AKTUÁLNĚ
Novinky Ondra Horák 16.09. 09:31

NCAA TOP 10 TEs a LBs pro sezónu 2020

Tight Ends


10. Miller Forristall, Alabama

Alabama má ve svém kádru celou řádu talentovaných borců. Forristall patří do skupiny hráčů, kteří si svou pozornost museli tvrdě vydřít a teprve vyzrát, aby byl považován za konkurenceschopného. Pohled do jeho statistik vás prakticky nic neohromí, bez většího váhání se odborníci shodují, že by měl být v roce 2020 důležitým komponentem ofenzívy Crimson Tide. Novým startující quarterback může být pro Forristalla hlavním pojítkem. Ať už pozici získá Mac Jones nebo nováček Bryce Young, tak pro oba bude tento pětiletý senior zajímavou zbraní.


9. Kylen Granson, SMU

Pravděpodobně nejméně talentovaný středoškolský prospekt otevírá oči kdejakému skautovi. Granson před rokem přestoupil do SMU z texaské univerzity Rice a byl to pro něj vydařený přesun. Jeho produkce se diametrálně zvýšila, kdy dokázal zachytit 43 přihrávek pro 721 yardů a skóroval 9 touchdownů. Díky svým atletickým dovednostem se dokáže pohybovat jako wide receiver a tím pádem se stává méně čitelný. V jeho posledním univerzitním roce se v produkci může ještě zlepšit. Quarterback Shane Buechele mu bude hodně nápomocen.


8. Brant Kuithe, Utah - tým se neúčastní letošní sezony

Jedním z těch mladších tight endů v mém výběru, je Brant Kuithe z Utahu. Tento zajímavý hráč v minulém roce plnil dvojroli. Není to typický tight end. Kromě chytacích schopností, kdy se mu podařilo zachytit 602 yardů pro 6 touchdownů, umí s míčem i vydatně běhat, což bylo vidět na jeho 102 naběhaných yardech pro 3 touchdowny. Je zajímavým elementem do ofenzívy Utes. Pro pasovou hru byl bezkonkurenčně nejvyužívanějším hráčem. Na svůj věk už toho odehrál na univerzitě celkem dost. Pokud potvrdí své výkony, ještě o jeho jménu hodně uslyšíme.  


7. Matt Bushman, BYU - zraněn do konce sezóny

Jeden z nejproduktivnějších tight endů v zemi. Matt Bushman ze soukromé univerzity Brigham Young dokázal v minulé sezóně nastřádat 688 yardů pro 4 touchdowny. Pro skauty se jedná o jednoho z nejhledanějších hráčů, díky jeho rodině, která je silně propojená s fotbalem v BYU. Je to čistokrevný sportovec. Velkou přidanou a neocenitelnou stránkou jsou jeho charakterní vlastnosti. Dalo by se říct, že je to takový old school tight end. Je velmi tvrdý na lajně a dokáže splnit roli play makera. Pokud zůstane zdravý a vylepší blokování, bude patřit mezi nejlepší v lize.


6. Jake Ferguson, Wisconsin

Ferguson patří mezi klasické tight endy. Ačkoliv není elitním přijímačem, jeho velkým plusem je blokování. Je silný s dobrou technikou, která mu umožňuje dělat věci správným způsobem. Na jeho souboje s defenzivními endy je radost pohledět. V systému Badgers, která produkuje smashmouse offense, dokonale plní svou úlohu. V předchozích dvou letech se produkcí pokaždé dostal přes 400 zachycených yardů, přičemž v roce 2018 skóroval 4 touchdowny, loni 2. Průměrně dokázal získat 12,5 yardů na akci. Pokud udrží konstantní výkonnost, bude opět plnit notýsky skautů. 


5. Charlie Kolar, Iowa State

Téměř dvoumetrový Charlie Kolar patří k nejperspektivnějším moderním tight endům v zemi. Není náhoda, že byl dva roky po sobě byl vybrán do sestavy roku konference Big 12. Hodně času tráví uvnitř lajny a ve slotu. V loňském roce nebyl žádný jiný tight end lepším v route-runningu, než právě Kolar, který to umí dokonale. Jeho cena se zvyšuje každým zápasem. Quarterback Brock Purdy ho často využívá a dá se předpokládat, že ve třetím roce se jejich spojení ještě více prohloubí a pro Cyclones to bude dobrá sezóna. 


4. Jalen Wydermyer, Texas A&M

Nejmladším z mého žebříčku a velkým prospekt tight endem, je Jalen Wydermyer z Texaské A&M. Program prochází pod taktovkou zkušeného lodivoda Jimba Fishera rozsáhlou změnou. Wydermyer ve svém prvním roce získal velkou porci minut a pro quarterbacka Kellen Monda se stal oblíbeným cílem. V nováčkovské sezóně dokázal vyprodukovat 32 zachycení pro 447 yardů a skóroval 6 touchdownů. V nadcházející sezóně se od něj bude čekat výkonností skok, který by ho mohl vystřelit mezi nejlepší hráče na své pozici. Díky svým fyzickým proporcím se stane nedílnou součástí úspěchů Aggies. 


3. Kyle Pitts, Florida

Florida Gators vyhlíží snovou sezónu a k tomu, aby se jim podařilo naplnit cíle, bude zapotřebí produkce všech ofenzivních cílů. Kyle Pitts má neskutečný potenciál v nadcházející sezóně zazářit. Pro pozici tight enda je velmi rychlý, čímž dělá velké starosti linebackerům a cornerbackům. Kromě toho je dlouhý, silný a dokáže blokovat. Někdo může namítat, že Gators mají silnou ofenzívu a Pitts z ní jenom uzobává spadlé drobky. Nemyslím si, že by na tom bylo něco pravdy. Když se podíváte na jeho velikost a rychlost, dozajista bude pro obrany soupeřů noční můrou. V minulé sezóně, kdy si Pitts odbyl druhák, nasbíral 54 zachycení pro 649 yardů a skóroval 5 touchdownů. Tohohle kluku musíte sledovat!


2. Brevin Jordan, Miami (FL)

Brevin byl před dvěma lety nejlépe hodnoceným středoškolským tight endem v zemi. Po dvouleté anabázi si konečně navykl na univerzitní soutěž a pro letošní sezónu bude patřit k tomu nejlepšímu, co pozice tight enda v univerzitním fotbale vyžaduje. Jordan nemá doposud nikterak oslnivé statistiky, což je také zapříčiněno slabou hrou quarterbacků hurikánů. Jeho obrovským plusem je směsice šířky, rychlosti a atletických dovedností. Má skvělé ruce a umí roztáhnout střed hřiště, což z něj dělá moderního prospekta pro NFL. Nesmím zapomenout zmínit o blokovacích schopnostech, které má na vynikající úrovni. Miami vyprodukovala hráče jako Greg Olsen, Jimmy Graham či David Njoku a Jordan má potenciál se dostat na jejich úroveň.


1. Pat Freiermuth, Penn State

Dalším velkým prospektem s výhledem pro nadcházející draft, je tight end z Pensylvánské univerzity Pat Freiermuth. Za dvě sezóny u Nitanny Lions dokázal nastřádat 875 yardů pro 15 touchdownů. Jeho statistiku podporuje fakt, jak efektivním a spolehlivým tight endem dokáže být. Na touchdown se nadře každým 4-5 zachycením. Často je přirovnávám k Robu Gronkowskimu. Svojí všestranností, atletikou a univerzálností zvyšuje svou hodnotu. Momentálně nevidím v lize lepšího hráče na dané pozici. Freiermuth je velkým kandidátem pro Mackey Award, která se uděluje nejlepšímu tight endu v zemi. Dá se očekávat, že se po sezóně rozhodne jít na draft a stane se jedničkou na své pozici.


Linebackers


10. Troy Brown, Central Michigan - tým se neúčastní letošní sezony

Bývalý cornerback vstupuje do třetí sezóny v Central Michigan, kde se dokázal nově etablovat jako linebacker. Brown v loňském roce zaznamenal 74 tacklů (91 celkově) a zachytil 3 interceptiony. V hodnocení pokrytí byl na své pozici 6. nejlepší v zemi. Kouč Jim McElwain ho donutil změnit pozici za jasným účelem. Udělat z něj playmakera a využít jeho elitních schopností. Dá se říct, že se to bývalému kouči z univerzity Florida podařilo. Spoluhráči označili Browna jako týmového MVP. Dá se očekávat, že po sezóně odejde na draft.


9. Kuony Deng, California - tým se neúčastní letošní sezony

Deng prožil báječný první rok na nejvyšší univerzitní úrovni. Ve 13 utkáních zaznamenal celkově 120 tacklů, z toho 61 zvládl sám. K tomu přidal 3 sacky a jeden forced fumble. Předtím, než se loni vydal na cestu do Californie, nastupoval v JUCO, které není tak kvalitní. Je doslova zázrak, jakým způsobem se Deng prosazuje. Nemá dostatek fyzických propozic, což se snaží dohnat úsilím. Rád používá své ruce, díky kterým čistí potencionální zachytávače míčů. Pokud přibere a zdokonalí se ve všech aspektech hry linebackera, může být zajímavým artiklem.


8. Chazz Surratt, North Carolina 

Nejzajímavějším příběhem v žebříčku linebackerů, je bezesporu příběh Chazze Surratta z univerzity North Carolina. Tento borec byl už na střední škole vyhodnocen hráčem roku. Ne však za své výkony v obraně, ale na quarterbacku! Surratt byl rekrutován v roce 2016 jako 27. nejlépe hodnocený quarterback. O 4 roky později je elitním linebackerem svého týmu. Díky svým sportovním a atletickým schopnostem, se ho dřívější trenéři nebáli přeřadit na jinou pozici. Má dobré instinkty, šířku a intelekt hry. Loňský rok byl v procesu učení, ve kterém zaznamenal dohromady 115 tacklů, přičemž 66 jich vyrobil sám. To není zrovna vizitka nějakého nováčka, ale zkušeného borce. Pokud bych si měl tipnout, který hráč bude největším překvapením v letošním roce v obraně, Surratt bude patřit mezi Top 3 mého výběru. 


7. Joseph Ossai, Texas

Ossai má obrovský potenciál patřit k nepostradatelným hráčům obrany Longhorns. Jednak za něj i přes mladý věk mluví zkušenosti a díky chatrnému zdraví safetyho Sternse nemá obrana oranžád zajímavějšího playmakera. Ossai nastoupil v minulé sezóně do všech 13 utkání, ve kterých si připsal celkem 90 tacklů, 13.5 tacklů pro ztrátu a 5 sacků. K tomu všemu přidal ještě 2 zachycené interceptiony a jeden forced fumble. Jeho kombinace šířky a atletiky bude vyhledávaná skauty. Není pochyb o tom, že se stane hlavním lídrem obrany. Ossai bude mít na obranu Texasu nezpochybnitelný dopad. 


6. Terrel Bernard, Baylor

Každý linebacker, který dosáhne v sezóně přes 100 tacklů, by měl získávat pozornost veřejnosti. Bernard jich v minulém roce dokázal nastřádat hned 112. K tomu dopomohl ještě 4.5 sacky a třemi forced fumbly. Slušná čísla na hráče, který v lize působil teprve druhý rok. Teď je všechno pryč. Baylor má nového hlavního kouče Dave Arandu, který byl doposud defenzivním koordinátorem v LSU. Bernardovi rozhodně nepomůže odchod hvězdného dua defenzivních linemanů Jamese Lynche a Bravviona Roye. Momentálně se tak nachází v situaci, kdy se bude obrana o něj opírat, a právě v sezóně 2020 zjistíme, jakou sílu tento linebacker má. 


5. Paddy Fisher, Northwestern

Není moc hráčů v mých žebříčcích, kteří by měli působivé první roky na univerzitě a postupně ztráceli svůj zářný lesk. Paddy Fisher je potenciálem rozhodně jeden z těch nejlepších v lize. Během posledních třech let nasbíral 315 tacklů, přičemž minulá sezóna byla tou první, kdy nezískal více jak 100 tacklů (dokonce pouze 88). Můžeme namítat, že se sezóna Northwesternu tragicky nevyvedla, avšak Fisher s potenciálem, který v sobě má, nedokázal udělat žádný pokrok a spíše to vypadá na lehce stagnující křivku výkonů. Jeho hlavní sílou jsou atletické dovednosti, které dokáže se svými 111 kg vytvářet. Patří mezi hrstku linebackerů, co používají radši hlavu než pouze instinkty a čtení hry mu nedělá žádný problém.


4. Carlton Martial, Troy

Jedním z nejlepších coverage linebackerů v lize je bezpochyby Carlton Martial z malé univerzity Troy. V loňském druhém roce povolil pouze 162 yardů proti 394 coverage snapům. Martial je produktivním pass rusherem a skvěle tacklujícím linebackerem. Jeho velkou výhodou byla rozdílová hra proti blitzům. Celkově vzato, na své pozici povolil quarterbackům jedno z nejnižších hodnocení v passech. V posledních dvou letech byl opravdu dominantní, avšak nechci ho příliš vyzdvihovat. Nesmíme zapomenout, proti komu nastupoval. Nejlepší tým, proti kterému loni čelil, byl Appalachian State. To není mužstvo, které patří mezi Top 25. Pokud si udrží vysoká čísla i v příštím roce, mohl by se stát zajímavou komoditou pro nadcházející draft 2021.


3. Micah Parsons, Penn State - hráč se neúčastní letošní sezony

V Penn State to vypadá na slibný rok. Parsons vstupuje do třetího roku na univerzitě a s velkou dávkou nabraných zkušeností. V sezóně 2018 byl velmi solidní, zatímco loni už patřil k elitním hráčům na své pozici. Sluší se připomenout, že byl náborován jako defenzivní end. Parsons má skvělé fyzické proporce, vyniká ve hře proti běhům, ve kterých je takřka bezchybný, možná i nejlepší v lize. Proti pass rushi dokáže předvádět nadprůměrné hry. Velkou slabinou se dá označit pokrytí, ve kterých používá spíše instinkt než herní dovednosti. Je to věc, na které bude muset určitě zapracovat. Pro mnohé skauty je velmi vyhlíženým prospektem.


2. Dylan Moses, Alabama

Moses vynechal celý minulý ročník kvůli přetrženému koleni (ACL), které si přivodil týden před prvním utkáním sezóny. Bylo to pro něj určitě velmi zdrcující, neboť jeho ambice se rázem zhroutily. Byl nejzajímavějším linebacker prospektem pro draft 2020. Moses je chválen za své atletické schopnosti, stejně tak za možnost hrát inside a outside linebackera. Jeho rychlost, skvělé instinkty a síla v coverage, ho přímo předurčuje k tomu, aby nastupoval na výsluní v nejlepší lize světa. Ne nadarmo byl v předsezónních hodnoceních vybrán do All-American týmů několika redakcí. I přes zranění a roční rekonvalescenci, je stále považován za horkého kandidáta na první kolo draftu 2021 a možnost, že nastupuje v Alabamě pod koučem Sabanem, z něj dělá cenný zboží. 


1. Nick Bolton, Missouri

Nejlepším linebackerem v mém žebříčku je skrytý diamant z Missouri, Nick Bolton. Boltona hvězda vylezla napovrch až se zraněním Cale Garretta. Jednak dostal příležitost ho plně nahradit, což se nejen stalo, ale dokonce zazářil ve všech aspektech hry. Po své první startující sezóně byl hodnocen mezi Top 3 linebackery v lize. Především díky výkonům v coverage se dostal jasně na výsluní. Řekl bych, že je často odborníky podhodnocen. Je skvěle atleticky připraven a jako tackler dokáže soupeře doslova položit na lopatky. Ve 352 coverage snapů povolil soupeřům pouze 180 yardů. Jsou to o trochu horší čísla, než má Martial z Troye, avšak Bolton nastupuje v nejsilnější konferenci proti nejsilnějším mužstvům, a to mu dodává punc výjimečnosti. Sdílejte na sociálních sítích

Ondra Horák

Zobrazit profil

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte

Komentáře ke článku

 • DCC
  16. září 2020 15:51

  Jinak další pochvala za parádní výkon NCAA miniredakce.👍

 • Šráma
  16. září 2020 16:05

  Díky :-)

 • DCC
  16. září 2020 15:46

  Díky. Tenhle přehled pozic mne zajímal nejvíce a podle něj si pravděpodobně i budu vybírat zápasy ke sledování. ILB je už nyní poměrně jasným kandidátem na nejvyšši draft prioritu Denveru. Nejvíc mě v popisu zaujali Nick Bolton a Dylan Moses. Oba mají allaround kvalitu. Uvidíme jakou mají vášeň pro sport, nasazení a kvalitu. Ovšem je možné,že po této sezóně, kdy se dostaneme do PO, na ně nedosáhneme. To mě pak zaujal Chazz Surratt. Jako bývalý QB by mohl mít vlohy pro čtení hry, stejně jako pozitivní přístup ke studiu protivníků (podobně jako Kuechly?). Uvidíme.