Mistrovství Evropy: Česko – Švýcarsko preview

ČAAF
4. 8. 2023

Český tým se v neděli představí na městském stadionu v Ústí nad Labem proti výběru Švýcarska. Zápas začíná v 16:00 a přímý přenos na Premier Sport 2 budou komentovat Jan Štiegler a Daniel Balažovič.

ČAAF
4. 8. 2023
Ondra HorákOndra Horák

Po loňských skupinových zápasech jsou letos na programu zápasy o konečné pořadí na Mistrovství Evropy. Český tým loni podlehl Finsku i Dánsku, a proto letos nastoupí do bojů o konečné 9. místo. Vzhledem k vyřazení ruského týmu ze soutěže bude ve hře také pokračování v letošní sezoně. Vítěz nedělního zápasu se v říjnu utká o 9. místo s Maďarskem, pro poraženého sezona skončí a na ME se umístí na 11. místě.

Češi se na stadionu v Ústí nad Labem představili také loni proti Finsku. Proti velkému favoritovi dokázal domácí tým vzdorovat v prvním poločase, kdy po polovině hry bylo skóre 14:10 pro Finsko. O jediný touchdown českého týmu se 7yardovým během postaral quarterback Pavel Mráz, který na tomto postu nastoupí také proti Švýcarsku. Českému týmu se proti Finsku nepodařil vstup do druhého poločasu, ve kterém si soupeř vybudoval rozhodující náskok a nakonec zvítězil 42:10.

Zápas v Dánsku nabídl opačný scénář. Českému týmu se vůbec nepodařil úvod zápasu a naopak v závěru zápasu byl blízko k otočení výsledku. Ještě 10 minut před koncem zápasu vedlo Dánsko 45:20, ale český tým si na závěr připravil mohutný nápor, který vedl až ke skóre 45:40. Pokus o onside kick se minutu a půl před koncem zápasu nepodařilo zalehnout a Dánsko tak udrželo výhru.

Švýcaři nestačili ve skupině na Švédsko a Srbsko
Nedělní soupeř českého týmu loni odehrál skupinové zápasy proti Švédsku a Srbsku. Švédsko potvrdilo roli favorita a zvítězilo 31:6. Vyrovnanější duel sehráli Švýcaři na hřišti Srbska, se kterými ale nakonec prohráli 13:24.

Do letošní sezony nastoupí Švýcaři s novým trenérským týmem, který také vedl tým U19. Zápas Česko – Švýcarsko do 19 let jednoznačně ovládl český tým, když zvítězil 39:3. Čtyři hráči českého týmu jsou na soupisce proti Švýcarsku i v dospělé kategorii, konkrétně Ondřej Kyloušek, Daniel Kokoška, Václav Šedivý a Jakub Čížek.

Tradiční opory doplněné o nováčky
Tým pod vedením hlavního trenéra Daniela Leška se může opřít o tradiční opory českého týmu jako je ofenzivní lajna v čele s bratry Kysilky, Janem Raušem nebo Michalem Knotkem. Na soupisce proti Švýcarsku nechybí zvučná jména z Prague Lions jako Adam Žouželka, Josef Janota a Jan Starý či z Prague Black Panthers v podání Jakuba Woleského nebo Leoše Mikulky.

Vedle zkušených jmen jsou na soupisce také hráči, kteří v posledních sezonách zazářili ve Snapbacks lize a ve výběru tak nechybí Jan Telnar a Jakub Březina ze Steelers nebo Matěj Majerčák s Janem Prosrem z Gladiators. Největší zastoupení na zápasové soupisce mají Prague Black Panthers se 14 hráči. Ve výběru jsou i zástupci z 2.Ligy, a to z řad letošních finalistů Bělé Raiders a Pardubic Stallions. Dva zástupce na soupisce má i domácí Ústí nad Labem Blades, které bude zastupovat Miloš Novák a Václav Šedivý.

Na přípravném kempu v Nymburce měli trenéři k dispozici 5 quarterbacků – Pavla Mráze, Filipa Brádila, Matyáše Bílého, Víta Bezecného a Matyáše Neckáře. Pro zápas se Švýcarskem vybrali trenéři na soupisku Pavla Mráze a Filipa Brázdila, který získává zkušenosti ve Spojených státech.

Kromě tradičních opor jsou na soupisce také nováčci a mladí hráči. Celkem 20 hráčů je ročník 2000 nebo mladší. Nejmladší ročník 2004 má zastoupení 5 hráčů. Naopak nejstarším hráčem na soupisce je Michal Knotek.

Běhová hra klíčem k úspěchu
Jakub Březina a Adam Žouželka se v loňských zápasech dokázali prosadit za velmi silnou ofenzivní lajnou. Proti Finsku nasbíral běhový útok 169 yardů, proti Dánsku pak dokonce 290 yardů. Tento recept by měl platit také letos. Otazník je především nad passovou hrou českého útoku, která v obou zápasech drhla. Proti Finsku naházel český tým 120 yardů, proti Dánsku 162.

Víkendový program Mistrovství Evropy
O víkendu jsou na programu všechny úvodní zápasy o konečné pořadí. O konečném pořadí Mistrovství Evropy se rozhodne poslední říjnový víkend, kdy jsou naplánovány finálové zápasy.