboru a zisku hráčů z transfer portálu zcela nový rozměr. Pro Tuipulotu to sice nemá nikterak významný dopad, přesto s kvalitou kádru roste i kvalita jednotlivce. Jeho tvrdá dřina, se kterou přistupuje k tréninku a kterou vkládá do svých výkonů ho může jednoznačně nasměřovat správným směrem. V minulém roce byl Tuipulotu lídrem týmu v počtu tackles for loss a byl druhý v počtech sacků. Svými výkony si vysloužil ocenění do prvního týmu konference Pac-12. Přestože jeho jméno nezní nikterak sexy a na první dobrou nevypadá na pásce excelentně, tak věřím tomu, že Tuli je nejlepším defenzivním tacklem ligy.

Kdo se nevešel: Kyon Barrs (Arizona), Colby Wooden (Auburn), Zacch Pickens (South Carolina)

Koho sledovat: Gervon Dexter (Florida), Junior Tafuna (Utah), Scott Matlock (Boise State)

Top 10 defenzivních endů

10. Andre Carter II (Army)

Loňská čísla: 12 zápasů, 41 tacklů (33 solo), 17,0 TFL, 14,5 sacků, 1 INT, 2 PF, 1 FR, 4 FF

Často se nestává, aby se hráč Army dostal do nějakého top žebříčku. Andre Carter je však dominantním hráčem, který v minulé sezóně zaznamenal špičková čísla. Dohromady si dokázal připsat 58 tlaků na quarterbacka, které přetavil k 15 sackům. Jeho pass-rush známka podle PFF ho dostala do Top 5 defenzivních endů ligy. Pokud si i nadále udrží velkou úspěšnost, vyhne se zraněním a poklesu formy, může to být zajímavý hráč na nadcházející draft NFL.

9. Collin Oliver (Oklahoma State)

Loňská čísla: 14 zápasů, 29 tacklů (20 solo), 15,5 TFL, 10,5 sacků, 1 FF

Bývalá středoškolská 3-star byla zářnou kometou obrany Pokes v počtech sacků a tackles for loss. V zápase proti Bayloru dokonce zaznamenal 5 solo tacklů. Už v prvním roce na škole se dostal do podvědomí napříč celou ligou. Díky své neskutečně atletické postavě, silné a pružné spodní části těla má Oliver všechen předpoklad k tomu, aby se stal dobrým pass-rusherem. Jeho výkonnost podtrhuje ocenění do druhého týmu konference Big 12.

8. Xavier Thomas (Clemson)

Loňská čísla: 11 zápasů, 21 tacklů (12 solo), 6,5 TFL, 4,5 sacků, 1 PD, 2 FF

Clemson v minulém roce propadl, což zapříčinila především situace na postu quarterbacka. To, že Tigers oplývají kvalitním kádrem podtrhuje fakt, že se Thomas vrací pro svou poslední sezónu na college. Pokud by se o někom mělo napsat, že jeho kariéru covid prakticky zastavil, tak by vás Thomas napadl jako první. Předpovídala se mu průlomová sezóna 2020. Postupně se však dostal do hry až v minulém roce, kdy jeho pass.rush čísla vystřelila k tomu nejlepšímu, co soutěž nabízí. Bezmezně věřím, že se jeho výkony dostanou na tu správnou kolej a ročník 2022 bude pro Thomase naprosto skvělý.

7. Zach Harrison (Ohio State)

Loňská čísla: 10 zápasů, 25 tacklů, 6,0 TFL, 2 sacky, 3 PD, 1 FF

Zach Harrison patří mezi ty případy, u kterých jsem si myslel, že mu budou stačit tři roky na college, aby si vybudoval dostatečně silnou pozici pro NFL. Ať už z důvodu covidu, nebo příliš velkého očekávání, se jeho doba na univerzitě o rok prodlouží, což může být ve finále pro Buckeyes jedině dobře. Dřívější backup Chase Younga musí zapracovat především na konzistenci výkonů. Rozhodně by mu také prospěla větší agresivita směrem k míči. Jestli zapracuje na těchto detailech, tak má šanci stát se elitním pass-rusherem. Aktuálně mu k tomu ještě něco chybí.

6. Isaiah Foskey (Notre Dame)

Loňská čísla: 13 zápasů, 52 tacklů (36 solo), 9,5 TFL, 10 sacků, 1 PD, 2 FR, 6 FF

Jeden z mých nejoblíbenějších hráčů. Vkládám do něj velké naděje. Isaiah Foskey se překvapivě nakonec vrátil pro svůj senior ročník na univerzitě. Určitě je jeho ambicí dokončení mise jménem „vyhrát národní šampionát“. V uplynulé sezóně se vypracoval k tomu nejlepšímu, co liga nabízí. Především díky své délce, atletičnosti, herní síle a technice, je konkurenceschopný ve všech herních situacích. Jeho všestrannost mu umožňuje dostat se do pozice off-ball linebackera. Tento moderní pass-rusher má jistě mnoho komodit, které ho předurčují k velké NFL kariéře. Poslední rok na škole je nejlepší možností ke zdokonalování. 

5. Myles Murphy (Clemson)

Loňská čísla: 10 zápasů, 39 tacklů. 14,5 TFL, 8 sacků, 2 PD, 2 FF

Přichází další člen Clemsonských Tigerů, tentokrát ten o něco více rozehranější. Myles Murphy zaznamenal v minulém roce výrazný pokrok, který ho vynesl na 5. místo mého žebříčku. Jeho silnou stránkou je hra proti běhům, přičemž pouze dvojice Will Anderson Jr. z Alabamy a Aiden Hutchinson z Michiganu, byli v této statistice napříč Power Five konferencí lepší. Tento pětihvězdičkový rekrut z roku 2020 má nejvyšší ambice, které má jistě šanci zcela naplnit. Ve dvojici s Xavier Thomasem z nich jde strach, což pomůže oběma. Murphy se v minulém roce dostal do druhé sestavy konference ACC.

4. Felix Audike-Uzomah (Kansas State)

Loňská čísla: 12 zápasů, 50 tacklů (36 solo), 14,5 TFL, 11 sacků, 6 FF

Jedno z těch nejsložitějších jmen, které lze napříč ligou vůbec vidět. V loňské sezóně byl Audike-Uzomah příjemným překvapením. Svými výkony si otevřel další možnosti k budoucnosti mezi profesionály. Silnou stránkou Audike-Uzomaha, je skvělá hra jak proti pasům, tak i proti běhům. V nejednom pozičním rankingu se zobrazuje mezi Top 5 nejlepších pass-rusherů nadcházející sezóny. Nemůžu jinak než souhlasit. Pokud najdete nějaký důvod sledovat „divoké kočky“, tak by vás mělo jméno hráče s číslem 91 na dresu upoutat. 

3. Nolan Smith (Georgia)

Loňská čísla: 12 zápasů, 53 tacklů (29 solo), 8,0 TFL, 4,5 sacku, 1 INT, 1 PD, 1 FR, 3 FF

Nolan Smith až do ročníku 2021 působil jako backup. Především loňská mistrovská sezóna Georgie dostatečně ukázala, jak skvělé individuality Dawgs mají. Kouč Kirby Smart je důsledný v obraně proti běhům, což bylo pro Smitha jako voda na mlýn. V této statistice se mezi defenzivními endy umístil podle PFF na 4. místě. Celková jednička náboru 2019 vyhlíží epickou sezónu, které ho vymrští mezi Top 10 nadcházejícího draftu NFL. Pokud ještě vylepší svůj pass-rush a bude dále pokračovat v pilování svých atletických a technických schopností, tak můžeme očekávat prvotřídní tank na quarterbacky. 

2. Derick Hall (Auburn)

Loňská čísla: 13 zápasů, 52 tacklů (33 solo), 12,5 TFL, 9 sacků, 2 FF

Pro Football Focus se rozhodli ignorovat mé myšlenky a jméno Dericka Halla vynechali ze svého seznamu nejlepších pass-rusherů ligy. Není to sice důvod, abych v klidu nespal, ale každopádně je to věc, nad kterou jsem se pozastavil. Člen druhého týmu SEC, jeden z nejobávanějších hráčů celé ligy zaznamenal v minulém roce nejlepší čísla v počtu tackles for loss a sacků z celého Auburnského týmu. Nejlepším výkonem v loňské sezóně se zapříčinil ke zdramatizování Iron Bowlu. Přestože to nestačilo na výhru, jeho 3 sacky na quarterbacka Bryce Younga jen podtrhly, jakého hráče má kouč Harsin v týmu.

1. Will Anderson Jr. (Alabama)

Loňská čísla: 15 zápasů, 101 tacklů (56 solo), 31,0 TFL, 17,5 sacků, 3 PD

O tom, kdo je nejlepším defenzivním endem v lize není snad ani pochyb. Will Anderson Jr. naprosto ztělesňuje dominantnost, se kterou nastupuje do každého snapu. Jeho 81 quarterback presssures je jednoznačně nejvyšší číslo ze všech hráčů ligy bez ohledu na pozici. Po dvou letech na univerzitě vyhlíží Anderson přelomový ročník, který by z něj mohl udělat naprostou megastar nadcházejícího draftu NFL. Není vůbec pochyb o tom, že je Anderson generační talent. Výčet jeho schopností je dlouhý a dočtete se v něm: všestrannost, dostatek hrubé síly, atletičnost, chytrost, pohyb uvnitř a ze zadní strany. Pokud jsem si ještě před rokem myslel, že je Anderson 7. nejlepším linebackerem ligy a s trochou nadsázky jsem mu předvídal budoucí pozici jedničky draftu, teď si myslím, že je nejlepším hráčem na každé pozici ve front 7. Koncert tohoto hráče může pokazit jedině zranění.

Kdo se nevešel: Nick Herbig (Wisconsin), Justin Ademilola (Notre Dame), BJ Ojulari (LSU)

Koho sledovat: Korey Foreman (USC), Josaiah Stewart (Coastal Carolina), Will McDonald IV (Iowa State)

Top 10 linebackerů

10. Ivan Pace Jr. (Cincinnati)

Loňská čísla: 13 zápasů, 125 tacklů (60 solo), 13,0 TFL, 4 sacky, 1 INT, 3 PD, 1 FF

Bývalá 2-star má za sebou průlomovou sezónu, ve které se ocitla na vrcholu statistik svého mužstva Miami Redhawks (ze státu Ohio). Po sezóně se Pace rozhodl převléct dres a odešel do svého rodného města Cincinnati, kde by měl získat o něco větší pozornost, než doposud měl. Hlavní motivací však bylo nastupování vedle svého bratra Deshawna, který sice není v mém rankingu, ale rozhodně si zaslouží stejnou pozornost. Podle PFF je Ivan Pace Jr. nejlépe hodnocený hráč obrany konference MAC ročníku 2021. Naprosto dominoval jako blitzer. Kouč Luke Fickell získal skvělého hráče.

9. Henry To'oto'o (Alabama)

Loňská čísla: 15 zápasů, 111 tacklů (52 solo), 7,5 TFL, 4 sacky, 1 PD, 1 FF

Bývalý hráč Tennessee má za sebou v dresu Alabamy povedenou sezónu, ve které dopomohl k finále ligy. V průměru 7,5 tacklů na zápas z něj udělalo 8. nejlepšího tacklera ligy. Kalifornský rodák s hawaiskými předky si za své počínání v loňském roce vysloužil nominaci do druhé sestavy konference SEC. Celkových 111 tacklů předvedl na pozici mike linebackera, kde mu dělal partnera Christian Harris (Texans, celkový výběr č.75 draftu 2022). Pro letošní rok však musí To'oto'o vyhledat jiného parťáka, kterým by se měl stát Jaylen Moody. Harris už je pryč, což je k potvrzení výkonnosti před draftem tím nejlepším testem.

8. Jack Campbell (Iowa)

Loňská čísla: 14 zápasů, 140 tacklů (57 solo), 3,5 TFL, 1 sack, 2 INT, 2 TDs, 6 PD, 2 FR, 1 FF

Jack Campbell se stal od třetího týdne loňské sezóny jedním z Top 15 nejlépe hodnocených hráčů z Power Five konferencí. Na své pozici odehrál dohromady 972 snapů, což z něj dělá nejvytíženějšího linebackera ligy. Campbellovi nevyšel tackle ve 14 případech ze 154 pokusů, přičemž dokázal zaznamenat 56 zastavení. Z pohledu celé soutěže se umístil na desátém místě v průměrném počtu tacklů na zápas. Tato 3-star náboru 2019 je neoddiskutovatelně jedním z nejlepších linebackerů v zemi. Ne nadarmo byl jmenován do prvního týmu konference Big Ten.

7. Edefuan Ulofoshio (Washington)

Loňská čísla: 6 zápasů, 51 tacklů (25 solo), 2,5 TFL, 1 PD

Podle PFF je Ulofoshio nejlepším linebackerem ligy. Fotbal však není taková věda, jak se nám snaží páni odborníci vmetávat do obličeje. Tento inside linebacker vstupuje do 5. roku na škole. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nevstoupil na školu Washington jako tzv. walk-on (neprošel náborem). Na první pohled se může zdát, že walk-on hráči nejsou příliš kvalitní, ale případy v minulosti (Brandon Bursworth) nám ukazují krásu tohoto sportu. V posledních třech sezónách odehrál Ulofoshio vždy minimálně 300 snapů. Jeho nejsilnější stránkou je vyrovnanost a kvalita, ve které nastupuje jak v pass-rushi, tak proti běhům. Věřím, že je to hráč s vysokým potenciálem, který letos přetaví ve vysokou produktivitu.

6. Trenton Simpson (Clemson)

Loňská čísla: 13 zápasů, 65 tacklů (42 solo), 12,5 TFL, 6,5 sacků, 2 PD

Atleticky jeden z nejlépe připravených hráčů na této pozici. Už jeho výsledky testů ze střední školy ukazují podobné hodnoty, které má 80-90 % hráčů NFL. Defenzivní koordinátor Brent Venables využíval fyzických parametrů Simpsona k příležitostným blitzům. Off-ball linebacker se od 4. hracího týdne zařadil mezi Top 10 nejlépe hodnocených hráčů na své pozici mezi Power Five konferencemi. Je velkou otázkou jaký bude mít dopad odchod defenzivního koordinátora Brenta Venablese na pozici hlavního kouče Oklahomy. Prospekt, který v Simpsonovi dřímá je natolik velký, že by odchod trenérské persony neměl mít na výkony středoškolské 5-star negativní vliv.

5. Troy Brown (Ole Miss)

Loňská čísla: 11 zápasů, 65 tacklů (42 solo), 7 TFL, 1 sack, 1 INT, 6 PD, 1 FR, 1 FF

Původně defenzivní end se na začátku kariéry v Central Michiganu přesunul do role off-ball linebackera. Tato změna mu výrazně pomohla, aby se z něj stala elita v coverage schopnostech. Od sezóny 2019 patří mezi Top 3 nejlepší off-ball linebackery z pohledu tří hodnot – 33 zblokovaných pasů, 14 kombinovaných forced fumblů a interceptionů a především vysokých hodnot známek v coverage. Před letošní sezónou se rozhodl změnit působiště a otestovat své výkony v prestižní konferenci SEC. Skauti tak budou mít Browna denně na očích, což mu může směrem k draftu NFL jedině pomoct. 

4. Drake Thomas (NC State)

Loňská čísla: 12 zápasů, 99 tacklů (48 solo), 13,5 TFL, 6 sacků, 3 INT, 1 TD, 1 PD

Wolfpack mají opět ve své obraně elitního hráče. Thomas sice v loňském roce patřil k nejpodceňovanějším hráčům na této pozici, avšak jeho výkony ho oprávněně vynesly do prvního týmu konference ACC. Průměrných 8,3 tacklů na zápas jej dostalo na 4. místo v konferenci. Rodák ze Severní Karolíny byl hodnocen mezi Top 10 hráči ve dvou hracích metrikách. Za prvé proti běhům a za druhé v tackle for loss. Ač se Thomas nadále zdá jako nepříliš zajímavý prospekt směrem k profesionální kariéře, jeho herní dovednosti ukazují vzrůstající křivku v barvě zelené. 

3. Carlton Martial (Troy)

Loňská čísla: 12 zápasů, 126 tacklů (44 solo), 10 TFL, 2 sacky, 1 INT, 2 PD, 1 FF

Dlouhodobě jeden z nejlepších off-ball linebackerů v zemi, který se i přes vyspělé výkony vrátil na školu a zatím odmítnul vstup na draft NFL. Carlton Martial je v mých žebříčcích už třetí rok po sobě (loni těsně mimo Top 10) a není tak divu, že se tam objevuje i letos. Už od roku 2017 je členem malé univerzity Troy, kde tehdy nastoupil jako neperspektivní walk-on. O rok později si připsal první start. Za svou univerzitní kariéru si připsal nejvíce zastavení ze všech hráčů na dané pozici – 211. Jeho největším nedostatkem jsou míry – 179 cm a 97 kg. Neznamená to, že by ho nedostatečná výška nějak brzdila, avšak opatrnost a zdvižený prst před nadcházejícím draftem NFL je zcela na místě.

2. Bumper Pool (Arkansas)

Loňská čísla: 13 zápasů, 125 tacklů (45 solo), 7,5 TFL, 2 PD

Pokud jsem Bumper Poola v minulém roce nedostal k Top 10, letos už nemám na výběr. Pool se letos umístil na 8. místě v počtu zastavení (56), a zároveň byl na 240. místě v počtu odehraných snapů (501). Jeho čísla jsou o to lepší, že mu v průměru stačilo 8,6 snapů na jedno zastavení. Tomu se říká čich na míč. Jeho vliv na hru je zcela působivý, což neunikne žádnému skautovi. Dvě sezóny po sobě dokázal získat více než 100 tacklů. Je jedním z nejproduktivnějších hráčů v zemi, což ho vyneslo do druhé sestavy konference SEC. Tomuto chlapci bych v příští sezóně věnoval velkou pozornost.

1. Noah Sewell (Oregon)

Loňská čísla: 14 zápasů, 114 tacklů (53 solo), 8,5 TFL, 4 sacky, 1 INT, 5 PD, 2 FF

Další Sewell na obzoru. Nevím, jestli se mnou bude můj kolega z college redakce souhlasit, ale Noah Sewell je v mých očích nejlepší off-ball linebacker v lize. Zatímco jeho starší bratr se pokouší o dominanci v ofenzivní lajně Detroitských Lions, Noah je naprostým demoličním prvkem Oregonských Ducks. Chaos, který vytváří v obraně, mu zaručuje nejvyšší známku pozornosti. Jako blitzer patří k tomu nejlepšímu v lize. Blokům se dokáže vyhýbat z grácií. Jeho hlavní stránkou je síla a atletičnost, kterou dokáže rozhýbat do nejvyššího stupně pozornosti. Úžasným instinktem se snadno dostává do nejlepších pozic na hřišti. Rodák ze Samoy zakončil minulý ročník oceněním do prvního týmu konference Pac-12. Po odchodu Thibodeauxe, leží tíha odpovědnosti obrany Ducks plně v jeho rukou.

Kdo se nevešel: Jeremy Banks (Tennessee), Nick Henrich (Nebraska), James Patterson (Buffalo)

Koho sledovat: Darius Muasau (UCLA), Jestin Jacobs (Iowa), Mikel Jones (Syracuse)

Top 10 cornerbacků

10. Tyrique Stevenson (Miami FL)

Loňská čísla: 13 zápasů, 43 tacklů (29 solo), 2,5 TFL, 0,5 sacku, 1 INT, 4 PD

Stevenson se vrátil do svého rodiště, kde snad konečně nalezne větší uplatnění. Zatímco v Georgii nastupoval 2 roky na slotu, tak u Hurricanes se osvědčil na outside. Miamské sestavě dodává zkušenosti, které za poslední 3 roky nabral. Celkově 37. hráč náboru 2019 (podle 247sports) by měl letos patřit k tomu nejlepšímu, co konference ACC nabídne. Jeho uplatnění v coverage, dokáže zastrašit i ty nejlepší wide receivery. S ohledem na to, jak si počíná ve svém prostoru, můžeme letos očekávat jeho důležitou roli ve výsledcích Hurricanes. Doba vzkříšení velkého programu započala. 

9. DJ Turner II (Michigan)

Loňská čísla: 13 zápasů, 33 tacklů (26 solo), 1,0 TFL, 2 INT, 1 TD, 7 PD

Turner čekal na svou příležitost dost dlouho. Pozornost Jima Harbaugha si DJ vysloužil teprve od 8. týdne minulého sezóny. Ale na svůj post už nikoho jiného nepustil. Podle PFF dostal 3. nejlepší známku v coverage mezi všemi outside cornery z Power Five konferencí. To všechno musel absolvovat v press-man coverage. Z obyčejného, vcelku nezajímavého rekruta je hráčem, na kterého si budou muset dávat ofenzivní cíle soupeřů pozor. Řekl bych, že Turnera čeká významný rok.

8. Emmanuel Forbes (Mississippi State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 59 tacklů (45 solo), 5,0 TFL, 1 sack, 3 INT, 4 PD, 1 FF

Přestože mají ve svém defenzivním bloku takto talentovaného hráče, nepatří obrana Bulldogs k těm skvělým. Cornerback Emmanuel Forbes se díky své produkci vymyká veškerým statistickým normám. Dohromady 3 zachycené interceptiony, 59 absolvovaných tacklů a nominace do druhého týmu konference SEC. Co víc si přát? Za poslední 2 roky má zachyceno 8 interceptionů, ve kterých dokázal 3x skórovat touchdown. A rozhodně nejde o náhodu, na kterou měl štěstí ve druhé vlně. Tenhle frajer má zajímavé vlastnosti, které ho předurčují k zapsání do notýsku. 

7. Denzel Burke (Ohio State)

Loňská čísla: 12 zápasů, 35 tacklů (29 solo), 1 INT, 12 PD

Loňský nováček má za sebou povedený vstup do univerzitní ligy. Mezi všemi Buckeyes v secondary vyčníval v zablokovaných přihrávkách. Rozhodně si nominaci do třetího týmu konference Big Ten zasloužil. A to i přes to, že Ohio State vlastnilo jednu z nejhorších pasových obran soutěže. Před začátkem jeho kariéry nebylo jasné, na které pozici bude fungovat. Lockdown corner se zatím jeví jako ta nejlepší volba pro jeho herní růst. Ročník 2022 bude ta sezóna, kdy si ho fanoušci, trenéři, ale i skauti pořádně všimnou. Burke má slušnou naději dosáhnout na nominaci do celonárodní All-American sestavy.

6. Cam Smith (South Carolina)

Loňská čísla: 11 zápasů, 41 tacklů (31 solo), 2,5 TFL, 3 INT, 11 PD, 1 FF

Vypadá to, že v programu Gamecocks umí vychovávat kvalitní cornery. Zatímco v draftu NFL 2021 se do elitní Top 10 dostal Jaycee Horn, letos se v mém žebříčku elitních cornerbacků objevuje jméno Cam Smith. Pouze ve dvou případech loňské sezóny dokázal 150. nejlepší prospekt náboru 2019 (podle 247sports) povolit soupeřům zachycení míče vícekrát než jednou. Dohromady povolil 15 kompletací z 32 pokusů. Pouze 10x se jednalo o první down. Pokud si Smith udrží tuto konzistentní výkonnost, bude se jistě jednat o hráče pro ta nejvyšší ocenění.

5. Tre'Vius Hodges-Tomlinson (TCU)

Loňská čísla: 12 zápasů, 41 tacklů (32 solo), 2,0 TFL, 2 INT, 1 TD, 7 PD, 2 FF

Na konci minulé sezóny došlo v týmu TCU k velkému přeskupení. Po dlouhých 21 letech skončil na pozici hlavního trenéra Gary Patterson. To vedlo k odchodu mnoha hráčů především přes transfer portál. Jeden z nejlepších cover cornerů se rozhodl zůstat ve Fort Worth ještě poslední rok, aby naplnil odhady několika skautů. Rodák z Waca (proč nehraje v Bayloru?) nastupuje na několika pozicích v secondar. Přičemž svou tvrdostí v kombinaci s technikou dokáže vytlačit z routy mnohem vyšší borce. Hodges-Tomlinson patří mezi nejoddanější persony na hřišti. Fotbalu věnuje více než 100 %, což ho předurčuje k profesionální kariéře v NFL. Možná nevypadá jako ideální výběr pro první kolo draftu NFL, ale jeho dosavadní kariérní páska je zárukou perspektivy, kterou generální manažeři hledají.

4. Clark Phillips III (Utah)

Loňská čísla: 14 zápasů, 61 tacklů (45 solo), 1 TFL, 2 INT, 1 TD, 13 PD, 1 FF

Pravděpodobně největší výkonnostní skokan všech defenzivních hráčů se nachází v Utahu. V posledních šesti zápasech loňské sezóny povolil 0,34 yardů na jeden coverage snap. Dohromady se mu v minulém roce podařilo zblokovat zachycení míče v 9 případech a zachytit 2 interceptiony. Především jeho rychlost a dynamika z něj dělá nejlepšího cornera pacifické konference. Přestože se v minulém roce dostal „až“ do druhé týmu Pac-12, letos by měl potvrdit kvality a posunout se v žebříčku o úroveň výš. 

3. Kelee Ringo (Georgia)

Loňská čísla: 14 zápasů, 34 tacklů (26 solo), 1 TFL, 1 sack, 2 INT, 1 TD, 8 PD

Kdyby nehrál Ringo za jednou z nejlepších front 7 ligy, pravděpodobně bych jeho kvality trochu upozadil. On však hrál natolik skvěle, že nemůžu jinak, než ho přisoudit na stupínek bronzový. V každém zápase (nepočítám oba zápasy proti Alabamě) povolil soupeřům méně než 40 yardů v coverage. Pamatovat si ho můžeme díky výstavnímu pick-six v národním šampionátu proti Alabamě, kde definitivně pojistil dlouho očekávaný titul.

Jeho délka a síla dělá outside wide receiverům velké problémy. Přesto, že se dopustil menších chybiček v zápase proti Alabamě a Tennessee, jedná se o velký talent, který jistě brzy uvidíme zářit na pažitech NFL. 

2. Riley Moss (Iowa)

Loňská čísla: 11 zápasů, 39 tacklů (34 solo), 3 TFL, 4 INT, 2 TD, 5 PD, 1 FR

Bývalá 2-star náboru 2018 vstupuje do poslední roku na škole. Tento chlap byl vychováván pro zónovou obranu, ve kterých dokázal v loňské sezóně zachytit 4 interceptiony. Říká se, že Moss je nejlepším „ballhawkem“ v univerzitním fotbale. Ne nadarmo byl vyhlášen nejlepším hráčem obrany v konferenci Big Ten. Páska nikdy nelže. Moss dokáže využít veškerých chyb soupeřova quarterbacka. V loňské sezóně měl Moss problémy se zraněním dolních končetin. Ukázal však buldočí zarputilost. Vrátil se zpátky na hřiště a dál předváděl bezchybné výkony.

1. Eli Ricks (Alabama)

Loňská čísla: 6 zápasů, 11 tacklů (9 solo), 0,5 TFL,1 INT, 1 PD

Alabamští opět přivedli do svého týmu přes transfer portál top hráče. Zatímco v loňském roce se jim podařilo získat LB Henry To’oTo’o a WR Jamesona Williamse, tak letos získali RB Jahmyr Gibbse a CB Eli Rickse. Ricks v posledních dvou sezónou ukázal, že dokáže hrát na stejně vysoké úrovni jako kolega z LSU Derek Stingley. V prvním roce na škole dokázal Ricks prokazovat mimořádné výkony, ve kterých definitivně odhodil srovnání se Stingleyem. Vysoká známka v coverage ho předurčovala k obrovské kariéře v NFL. V minulém roce však trochu polevil. Navíc se objevilo zranění, které ho vyřadilo ze hry. Když dostal za úkol pokrýt určitého hráče, tak mu povolil pouze šest zachycení při 19 passech. Fyzická zdatnost a cit pro hru z něj dělá největšího favorita Thorpe Award, která se uděluje nejlepšímu hráči secondary.

Kdo se nevešel: Tiawan Mullen (Indiana), Jason Marshall Jr. (Florida), Steven Jones Jr. (Appalachian State)

Koho sledovat: Mekhi Garner (LSU), Darrell Luter Jr. (South Alabama), Josh Deberry (Boston College)

Top 10 safeties

10. Isheem Young (Ole Miss)

Loňská čísla: 12 zápasů, 55 tacklů (32 solo), 0,5 TFL, 2 INT, 2 PD, 1 FR, 2 FF

Isheem Young nastupoval předchozí 3 roky na univerzitě Iowa. Skvěle vynikal ve středu pole, na což bude moci navázat na nové štaci v Ole Miss. Jeho herní konzistence je důležitou částí hry. Za poslední 2 sezóny se dokázal vypracovat v nedílnou součást Hawkeyes, kde si připsal 5 forced fumblů a 3 interceptiony. Od sezóny 2020 povolil soupeřům pouze jediný touchdown, přičemž se mu nepovedl tacklovat soupeře ve 12 případech ze 129 pokusů. Velká zkouška, která ho v prestižní konferenci SEC čeká, bude pro jeho budoucnost klíčová. 

9. Ji'ayir Brown (Penn State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 73 tacklů (61 solo), 1,0 TFL, 4 INT, 1 TD, 5 PD, 2 FR, 1 FF

Dřívější hráč Juco soutěže byl v minulém roce lídrem v počtu zachycených interceptionů (4), a 3. v počtu provedených tacklů. K tomu ještě dokázal zneškodnit 5 pasů soupeře. V mladé obraně Nittany Lions by se měl tento safety dostat do ještě většího podvědomí, než tomu bylo doposud. Po odchodu Briskela nemá obrana Penn State zkušenějšího hráče. Nový defenzivní koordinátor Manny Diaz (bývalý hlavní trenér Miami) se bude o Browna opírat. V minulé sezóně se dostal do třetí sestavy konference Big Ten. 

8. Ronnie Hickman (Ohio State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 99 tacklů (54 solo), 1,0 TFL, 1 sack, 2 INT, 1 TD, 1 FF

Ohio State má kromě elitního cornera i elitního safetyho. Bývalá 4-star Ronnie Hickman v předchozí sezóně zaznamenal nejvíce tacklů v týmu (99). Díky své rychlosti a atletickým schopnostem dokáže pokrýt takřka polovinu hřiště. Nemluvě o tom, že si za své výkony vysloužil ocenění do druhé sestavy konference Big Ten. V novém roce se musí adaptovat do systému Jim Knowlese, který převzal obranu Buckeyes. Sám nový defenzivní koordinátor se nejednou zmínil o Hickmanovi, že je to fotbalista, který nastupuje s hlavou nahoře, rozumí jeho obraně, komunikuje a má skvělé vůdčí vlastnosti. 

7. Christopher Smith (Georgia)

Loňská čísla: 12 zápasů, 34 tacklů (23 solo), 1,0 TFL, 3 INT, 1 TD, 4 PD

Pouze 2 hráči z konference SEC získali v minulé sezóně vyšší známku než Smith. Jsou jimi Jordan Battle z Alabamy a Lewis Cine, který už odešel do NFL. Minulý rok se jevil z pohledu Smitha jako průlomový. V coverage udělal neskutečný pokrok, což napomohlo k zisku národního titulu. V devíti případech dokázal zastavit pas, zachytil 3 interceptiony a překazil 2 kompletace. Po odchodech několika důležitých hráčů do NFL bude velká tíha odpovědnosti za obhajobu titulu viset z velké části právě na Smithovi. Ze secondary odešel CB Derion Kendrick a S Lewis Cine. Neexistuje větší příležitost, jak ukázat dvé dovednosti, než v ročníku 2022.

6. Antonio Johnson (Texas A&M)

Loňská čísla: 12 zápasů, 79 tacklů (53 solo), 8,5 TFL, 1 sack, 1 INT, 5 PD, 1 FF

Pokrývání slotů je těžkým úkolem pro kteréhokoliv defenzivního backa, ale pokud máte fotbalové IQ a rychlost, jste předurčeni k tomu, abyste tuhle situaci zvládli. Nikdo to nedokázal v minulém roce lépe, než obránce Aggies. Johnson se umístil v Top 3 mezi Power Five konferencemi jak v počtu zastavených passů na sloty (14), tak v počtu povolených yardů ve slot coverage (0,58). Johnson má to štěstí, že dokáže využívat svou délku ve svůj prospěch. Celkově si vysloužil jednu z nejvyšších známek mezi defenzivními backy hrajícími druhým rokem. 

5. Jammie Robinson (Florida State)

Loňská čísla: 12 zápasů, 84 tacklů (42 solo), 7,0 TFL, 4 INT, 3 PD, 2 FF

Do Top 5 nejlepších safeties se vměstnal hráč z programu, který zrovna v posledních letech nezáří kvalitními výsledky. V secondary Seminoles působící Jammie Robinson, získal v uplynulé sezóně ocenění do prvního týmu konference ACC. Velkou zásluhu na tom měl počet 84 tacklů (42 solo), ale jistě i 4 zachycené interceptiony (14. celkově v lize). Robinson je hlavním lídrem defenzivních řad Floridy State. V úvodu minulé sezóny nastupoval na pozici nickel cornera, ze které se časem přesunul na free safetyho, kde ukázal své přednosti.

4. Andrew Mukuba (Clemson)

Loňská čísla: 13 zápasů, 47 tacklů (30 solo), 2,0 TFL, 1 sack, 7 PD, 1 FR

Málokdo dokázal za 1. rok na univerzitě nabrat tolik zkušeností jako Andrew Mukuba. Tento všestranný atlet, který se nebojí fyzické hry, patří mezi nejlepší tacklující safety v lize. Při 48 pokusech o tackle, minul pouze 3 protihráče. Mukuba měl v prvním roce problémy s konzistencí výkonů. To je ale věc, která se u nováčků děje celkem obvykle. Mukuba po ztrátě startující pozice ukázal dostatek úsilí, aby se vrátil ještě silnější, což vedlo k tomu, že je z něj ještě kvalitní fotbalista, než doposud býval. Jeho hra proti běhům a v coverage, má nadstandartní ohodnocení. Pokud se bude i nadále postupně zlepšovat, stane se nedílnou součástí konverzace o první kolo NFL draftu 2024. 

3. Brandon Joseph (Notre Dame)

Loňská čísla: 12 zápasů, 79 tacklů (54 solo), 1,5 TFL, 1 sack, 3 INT, 4 PD, 1 FR

Nový člen secondary Irů Brandon Joseph je All-American playmakerem, který má za úkol nahradit jinou hvězdu výjimečných schopností a to Kyla Hamiltona. Mezi silné stránky Josepha patří kvalita na všech úrovních hřiště. Je mu naprosto jedno, jestli se má zhostit zabezpečení hloubky pole, nebo jestli má vletět do slotu. Ne nadarmo skončil mezi Top 3 safeties v coverage. Vysoká konzistence výkonů je hlavní mementem jeho hry. Po přesunu z Northwesternu je sledování Josepha ještě více pod drobnohledem. Dokáže vylepšit svou běhovou obranu, aby se dostal do prvního kola následujícího NFL draftu?  

2. Jordan Battle (Alabama)

Loňská čísla: 15 zápasů, 85 tacklů (50 solo), 1,0 TFL, 3 INT, 2 TD, 3 PD

Jestli má někdo kvalitu na to, zapsat se do kronik univerzitních safeties, je to bez debaty Jordan Battle. Rodák z Ford Lauderdale vstupuje do svého 4. roku na univerzitě, přičemž v posledních dvou letech nebyl v lize safety, který by v lize zaznamenal lepší známky. Je vcelku překvapivé, že se rozhodl zůstat ještě poslední rok na univerzitě. Tohoto fyzicky zdatného, všestranného, instinktivního čeká důležitý krok, ve kterém by měl potvrdit status Top 3 na svém postu. 

1. Tykee Smith (Georgia)

Loňská čísla: 1 zápas, 3 tacklů (3 solo)

Patrně největší senzace v mém žebříčku se jmenuje Tykee Smith. Georgia umí vychovávat hráče do defenzívy. O to více může umístění Smitha na vrcholku piedestalu klamat. Smith odehrál v minulém roce pouze jedno utkání. Bohužel se v něm zranil a musel se tak na mistrovské tažení jeho nové univerzity pouze koukat. Můžeme si ale vystačit pouze s tím, co jsme viděli v úvodních 2 letech na univerzitě West Virginia. V sezóně 2020 odehrál 10 zápasů. V 38 coverage případech povolil pouze 110 yardů. Smith je skvěle fyzicky vybaveným hráčem. Zvládá narušovat routy WR, má excelentní schopnost vidět hru a reagovat, nenechá se nachytat a má skvělý postřeh. Umí se postavit každému wide receiverovi v zemi. Do svých řad by si jej přálo každé mužstvo. Tykee Smith bude excelentní hráč. 

Kdo se nevešel: Malachi Moore (Alabama), Brian Branch (Alabama), Jalen Catalon (Arkansas)

Koho sledovat: Calen Bullock (USC), Kris Abrams-Draine (Missouri), Brandon Hill (Pittsburgh)

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Richmond
  2. července 2022 18:25

  Parádní rozbor, díky moc! Překvpaila mě mezi nejlepšími účast háče FSU :)
  Jinak...co říkáte na další odpálenou bombu v podobě odchodu USC a UCLA do Big10? Jako začínám mít o college footboall lehké obavy...32 týmů ve vou konferencích de facto bude mít vše pod palcem. Nezačíná destrukce NCAA? :)

 • Mrucik
  24. června 2022 20:47

  Ahoj, kdyztak jestli muzu tak treba nekam dolu pripsat co znamenaji ty zkratky u tech statistik hracu... odvodil jsem si tak akorat pulku... DIK

 • Mi.Tch
  24. června 2022 22:57

  TFL = Tackles For Lost (skládka qb, za line of scrimage, která znamená negativní posun)
  FR = Fumbles Recovered (zalehnutý fumble)
  FF = Fumbles Forced (hráč vyrazil utočníkovi míč z ruky, ale nezalehl jej)
  PD = Passes Defended (ubráněné nebo sražené přihrávky vzduchem, které směřovaly na jím bráněného útočníka)
  INT = Interception (zachycená přihrávka ze vzduchu)
  TD = defenzivní TD (hráč sebral fumble a doběhl s ním do endzony nebo zachytil Interception a doběhl do endzony apod)
  (Upraveno: před 1 měsícem)

 • Mrucik
  25. června 2022 21:18

  @Mi.Tch Diky