Atlanta Falcons 2023 Offseason

NFL
18. 9. 2023

Máme za sebou sice už skoro celé dva hrací týdny, ale to nám vůbec nebrání, abychom se ještě ohlédli za offseason Atlanty Falcons.

NFL
18. 9. 2023
Ondra HorákOndra Horák
archiv Falcons

Takto jsou označeny všechny naše nově příchozí akvizice.

Takto jsou označeni naši nově draftovaní hráči.

QB:

Jedničkou je pro rok 2023 jmenován Desmond Ridder. Výběr z 3. kola loňského roku už v minulé sezoně vystřídal M. Mariotu. Bylo potřeba, aby si sáhl na míč v ostré sezoně a tým zjistil, co v něm má/nemá. Skončil s bilancí 2-2 a ratingem 86,4 – je potřeba dodat, že hrál proti dvěma tuhým obranám a na nováčka se hlavně vyvaroval velkých chyb. Asi těžko od něj budeme očekávat 300+yardové zápasy s konečnou metou 4 000 yardů. Tak náš útok nestojí – pokusit se o co nejmenší počet fumblů, nějaký ten úspěšný scramble, checkdown a play-action pasy. Z WSH přišel navíc velmi schopný náhradník T. Heinicke.

WR:

D. London je naší jasnou jedničkou a určitě bude chtít zlomit 1000yardovou hranici (loni 866 y). Dvojkou bude M. Hollins z LV – celou offseason ukazoval parádní výkony, v LV měl téměř 700 yds. Na slotu se objeví S. Miller z TB.

Naše WR corps je logicky hodnoceno jako to slabší v lize. I přesto, že nejsme primárně pasový útok, před začátkem nového ročníku jsem přece jenom očekával nějaký příchod. Na druhou stranu věřím, že výše uvedené duo přidělá soupeřovým cornerům nejednu vrásku a Drake (loni šel jako první WR) bude mít povedenou sezonu. Připojí se k nim K. Hodge a UDFA J. Ali.

TE:

K. Pitts měl loni zranění a proto tento WR-TE bude chtít navázat na svoji pro bowl sezonu 2021. Z Patriots (kde mu to příliš nevyšlo) přišel J. Smith – ten se opět setká se svým bývalým koučem z Titans a my věříme, že se znovu nastartuje spojení na lince Smith–Smith, které spolehlivě fungovalo. Tento tandem doplní M. Pruitt, perfektní hráč do red zone. Náš HC (A. Smith) jako bývalý kouč TE má tuto pozici v oblibě, takže se zase můžeme dočkat jejich velkého zapojení do hry.

RB:

T. Allgeier si loni připsal 1035 y (náš franchise rookie rekord) a opět bude tvrdit muziku na backu. Do tandemu jsme mu přivedli v osmém picku B. Robinsona, multifunkční zbraň, neskutečného atleta, co dokáže chytat – takový černý McCaffrey. Už jeho první dotek s míčem během offseason byl elektrizující a dal předzvěst, co nás tak nějak plus mínus čeká. Dvojičku doplní legendární C. Patterson, který se u nás našel a načne s námi třetí sezonu. Jeho variabilita je veliká – KR, RB, WR, psaný byl i jeden zápas na pozici SAF – perfektní kluk do kabiny. Počet snapů mu samozřejmě klesne, ale stále platný a nebezpečný hráč.

OL:

Naše silná jednotka. Pakliže chcete hrát tento druh fotbalu, bez kvalitní OL to prostě nejde.

LT – J. Matthews – letitá opora lajny. Na LG byla veliká mezera, kterou jsme na draftu zaplnili M. Bergeronem – jeho přirozená pozice je sice tackle, ale věřím, že přechod zvládne. Na C zůstává D. Dalman. Ten často odhazoval nešťastně, ale v silné skupině se tyto neduhy relativně ztratí. Navíc loni zahrál celou sezonu a nabral hromadu zkušeností, které letos zúročí. RG – podepsali jsme 5letou smlouvu s jedním z nejlepších guardů ligy Ch. Lindstromem. A na RT jsme podepsali 3letou smlouvu s jeho kamarádem K. McGarym. Ten má jistě co zlepšovat, hlavně v pasové protekci, ale šlo o vcelku team friendly podpis a své kvality bezesporu má.

Celkově je tato jednotka tou nejdůležitějších částí offense, s ní stojí a padá náš úspěch v útoku. Tahle banda navíc nedoznala větších změn, zůstala tak soudržnost a kompaktnost.

ÚTOK:

Očekávejme opět „těžší“ styl hry – trochu jako ze 60. let – dlouhé běhové hry, které unavují obranu a krátí soupeřům čas. Fontenot se vyjádřil o pozici QB: „Je to mezi ušima… a je to tady v hrudi.“ A tam to myslím Ridder má. Problémy v heavy run offense jsou jasné: snadněji se to čte a pakliže ke konci zápasu potřebujete dohnat skóre, musíte přejít na pasovou hru. To bude otazník a úkol pro našeho rozehrávače, ale i pro celý trenérský útočný ansámbl. K tomu se snažíme vytvořit takový „bezpoziční fotbal“- multifunkční hráči (Pitts, CP, Robinson) mají zmást soupeře a znesnadnit čtení.

DL:

Tak jsme se dočkali a náš nejlepší hráč G. Jarrett konečně dostal na lajnu nějakou pomoc. D. Onyematu ze NO do středu a C. Campbella z BAL na druhou stranu. Pro naši D-line je i toto upgrade. Oba dokáží sebrat alespoň část pozornosti z Gradyho a ten bude mít konečně volnější ruce. Snap co snap byl v double (i triple) coverage. Campbell je navíc rozený lídr, líbí se mu vize týmu, naše soutěživost, věří tomu, co děláme, pomáhá mladším, rozdává energii i zkušenosti. Tyto neměřitelné věci mimo hřiště jsou v kabině velice prospěšné a důležité stejně jako ty na hřišti.

DE/OLB:

Zůstává L. Carter. K posílení pass rushe přišel z TEN B. Dupree – vzhledem k loňskému stavu této jednotky je i on upgradem a jestliže mu vydrží zdraví, určitě má ještě co nabídnout. O zlomovou sezonu se pokusí A. Ebitekie (2. kolo 2022), ten měl už loni velmi slušný tlak na QB, pouze se to nepromítlo do tolik oblíbených sacků. Ve 3. kole jsme draftovali Z. Harrisona, DE z Ohia. K nim se opět přidá D. Malone (3. kolo 2022), který by měl dostat větší porci snapů.

LB:

Ze NO přišel K. Elliss, ten měl loni povedený rok (7 sacků za 11 zápasů) a spolu s T. Andersenem bude dirigovat střed obrany. Oba jsou to rychlíci a parádní atleti – věřím, že run game si pohlídají, problémy možná nastanou při dropnutí do coverage. Pozice MLB je kromě jiného i o čtení hry, fotbalovém IQ, intuici – vše ukáže sezona.

CB:

Na jedné straně A. J. Terrell – loni drobný pokles formy, avšak také zranění. Z DET přišel J. Okudah –bývalé první kolo, který přes různá zranění nenaplnil potenciál – u nás se pokusí o restart kariéry (ne, nevěřím tomu). Záda jim budou krýt M. Hughes z DET a T. Flowers ze CIN. Na nickelovi D. Alford s C. Phillipsem (letošní 4. kolo) – v něj velká část fanoušků vkládá dosti nadějí a já patřím mezi ně. Na CB vidím kvalitu na jedné straně a musíme doufat, že J. Gray (asistent HC a bývalý koordinátor secondary) dokáže ze zbytku vytáhnout maximum.

SF:

Letošní největší akvizice je bezpochyby J. Bates z CIN – top safety celé ligy byl zároveň jmenován kapitánem týmu, což značí velikou důvěru. Na druhé straně R. Grant – loni odehrál téměř 100 % snapů a je to hráč, co se každým rokem zlepšuje. Dvojky budou J. Hawkins a draftovaný D. Hellams (letošní 7. kolo) – ten se v preseason ukázal jako ballhawk a parádně mu to vše sedlo.

OBRANA:

Co nás roky trápí, je pass rush, nedokážeme vyvinout řádný tlak na QB. S novými přírůstky (Elliss, Dupree, Harrison) i o rok zkušenějšími (Ebitekie, Carter, Malone) by se měla letos situace zlepšit. A to hlavně díky novému DC Nielsenovi (z NO). Je mu blízká agresivita, fyzická zdatnost a houževnatost – to ve svých schématech vyžaduje. Myslím že i v run defense doznáme pokrok a jeho práce na DL bude vidět. Otazníky tak vyvstávají na pozicích cornerů, kde máme ještě mezery, a budeme doufat, že jejich výpadky nebudou muset často hasit safeties. Celkově však obrana doznala mnoha změn a to jenom k lepšímu, takže optimismus je na místě.

RESUMÉ:

Za poslední dva roky jsme prošli rebuildem de facto od základů. Spolkli jsme obří dead money a jdeme do první sezony, kde si duo Fontenot–Smith poskládalo tým, jak chtělo a potřebovalo. Jasně sází na velkou verzatilitu hráčů (Pitts, CP, Robinson, Elliss, Bates). I s tím málem z loňska jsme dokázali ukázat sílu a skončit se sedmi vítězstvími, navzdory tomu, že nám většina fotbalového světa predikovala 1. pick na draftu. Letos chceme zase o kousek výš. Doufám v pozitivní bilanci a souboj o vítěze divize. Čekám, že navážeme na loňský ročník a opět budeme trápit každého jednoho soupeře tvrdou fyzickou hrou. Rise up.

autor článku: Martin Tvrz