DOJMY a ROZMARY Díl výroční – čtyřicátý: Restart

NFL
24. 8. 2023

Kde já jsem to jenom… před těmi několika lety… skončil? Na to se musím vážně podívat. A už to mám. Packers měli 1. seed a vypadli s Niners, Titans měli 1. seed a vypadli s Bengals. Taková ostuda, že? Vzpomínáte? Já už ani ne. Přijde mi to nekonečně dávno. Pak nastala doba webového temna…

NFL
24. 8. 2023
Honza Honza "Ježour" Ježek
Archiv Green Bay Packers

A tak jako přišli Dobrovský, Jungmann, Palacký a Tyl, přišel i Ondra Horák se svou skupinou buditelů a nastartoval Národní Fotbalové Obrození webu NFL.CZ. Musím si dát velkého majzla, abych do článků nenacpal něco nepatřičného, co by mohlo způsobit další hackerský útok. Ale takový ko*ot, věřím, nejsem.

Nebývá náhodou, že týmy NFL, které ve snaze předejít v preseason zápasech bebí svých hloupě přeplacených hvězd, začínají předvádět alespoň trochu obstojné výkony až ve 3. týdnu základní části. Aby taky ne, když si z weeku 1 a 2 udělají takovou malou odloženou přípravku. No, a pak na konci prosince fňukají: „Do Boha na nebi, panenko Maria podsrpenská, ou maj goš, kdybychom tenkrát v září porazili Commanders, mohli jsme teď být v pohodě v play-off.“ No nemohli! Protože jste se na přípraváky vykvajzli a 10. září jste se po hřišti motali jak ožralí Maďaři v kukuřici. Podobně jsem s předsezonní přípravou naložil i já. I přes četné výzvy a výhružky některých z vás jsem nebyl schopen dříve dosednout k počítači a vyplodit klasické přehnané reakce na dlouho očekávaný start sezony. Na vině jsou réva vinná (pres. w1) a rýma senná (pres. w2). Tak tedy s rozumným odstupem času opět vítejte u mého prostopášného občasníku, kterým opět zaseju trochu té naší fanouškovské kontroverze. Dnes ne trochu, ale hodně.

Overreaction Monday. Tak se jmenuje úvodní část studia známého broadcastera Riche Eisena, kterou pravidelně začíná svou pondělní R. E. Show. Tento název (pondělí přehnaných názorů) nese své plné opodstatnění. I mně vážně hrozilo, že bych zde po 2. týdnu předsezonních pouťáků neomylně vyplnil playoff „pavouka“ a o 3 týdny později bych samozřejmě odvolával, co jsem odvolal, a sliboval, co jsem slíbil. Tak už to chodí. 7 měsíců papírových předpokladů střídá jásot a vztek, překvapení a rozčarování. Však naše babičky dobře věděly, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Sezona bude opravdu velmi dlouhá a stane se v ní ještě mnoho událostí a změn.

Dnes to vezmu přehledně abecedně historicky po divizích, abych náhodou nezapomněl někoho znectít nebo alespoň mírně urazit. Bude velmi zajímavé se po několika měsících k těmto rozmarům vrátit. A pak znectít mě. Jdu opravdu hodně proti proudu, tzv. na feeling. Jsem smířen s obviněním o užívání halucinogenních drog, i když u nás na jihu pro absolutní sucho nerostou ani křemenáče, natož lysohlávky.

Americká jižní – nový seed #1

Začnu u sebe doma a vůbec se s tím nebudu crcat. Jaguars jsou pro mě novým korunním princem AFC a vyzyvateli Reida a Mahomese. Průser s Urbanem Meyerem je zapomenut, Pedersen si s Máničkou skvěle sedl a doplnili tým dalšími útočnými esy. Takový Calvin Ridley se může v pohodě dostat mezi kandidáty na nejlepšího útočného hráče roku. Nehledám si předem alibi, Jaguars budou fakt dobří a budou pokračovat přesně tam, kde skončili. Bold pick – 1. seed v AFC. Zajímavé bude sledovat i donekonečna se transformující Texans. Ve druhém přípraváku vypadal Stroud jako QB, který rozhodně nemohl přijít z Ohio State, a Will Anderson jako jistý DROY. Když k tomu připočtu jarní posily jako Dalton Schulz, Denzel Perryman nebo Jimmie Ward, mám tušáka, že Texans klidně skončí za Jags druzí. Zbytek divize je irelevantní (Titans) nebo možná chvílemi částečně Fantasy zajímavý (Anthony Richardson). Tady jsou karty rozdány zcela jasně.

Americká severní – velká výměna

Bengals se nesrovnají s citelnými odchody z obrany zejména v secondary. I když je Lou Anarumo občas Saruman, nevykouzlí zázraky. Budou muset vyhrávat zápasy v přestřelkách a to je jak známo často hodně vošajstlich, i když máte v mančaftu zřejmě nejlepší duo QB–WR Burrow–Chase. Jestli čtete tento článek někde v MHD vlající na ruce zachycené na horní tyči, poproste teď nějakou babičku nebo těhotnou ženu, aby vás pustila sednout. Bude to tak lepší. Sever vyhrají Steelers, protože Pickett, protože Pickens a protože o Parník s velkým P nejlepší obrana v divizi. Leda že by je z trůnu sesadili Browns, kterým se do „Comeback player of the century“ formy probudí Watson. Já vím, Ježek pil moc vína, nebo se zbláznil.

Americká východní – aneb Co se Favremu nepovedlo

Každý dobrý seriál jednoho dne skončil. Přátelé, M.A.S.H., Seinfeld a jiné show. Měly skončit i vyčpělé a monotónně-stereotypní Hard Knocks, které mě naposledy bavily v roce nevím kterým, když byl J. J. Watt ještě mlaďochem v Texans. Poslední roky zažívaly HK vyloženě křeč, postrádaly šťávu. Letos jsem si ale normálně nechal Rodgersem a „jeho“ Jets vymejt šišku. Já vím, je to jenom dobře sestříhaný film! Manželka dokonce řekla, že to je vymyšlený (asi očekává Aarona znovu v dresu Packers, nevím). Ale já tomu fakt věřím. Aaron se snaží zařadit mezi „Immortals“ Manninga a Bradyho, kteří přestoupili a zvítězili i jinde. Teď ještě, aby všechno fungovalo na lusknutí jako Bradymu v Tampě. Achillovou patou by mohla být O-line. Ta dělá zatím Salehovi velký mrzení. Dolphins druzí v těsném závěsu, Bills třetí a bez play-off a Patriots v hluboké kontroverzní situaci, kdy během sezony a NE vinnou zranění přebírá po skomírajícím Macu Jonesovi žezlo fotbalový virtuos Frank Zappa aka Bailey Zappe. Bill Belichick jako velký fanda díla Ernesta Hemingwaye by mohl sepsat nový román – Stařec a moře problémů.

Americká západní – na Západní frontě klid

Chiefs si svou divizi zase pohlídají, protože těch problémů všude okolo je tolik. TOLIK! Kellen Moore byl sebrán do Chargers jako hlavní injekce energie pro Justina Herberta, aby už konečně Blesky přestaly plýtvat Justinovým nováčkovským kontraktem. Možná i s výhledem na post HC, až Telescovi bouchnou saze a Staleyho v půlce sezony vyhodí. Sean Payton v Denveru je v tomto městě hlavně kvůli Broncos, ne kvůli vzkříšení Russella Wilsona. O tom jsem přesvědčený. Přinese řád a odstraní mávnutím kouzelného proutku všechny viditelné Hackettovy neduhy. Aidan O’Connell se může stát největší kometou ligy, pokud se porcelánový Jimmy G. ve Vegas tradičně zraní, až si bude ukládat mobil do skříňky, otevírat láhev s vodou nebo při chůzi po schodech. Je už na čase, aby Raiders měli na kontě více výher než hráčů v cele předběžného zadržení. Možná letos, možná s Aidanem.

Národní jižní – kdokoliv vyhraje, kdokoliv skončí poslední

V Panthers udělali 2 elementární a fatální chyby. Angažovali trenéra Franka Reicha (co bych si nekopl, že?) a trejdli na draftu nahoru pro Bryce Younga, který po zbytek NFL kariéry bude svým lajnařům koukat do zadku. I přes více než solidní složení obrany nečekám od Panthers více jak 5 usmolených náhodných výher a posezonní velké drbání hlavy. Možná kdyby zůstali D. J. Moore a Run CmC, ti by mohli trpajzlíkovi pomoci. Ale hráč jako Drew Brees přichází do ligy jednou za věčnost. Říkejte si, co chcete, size matters! Vývojově jsou v divizi nejdál asi Falcons, i když je to pro mě stále někde na úrovni mladší doby kamenné. Arthur Smith, sympaťák s knírkem sňatkového podvodníka, sice vyznává hru z roku 1952, ale umí na ni poskládat tým. Ideálně tak, aby na hřišti jeho útok strávil 52 minut a ve zbylých 8 minutách obrana nedostala 4 TD. Pak je velká šance na výhru. Mayfield se v Tampě, která už je de facto „On The Clock“ a čeká na draft Caleba Williamse, pokusí o to, co se povedlo loni v Seattlu Geno Smithovi. Jenže v Tampě nemají defibrilátory v podobě dvou skvělých draftů a Peta Carrolla. Tampa je v pr*eli jak Baťa s dřevákama. Kouzelníci s platovým stropem z New Orleansu jsou pro mě osobně největší enigmou letošního ročníku. Každý rok skoro mínus 20, ale vždycky to nějak uklohní. Carr přišel z franchise plné problémů a jistě na Mardi Gras pookřeje, komu ale nevěřím skoro vůbec, je jeho HC Allen. Asi si musím poslechnout něco moudrého od Laciho, abych začal Svatým věřit.

Národní severní – Love is in the air

„I wanna know what Love is… And I know you can show me.“ Přiznejte se, kdo při tomhle oplodňováku od kapely Foreigner na dýze v devadesátkách neohmatal zadek nejedné spolužačce. Byla to krásná léta a ta opět přichází do Wisconsinu. Tundra roztaje, věřte mi. Všichni jsou sice paf z Lions, ale pořád to jsou Lions, kteří dokáží věci spíše podělat, než dovést k dokonalosti. Já Detroitu přijdu na chuť, až nemilosrdně nastaví zrcadlo měšťácké společnosti, v níž je dolar alfou a omegou života. Jinými slovy, až vyhrají divizi, nebo postoupí do play off. V současnosti slabší NFC se to ve světle posledních 2 let jeví jako povinnost. Titul jim navzdory předpokladům nečekaně vyfouknou právě Packers. Matt LaFleur už se konečně může cítit jako trenér, který je pro svého QB mentorem a autoritou. Fields hraje o budoucnost a i když vyhlásil, že chce naházet 5 000, 6 000 nebo kolik yardů, asi mu nikdo neřekl, že v Chicagu NIKDY NIKDO nehodil víc jak 4 000. Vikings loni trpěli na jednu z nejhorších ligových obran a DC Briana Florese čeká obrovské množství práce, aby každý drive neskončil touchdownem. Letí to, letí. Kirk Cousins se řadou svých plně garantovaných tagů a jiných smluv znovu prokontraktoval až do posledního roku své několikáté štědré smlouvy. Samozřejmě bez většího sportovního úspěchu, na to už si zvykli nejen v řadách purple and gold. A podle mě i do posledního roku v Minnesotě. Vikes stojí na prahu masivní přestavby, která může začít právě u Kirkova odchodu.

Národní východní – Fly, Eagles, fly… bye, Cowboys, bye

Eagles, Giants, Commanders, Cowboys. Jestli po sezoně na někoho dopadne tíha nutných a takřka nevyhnutelných změn, může to být právě v Dallasu. Majitelem počínaje, přes trenéra, QB, až někam k třetímu stringu na corneru. Divize se výrazně zkvalitnila, ovšem ne v Arlingtonu. Cowboys implodují a zhroutí se sami do sebe. Dak Prescott byl nejlepší v době, kdy jejich O-line drtila statistiky PFF a Zeke Elliott byl nejlepším RB ligy. Ty časy jsou ale dávno pryč, navíc se odporoučel tvůrce útoku Kellen Moore a Mike McCarthy se opět ujme callování akcí (věřící se mohou pokřižovat). Tak aby mu někdo stál za zády a připomněl, kdy si vzít time nebo challenge. Lidi, tohle bude jeden velkej bordel. Myslím jako vykřičenej dům. Giants si loni nasadili laťku proklatě vysoko, ale pevně věřím, že na play-off znovu mohou dosáhnout. Příchod Wallera a návrat Barkleyho mohou Jonesovi ke klidu pomoci více než 160 míčů na bankovním účtu.

Národní západní –

Jako sorry, ale tohle je fakt nářez. Nejlepší QB Niners je nyní Sam Darnold. Jako by šel ve stopách výše zmíněného Gena Smithe. Vážně si myslíte, že Todd Bowles a Adam Gase jsou nejlepšími vychovateli americké quarterback mládeže? Smolíček Darnold může mít nakonec velké štěstí (možná i z p*dele kliku, pozn. autora), že se na „stará kolena“ dostal do souboje o post jedničky mezi zraněného kluka ze 7. kola draftu a Treye Lance z North Dakota State, který ani po 2 letech zevlování a koukání do Shanahanova playbooku absolutně neví, která bije. Hoši ze Zálivu, tohle jste vážně nezvládli. Kittla, McCaffreyho a Bosu si můžete strčit za klobouk, pokud ten nejdůležitější rébus nevyřešíte, nebo vás domnělá „trojka“ Darnold vysloveně zázračně nespasí. Z trojice Rams, Niners, Seahawks zde může vyhrát kdokoliv. Rams mohou být klidně tou pověstnou tichou vodou, která břehy mele. Obhajující rok se jim hrubě nevydařil, ale pořád je tam McVay, Stafford, Kupp, Donald a jiné známé firmy. Možná že se oklepou, i když se na ně během loňska hodně zapomnělo. Cardinals jsou v úplném rozkladu. Seahawks již nebudou těžit z momentu překvapení, resp. ze situace, kdy všem padala brada z toho, jak dobře dokáží hrát. Druhá polovina loňské sezony budiž důkazem.

Máme před sebou emocemi stoprocentně nabitý ročník protkaný nejrůznějšími příběhy, které budeme sledovat od září až do play-off. Co tým, to nějaký román či detektivka. Kromě Chiefs nevidím žádnou jinou jistotu, pevný záchytný bod, kterému bych věřil. Ale možná, že vše bude přesně naopak, než hádám(e). Každý rok někdo hraje vzdor očekáváním zcela obráceně a je to jen a jen dobře. Ve světě bez šejků umatlaných od ropy, kteří utahají Ronalda s Messim na miliardy, se prostě nám fanouškům žije líp, to mi nikdo nevymluví.

Ať žije NFL!!