DOJMY a ROZMARY Díl čtyřicátýdruhý: Trhejte permice, jdeme pro Caleba

NFL
11. 10. 2023

Caleb Williams z USC je prý tak neskutečně hotový a generační talent, jaký FBS nepoznala od dob Andrew Lucka, a proto je nutné se o jeho draftu na čisté první pozici bavit s 10 měsíčním předstihem. „Jdou si pro Caleba.“ Před sezonou se toto vžité dogma nejvíce spojovalo s Arizonou a Tampou. Jasná tranzitní sezona, kterou vlastně ani nebudeme nikam zapisovat a počítat. Jsme tak hanebně špatní, že cokoliv jiného než 0-17 nebo 1-16 bude pozitivní překvapení. Toto byl srpen.

NFL
11. 10. 2023
Honza Honza "Ježour" Ježek

V září pak štafetu neochvějně převzalo Chicago. S prvním říjnovým týdnem mnozí zkoukli capové dead money u čerstvě podepsaného nýmanda Dana Jonese, protože spolupráce Daboll–Williams, a navíc v Novém Yorku, no páni, to by teda bylo něco! A nebo v Nové Anglii. Ale je dobrý nápad, aby cukrář Kraft svěřil historický First Pick Patriots do rukou od reality odtrženého Belichicka? Aby se taky nestalo, že se jedničkou draftu stane nějaký zázračný free safety z University of Chattanooga, o kterém kromě Billa Vševědoucího nikdo nikdy neslyšel. Výhled do budoucna? Spasitel Caleb Williams se stane na 15 let novou tváří Minnesoty Vikings – to bych viděl tak na přelom listopadu. A nedej Bože, aby bystroň Frank Reich v prosinci zjistil, že Bryce Young už asi neporoste. Rozhodně jsou ale debaty o tom, kdo je „na hodinách“, obrovským disrespektem ke všem organizacím NFL. Vzpomeňte na legendární sezonu 2015 a nepostup Atlanty do play-off z rekordu 6-1 a naopak postup Chiefs po startu 1-5. Takže klíííd.

Nemáte pocit, že Justin Fields a Desmond Ridder profesně procitli tak nějak ve stejný okamžik? Jako kdyby byli oba dva doposud svázaní striktními pokyny svých trenérů, za jejichž porušování se chodí v tréninkových centrech klečet do kouta. Jako kdyby Artur Smith a Matt Eberflus pod tíhou zdrcující a oprávněné kritiky rozezleně rozhodili rukama a odsekli: „Tak si teda dělejte, co chcete!“ V Atlantě pustili k vodě sázkaře Ridleyho, protože se zhlédli ve schopnostech Drakea Londona a hlavně Kylea Pittse. Do Větrného města zase za pěkný ranec přetáhli D. J. Moora. No ale k čemu takoví hráči, když jim váš rozehrávač nehodí míč do souboje? Všichni jsou v té slavné NFL tak přechytračelí a zblblí všelijakými analytickými nástroji, že variantu QB HÁZÍ BALON DOWNFIELD berou až jako poslední možnost, když pod nimi začne trenérská židle doutnat. Netvrdím, že v Atlantě a Chicagu mají vyhráno, ale aspoň něco už metodou pokus–omyl zjistili. Jeden český trenér měl takové pěkné životní pravidlo: „Hlavně se z toho neposrat.“ Ivan Hlinka.

Instruktážní video na téma „Jak se nechávají body na hřišti“ by mohli přes teleshopping prodávat v Baltimoru. Na první pohled se může zdát, že si na havrany trenér Tomlin kvalitně počíhal a týden po naprosto zoufalém představení v Houstonu zavelel k obratu. Ale Ravens skutečně měli drajvy na to, aby na tabuli měli o dobrých 20 bodů víc. Jako kdyby novopečený pocket passer Lamar Jackson házel na Agholora, Flowerse a Batemana čerstvé lávové kameny místo kožených šišek. Drop stíhal drop. K tomu jeden zablokovaný punt, neproměněné 4. downy a hlavně 4 minuty před koncem interception, která byla sekundu před jejím zachycením klíčovým TD na Odella. Jeden z nejzákladnějších Murphyho zákonů zní: „Co se může pokazit, pokazí se.“ Joe Porter junior předal dárkový zachycený míč hlavnímu trenérovi a polovina exkečupového stadionu se rozbulela. Co naplat, že útok Steelers připomínal 55 minut besídku zvláštní školy, „W“ je „W“ a tahle droga vám dá alespoň na pár dní zapomenout, jak špatně na tom v útoku jste. Pittsburgh vede po 5 týdnech divizi – facepalm – fotbal nemá logiku.

Dolphins si po prazvláštním buffalském intermezzu připomněli, že není v NFL nic jednoduššího než nasázet 30 bodů (zdravím na Foxborough) a že jejich výkony skutečně snesou srovnání s Greatest show on Turf z roku 2000. Ale cesta k pokoření neskutečných 7 075 útočných yardů St. Louis Rams bude ještě trnitá. Už jen vzhledem k tomu, že v pozdní fázi sezony čekají delfíny zmrzlé stadiony v New Yorku, Baltimoru a Washingtonu. A že i legendy kolem Kurta Warnera měly v prosinci zápasy ± 500 yardů. Já osobně držím palce, aby rekord 442 yardu/zápas pokořili. Šílené číslo, ale oni šílení jsou. Stačí mrknout na šíleného ofenzivního vědce McDaniela.

Anthony Richardson si v prvním poločasu při veledůležitém běhu na půlce hřiště pro klíčové 2 yardy poranil akromioklavikulární kloub mezi klíční kostí a lopatkou. Můj obvoďák by to popsal jako něco nepříjemného, co nejde rozkousat a vyplivnete to, když okusujete kuřecí křídlo. Samozřejmě že při tom „běhu o všechno“ neslajdoval, ale nechal se sebou doslova jebnout o zem a druhým obráncem ještě pěkně přilehnout. To mělo s chytrou hrou společné jako čabajka s veganskou stravou. Čeká ho minimálně měsíc pauza ne od hraní, ale od tréninku. Takže my, fanoušci Colts, si můžeme vyrobit džínové kraťásky ustřižené pod zadečkem, necháme narůst práskací kníry ve stylu východoněmeckých pornoherců, nasadíme obří zrcadlové brýle a další díl „Minshew mánie“ může začít. Nejzajímavější na tom je, že Shane Steichen dokáže pomocí své kreativity udělat franchise quarterbacka z leckoho. Během jedné offseason naprosto skvěle opravil naší zpovykanou O-line a ze Zacha Mosse udělal nejvyhledávanějšího waiver RB ve fantasy. Mám tušáka, že Jonathan Taylor zůstal v Indy i kvůli našemu novému HC.

Karma je zdarma, že, pane Peytone? Anebo uznejte, že nejhorší trenérská práce je stále HC Broncos a že tento stav trvá. Mnoho lidí tvrdí, že Russell Wilson není příčinou mizérie Denveru na začátku sezony. Dobře, není příčinou, tak se zeptám, jestli je aspoň řešením. Taky bych neřekl. Ono nebude trvat dlouho a novináře omrzí útoky na Wilsona či DC Vance Josepha. Jestli ta krize potrvá, sveze se s ní i věhlasný superkouč Sean Payton. U nás na jihu Čech se říká, že holka bez prdele je jako tejden bez neděle. Já bych toto přísloví malilinko upravil a řeknu, že „Belichick bez Bradyho je jako Payton bez Breese.“ Nic netvrdím, jen naznačuju a pokouším se zavést filozofickou debatu. Asi to od všech svatých šíleně schytám, ale to už je holt úděl sportovního tlachala.

Rams nehráli s Eagles úplně marný zápas. I když spadli na zápis 2-3, myslím, že o nich v letošní sezoně ještě hodně uslyšíme. Mají 3 prohry s Friscem, Eagles a s Cincy, které doma v pondělním bílém pekle hrálo doslova v desperation mode. Pokud Stafford zůstane zdravý, s trojicí takových normálních zabijáků Kupp–Nacua–Higbee rozebere na počkání i tu nejlepší secondary. Nezapomínejme, že Rams byli ještě v září považováni za tým bezejmenných nicek a že McVayovi s Raheemem Morrisem bude nějaký pátek sehrání a zapracování mlaďasů trvat. Za mě jedno z nejpříjemnějších překvapení sezony.

Kapitán Kirk má ve své skvělé plně garantované smlouvě NO TRADE klauzuli. Je údajně obousměrná, tedy ani Vikes nemusí přijmout Kirkův případný požadavek na výměnu. Zajímavá situace, když je na stole varianta, že by si mohl třeba v Jets zahrát play-off. Ale on raději v Minnesotě bude hnít, až úplně vyhnije. Leda, že by se nějak rozumně a gentlemansky dohodli, kor když už hraje definitivně poslední sezonu v dresu Purple and Gold. Tahle neděle to může pěkně rozštípnout na půdě Bears, kam se jedou tonoucí Vikes chytit posledního stébla naděje.

Čekal jsem, že novým nejlepším kámošem na život a na smrt se ve Vegas stane po odchodu Darrena Wallera nováček Michael Mayer. Že se z něj stane něco jako LaPorta pro Goffa. Namísto Mayera ale září Meyers? To byl ten, co neuměl na Foxborough běhat routy, neuměl se uvolnit, neměl výskok, dropoval, na linebackera slabý, na cornera pomalý. Prostě „na shledanou“, ale spíše „sbohem“. V Raiders stihl nachytat za 4 zápasy skoro 300 yardů a k tomu 3 TD. Takových statistik by se s Macem Jonesem dobral zhruba za 2 sezony. A nebo v něm ofenzivní guru a mág Matt Patricia neobjevil skrytý talent.

A tím jsem se naprosto nechtěně dostal na klub, kde jsou všichni zvyklí dělat svou práci. Do Your Job! Tak se dokonce jmenuje i kniha nebo obsáhlý televizní dokument. Jen jestlipak dělá svou práci i velký Bill Belichick, řezník, sedlák a kupec v jedné osobě? Mám dojem, že kvůli funkci generálního manažera Bill hazarduje se svou pověstí skvělého trenéra. Když si pak k tomu přičteme poněkud arogantní „všechnozvládnusám“ přístup ohledně nejmenování defenzivního koordinátora, dostáváme od 71 roků starého člověka produkt, který má do NFL kvality opravdu daleko. Ze spousty stran slýchám, že Patriots chybí dynamika a rychlost, ale jak je asi mohl Bill do týmu dopumpovat, když v posledních 2 draftech sebral 5 guardů a 2 kickery? Já bych doplnil k té rychlosti a dynamice ještě jeden důležitý faktor správného generálního ředitele, a tím je pokora. Belichickovy brumlavě strohé nic neříkající tiskovky mohly působit v době standardních 13 výher v sezoně třeba i vtipně. Hlavně že se vyhrávalo, to přebilo všechno. Ale nyní za stavu 1-4, s naprosto neutěšeným herním projevem a s 0 (slovy nula) skorovanými TD v posledních 34 drajvech je to komedie spíše hořko-kyselá. Zatr sakr!

Právě se ke mně při dopisování článku dostala informace o nejméně 4zápasové absenci Justina Jeffersona v dresu Vikings. Kapitáne Kirku, zapomeň na klauzuli a co nejuctivěji začni jednat o trejdu. You will like that!