AKTUÁLNĚ
Novinky Ondra Horák 08.09. 21:00

NCAA TOP 10 WRs a DBs pro sezónu 2020

Wide receivers


Kapitola sama o sobě - Justyn Ross, Clemson

Šampión ze sezóny 2018 patří mezi nejlepší jump-ball wide receivery soutěže. Přestože v minulém roce u něj proběhl mírný pokles ve výkonnosti, jeho přínos pro mužstvo je stále neocenitelný. Trevor Lawrence se snažil Rosse více využívat, což neunikalo pozornosti obran soupeřů. Statisticky toho skvěle využil druhý wide receiver Tee Higgins, který odešel na draft. Momentálně se Ross léčí ze závažného zranění krční páteře, kterého vyřadilo pro nadcházející sezónu. Kouč Dabo Swinney oznámil novinářům, že vůbec neví, jak bude probíhat budoucnost a celková rekonvalescence Rosse. Z těchto příčin jsem se rozhodl Rosse odebrat z dané pozice v žebříčku a dát mu status kapitola sama o sobě.


10. George Pickens, Georgia

Pravděpodobně nejlepším nováčkem na pozici wide receivera, byl v loňském roce George Pickens. Sice nepatřil mezi nejefektivnější ve sporných situacích jeden na jednoho, ale spolehlivé ruce z něj dělají univerzitní extra třídu. Jeho jméno se dostalo mezi 11 vyvolených wide receiverů ligy, kteří při 25 zachycení a více neztratili jediný míč. Dá se očekávat, že jeho progres bude nadále růst a za dva roky jej uvidíme na draftu v prvním kole. Tohle jméno si určitě zapamatujte.


9. Chris Olave, Ohio State

Olave prožil v minulém roce průlomovou sezónu. Díky své rychlosti a skvělé separaci, se umí oddělit od kohokoliv. Pro Buckeyes se jedná, co se týče produktivity, o klíčové muže. Olave byl nejlepším wide receiverem ligy v počtu 5 touchdownů a 7 zachycení, které vyrobil pro více jak 30 yardů. Pokud máte v týmu quarterbacka, který má v ruce dělo a wide receivera, co má v nohou turbínu, která dokáže zachytit kdejakou mouchu, můžete se radovat. Spojení Fields – Olave bude i v nadcházející sezóně velkou hrozbou a mám oči na stopkách, kam se mužstvo Buckeyes opět dostane. 


8. Chatarius Atwell, Louisville

Louisvillší kardinálové jsou opět na vzestupu a díky změnám v programu vynikají individuality. Jednou z nejvýraznějších je bezesporu Chatarius Atwell, který patří mezi elitní rychlonohé wide receivery. V minulé sezóně celkově 8 z 23 screenů vytěžil pro 15 yardů a více. Obrovskou výhodou je jeho všestrannost, která z něj dělá moderního wide receivera. Dá se využít jak na dlouhé pasy, tak na krátké screeny a spolu s running backem Hawkinsem tvoří v Louisville výživný ofenzivní mix. Kardinálové se pomalu vrací zpět na přední příčky konference ACC a Atwell bude jejich zářnou kometou. 


7. Dazz Newsome, North Carolina

Pokud nejste velký fanoušci univerzitního fotbalu, tak vám tohle jméno asi příliš neříká. Newsome prožil famózní rok, kdy se mu podařilo zachytit 72 míčů pro 1 018 yardů a skóroval 10 touchdownů. Newsome bude letos těžit ze spolupráce s quarterbackem Samem Howellem, který měl skvělý první rok a je velkým prospektem. Další obrovskou výhodou Newsoma bude jeho kolega – wide receiver Dyami Brown. Ten dokáže být podobně efektivním hráčem a z téhle dvojice budou mít obrany doslova strach. V loňské sezóně dohromady zachytili 2 052 yardů pro 22 touchdownů. V Chapel Hill bude letos rozhodně veselo. 


6. Tylan Wallace, Oklahoma State

Wallace měl za sebou skvělou sezónu 2018, ve které byl hojně využíván a pro soupeře špatně čitelný. V loňském roce se očekávalo, jestli potvrdí své výkony, což se mu bezpochyby podařilo. Pokud zůstane Wallace zdravotně v pořádku, můžeme očekávat jeho životní sezónu. Pořád se jedná o jednoho z top cílů, který dokáže vyprodukovat z minima maximum. Pouze v osmi loňských startech za Cowboys dokázal zachytit čtyřikrát 100 yardů a průměrně si udržel 112 zachycených yardů na zápas.   


5. Jaylen Waddle, Alabama

Další skvělý produkt z dílny Nicka Sabana. Waddle je momentálně v sestavě Bamy nejlepším slot receiverem. V minulém roce nedostal zdaleka tolik prostoru, jak by se jeho kvalitám slušelo. Velká konkurence v podobě Jeudyho ho nedokázala vměstnat do sestavy, aby získal více času na hřišti. Troufám si tvrdit, že v jiném kvalitním programu by Waddle dostal dvojnásobek míčů a desetinásobek slávy. Přesto všechno nejsou jeho statistiky z minulé sezóny špatné. Z 33 zachycených míčů dokázal vyprodukovat 560 yardů pro 6 touchdownů. 


4. Rashod Bateman, Minnesota – hráč se neúčastní letošní sezony

V mnoha žebříčcích jste o tomto jménu mohli už slyšet. Pravděpodobně nejlepší route runner v univerzitním fotbale. Svou hrou exceluje proti všem defenzivním backům mimo coverage, Bateman vyniká ve všech důležitých aspektech hry wide receivera. Má silné ruce, umí se odpoutat od protihráče, a k tomu je ještě vysoce produktivní. V loňském roce zaznamenal 60 zachycení pro 1 219 yardů a připsal si 11 touchdownů. Výsledky Gophers budou závislý na jeho výkonech.


3. Rondale Moore, Purdue – hráč se neúčastní letošní sezony

Přestože se tento maličký wide receiver v loňském roce kvůli zranění skautům příliš nepředvedl, obrovský potenciál a rychlostní dovednosti ho předurčují k velkému roku. Moore je značně využíván na krátké i dlouhé cíle. V jeho nováčkovské sezóně 2018 se mu podařilo celkem 7x překročit hranice 100 zachycených yardů. Velmi památný je duel proti Ohiu State, kdy je Moore obranu hostů doslova užíral k smrti a připsal si 170 zachycených yardů. Na svůj malý vzrůst je neskutečně mrštný a těžce se tackluje. Pokud zůstane zdravý, bude to jeho velký rok. 


2. DeVonta Smith, Alabama

DeVonta Smith neměl v Alabamě na růžích ustláno. Kromě velkých ambicí fotbalového programu se musel vypořádat s obrovskou konkurencí. Quarterback Tua Tagovailoa rozděloval míče na všechny top prospekty, nakonec se ale i pro Smitha našlo místo v pořadníku. Celkově se mu podařilo zachytil 66 míčů pro 1 256 yardů a skóroval 14 touchdownů. Statisticky byl jasně nejefektivnějším wide receiverem Crimson Tide. Když si pustíte highlighty Smitha, zjistíte, že ho je nemožné uhlídat v press coveregi. Po odchodech Jerryho Jeudyho a Henryho Ruggse III, se oči fanoušků Alabamy neupřeně koukají k nejzkušenějšímu muži v jejich receiving corps.


1. Ja’marr Chase, LSU – hráč se neúčastní letošní sezony

Při hledání toho nejlepšího wide receivera pro nadcházející sezónu nemůžu uvažovat o nikom jiném, než o samotném vítězi této individuální trofeje ze sezóny 2019. Chase prožil báječný loňský rok. Kromě Biletnikoff Trophy vyhrál s LSU i národní šampionát. Jeho největší síla je proti obranám, které využívají press coverage. Devět z deseti loňských pokusů skončilo vždy touchdownem. Čísla hovoří jasně. V 41 hrách zachytil více jak 15 yardů, což je o čtyři více než kterýkoliv jiný wide receiver v lize. Celkově se mu podařilo zachytit 1 780 yardů pro 21 touchdownů. Na jeho produktivitě se jistě zapsala famózní sezóna vítěze Heisman Trophy, quarterbacka Joe Burrowa. Bude zajímavé sledovat, jak se vypořádá s následujícím quarterbackem.


Defensive backs

Mimo reflektory - CB Elijah Molden, Washington – hráč se neúčastní letošní sezony

Pravděpodobně druhý nejlepší corner ve slotu za poslední dvě sezóny. Je to bleskurychlý hráč, který ihned dostupuje wide rceivery, aby jim zabránil v proměnění několika yardů. Nejcennějším cornerem v roce 2018 byl Byron Murphy z Washingtonu. Huskies mají následníka v podobě Moldena další kvalitní produkt. 


10. CB Caleb Farley, Virginia Tech – tým se neúčastní letošní sezony

Jeden z nejlépe rozvíjejících se cornerů v lize. Farley dělá každým rokem velké pokroky a spolu s Jermaine Wallerem patří mezi defenzivní elitu Hokies. Farley je bezpochyby jeden 

z nejlepších zónových cornerů v lize. Nikdo nedokázal mít tak skvělá čísla v zone coverage, stejně jako povolil nejnižší míru zachycení (28 %).


9. S Kyle Hamilton, Notre Dame

Po působivé nováčkovské sezóně se o Hamiltonovi začíná mluvit nahlas. V minulém roce nemohl tento safety udělat více. Bezpochyby patřil mezi top 5 nejlepších coverage safety. Celkem zaznamenal v prvním roce na univerzitě slušných 41 tacklů a zachytil 4 intercepiony, přičemž jeden se mu povedl doběhnout do end zóny a zakončit tak touchdownem. Je to všestranný hráč, který se dokáže pohybovat stejně dobře na nicklu, ale i posouvat se blíže 

k míči mezi linebackery. Díky atletickým možnostem se dá očekávat jeho pravidelnou rotaci pozic. Jeden z důvodů, proč příští rok sledovat Iry, je rozkvět tohoto mladého talentu. 


8. CB Ahmad Gardner, Cincinnati

Po nováčkovském roce se Gardner vystříbřil mezi jednoho z nejlepších cornerů v zemi. Je skvělé pozorovat jeho elitní produkci pokrytí, kdy se dokáže zahryznout a zřídka kdy prohraje souboj. Patří mezi ty hráče, který se vyžívá v těsném kontaktu. Jeho dominantní výkony budou v dalším roce ještě pod větším drobnohledem. Osobní ambice a náročnost z něj vymáčkne to nejlepší.


7. CB Mykael Wright, Oregon – tým se neúčastní letošní sezony

Druhoroční Wright byl v náboru 2019 čtvrtým nejlépe hodnoceným cornerem. Ve svém prvním roce v Oregonu se představil ve 305 snapech, což mu jistě dodalo hodně zkušeností. Z 25 pokusů jeho směrem, dokázal Wright povolit pouze 8 zachycení. Pro Ducks je skvělou zprávou, že mají v týmu tak vysokou kvalitu outside cornerů. Defenzivní koordinátor Andy Avalos bude muset najít mnoho místa, aby skvěle doplňoval top talenty. Pokud to dokáže, Wright bude z této skupiny určitě vyčnívat. 


6. CB Shaun Jolly, Appalachian State

Po sezóně 13-1 nebyl v jejich týmu lepší hráč než cornerback Jolly. The Mouintaineers provozují defenzivní schéma heavy zone, který je ideální pro Jollyho. V man coverage nepůsobí tolik přesvědčivě, o to víc je v zónové obraně excelentní. Jeho jméno je trochu schované v nepříliš prestižní konferenci, avšak dejte si jeho jméno do pořadníku. Na kvalitách hráče nemá síla soupeřů zdaleka takový vliv.


5. S Trevon Moehrig, TCU

Nejlepší safety na univerzitě? Jeden z top 3. Ač má Moehrig silné celoplošné pokrytí a dá se využívat na vícero pozicích, jeho pokrytí cílů je na elitní úrovni. Pokud sledujete různé NFL draft žebříčky, jeho jméno tam rozhodně najdete. TCU má pro nadcházející ročník velké štěstí, že se jim kromě Moehriga vrací ještě safety Washington. Oba je spojuje doslova zvířecí instinkty.


4. CB Paulson Adebo, Stanford – tým se neúčastní letošní sezony

Další z řady vysokých cornerů, který nastupuje za prestižní univerzitu Stanford. Adebo je vysoký typ hráče, který umí hrát perfektně outside cornera. Jeho jméno se trochu ztratilo z radaru, neboť Stanford prožily tragický ročník 2019. Často je přirovnáván k Richardu Shermanovi, který také v minulosti nastupoval za Stanford. Je to další corner, který bude atakovat 1. kolo příštího draftu.  


3. S Jevon Holland, Oregon – tým se neúčastní letošní sezony

Oregonští se v letošním roce budou moci spolehnout na své defenzivní backy. Bez širokých debat se řadí jejich secondary mezi nejlepší v lize. Mají v obraně nesmírně talentované kluky, kteří jsou bezesporu elitami a vycházejícími hvězdami.V posledních dvou letech nebyl lepší slot corner v celé lize než Jevon Holland. Jeho velkou výhodou je sledování míče, při kterém dokáže srovnat rychlostní krok s receivery. Konzistence výkonů z něj dělá oprávněně jednoho z nejlepších hráčů v secondary. Skvělé načasování a schopnost pokrýt svou prostor ho předurčuje k dokonalosti. Pokud jste měli pocit, že fotbal v Oregonu je hlavně o skvělé ofenzívě, tak vás musím zklamat. Letos budou Ducks opřeni o bezchybnou obranu.


2. CB Patrick Surtain II, Alabama

Velmi skloňované jméno pro další draft ročník. Patrick Surtain II je hvězdou na své pozici. Syn slavného trojnásobného Pro Bowlera, se po odchodu Trevona Diggse na draft NFL, se stává Surtain největší hvězdou Alabamské defenzívy. Je to typem hráče, který dokáže ovlivnit všechny kolem sebe. Jeho hlavní specialitou je pokrytí balonů v hloubce hřiště, což ho v této statistice přiřazovalo mezi top 5 nejlepších cornerů minulého roku. Defenzivní koordinátor Pete Golding ho pro svou všestrannost často využívá různými způsoby. Může hrát outside, stejně jako inside proti slot receiverům. Jeho výhodou je přilnavost k receiverům, čímž jim zamezí v separaci. Jeho schopnosti sahají k pomoci proti běhům, kdy podporuje obranu v boxu. 


1. CB Derek Stingley Jr., LSU

Po skvělém nováčkovském roce přichází pro Stingleyho vystřízlivěný. Offense Tigers je prakticky komplet pryč a všechny oči budou mířit do obrany, která by měla postavit silné základy pro budoucí úspěchy. Pravděpodobně nejužitečnější univerzitní hráč, který nenastupuje na pozici quarterbacka. O tomto borci slýcháváme už od střední školy, a přestože jeho kariéra na univerzitě není ani v polovině, už teď se jméno Stingley skloňuje s NFL draftem 2022. Jeho hra přináší eliminaci elitních wide receiverů. V jeho 75 % cílů dokázal excelovat a zabránit zachycení míče. Stingley je rozhodně generační talent a dá se očekávat, že se jednou stane hvězdou NFL. 

autor: Martin Šrámek

Sdílejte na sociálních sítích

Ondra Horák

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • Mi.Tch
  9. září 2020 07:41

  Jinak opět od Šrámy precizní práce a opět mám radost, že v jeho výběru vidím dva kluky od nás ;-).

 • Šráma
  9. září 2020 09:05

  Tak vy jste letos mohli pomýšlet opravdu vysoko. Bohužel z toho nic nebude.

 • Mi.Tch
  10. září 2020 13:19

  Ještě malé doplnění ke klukům od nás. Oba dva jsou skvělý ve special teamech. Holland vrací punty. Vloni 16 pokusů pro 244 yrd a nejdelší pokus 81 yrd. Wright je specialista na kick off returny. Vloni jako freshmen 10 pokusů pro 380 yrd, 2 KR TD (jeden 98 yrd a druhý 100 yrd.) https://www.youtube.com/watch?v=8CNT-JA_QiU

 • Mi.Tch
  9. září 2020 07:41

  Tak trochu pod radarem Šrámovi i ostatním bude lítat i další CB od nás. Senior a 3-year starter (letos si asi nezahraje) Thomas Graham Jr. Výbornej na open field tackly, do blitzu, skvěle čte hru - hlavně při RPO a screenech. Do téhle sezóny měl vstupovat jako nejlepší mezi aktivními hráči na college s počtem ubráněných pasů jeho směrem (40) a pasů sražených /breakups/ (32) + 7 nejlepší v počtu INT (8). Zaregistroval jsem, že pár NFL scoutů si ho už všimlo a může to být (IMO) zajímavý výběr pro pozdější kola draftu. Jeho limitem bude zřejmě výška (i když fyzicky je na tom dobře) a možná trochu horší bránění při corner throws a deep shots.
  (Upraveno: před 1 rokem)

 • Mi.Tch
  10. září 2020 18:31

  Thomas Graham Jr. dnes oznamil vynechani sezony (opt-out) a bude se soustredit na draft. Vcera totez ohlasil i dalsi senior DB Deommodore Lenoir. Spolu s Penei Sewellem je to uz treti hrac, ktery se k tomuto kroku rozhodl. U vsech tri je to logicky krok. Lenoir z nich ma nejmensi sanci si zahrat o nedelich.

 • Bart
  8. září 2020 22:16

  Šráma na univerzitný hrad ☝️

 • Šráma
  9. září 2020 07:18

  Ale no ták. 😄 Poštačil by Golden Domě v ND. ☺️

 • DCC
  8. září 2020 21:24

  Dobře dobře. Dík. Už se těším na ILB.

 • Šráma
  8. září 2020 21:34

  Budou jen LB ☝️