AKTUÁLNĚ
Novinky Šráma 30.07. 10:40

NCAA: Poziční ranking 2022 – ofenzíva

Top 10 ofenzivních tacklů

10. Braeden Daniels (Utah)

Jeden z nejflexibilnějších tacklů odehrál za šampióny Pac-12 z Utahu všechny zápasy. Ve třech zápasech se objevil na pozici guarda, kde ukázal velkou variabilitu. Jeho hlavní prací je však působit jako pravý tackle, na tento post je totiž výborně fyzicky předurčen. Není žádným překvapením, že se jeho jméno skloňuje s budoucí NFL kariérou. Všestrannost mu pomohla k zisku ocenění druhého „all-star“ týmu konference Pac-12. Mužstvo Utes skončilo v minulé sezóně na 4. místě soutěže v počtu povolených sacků – 13. Jedním z důvodu tohoto skvělého výsledku byla ochrana na kraji ofenzivní linie, kterou zařizoval právě Daniels. Běhový útok Utahu byl bezkonkurenčně nejlepší v celé konferenci, což je nepochybně výsledek kvalitní práce ofenzivní linie.

9. Jaxson Kirkland (Washington)

Huskies skládají zajímavý tým, který by po letech strádání mohl opět proniknout mezi nejlepší celky Pac-12. Rodák z Oregonu Jaxson Kirkland je synem bývalého guarda Huskies. Otec Dean předal svému synovi dost ze svého rodokmene, aby posbíral veškerý talent, který tato pozice vyžaduje. Kirkland patří mezi nejzkušenější ofenzivní linemany ligy, neboť odehrál za Washington už dohromady 39 utkání, ve kterých začínal jeden rok na pozici pravého tackla, ve zbylých zápasech už bylo jeho působiště na lavé straně. Ve dvou sezónách se dočkal nominace do sestavy Pac-12. Tento bývalý 3-star rekrut se v lednu odhlásil z draftu NFL, aby podstoupil úspěšnou operaci kotníku, která mu prodlouží jeden univerzitní rok, aby ho definitivně připravila na budoucí kariéru v profi fotbale.

8. Connor Galvin (Baylor)

Pravděpodobně asi nejslušnější lineman v žebříčku. V minulém ročníku se Galvin dopustil pouze jednoho flagu v dohromady 936 snapech. Ofenzivní koordinátor Jeff Grimes využívá schéma, které značně ztěžuje produkci ofenzivní linie, avšak vítěz ocenění ofenzivní lineman konference Big 12 za ročník 2021, se může pyšnit působivými čísly. Podle PFF patřil k nejlepším Top 5 v protekci proti passům napříč elitních konferencí Power Five. Jeho výkony dopomohly Bears k 15. místu v počtu povolených sacků – 18. Po čtyřech produktivních letech v Bayloru se očekává, že Galvin potvrdí své výkony na kraji lajny a opět bude nominován do sestavy roku konference Big 12.

7. Paris Johnson Jr. (Ohio State)

Ohio State disponuje jednou z nejlepších dvojic na pozici OT v celém univerzitním fotbale. První z těchto obrů je Paris Johnson, který by měl nastupovat z levé strany, přestože v minulém roce hrál na pozici pravého guarda, kde si vedl obstojně. Díky své rozmanitosti patřil mezi trojku nejlepších guardů v blokování proti běhům. V devíti zápasech povolil soupeřově obraně pouze pět quarterback pressures, z nichž ani jeden neskončil sackem. Johnson patří mezi talenty, kteří by se po třech letech na univerzitě mohli dostatečně vyhrát, aby plynule přešli mezi smetánku této krásné hry. Bývalý Top 10 rekrut 2020 má k tomu veškeré nástroje.

6. Jordan McFadden (Clemson)

Konzistentní výkony McFaddena na obou krajích ofenzivní linie nezůstaly bez povšimnutí. Na to, jakým způsobem se v minulém roce bortily výsledky Tigers, je konzistentnost McFaddena až nevšední. V uplynulé sezóně pozvedl McFadden úroveň passové protekce na novou úroveň. V polovině zápasů, do kterých v minulém ročníku nastoupil, udržel tlak na quarterbacka na hodnotě nula. Jeho jedinou zodpovědností bylo udržet DJ Uiagaleleiho ve vzpřímené poloze, a to se dařilo. Tento borec nastoupil do 42 utkání Tigers v kariéře, přičemž odehrál 1 971 snapů. Rodák z Jižní Karolíny si v loňské sezóně vysloužil nominaci do druhého týmu ACC. Pokud udrží svůj standart, jeho jméno uslyšíme do konce druhého dne nadcházejícího draftu NFL.

5. Cooper Beebe (Kansas State)

Mezi největší objevy loňské sezóny patří dozajista ofenzivní tackle z Kansasu State. Beebe zapůsobil především zlepšenými výkony, které v minulém ročníku předváděl. Prakticky nedělal chyby, povolil méně jak jeden tlak na quarterbacka za zápas a ještě k tomu dokázal vypomoct na pravém guardu. Beebe si vysloužil za své výkony ocenění do prvního týmu Big 12. Za třináct odehraných utkání, které odehrál prakticky všechny na pozici levého tackla, nepovolil ve 367 pass blocking snapech jediný sack. K-State má v týmu všestranného linemana, který se bude ještě více zlepšovat.

4. Dawand Jones (Ohio State)

Druhým ofenzivním tacklem Buckeyes v mém rankingu, který patří k tomu nejjistějšímu, co nastupuje na pozici pravého tackla. V předchozí sezóně Jones vyčníval v protekci proti běhům, kde jej PFF zařadil na 4. místo mezi linemany z Power Five konferencí. Se svou velikostí a sílou by měl patřit k elitním ochráncům quarterbacka, což dozajista CJ Stroud před draftovým rokem velmi ocenění. Jeho hlavní specialitou je však blokování běhů, v čemž si může s kolegou na levém tacklu (Paris Johnson Jr.) notovat. Running backa Treveyona Hendersona čeká za touto lajnou skvělý rok. Jones by si tak měl říct o velkou pozornost.

3. Blake Fisher (Notre Dame)

Přestože se někomu bude asi trochu pozdávat moje vychloubání hráčů z Notre Dame, je to kádr, který sleduju příliš dlouho na to, abych nerozpoznal kvalitu prospektů. Blake Fisher v minulém roce odehrál sice jen dvě utkání, ale už i tak se dalo rozpoznat, že v ofenzivní linii nastupuje jeden z elitních talentů, na kterého se bude moci staronový kouč Irů spolehnout. Po zranění menisku, který ho vyřadil na celou základní část soutěže, se Fisher vrátil na zápas Fiesta Bowlu, kde si vysloužil elitní známku PFF. Fisher má v sobě výborné atletické dovednosti, které umí rozložit do různých aspektů své hry. Jsem se jist, že se s návratem jednoho z nejlepších OL koučů v lize dokáže vylepšit a posunout, aby za dva roky slyšel své jméno v prvním kole draftu NFL. Sledovat takto mladého pravého tackla, který dokáže nastupovat i na levé straně, se rozhodně vyplatí.

2. Peter Skoronski (Northwestern)

Pokud jste milovníky mock draftů, jistě vám jméno Peter Skoronski něco říká. Tato čtyř hvězda z náboru 2019 se v minulém roce po odchodu Rashawna Slatera zhostil pozice levého tackla. A vedl si více než obstojně. Je to jeden z nejlepších, ne-li nejlepší levý tackle ligy. Skoronski se v posledních dvou letech pokaždé umístil v Top 15 PFF hodnocení nejlepších ofenzivních tacklů mezi Power Five konferencemi. Vzhledem k jeho pokrevní linii, kterou odšpuntoval dědeček Bob (člen Síně slávy Green Bay Packers), se dá očekávat, že vlohy nakonec potvrdí. Skoronski má velikost a špičkovou atletičnost, kterou připomíná Slatera. Tohoto prospekta čeká zářná kariéra.

1. Zion Nelson (Miami FL)

Návrat Ziona Nelsona do sestavy Miamských je fantastickou zprávou pro quarterbacka Tylera Van Dyka. Ofenzivní linie čítá hned trojici linemanů, kteří mají za sebou tři sezóny v roli startingů. Zatímco Nelson v prvních třech utkáních minulé sezóny nepředváděl vydařené výkony, výrazné zlepšení v posledních sedmi zápasech ovšem nezůstalo bez pozornosti. Dohromady totiž povolil pouze čtyři tlaky na svého quarterbacka, přičemž jeho známka blokování passů byla nejlepší mezi Power Five konferencemi. To vše bez sacku. Jeho největší slabinou je blokování při běhu, což je věc, na které bude muset ještě v příští sezóně výrazně zapracovat. Pokud se mu podaří vymýtit veškeré mouchy, dá se očekávat jeho jméno v prvních kolech nadcházejícího draftu NFL.

Kdo se nevešel: Ryan Hayes (Michigan), Patrick Paul (Houston), Anton Harrison (Oklahoma)

Koho sledovat: Blake Freeland (BYU), Jamaree Salyer (Georgia), Olu Fashanu (Penn State)

Top 10 interior linemanů

10. Marcus Minor (Pittsburgh)

Pittsburgh má v ofenzivních řadách bývalou čtyřhvězdu, která získávala zkušenosti u konkurence v Marylandu, aby po čtyřech letech přestoupila k Panthers. Minor byl v minulém roce okamžitou posilou ofenzivní linie, která dopomohla quarterbacku Kenny Pickettovi k nejednomu vavřínu. Rodák z Marylandu nastoupil do všech zápasů loňské sezóny, přičemž se dočkal ocenění do třetího týmu konference ACC. Pittsburgh bude spoléhat na vůdčí a produkční schopnosti Minora, který se postará o to, aby na pozici levého guarda patřil k tomu nejlepšímu, co současná college liga obsahuje.

9. G DJ Scaife (Miami FL)

Miamský rodák nastupuje v dresu Hurricanes už od roku 2018, kde střídá pozice tackla i guarda. Během této doby nastřádal dohromady 43 zápasů, což z něj dělá nejzkušenějšího ofenzivního linemana Power Five konferencí. Kromě zkušeností nasbíral i nějaké to ocenění. Za loňský rok si zasloužil nominace do druhého týmu konference ACC. Pro nového kouče Miami se stane Scaife důležitou hrází. Zkušenosti, vůdčí schopnosti a konzistence, kterou bude muset při změně schématu ofenzivního koordinátora Gattise udržet, jsou jasným signálem, že bude tento borec v nové sezóně vidět.   

8. G Chris Murray (Oklahoma)

Bývalá středoškolská čtyř hvězda má za sebou zkušenosti z Pac-12 konference. V letech 2018-19 Murray nastupoval za univerzitu UCLA, během nichž odehrál 24 zápasů. Rodák z Kalifornie i po přestupu do Normanu nezahálel a nastoupil do všech utkání Sooners. Svými výkony si řekl o nominaci do druhého týmu konference Big 12. Tento guard umí vytvářet prostor pro running backy. Ne nadarmo bylo mužstvo Sooners čtvrté v konferenci mezi naběhanými yardy na utkání. Murray je nejdůležitějším hráčem ofenzivní linie Oklahomy. Nový ofenzivní koordinátor Jeff Lebby bude spoléhat na přirozený talent, kterým tento guard disponuje.

7. C Olusegun Oluwatimi (Michigan)

Ofenzíva Wolverines se v minulé sezóně spoléhala především na běhovou hru, což by se ani v příštím roce nemělo nijak výrazně změnit. Hlavním distributorem držení míče bude Blake Corum, který má dostatek dovedností k tomu, aby jeho hvězda vystřelila co nejvýše. Oluwatimi přichází do Michiganu, aby udržel pevnou kostru ofenzivní linie. V minulé sezóně měl v dresu Virginie 3. nejvyšší známku PFF v rámci blokováni při bězích. Je tedy jasné, jakou má tento centr sílu a v čem by měl Wolverines pomoci.

6. G Zak Zinter (Michigan)

Michiganští mají velkou sílu uvnitř ofenzivní linie. Potvrzuje to fakt, že se v mém rankingu nachází už druhý hráč z této velké univerzity. Zak Zinter je starterem v Michiganu už od sezóny 2020. Fyzicky velmi zdatný a skvěle technicky připravený pro nápor běhové hry. V minulé sezóně dopomohl Wolverines k prvnímu místu v počtu naběhaných yardů v konferenci Big Ten. K tomu musíme přičíst fakt, že Michigan dokázal skórovat celkem 39 běhových touchdownů a průměr dokázali udržet na hodnotě 5,2 yardy na běh. Zinter odváděl skvělou práci i při ochraně quarterbacka Cada McNamary. Mužstvo Jima Harbaugha skončilo na celkovém pátém místě v počtu povolených sacků. Zinter završil ročník oceněním do druhého týmu konference Big Ten.

5. G Emil Ekiyor Jr. (Alabama)

Alabama umí produkovat kvalitní hráče nejenom na vzhledově pohlednějších pozicích, jakou jsou wide receiveři, ale i mezi ofenzivními linemany. Kouč Saban si je plně vědom, že si bez ofenzivní linie elitní quarterbeci ani neškrtnou. Pro mnoho skautů bylo velkým překvapením, že se Ekiyor rozhodl pro návrat na školu. Dosud nastoupil v dresu Crimson Tide k 29 utkáním, což z něj dělá jednoho z nejzkušenějších guardů v konferenci SEC. Ofenzivní linie Alabamy neměla v loňském roce příliš povedený rok. Běhový útok skončil až na 75. místě v celé soutěži a ofenzivní lajna byla dokonce tragická v počtu povolených sacků (41). Ekiyor si určitě nepředstavoval takový konec na univerzitě, což pravděpodobně zapříčinilo jeho návrat. I přes ten „neúspěch“ z loňského roku si myslím, že se Ekiyor dostane zpět na vysokou úroveň, která pomůže splnit nejvyšší cíle Crimson Tide.

4. G Caleb Chandler (Louisville)

Chandler odehrál ve druhé polovině loňské sezóny bezchybný fotbal. Dokonce měl nejlepší čísla z interior linemanů v Power Five konferencích. Během této doby se dopustil pouze třech tlaků na quarterbacka, přičemž v posledních osmi zápasech nedopustil jediný sack. Ofenzívě Cardinals dopomohl průměrně ke 210 naběhaných yardů na zápas, ve kterých se jim podařilo skórovat po zemi celkem 29 touchdownů. Je to momentálně asi nejlepší guard v konferenci ACC. Rodák z Georgie má zkušenosti a produkci, která z něj dělá nadstandartního hráče. Sezónu 2021 zakončil oceněním do prvního týmu konference ACC.

3. C John Michael Schmitz (Minnesota)

Jeden z nejznámějších ofenzivních hráčů v konferenci Big Ten, který stráží svého quarterbacka Tannera Morgana. Mezi jeho silné stránky patří především blokování při bězích. Schmitz byl mezi centry v hodnocení PFF na třetím místě. V poslední sezóně doslova zářil, když nedopustil na svého quarterbacka jediný sack ani hit. Vypadá to, že Schmitz patří po Tyler Linderbaumovi z Iowy a Jarrett Pattersonovi k nejvhodnějším centrům, které lze v univerzitním fotbale vyprodukovat. Přestože měli Golden Gophers velký počet zraněných hráčů, tak se Schmitz zapříčinil o působivá čísla, která jej vynesla do druhého týmu konference Big Ten.

2. Andrew Vorhees (USC)

Trojané jsou v rebuildingu, přesto mají ve svém programu už tak dostatek talentů, které je zapotřebí k úspěchu. Téměř kompletně přebudovaná ofenzíva se může spolehnout na jednoho z nejpodceňovanějších linemanů napříč univerzitním fotbalem. Vorhees je jedním z nejlepších dvousečných linemanů, kteří excelují jak při bězích, tak při passech. Jeho excelentnost dokazuje fakt, že se dokázal přeorientovat z levého guarda na pozici levého tackla, přestože na této pozici v uplynulých pěti univerzitních letech nikdy nenastupoval. Technická vytříbenost, přesné trefování bloků ze zadní strany, jsou důležitým aspektem jeho hry. Přestože nastupoval v minulé sezóně na pozici tackla, dá se očekávat, že se vrátí na svou obvyklou pozici levého guarda.

1. C Jarrett Patterson (Notre Dame)

Přihřát si polívčičku je v tomto případě na místě. Z mého Notre Dame musím vměstnat na první místo mezi interior linemany Jarretta Pattersona. Jeden z nejzkušenějších hráčů v lize, který měl ambice přejít po minulé sezóně na draft NFL, svým návratem způsobil v okolí South Bendu šok. Příjemný šok. Patterson se v minulém roce umístil na prvním místě mezi centry v protekci passů a na třetím místě v blokování při bězích. V minulém roce byl pod drobnohledem v neskutečných 526 pass-blocking snapech, přičemž ani jednou nepovolil sackování quarterbacka. Ve skutečnosti ve 1300 pass-blocking snapech si nepřipsal jediný povolený sack. Sice má občas problémy s false starty, ale to je věc, na které se dá v nadcházející sezóně zapracovat. Patterson je nejlepším centrem ligy, který se v příštím draftu NFL dočká výběru v prvním kole.

Kdo se nevešel: C Alex Forsyth (Oregon), G Gabe Houy (Pittsburgh), C Jacob Gall (Baylor)

Koho sledovat:, C Ricky Stromberg (Arkansas), G/OT T.J. Bass (Oregon), Amarius Mims (Georgia)

Zranění na celou sezónu: G Christian Mahogany (Boston College)

Top 10 tight endů

10. Marshon Ford (Louisville)

Loňská čísla: 13 zápasů, 550 rec yards, 11.2 Avg, 2 TDs

Přestože neměl Ford za sebou žádnou hvězdnou středoškolskou kariéru, dokázal se na univerzitě skvěle přeorientovat z linebackera na tight enda. V minulé sezóně zachytil nejvíce míčů ze všech ofenzivních cílů Cardinals. Od roku 2019 má v tomto týmu významnou roli. Patří k nejproduktivnějším na své pozici, když za poslední dvě sezóny zachytil 74 passů pro 859 yardů a skóroval osm touchdownů. V omezené offense Cardinals je Marshon Ford často využíván k tomu, aby pracoval pro svého quarterbacka, který rád vyráží s míčem kupředu. O to cennější je schopnost tohoto tight enda, že se umí podřídit několika ofenzivním možnostem, aby ofenzivía Louisville byla co nejefektivnější.

9. Kemore Gamble (UCF)

Loňská čísla: 9 zápasů, 414 rec yards, 13.4 Avg, 4 TDs

Miamský rodák v minulém roce zachytil 31 míčů. To je na pozici tight enda významný počin. Po čtyřech letech v Gainesville nastala nová výzva v podobě nabídky z Centrální Floridy, kde se v posledních letech vytváří zajímavý program. Kouč Malzahn patří ke zkušeným pardálům, který dokázal s Auburnem velké věci. Hlavním důvodem je však jeho přesun blíž k domovu, ale i možnost vylepšit si svoje statistická maxima. Opravdu jsem zvědav, jakým způsobem se Gamble dokáže pod novým quarterbackem prosadit a jestli to bude mít nějaký vliv směrem k draftu.

8. Payne Durham (Purdue)

Loňská čísla: 10 zápasů, 467 rec yards, 10.4 Avg, 6 TDs

Další z řady produktivních tight endů, kterým se v moderním pojetí fotbalu dostává více příležitostí, je Payne Durham. Ten byl v předchozí sezóně druhý v počtu skórovaných touchdownů mezi všemi receivery Boilermakers. Blýskl se hned v prvním utkání sezóny, kdy si proti Oregonu State připsal 120 yardů pro dva touchdowny. Po odchodu wide receivera Davida Bella by se produkce Durhama měla ještě o něco zlepšit. Bývalá náborová tří hvězda má před sebou velkou výzvu, ke které jí pomůže na univerzitě velezkušený quarterback Aidan O’Connell.

7. Cameron Latu (Alabama)

Loňská čísla: 14 zápasů, 410 rec yards, 15.8 Avg, 8 TDs

Jestli se od někoho čeká výrazné posouvání v zápiscích vpřed, je to rozhodně od rodáka z Utahu. Cameron Latu neměl problémy s produkcí, jeho slabou stránkou je pomoc při blokování. Bryce Young v minulém roce byl příliš často na zemi, za což primárně Latu nemůže. Je to hráč s vysokým potenciálem, který nebyl dosud plně rozvinut. Myslím si, že odchod wide receiverů Jamesona Williamse a Johna Metchieho mu jenom pomůže.

6. Jahleel Billingsley (Texas)

Loňská čísla: 10 zápasů, 256 rec yards, 15.1 Avg, 3 TDs

Billingley nemá za sebou povedený rok. Ztratil pozici TE číslo 1a musel se spokojit s nelítostným vztahem s koučem Sabanem. To už je však pryč. Billingsley přestoupil do Texasu, kde naváže spolupráci s bývalým ofenzivním koordinátorem Sarkisianem. Přestože na loňský rok nemá krásné vzpomínky, sezónu předtím rozhodně ukázal dostatek potenciálu, který může v Austinu rozvinout. Nový quarterback Quinn Ewers má k sobě další skvělý cíl. Dokáže se Billingsley restartovat?

5. Brant Kuithe (Utah)

Loňská čísla: 14 zápasů, 611 rec yards, 12.2 Avg, 6 TDs

Už tradičně se v mém žebříčku každoročně objeví jméno Brant Kuithe. Utes mají ve svém mužstvu hráče, který je sice pozičně zařazen jako tight end, ale jeho prototypické rozměry nejsou na tuto pozici optimální. Více než polovinu snapů odběhal ve slotu, či roztažen více do šířky. Sice odehrál jen polovinu všech zápasů, ale jeho atletičnost, route-running a celková produktivita z něj dělá jednoho z nejzajímavějších hráčů na jeho pozici.

4. Sam LaPorta (Iowa)

Loňská čísla: 14 zápasů, 670 rec yards, 12.6 Avg, 3 TDs

LaPorta byl v uplynulé sezóně jedním z nejsvětlejších prvků prachbídné ofenzívy Hawkeyes. Bezpochyby byl nejefektivnějším receiverem na soupisce, přesto ho často brzdí špatně hrající quarterback. Odvádí dobrou práci v tom, co dělá. Z mála se mu daří vymačkat maximum. Osobně je pro mě velké překvapení, že se nerozhodl jít na draftu už letos. Jeho spojení s místní univerzitou je natolik silné, že věří v nadcházejícím roce v nějaký úspěch.

3. Arik Gilbert (Georgia)

Loňská čísla: nehrál

V loňské offseason bylo kolem Gilberta mnoho otazníků. Zůstane v LSU nebo odejde pryč? Po všech tahanicích nakonec do sezóny v novém mužstvu Bulldogs nezasáhl, ale jeho připravenost pro nadcházející rok byla měla být na 100 %. Gilbert je sice komplikovaná osobnost, avšak je talent je natolik zajímavý, že se nedá přehlédnout. Není to sice kdovíjaký blokař, ale jeho atletické a chytací schopnosti, ho přiřazují k elitě celé soutěže. Gilbert je často srovnáván jako mladší verze Kyle Pittse. Jeho obratnost, jak při rozehrávce, tak po zachycení, mu dává v ofenzívě Georgie velké možnost. Může nastupovat hned na několika pozicích, přičemž v útoku, kde nastupují ještě dva elitní tight endi, je všestrannost tím nejcennějším prvkem Gilberta.

2. Michael Mayer (Notre Dame)

Loňská čísla: 12 zápasů, 840 rec yards, 11.8 Avg, 7 TDs

Ač velmi nerad, musím svého oblíbence frknout „až“ na druhé místo. Není pochyb o tom, že jméno Michael Mayer bude významným cílem několika týmů NFL. Tento fyzicky a atleticky připravený tight end, je postrachem celé ligy. Ještě než vstoupil na univerzitní úroveň, zaběhl 40 yardů za 4.7 sekundy. Má obrovský vliv na hru Irů. Nikdo jiný v loňském roce neměl více prvních downů a touchdownů, než právě Mayer. Více než polovinu míčů zachytil ve slotu nebo z pozice wide-outa, což jeho kredit výrazně zvyšuje. Tento chlap je prototypem budoucí hvězdy NFL. Baby Gronk?

1. Brock Bowers (Georgia)

Loňská čísla: 14 zápasů, 882 rec yards, 15.8 Avg, 13 TDs

Není pochyb o tom, že jméno Brock Bowers bylo před sezónou trochu upozaděné. Tento třetí nejlépe hodnocený tight end náboru 2021 (podle 247sports) prožil báječnou nováčkovskou sezónu, kterou s týmem Bulldogs završil národním titulem. Stal se důležitým pojítkem v ofenzívě, která se zprvu nezdála nikterak významná. Za pomoci rychlosti, výbušnosti a naprosto jistých rukou, se stane Bowers opět důležitým hráčem a univerzitní megahvězdou nadcházejících dvou let.

Kdo se nevešel: Zack Kuntz (Old Dominion), Dalton Kincaid (Utah), Jaheim Bell (South Carolina)

Koho sledovat: Kamari Morales (North Carolina), Gavin Bartholomew (Pittsburgh), Erick All (Michigan)

Top 10 wide receiverů

10. Jayden Reed (Michigan State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 1 026 rec yards, 17.4 Avg, 10 TDs

Asi nejvíce upozaděný wide receiver podle expertů NCAA. Jayden Reed prožil báječný rok, kdy mohl obnovit souhru s quarterbackem Paytonem Thornem. O to víc je produkce Reeda v mých očích upřednostněna, protože byla často ponížena o skvělou běhovou hru Sparťanů, kterou vedl running back Kenneth Walker III. Reed vstupuje do pátého roku na univerzitě, přičemž to bude klíčový rok pro jeho další šance na draftu. Pokud zopakuje souhru s Thornem, opět získá podobnou produktivitu v podobě 1000 zachycených yardů, stanou se Sparťané postrachem Big Ten.

9. Marvin Mimms (Oklahoma)

Loňská čísla: 13 zápasů, 705 rec yards, 22.0 Avg, 5 TDs

Hojně sledovaný Mims ještě není plnohodnotným wide receiverem, který by byl připraven na krok mezi profesionální sportovce. Přestože nemá po dvou letech v Oklahomě špatné statistiky, zatím jeho produkce nebyla na elitní úrovni. Sooners umí plodit velmi dobré wide receivery, což jen nahrává situaci, před kterou je Mimms postaven. Po odchodu realizačního týmu, dua QB Caleb Williams – WR Mario Williams, je hlavním ofenzivním tahounem právě Marvin Mimms. S novým levorukým quarterbackem Gabrielem, který přišel z UCF, se stane Mimms dalším hráčem, který protne hranici 1000 zachycených yardů.

8. Kayshon Boutte (LSU)

Loňská čísla: 6 zápasů, 509 rec yards, 13.4 Avg, 9 TDs

O LSU se říká, že je to škola wide receiverů. Nedá se s tím dělat nic jiného než souhlasit. Avšak doba se mění a hlavním trenérem se stává dlouholetý kouč Notre Dame Brian Kelly. S jeho příchodem se ledacos změní. Boutte byl často zmiňován jako adept na vstup do transfer portalu, kde by se přidal k týmu Alabamy, avšak spekulace nikdy nebyly potvrzeny. Boutte odehrál v minulé sezóně pouze šest zápasů, ve kterých zachytil solidních 509 yardů. Jeho zrychlení, houževnatost, route-running a náběhy do středu hřiště, kde to obzvlášť nejvíce bolí, je vnímáno velmi pozitivně. Boutte se může stát nejlepším WR nadcházející sezóny.

7. Jermaine Burton (Alabama)

Loňská čísla: 12 zápasů, 497 rec yards, 19.1 Avg, 5 TDs

Alabama získala v offseason velkou posilu. Po odchodu Jamesona Williamse a Johna Metchieho III, získalo mužstvo Nick Sabana částečnou náhradu. Burton v loňském roce pomohl Bulldogs k národnímu titulu, přičemž teď bude o vavříny usilovat na druhém břehu konference SEC. Burton nepatřil mezi jedničky na své pozici. Byl to spíše pracant, který dokázal z mála vydupat maximum. Teď vstupuje do mužstva, kde mu bude servírovat míče hvězda na své pozici a vítěz Heismanovi trofeje - Bryce Young. To je neporovnatelný rozdíl oproti Stetson Bennetovi.

6. Dontay Demus Jr. (Maryland)

Loňská čísla: 5 zápasů, 507 rec yards, 18.1 Avg, 3 TDs

Zdraví je u hráčů nejdůležitějším aspektem. Za poslední dva roky odehrál Demus Jr. pouze deset zápasů, což možná trochu vyvolává otázky ohledně jeho kvalit. Talent mu nelze upřít a stejně tak preciznost v route-runningu. Je to nebezpečný wide receiver, který si skvěle počíná i při dlouhých míčích. Rozhodně je nejdůležitějším cílem quarterbacka Taulii Tagovailoa, který je bratrem Tui (QB Dolphins). Tenhle chlap má rozhodně dostatek talentu na to, aby se stal v nadcházejícím draftu jedničkou na své pozici. Nevěříte? Sledujte!

5. Mario Williams (USC)

Loňská čísla: 11 zápasů, 380 rec yards, 10.9 Avg, 4 TDs

Jeden ze tří největších triumfů transfer portálu, který bezkonkurenčně vyhrála univerzita USC. Ta se po příchodu Lincoln Rileyho stala vysněnou destinací nejednoho hráče, kteří si pomocí NIL sponzorství přijdou na velké peníze. Když pominu finanční stránku, Mario Williams byl v loňské sezóně nováčkem a také nejvytíženějším cílem v ofenzívě Oklahomy, kterou vedl kouč Riley a míče mu z velké části házel Caleb Williams. Tento trojlístek bude opět pospolu, takže se víceméně nic nemění. V loňském roce zachytil dohromady 40 míčů, ve kterých byl naprosto bezchybný. Vše co letělo jeho směrem, bezchybně zachytil. Jsem opravdu zvědav, jak moc jeho jméno v nové sezóně vylítne nahoru.

4. Josh Downs (North Carolina)

Loňská čísla: 13 zápasů, 1 335 rec yards, 13.2 Avg, 8 TDs

North Carolina má v mých očích aktuálně po odchodu quarterbacka Sam Howella už pouze jednu hvězdu v ofenzívě. Downs byl v minulé sezóně jediným spolehlivým zachytávačem Tar Heels. Ve 30,2 % jeho routy měl možnost zachytit míč, což mu vyneslo 97 zachycení pro 1335 yardů. Dohromady dokázal zachytit více jak 102 yardy na utkání. Rozhodně byl tím nejlepším, co mužstvo Macka Browna v minulém roce nabídlo. Josh Downs je výbušný atlet, který se nebojí hrát proti man coverage nebo si hledat útočiště v zónové obraně. Není tak žádným překvapením, že se Downs umístil v prvním týmu konference ACC.

3. Jordan Addison (USC)

Loňská čísla: 14 zápasů, 1 593 rec yards, 15.9 Avg, 17 TDs

Pravděpodobně nejziskovější NIL přestupující hráč letošní offseason si vybral jako nové místečko lásky slunnou Kalifornii, kam ho zlákal nový kouč USC Lincoln Riley. Addison je vysoce produktivní wide receiver, který v minulé sezóně získal průměrně až deset míčů na utkání. Vítěz Biletnikoff trophy pro nejlepšího wide receivera sezóny, byl nepochybně jedním z nejlepších na své pozici, kdy mu předhazoval míče quarterback Kenny Pickett. Tento hráč rád nastupuje ve slotu, ze kterého dokázal vyprodukovat dvanáct touchdownů. Efektivní dokáže být i v outside pozicích, kde by však měl mít hlavní slovo Mario Williams. Obhájí Addison své loňské postavení hvězdy? Pomůže mu přechod do USC, aby jeho hvězda vystřelila mezi smetánku NFL?

2. Jaxon Smith-Njigba (Ohio State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 1 606 rec yards, 16.9 Avg, 9 TDs

V závěru loňského ročníku upoutal JSN skvělým výkonem proti Utahu v legendárním Rose Bowlu. Ziskem 336 zachycených yardů, ke kterým přidal tři touchdowny, si podmanil všechny postseason highlighty. V zápase, ve kterém už nenastoupila dvojice Olave-Wilson, byla upřena pozornost jen na něj. Quarterback Stroud ho doslova zasypával nádhernými passy. JSN však předváděl skvělé výkony po celý rok. Častokrát se stalo, že on byl tím hlavním receiverem. Vůbec bych se nedivil, kdyby překonal letitý rekord v počtu zachycených yardů během jedné sezóny v historii ligy. Ten drží Trevor Insley ze sezóny 1999, kdy se mu v dresu Nevady podařilo zachytit 2 060 yardů. Elitní rychlost na krátkou vzdálenost, chytací dovednosti, route-running – on má všechno.

1. Xavier Worthy (Texas)

Loňská čísla: 12 zápasů, 981 rec yards, 15.8 Avg, 12 TDs

Ač možná překvapivě, já volím na pozici číslo jedna wide receivera z Texasu. Xavier Worthy měl úžasnou nováčkovskou sezónu, ve které musel předvádět nadprůměrné výkony v trochu chaotickým rebuldingu Longhorns. Přestože panovala nejistota na pozici quarterbacka, on dokázal z mála vytěžit téměř 1000 yardů. Úchvatný výkon proti Oklahomě okořenil 261 zachycenými yardy a dvěma touchdowny. Za snovou sezónou byl oceněn nominací do prvního týmu konference Big 12. Nyní bude nastupovat pod centrem Quinn Ewers, takže se dá předpovídat zajímavá sezóna. Snadno se tak může ucházet o místo nejlepšího wide receivera v zemi. Já naprosto věřím tomu, že už jím aktuálně je.

Kdo se nevešel: A.T.Perry (Wake Forest), Jacob Cowing (Arizona), Puka Nacua (BYU)

Koho sledovat: Mitchell Tinsley (Penn State), Lorenzo Styles (Notre Dame), Xavier Hutchinson (Iowa State)

Top 10 running backů

10. Sean Tucker (Syracuse)

Loňská čísla: 12 zápasů, 1 496 rush yards, 6.1 Avg, 12 TDs

Bývalá středoškolská tří hvězda má za sebou více než slušnou sezónu. V minulém roce naběhal téměř 1500 yardů, což je nejvíce ze všech hráčů v konferenci ACC. Průměrně dokázal zaběhat 124 yardů na utkání (4. v lize), což jen dokládá jeho důležitost pro Syracuse. Rodák z Marylandu dokázal v osmi utkáních překonat hranici 100 naběhaných yardů. Semifinalista Doak Walker Award (cena pro nejlepšího running backa ligy), získal ocenění do prvního týmu konference ACC a dokonce si vysloužil pozici v druhém týmu AP All-American sestavy. Nikterak výbušný, ale dostatečně rychlý borec, který má veškeré předpoklady se ukázat v tom nejlepším světle. Tucker se může stát velkou hvězdou, ač nastupuje ve slabším programu.

9. Christopher Rodriguez Jr. (Kentucky)

Loňská čísla: 13 zápasů, 1 378 rush yards, 6.1 Avg, 10 TDs

Rodriguez patří k nejproduktivnějších running backům v Powe Five konferencích. Za poslední tři roky nastřádal 2697 yardů a 26 touchdownů. V předchozí sezóně skončil na druhém místě v konferenci SEC v počtu průměrně naběhaných yardů na utkání (106 yardů/zápas). V počtu naběhaných yardů na akci (6,1 yardů) se dokonce umístil na druhém místě v celé lize. Rodriguez si za své výkony vysloužil ocenění do druhého týmu SEC. Po sezóně šokoval prohlášením, že se vrací na univerzitu a odložil tak vstup na draft 2022. Tento rychlostní a trpělivý typ running backa má před sebou zajímavý rok.  

8. Zach Evans (Ole Miss)

Loňská čísla: 6 zápasů, 648 rush yards, 7.0 Avg, 5 TDs

Jeden z nejvíce nerozhodných hráčů napříč ligou, vstupuje před novou sezónou do nového působiště. Zatímco během náboru se zavázal Georgii, nakonec skončil v TCU. Teď už je to minulost. Zach Evans během offseason jasně deklaroval, že chce přestoupit do Ole Miss. Kouč Lane Kiffin tak získává obrovsky talentovaného running backa, který může pomoct ofenzívě Rebels. V uplynulém roce si Evans zapsal průměrně 7,3 yardů na akci, průměrně 4,8 yardů po kontaktu a 29 výbušných akcí (10 yardů a více). Jeho výhodou je všestrannost, se kterou dokáže atleticky zacházet. Věřím tomu, že je to typ power backa, který má před sebou životní sezónu.

7. Jahmyr Gibbs (Alabama)

Loňská čísla: 12 zápasů, 746 rush yards, 5.2 Avg, 4 TDs

Gibbs byl v minulé sezóně jedním z nejcennějších running backů konference ACC. Přestože fungoval v průměrném celku Georgie Tech, tak jeho hra skvěle zapadala do tohoto triple-option schématu. Má velkou výhodu, že umí míč nejenom držet, ale i chytat. Rozhodně je to running back s nejlepšíma rukama v lize. Gibbs těží z rychlých nohou, trpělivosti a přímého tahu do end zóny. V novém týmu Alabamy dostane dostatek prostoru, aby ukázal vše, co v něm je. Kouč Saban mu dá veškerý návod k tomu, aby jej dostal do NFL. Naplní svůj potenciál?

6. Deuce Vaughn (Kansas State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 1 404 rush yards, 6.0 Avg, 18 TDs

Podle statistiky PFF je Deuce Vaughn nejhodnotnějším running backem v zemi. Dohromady se totiž podílel na 59 hrách, které vedly k zisku deseti a více yardů, což je nejvíce mezi running backy v Power Five konferencích. V minulém roce dokázal průměrně zaznamenávat 108 yardů na utkání (9. v lize). Vaughnova výbušnost je dech beroucí, přičemž by se mohl měřit s těmi naprosto nejlepšími v celé lize. On je nejcennějším produktem univerzity Kansas State, což dokládá fakt, že se dostal do prvního týmu AP All-American sestavy.

5. Tank Bigsby (Auburn)

Loňská čísla: 13 zápasů, 1 099 rush yards, 4.9 Avg, 10 TDs

Po neúspěšné sezóně 2021 má Tank Bigsby o co hrát. Faktem je, že se pod novým vedením týmu nedokázal skvěle adaptovat a zůstal za očekáváním. Celá útočná filozofie Tigers se rozpadla. Ač začal sezónu povedeně, kdy získal v prvních třech zápasech pokaždé více jak 100 yardů na utkání, zbytek ročníku už tak slavný nebyl. Díky své velké postavě umí hrát skvěle fyzicky. Často si hledá skulinky uprostřed hřiště. Nedisponuje nejvyšší rychlostí, což v jeho případě nikterak nevadí. Za poslední dva roky si připsal více jak 2000 yardů, což z něj dělá jednoho z nejlepších running backů v zemi.

4. Braelon Allen (Wisconsin)

Loňská čísla: 12 zápasů, 1 268 rush yards, 6.8 Avg, 12 TDs

Skutečný unikát vlastní fotbalové mužstvo Wisconsinu. Braelon Allen se před rokem rozhodl vzdát posledního ročníku na střední škole a nastoupil na univerzitu o rok dřív. Přestože byl rekrutován jako safety/linebacker, pozici startinga získal v útočné hierarchii – na running backu. Allenovi bylo na jaře teprve 18 let, což z něj dělá jednoho z nejmladších, ale i nejprověřenějších hráčů, kteří už v tak mladém věku vystaveni ostružinám soutěže. V ročníku 2021 patřil mezi nejlepší running backy v zisku yardů po kontaktu (průměr 4,5 yardů). Silná rovnováha, která ho odděluje od průměrnosti, z něj dělá zajímavého hráče. Bude to zábava ho sledovat. Překoná rekordy Jonathana Taylora?

3. Devon Achane (Texas A&M)

Loňská čísla: 12 zápasů, 910 rush yards, 7.0 Avg, 9 TDs

Asi nejvýbušnější running back na seznamu. Na to, že se musel Achane o svou produkci dělit s Isaiah Spillerem, zanechal v loňském roce pěkná čísla. V téměř 21 % svých běhů dokázal získat deset a více yardů na jednu akci. K tomu má 37,7 % úspěšnost k prvnímu downu, což je čtvrtý nejlepší výsledek v lize. Vzhledem k možnostem, že je Achane brán jako All-American v atletice, není žádným překvapením, že vlastní téměř nadpřirozené schopnosti. Jeho explozivita má vynikající parametry. Zajímavý prospekt pro NFL.

2. TreVeyon Henderson (Ohio State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 1 248 rush yards, 6.8 Avg, 15 TDs

Druhoroční running back TreVeyon Henderson prožil skvělou nováčkovskou kariéru. Podle serveru 247Sports byl nejlépe hodnoceným running backem, přestože cenu obdržel Kenneth Walker III. Henderson proměnil 18,6 % snapů pro zisk deseti a více yardů (8. nejlepší v Power Five), přičemž dokázal skórovat pět touchdownů pro dvacet a více yardů (2. nejlepší v Power Five). Kromě toho ukázal, že umí být spolehlivý receiverem, když si připsal 312 yardů pro čtyři touchdowny. Ač jeho výkony ukázaly náznak geniality, dostal ocenění „pouze“ do druhého týmu Big Ten, když se musel sklonit před dvojicí Kenneth Walker – Hassan Haskins.

1. Bijan Robinson (Texas)

Loňská čísla: 10 zápasů, 1 127 rush yards, 5.8 Avg, 11 TDs

Vítězem mého žebříčku mezi running backy se stává Texaský Bijan Robinson, kterého nelze přehlédnout. V prvních sedmi utkáních loňské sezóny nasbíral v šesti případech pokaždé více jak 100 naběhaných yardů. V celém součtu sezóny dokázal průměrně nastřádat 112,7 yardů na utkání. Jeho nepolapitelnost se ukázala jak v bězích, tak v chytání, kdy si připsal téměř 300 zachycených yardů pro pět touchdownů. Skvělou statistikou je i fakt, že dokázal průměrně nasbírat deset a více yardů po zachycení. Robinson je fanoušky Longhorns přirovnávám k takovým ikonám jako Ricky Williams či Earl Campbell. Nepochybně má k tomu nakročeno, avšak něco mu oproti legendám ještě chybí – projít na draftu mezi Top 5 výběry.

Kdo se nevešel: Tavion Thomas (Utah), Travis Dye (USC), Zach Charbonnet (UCLA)

Koho sledovat: Rasheen Ali (Marshall), Will Shipley (Clemson), DeWayne McBride (UAB)

Top 10 quarterbacků

10. Dillon Gabriel (Oklahoma)

Loňská čísla: 3 zápasy, 68.6 %, 814 pass yards, 9 TDs, 3 INTs

Gabriel po svém přestupu do prestižnější adresy, kde quarterbeci získávají celkem často Heisman Trophy, strhává pozornost jen na svou stranu. V Oklahomě se znovu střetne s koučem Jeffem Lebbym, který nyní plní roli ofenzivního koordinátora nového trenérského štábu. Gabriel má fantastické passy směrem do hloubky, což ho v minulosti vedlo k úspěchům. Lebbyho útok nebude žádat po Gabrielovi nikterak mnoho, a tak se může tento prospekt soustředit na svou obvyklou a vcelku jednoduchou hru. Leveruký quarterback má před sebou zajímavý rok, který ho může vystřelit k vysněným cílům. Dokáže naplnit potenciál, který v něm dřímá?

9. Spencer Rattler (South Carolina)

Loňská čísla: 9 zápasů, 74.9 %, 1 483 pass yards, 11 TDs, 5 INTs

Návrat ztraceného syna? Nebo spíš obrození někdejšího talentu? Spencer Rattler před minulou sezónou patřil k nejvyhledávanějším prospektům. Kdyby neztratil pozici startinga v Oklahomě, možná by se dočkal vysněného docenění, vstoupil by na draft NFL a strhl by pozornost pouze na sebe. Na kdyby se nehraje. Přestup do South Caroliny mu může jedině pomoci. Jednak bude pořád nastupovat v top konferenci SEC (namísto Big 12), ale hlavně přijde do nového prostředí, kde dostane plnou důvěru. Talentovaná ruka, rychle odhození míče a elitní rozehrávka mimo svou kapsu. Rattlerova produkce skutečně patří mezi ty nejlepší, kterou odborníci v PFF viděli na pásce už mnohokrát. Jeho mimofotbalové výstřelky jsou snad už za ním, což by jeho 100 % zaměření mělo pomoci. Dokáže naplnit potenciál? 

8. Grayson McCall (Coastal Carolina)

Loňská čísla: 11 zápasů, 73 %, 2 873 pass yards, 27 TDs, 3 INTs

Nemůžu si pomoct, ale neměl být McCall už dávno na draftu? Možná ano, možná ne. Jméno McCall je propírané už dva roky, o to víc jsem překvapen, že je i nadále v univerzitním cirkusu. Přestože nastupuje za menší univerzitu Coastal Carolina, je stále vysoce produktivním rozehrávačem. Za poslední dva roky odehrál 22 utkání, při kterých naházel 54 touchdownů. Jeho schopnost trefovat hluboké míče je velkým důvodem, proč se ofenzíva Chanticleers považuje za velmi nebezpečnou. V žádném z dlouhých passových pokusů nehrozila ztráta míče interceptionem, přičemž si v loňském roce tímto způsobem připsal 605 yardů pro osm touchdownů.

7. KJ Jefferson (Arkansas)

Loňská čísla: 13 zápasů, 67.3 %, 2 676 pass yards, 21 TDs, 4 INTs

Možná je KJ Jefferson jedním z nejpodceňovanějších quarterbacků v lize, ale je to jednoduše jeden z nejlepších chlapů pod centrem, které můžeme v univerzitním fotbale vidět. Je stejně efektivní, všestranný a produktivní jako ostatní. Je to rozhodně jeden z nejefektivnějších quarterbacků v historii Arkansaského fotbalu. Kdybychom měli hodnotit passer rating proti SEC oponentům, jeho čísla jsou dokonce lepší, než které měli Bryce Young, Matt Corral či Stetson Bennett. Díky své výšce je pro obrany těžké ho skládat v kapse i mimo ni. Pokud se mu podaří stabilizovat výkony při středních hodech, jeho akcie můžou pro nadcházející draft jedině povyrůst. KJ Jefferson je zajímavým produktem, který se bude ještě více zlepšovat.

6. Will Rogers (Mississippi State)

Loňská čísla: 13 zápasů, 73.9 %, 4 739 pass yards, 36 TDs, 9 INTs

Další z přehlížených quarterbacků, ale v mých očích trochu zbytečně, je rozehrávač z univerzity odkud vzešel Dak Prescott. Will Rogers je spokojeným v air offense systému, který mu dává kouč Mike Leach. Quarterback, který hází v utkání více než 50 míčů a drží si při tom více než 70 % úspěšnost, má v NFL vždy hodnotu. Rogersovi akci stoupli ve chvíli, kdy se mu podařilo zlepšit se v rozhodování a umisťování míče. Mississippi State letos čeká těžký rok. Teoreticky se to dá nazvat jako výzva, která stojí před útokem vedeným tímto mladým quarterbackem. Bude Rogers hvězdou budoucnosti?

5. Sam Hartman (Wake Forest)

Loňská čísla: 14 zápasů, 58.9 %, 4 228 pass yards, 39 TDs, 14 INTs

Dlouho jsem hledal pozici, kam bych vlastně Sam Hartmana umístil. Wake Forest prožil báječnou sezónu 2021, ve které celá ofenzíva doslova fascinovala. Vysoká Hartmanova efektivnost v patentovaném útoku a se skvěle organizovaným RPO systémem, se musela líbit všem fanouškům fotbalu. Toto schéma Wake Forest mu dává dostatek času pro rozvoj všech potřebných mechanismů, aby se v budoucnu etabloval na vyšší úroveň. Demon Deacons mělo ve svém útoku zabudováno mnoho her, které Hartmanovi pomohlo k dvaceti hlubokým touchdownům, z nichž osm těchto her bylo právě RPO. Happy Football is coming.

4. Hendon Hooker (Tennessee)

Loňská čísla: 13 zápasů, 68 %, 2 945 pass yards, 31 TDs, 3 INTs

Hooker patří mezi elitní quarterbacky, kteří skvěle zapadli v novém prostředí. Zatímco ve Virginii Tech se mohl cítit vystrčen z pozice startinga, adaptace v Tennessee naprosto obrátila vnímání jeho dovedností. Vědělo se o něm, že se umí skvěle pohybovat mimo kapsu, ale málokdo asi čekal, že si v novém týmu, který nastupuje v těžké konferenci SEC, dokáže vybudovat takový respekt. Jeho 31 naházených touchdownů je skvělým počinem, což jenom potvrzuje jeho pass rating 181.4, který ho vystřelil na třetí pozici quarterbacků celé soutěže, kteří se aktivně podíleli na minimálně 75% odehraných her svých týmů. Před ním už zůstala jen dvojice Grayson McCall a CJ Stroud. Hooker je bez pochyby jedním z nejzajímavějších objevů loňské sezóny. O to víc bude zajímavé sledovat, jak se popere s novými výzvami. Toho chlapa čeká životní sezóna.

3. Caleb Williams (USC)

Loňská čísla: 11 zápasů, 64.5 %, 1 912 pass yards, 21 TDs, 4 INTs

Jeden z nejtalentovanějších quarterbacků v zemi se rozhodl po odchodu kouče Lincolna Rileyho následovat jeho cestu a stejně jako další top prospekti odejít na Kalifornskou univerzitu. Jsou chvíle, kdy si Caleb zbytečně ubližuje složitým rozhodnutím, avšak jeho trpělivost hledat co nejlepší možnost v poli, je možná dalším úkazem jeho geniality. Pokud v následující sezóně zapracuje na zrychlení rozhodování, má v týmu tolik talentovaných cílů, kterým bude muset dávat dostatek míčů. Díky mechanice hodů má velký potenciál produkovat skvělé passy, přestože ne všechny můžou vypadat na první pohled skvostně.

2. CJ Stroud (Ohio State)

Loňská čísla: 12 zápasů, 71.9 %, 4 435 pass yards, 44 TDs, 6 INTs

Ohio State je univerzitou, která neumí vyprodukovat elitní quarterbacky směrem do NFL. Avšak v minulém roce se jí podařilo dostat do NFL Justina Fieldse, kde je na hodnocení příliš brzy. Teď je na řadě CJ Stroud, který má nejvyšší ambice prokázat, že on může být tím velkým talentem, který dokáže přenést kvality ze školního fotbalu na ten profesionální. K tomu má však ještě několik povinností u Buckeyes. Stroud je velmi efektivním rozehrávačem, pokud jde o vyhýbání se sackům. V pěti případech z posledních devíti utkáních, si vysloužil jednu z nejvyšších známek přesnosti passů. Z mého pohledu se jedná o hráče, který má obrovský potenciál a o kterém ještě budeme slýchávat několik let.

1. Bryce Young (Alabama)

Loňská čísla: 15 zápasů, 66.9 %, 4 872 pass yards, 47 TDs, 7 INTs

Vítěz Heisman Trophy, hráč Alabamy a možná další vítěz národního titulu z pozice starting quarterbacka. Young prožil snovou sezónu, kde naplnil svůj vysoký potenciál do puntíku. Jeho produkce byla v minulé sezóně o to cennější, když si vzpomene na tlak, kterému musel čelit. Alabama byla jedním z nejhorších týmů v lize, která dovolila na svého quarterbacka nespočet sacků - 41. Young strávil 36,2 % svých dropbacků pod tlakem, což je osmé nejvyšší číslo v rámci Power Five konferencí. Ačkoliv byl často pod tlakem, dokázal skvěle pracovat mimo kapsu, čímž se jeho hodnota zvyšovala. Stejně tak není překvapením, že měl z pohledu PFF nejvyšší známku, pokud se jednalo o passy z čisté kapsy. Když byl donucen k hodům z prvních readů, skončil v této statistice na druhém místě v zemi. Young je bezesporu tím nejlepším quarterbackem, který se vrací do univerzitního fotbalu na podzim. Bude to jeho rozlučkové galapředstavení?

Kdo se nevešel: Tyler Van Dyke (Miami FL), Will Levis (Kentucky) Jake Haener (Fresno State)

Koho sledovat: Brennan Armstrong (Virginia), Kedon Slovis (Pittsburgh), Quinn Ewers (Texas)

Sdílejte na sociálních sítích

Šráma

NOTRE DAME FOOTBALL

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

  • Mi.Tch
    11. srpna 2022 13:13

    QB Sam Hartman (Wake Forrest) je na blíže neurčenou dobu mimo hru ze zdravotních důvodů nesouvisejících s fotbalem. Zatím nejsou jasné příčiny. Uvidíme - trenér hlásil, že se určitě během sezóny na hřišti objeví. Ať tak nebo tak jeho draft stock poletí dolů.