Komunitní mock draft 2024

NFL
22. 4. 2024

Minulou středu se na Discordu NFL.cz sešlo 29 generálních manažerů a jejich pomocníků ve war roomech jednotlivých týmů, aby virtuálně vybrali pro své týmy ty nejlepší hráče. Tahle úžasná tradice se táhne dlouhou dobu celou naší úžasnou komunitou a i v letošní sezoně tomu nebylo jinak. Jak celý draft probíhal očima jednotlivých generálních manažerů, se dozvíte v následující velmi obsáhlém článku. A pokud jste neviděli přímý přenos na našem Youtube kanále, je na čase si pustit aspoň záznam.

NFL
22. 4. 2024
Ondra HorákOndra Horák

1. Chicago Bears, manažer Reekwon

QB Caleb Williams, USC

Zde asi není moc co obhajovat. Podle očekávání všech jsem jako prvního hráče letošního draftu vybral quaterbacka Caleba Williamse z USC. Bears mají jedinečnou a historickou příležitost vybrat toho nejlepšího quaterbacka, který bude na draftu k dispozici, a mají možnost otočit chod celé franchise. Williams má být podle naprosté většiny odborníků generačním talentem, jenž se nesmí vynechat a předpovídá se mu skvělá budoucnost. I proto se Bears vzdali Justina Fieldse a půjdou do nové éry s Calebem Williamsem. Historický výběr to pro Bears je i z toho pohledu, že se jedná o teprve třetí celkově první výběr draftu v dějinách franšízy, a bude to úplně poprvé, co si generální manažer klubu vybere quarterbacka.

2. Washington Commanders, manažer Pivax

QB Jayden Daniels, LSU

Okamžitě po zprávě, že Bears tradují Justina Fieldse do Steelers, jsme se pokusili o nemožné. Získat 1. výběr a jít tak pro Caleba Williamse. Bohužel ze strany Bears byla jakákoliv jednání odmítnuta a nám tak zůstal stále skvělý 2. výběr. Přicházely i hovory od Vikings, kteří se chtěli posunout vzhůru. Nenechali jsme nic náhodě a jejich hovor raději ani nepřijali (bohužel vytížeností našeho manažera byl hovor úplně přehlédnut, nešlo o záměr).
A teď již k samotnému výběru.

Vzhledem k tomu, že tým Commanders vcelku rozumně doplnil několik důležitých potřebných pozic ve free agency, v prvním kole draftu se půjde pro tu nejvyšší potřebu – pozici quarterbacka.

Na našem boardu se ocitla 2 jména, mezi nimiž jsme se rozhodovali. Jayden Daniels z LSU a Drake Maye z North Caroliny. Níže statistiky za uplynulou univerzitní sezonu.
Drake Maye (63,3 %, 3 608 pasových yardů, 24 TD, 9 INT, 449 běhových yardů, 9 běhových TD, sackován 29×)
Jayden Daniels (72,2 %, 3 812 pasových yardů, 40 TD, 4 INT, 1134 běhových yardů, 10 běhových TD, sackován 22×)

Oba jsou skvělí rozehrávači se silnou paží, ale Daniels má přece jen jednu přednost. V systému Dana Quinna by mohl Daniels využít i své rychlé nohy. Nahrává tomu i fakt, že na trhu volných hráčů Commanders angažovali Marcuse Mariotu, který má svým stylem hry právě blíže k Danielsovi a mohl by mu tak být mentorem. Proto tedy druhým výběrem draftu 2024 náš manažer zvolil Jaydena Danielse, quarterbacka z univerzity LSU.

3. New England Patriots, manažer Miky Pál

QB Drake Maye, North Carolina

Situace ohledně quarterbacka v Patriots je od odchodu Toma Bradyho nevyřešená. Hodně se slibovalo od Maca Jonese, bohužel nenaplnil očekávání. Proto je důležité využít vysokého výběru, aby se tato nejdůležitější pozice ustálila. Ačkoliv Patriots mají v sestavě více děr, taková příležitost se již nemusí opakovat. Mnohými je Drake Maye považován za druhého nejlepšího quarterbacka letošního draftu, navíc bude zapadat do schématu Patriots. Velkou výhodu vidím v tom, že na 90 % bude jako nováček dělat backupa za Jacobym Brissettem. Maye má silnou ruku a vypadá spíše jako klasický pocket passer, tudíž ideální fit do Patriots.

4. Arizona Cardinals, manažer pedrito

WR Marvin Harrison Jr., Ohio State

Prve picky prebehli bez prekvapeni. Tak ani ja som sa nesnazil vynaliezt koleso – proste Harrison je povazovany za najlepsieho wide receivera vacsinovo. A ked Cards brali tusim naposledy receivera podobne vysoko, bol to isty Larry F., co teda docela slusne vypalilo. Tento pick je za mna velmi realny aj v ozajstnom drafte. Ak vezmu Odunzeho/Nabersa a nahodou bude Harrison lepsi, budu si to vycitat. Takto aj ked nahodou Harrison sa nepresadi az tak, povedia si, ze spravili, co mohli a mali.

5. Los Angeles Chargers, manažer mm-majkl

WR Malik Nabers, LSU

Měli jsme připravené 2 varianty, jakými se může náš draft ubírat. Jako většině týmů by se nám líbil trade down s některým z týmů potřebujících quarterbacka, ale jen za předpokladu, že nabídka bude podle našich představ. Nabídky byly na stole, ale žádná nebyla z našeho pohledu ideální. Přistoupili jsme tak na plán B. Nutno podotknout, že to nebyl plán záložní. V týmu máme plno mezer, ale jedna z největších je na pozici wide receivera, kdy hlavně KA13 bude Herbertovi chybět. Možnost získat top prospekt (možná i posledních let na dané pozici) činila náš výběr jednodušším. Z velké trojky letošního draftu se nám nejvíce zamlouval Malik Nabers (receiving grade 93,1 – nejlepší ze všech). Právě on by se mohl stylem hry nejvíce přiblížit Allenovi. Výborný route runner, hrál ze slotu (6. v zisku yardů ve slotu) i jako wideout (4. v zisku yardů při dlouhých bězích), spolehlivé ruce a jako bonus rychlost. Věřím, že Malik se okamžitě stane Justinovým nejoblíbenějším cílem a pozvedne na papíře ne příliš kvalitní skupinu receiverů. Palmer je spíše wideout, průměrný proti osobní i zónové obraně, Johnston nepoužitelný na dlouhé běhy a proti osobní obraně. Nabers naopak proti osobním strážcům vyniká (známka 90,8). V dalších kolech draftu se budeme soustředit na doplnění obrany – defenzivní tackle, cornerback, linebacker.

6. New York Giants, manažer Qydo

QB J. J. McCarthy, Michigan

Primárně jsme přemýšleli, že vezmeme někoho z top trojice wide receiverů, neboť všichni 4 nejlepší quarterbackové budou pryč. Když ale na pozici č. 6 zůstával J. J. McCarthy, byla by asi hloupost ho nevzít. Určitě bychom pro něj netrejdovali na vyšší pozice, ale pokud se správně trefí quarterback, změní to celou budoucí trajektorii týmu. J. J. je mladý a první sezonu by minimálně na začátku seděl za Jonesem. Snad bychom pak neměli PTSD z dalšího quarterbacka vybraného na 6. pozici.

7. Tennessee Titans, manažer Cukor

OT Joe Alt, Notre Dame

Pred draftom ma kontaktoval GM Eagles s ponukou na jednanie o pozícii 7 a 38. Sedmičku som pustiť nehodlal, potrebujeme bluechip hráča ako soľ, a o 38 by som sa veľmi rád pobavil, nakoľko Titans majú v top 100 iba dva picky. Ale druhé kolo možno o rok. Ja som zasa ešte pred draftom špehoval a vyzvedal u GM Chargers, koho budú draftovať, zaujímal ma aj taký reálny pohľad na vec. V čase draftu ma kontaktoval GM Vikings, chcel sa posunúť na siedmu pozíciu, ale vzápätí Giants vybrali J. J. McCarthyho. Aj tak som bol rozhodnutý pre Joa Alta, no matter what. Teraz vysvetlenie, prečo Joe Alt – najlepší ľavý tackle na drafte a fit pre Titans, výška, dĺžka, atletičnosť. Výborné charakterové vlastnosti. Plug and play hráč a Titans na pozícii ľavého tackla momentálne nemajú startera. Za mňa veľká spokojnosť. Tackle na ďalších 10 rokov a sekunda navyše pre Willa Levisa na dlhú prihrávku.

8. Atlanta Falcons, manažer Martin Tvrz

DE Dallas Turner, Alabama

Turner je jeden z trojlístku edge rusherů, který je letos nejvíce skloňován pro první kolo (spolu a Latuem a Versem). Jako každý rok a jako skoro ke každému můžeme napsat, že je neskutečně atletický, na své proporce agilní, rychlý… To jsou věci, na které jsme zvyklí a bez nich se v NFL těžko prosazuje. Turner ale šel ze střední školy jako pětihvězdičkový rekrut a už v 18 letech začal zatápět protihráčům. Je o 2 roky mladší než Latu a Verse, jeho strop je mnohem výše a má mnohem větší potenciál. Potřebuje však zlepšit běhovou obranu a techniku, což je ale u nováčků na tomto postu téměř pravidlem.

Po podpisu quarterbacka Cousinse si nemůžeme dovolit žádná velká jména a s odchody linebackera Dupreeho a defenzivního enda Campbella zde máme díru. V našem draftu jsem se rozhodoval mezi wide receiverem Odunzem a právě Turnerem. Nakonec zvítězila potřeba. Přeci jen věřím, že Kirk už teď má dost zbraní (naše poslední 3 první kola šla do ofenzivy). Spolu s jeho zkušeností a ofenzivním koordinátorem Robinsonem bude mít útok solidní produkci. Navíc je letošní třída receiverů vcelku bohatá a dobrý se dá najít i v pozdějších kolech.

9. Chicago Bears, manažer Reekwon

WR Rome Odunze, Washington

Na mém boardu byl Odunze velmi vysoko a jakmile se propadl až na 9. místo, nebylo pochyb o jeho výběru. Bears mají mezeru na pozici defenzivního enda a právě wide receivera, takže jsem vybral hráče do útoku, abych dodal dostatek zbraní pro Caleba Williamse. Výběrem Odunzeho byl plán ještě více posilnit receiverskou skupinu Chicaga, která už je poměrně silná s D. J. Moorem a Keenanem Allenem, ale za nimi už to zase tak slavné není a je tam značná výkonnostní mezera. Odunze je velmi talentovaný wide receiver se skvělou pracovní morálkou a přijde do naprosto ideální situace, kdy jako výběr z prvního kola nebude pod okamžitým tlakem. Pro Odunzeho jsem se rozhodl i z toho důvodu, že Chicago se vždy snažilo vybudovat silnou defenzivu, od které se stavěl tým, ale nikdy se nepracovalo na skvělé ofenzivě. Nyní je čas to otočit a konečně dát dohromady silný útok, který doplní velmi slibně vypadající obranu. Bears draftovali wideouta v prvním kole naposledy v roce 2015, byl jím Kevin White a stal se naprostým propadákem. Už je to poměrně dost let, proto jsem se rozhodl to zkusit znovu.

10. New York Jets, manažer matrix

OT Olumuyiwa Fashanu, Penn State

Loňská sezona New Yorku Jets byla hlavně ve znamení totální útočné nemohoucnosti. Částečně za to mohlo extrémně krátké vystoupení Aarona Rodgerse a nucený start Zacha Wilsona, ale také věčně zraněná ofenzivní lajna a nízká kvalita na pozici wide receiverů za Garrettem Wilsonem. Tyto díry se v offseason dařilo zaplňovat podpisy ofenzivních linemanů Johna Simpsona, Morgana Mosese a Tyrona Smitha a wide receivera Mikea Williamse. K tomu ještě wide receiver Corey Davis zvažuje návrat na hřiště. Papírově to sice vypadá velice dobře, ale kromě Simpsona jsou všichni na jednoletý kontrakt, takže budoucnost je potřeba vyřešit co nejdříve.

V prvním kole draftu jsme se tak zaměřili na pozice receivera, tackla popř. guarda. Celkem podle očekávání zmizeli Joe Alt, Marvin Harrison a Malik Nabers. A když si na devítce Bears vybrali Romea Odunzeho, bylo jasné, že výběr padne na vyztužení ofenzivní lajny. Tam jsme měli v hledáčku J. C. Lathama, Talise Fuaga a Olumuyiwa Fashanua. Výběr nakonec padl na Fashanua, který má zkušenosti s prémiovější pozicí levého tackla (ostatní dva hráli vpravo), na college nepovolil jediný sack a byl jednohlasně vybrán do All-American výběru. Nicméně i tak je považován spíše za projekt, který se bude ještě rozvíjet klidně až na úroveň Pro Bowlera. Takže první rok bude sbírat zkušenosti za Tyronem Smithem a brzy všem ukáže, co dovede.

11. Minnesota Vikings, manažer Lego

DT Byron Murphy II, Texas

Priorita Vikings pre draft 2024 je posilnenie obrany, no primárne vyriešiť otázku QB na nasledujúcu dekádu. Už pred začiatkom draftu som začal sondovať príležitosti na trade up, pre niekoho z TOP 4 QB. Do TOP 3 by stálo za to skákať na pick no.3, ak by na ňom zostal Jayden Daniels. Avšak toho brali Commanders z 2 pozície. Druhým QB v hľadáčiku bol J.J.McCarthy. Intenzívna debata o trade na pick no.5 však nedopadla úspešne a tak sa rozbehli debaty o trade na niektoru z pozícií medzi 6-8. No v tej chvíli bol na mieste č.6 picknutý McCarthy a plán Vikings sa začal rozpadávať ako domček z karát. Na trade down nebol čas a ani záujemcovia a tak zostávala jediná možnosť, vyriešiť najväčší need po QB, Dline… Pre veľa pozorovateľov je Byron Murphy z miesta č.11 príliš skoro, no nebolo isté či by bol na boarde ešte aj na pozícií 23. A tak padlo rozhodnutie, priviesť pre Floresa posilu do Dline.

12. Denver Broncos, manažer DCC

DE Jared Verse, Florida State

Denver Broncos škrtem quarterbacka Russella Wilsona přešel do nejméně 2letého rebuildu. Zátěž mrtvých peněz nám nedovolila být aktivní na trhu volných hráčů, takže nám v týmu vzniklo hned vícero slabých míst. Na druhou stranu nám to dalo pro draft obří volnost v tom, jak se svým výběrem naložíme, jelikož potřebujeme posily napříč celou soupiskou. Ve hře pro nás byly posuny výše dle vývoje situace s quarterbacky. Stáli jsme i o posun dolů a získání dalšího draft kapitálu. Přes intenzivní jednání tyto pokusy nakonec nedopadly. Zůstali jsme na 12. výběru, což byla i moje nejvíce preferovaná varianta. První kolo letošního draftu totiž slibuje jen něco málo přes polovinu kola talentovaných hráčů hodných prvního dne. Přáli jsme si rebuild začít někým, na kom budeme dále stavět a kdo se stane jedním z našich lídrů. Někým kdo bude na hřišti během 3 downů a nebude jen určitým kompromisem. Edge je jedna z našich priorit a ideální vysoký výběr. Připočítali jsme situaci v příští offseason, kdy hned dvěma z našich edge končí smlouva a je dobré na to být připraven.

Jared Verse je fyzicky extrémně silný hráč pro 3 downy, který skvěle zvládá pass rush i run stop. Je fyzicky stavěný jako jedna z našich bývalých hvězd Demarcus Ware. Jareda Versea zdobí vysoká explozivita prvních kroků, neutuchající motor a násilné ruce, kterými úspěšně odmítá ofenzivní linemany. A že je to musí bolet. Umí hrát z two i three point postavení, což se nám hodí. Linemani bez silného ukotvení nemají proti jeho tlaku šanci a prostě je zarazí do vlastního quarterbacka. Jeho devastující způsob hry velice vhodně doplní stávající spoluhráče a umožní nám vyšší variabilitu při hledání výhodných matchupů. Celkově vzato není Verse jen produktivním pass rusherem a drtivou stopkou běhu. Jared je hráčem, který udává tempo celé obrany.

Ke konci draftu jsem aktivně zkoušel trade zpět do prvního kola, ale ponejvíce vadila absence letošního druhého kola do výměny. Asi tušíte, koho bychom tím pickem vzali.

Rád bych poděkoval všem spolupachatelům, kteří se na celém komunitním draftu podíleli, a to jak fanouškům Broncos, kteří přispěli svými radami a připomínkami, tak organizátorům a ostatním aktivním generálním manažerům.

13. Las Vegas Raiders, manažer RaiderSK

CB Terrion Arnold, Alabama

Po príchodoch v offseason – defenzivní tackle Wilkins, ofenzivní lineman Whitehair, quarterback Minshew a Joshe Jacobse sa pokusi zastupit Mattison – zostali v podstate 3 pozície, ktoré bude nutné doplniť na drafte: cornerback, pravý tackle a wide receiver. Nový hlavní trenér Pierce sice podstatne zlepšil prácu obrany, ale elitný corner nám stále chýba. O-line je treba zlepšiť smerom k behovej hre – minulú sezonu to bolo cítiť a ani taký elitný RB ako Josh Jacobs nedokázal bez podpory robiť zázraky. No a po odchode Renfrowa nám aktuálne na súpiske zostalo 5 wide receiverů, a kedže ani Dewante Adams nemladne, bude treba doplniť corps. V prvom kole som sa sústredil na pozície cornerbacka a pravého tackla. Do úvahy pripadali Terrion Arnold, J. C. Latham, Cooper DeJean, Taliese Fuaga, Nate Wiggins, Troy Fautanu. Rozhodovanie tento rok bolo pre mňa naozaj veľmi ťažké. Obe skupiny hráčov boli vyrovnané. Úprimne som čakal, že 2–3 hráči už nebudú k dispozícii, keď sa dostanem na rad. Paradoxne však nastala pre Raiders ideálna situácia, že k dispozícii boli všetci vytipovaní hráči. Prečo som uprednostnil cornerov? Pretože tento rok tá špička nie je taká široká. A veľmi solídneho linemana môžem získať v 2–3. kole. A prečo Arnold? Zaujala ma jeho koncentrácia a sústredenie v hre, je to veľký bojovník, súťaživý, má skvelé reflexy, inštinkt a vie sa rýchlo a správne rozhodovať. Vyvíja neustále tlak na receivrov a svoju atletičnosť výužíva na blokovanie prihrávok. Nevypúšťa hry a ide po lopte ako tatranský medveď po českom turistovi. Povahovo sa ideálne hodí k náśmu trenerovi a môže to byť hráč, ktorý strhne tím k top výkonom a bude burcovať kabínu. Toto bolo to 1 percento, prečo som ho uprednostnil pred Lathamom a DeJeanom. Výčítajú mu, že je pomalší na dlhšiu vzdialenosť. OK. Zápas však nie je len o šprinte na 40 yardov. A pri našej D-line (Crosby, Koonce, Tyree Wilson, Jenkins, Wilkins) verím, že súperovi quarterbackové nebudú mať toľko času rozhadzovať lopty. 🙂

14. New Orleans Saints, manažer looky

TE Brock Bowers, Georgia

Naší největší potřebou je jednoznačně O-line. Pro příští sezonu visí významné otazníky nad pravým i levým tacklem. Letošní draft je na ně bohatý a je z čeho vybírat. Osobně bych raději vyřešil pozici levého tackla, kam bude nutné najít borce stejného kalibru, jakým byl Armstead. Spoléhat na Hursta nebo Penninga rozhodně nejde. Nejlepšími levými tackly na draftu jsou pro mou vizi jednoznačně Alt a Fashanu. Pro oba by bylo třeba trejdovat nahoru, což by se nabízelo v případě, kdyby pozice tackla byla jediným problémem. V dalších kolech ale bude třeba draftovat wide receivera, linebackera, safetyho, guarda a defenzivního tackla, takže je lepší si ten draft kapitál ponechat pro pohyby v nižších kolech. Dalšími tackly na řadě pak jsou Fuaga, Fautanu a Latham. Pokud opravdu draftujeme Fuagu, zlobit se nebudu, ale vidím ho jako pravého tackla a některé týmy ho vidí dokonce jen jako guarda. Nezlobil bych se ani v případě draftování Fautana, ale těžko soudit, jestli se bude hodit do našeho systému (není tak silný do běhové hry), ať už bude jakýkoliv. U Lathama mám mimo jiné problém s jeho nedisciplinovaností. Moc mi nenahrává, že Klint Kubiak zatím neměl výstup před novináři, takže se mi hůř odhaduje, kterým směrem se Saints na draftu vydají.

Proč jsem se tedy rozhodl pro Brocka Bowerse? Chybí nám totiž také klasický tight end číslo 1. V současné chvíli tam je Juwan Johnson, který je však předělaným wide receiverem a při pohledu na naši skupinu by možná bylo nejlepší ho mezi wide receivery opět zařadit. Také se podívejte na složení finalistů konferencí z posledního play-off. Na pozici tight enda hvězda vedle hvězdy. Vzít na 14. místě potenciálního startera je také velmi lákavé. Já tomu pokušení neodolal a vzal si hlavní ofenzivní zbraň Carsona Becka z Georgie z uplynulé sezony. Bowers vyniká v situacích, kdy má míč v otevřeném poli, ale nedělají mu problém ani obtížná zachycení. Očekával bych, že by byl pro Carra druhou hlavní zbraní vzduchem. Co se blokování týče, není to jeho silná stránka, ale slabinou bych to také nenazval. Věřím, že tak explozivní a rychlý tight end by pomohl dát týmu tolik potřebnou tvář a zároveň bychom tuto ofenzivní hvězdu měli na příštích 5 let zajištěnou.

15. Indianapolis Colts, manažer Martinho1

CB Quinyon Mitchell, Toledo

Jako samozvaný generální manažer u divizního rivala jsem vzal funkci se vší vážností a dobrovolně nastudoval několik rozborů, článků a videí ohledně jejich soupisky pro následující sezonu. V Indianapolisu se během offseason rozhodli stabilizovat soupisku a i díky velkému prostoru v navýšeném platovém stropu prodlužovat kontrakty svých stěžejních hráčů po povzbuzující sezoně 2023. Z free agency se modro-bílí rozhodli pro výměnu backup quarterbacků (Minshew→Flacco) a rozšířili možnosti na defenzivní lajně Davisem z Miami. Zvýšení kvality na soupisce pak bude hlavně díky blížícímu se draftu.

Hlavní potřeby u týmu vidím zejména v secondary a tam jsem zaměřil svou pozornost. Do prvního kola je v predikcích vytipována pětice defenzivních backů a díky štědrému prodloužení nickela Kennyho Moora zužuji svůj board na outside cornera.

Změnit mé konečné rozhodnutí a přípravu na komunitní draft kompletně zahodit mohl jedině nepravděpodobný propad top 3 wide receivera či nakonec až proklatě blízko vyfouknutý tight end Brock Bowers. Po výběru prvního cornerbacka od Raiders nebylo na co čekat, i přes oťukávání několika manažerů o pick č. 15, a získat mého favorita – prospekta z University of Toledo Quinyona Mitchella. Řadí se mezi výjimečné hráče s top akcelerací a rychlostí k pokrytí elitních wideoutů, zároveň dostatečně silově vybavený k tacklování a vzdušným soubojům – bude v NFL okamžitou posilou do jakékoliv secondary. Má za sebou odehrané 3 kompletní sezony na college bez vážnějšího zranění. Soutěživost na Senior Bowlu i přesvědčivý Scouting Combine (40 yardů za 4,33 s) jej vyšvihnou vysoko do prvního kola.

16. Seattle Seahawks, manažer kisa

OT Troy Fautanu, Washington

Komunitní mock draft pojali letos SeaHawkers jako „kolektivní scouting“. Na uzavřené skupině Czech & Slovak Sea Hawkers proběhlo hned několik kol moderované diskuse, jehož cílem bylo stanovit jasné mantinely pro „zastupujícího generálního manažera“. V první fázi jsme si určili hráče, které bez váhání vezme, pakliže budou na 16. místě stále na boardu. Nebyly diskutovány pozice quarterbacků, widerecieverů a „čistých“ ofenzivních tacklů, u kterých se předpokládalo, že ti nejlepší již budou pryč. Pravda, zcela se zapomnělo na cornerbacka Terriona Arnolda.

Jednoznačná shoda byla na 2 hráčích:
– talentovaném tight endovi z Georgie Brocku Bowersovi (ačkoliv SeaHawkers upřímně neočekávali, že by nebyl vybrán kýmkoliv mezi prvními patnácti)
– hráči O-line Troyovi Fautanuovi z Washingtonu.

K těmto dvěma později přibyl ještě rodák z předměstí Seattlu Taliese Fuaga (ofenzivní tackle, Oregon State).

V případě, že by nebyl na boardu žádný ze 3 uvedených hráčů, měl už generální manažer právo vyjednávat možný trade down, avšak pouze za předpokladu, že protihodnotou získají Seahawks navíc 2. kolo na draftu 2024. Dále byla shoda nad dalšími „záložními volbami“ na 16. místě. První byl defenzivní tackle Byron Murphy II, druhým edge Jared Verse. Současně měl manažer právo volbu jednoho z těchto hráčů na 16. místě upřednostnit (avšak oba při komunitním mock draftu zmizeli z boardu na začátku druhé desítky). V případě trade down pak již měl volnější ruku. U samotných SeaHawkers však byl zájem hlavně o guarda Grahama Bartona, univerzála secondary Coopera DeJeana či edge Chopa Robinsona.

Proč Troy Fautanu? Je schopný hrát jak na pozici tackla, tak i guarda. To je klíčové. Vnitřek O-line je považován za jednu z největších slabin stávajícího kádru Seattlu. Navíc O-line Seahawks se v sezoně 2023 potýkala se zraněními a sázka na hráče, kteří jsou schopni přecházet z vnitřku O-line na její okraj a obráceně, je více než žádoucí. Fautanu je navíc velmi pohyblivý. Ukázal se skvěle na Senior Bowlu (což mj. Taliese Fuaga také). Na univerzitě hrál jak pod současným novým ofenzivním koordinátorem Seahawks Ryanem Grubbem, tak pod novým trenérem O-line Scottem Huffem. Ostatně je to jeden z nejčastěji mockovaných hráčů do Seahawks (např. hned v polovině z 12 posledních mock draftů na NFL.com). Je jednoznačným okamžitým starterem. Celá současná starting O-line Seahawks by pak byla postavena výhradně na hráčích z draftů 2022, 2023 a 2024.

17. Jacksonville Jaguars, manažer Ferguss

WR Brian Thomas Jr., LSU

Vybrat v rozsáhlé komunitě fanoušků Jags toho správného manažera pro komunitní draft nebylo snadné. Ale vzhledem k tomu, že druhý kandidát neměl čas, zůstala tato funkce na mně. Do příští sezony vidím nutnost posílení na 2 pozicích – wide receiver a cornerback. Osobně cítím větší potřebu receivera. Po použití franchise tagu na Joshe Allena se nepodařilo udržet Calvina Ridleyho a jako náhrada (nebo spíš záplata) byl ve free agency podepsán Gabe Davis. Odchodu Ridleyho zase tolik nelituji, pro mě zůstal za očekáváním, nicméně další kvalitní receiver bude do příštího ročníku potřeba. Z hvězdné trojice Harrison, Nabers, Odunze do 17. místa nikdo nevydržel, proto moje volba padla na Briana Thomase Jr. V poslední sezoně byl nejlepší v počtu zachycených touchdownů v elitní divizi NCAA (FBS). Má dobrou kombinaci výšky a rychlosti a vysoký atletický potenciál do budoucna. Slabinou jsou pak dropy a průměrná schopnost získávat yardy po zachycení. Přesto věřím, že je tím nejlepším ze zbývajících možností na této pozici.

18. Cincinnati Bengals, manažer Nemolelele

OT Jerome Latham, Alabama

Nebudem sa tajiť tým, že som v tomto drafte mal spadené na Brocka Bowersa, o ktorého sme viedli diskusie s generálním manažerem Broncos v rámci trade up, ale požadovaná cena bola príliš vysoká. A tým, že môj další ťažný kôň Murphy II bol už z boardu preč, som si vybral tackla JC Lathama z univerzity Alabama. Aj keď sme vo free agency podpísali Trenta Browna a Burrow má teraz na obidvoch krajoch ofenzívne línie jedných z najväčších mužov v NFL, v jeho zdravie mám mierne pochyby a dobrých tacklov neni nikdy dosť. My v ďalšej sezone potrebujeme udržať Burrowa zdravého a dopriať mu viac času na rozohrávku, čoho by JC Latham mal byť schopný, keď sa dostane na ihrisko. Defenzívnu líniu doplníme v druhom kole, kde by mohol byť na boarde ešte Fiske z FSU alebo Jenkins z Michiganu, a na tight enda sme podpísali Mikea Gesickiho, nie je to síce Bowers, ale Burrow lepšieho tight enda v rámci svojej kariéry v NFL ešte nemal.

19. Los Angeles Rams, manažer wamba

DE Laiatu Latu, UCLA

Když jsem viděl, že edge rusher Laiatu Latu z UCLA byl v draftu dosud přehlédnut, bylo to pro mě jasné rozhodnutí. A kdyby mi z jiných týmů kývli na předem sjednanou výměnu pozic, posunul jsem se pro něj někam k patnáctce. Ačkoliv nám bude chybět ve front seven Aaron Donald, máme z minulého draftu Kobieho Turnera a Byrona Younga, Laiatu Latu by je mohl skvěle doplnit.

20. Pittsburgh Steelers, manažer SteelDom

OT Taliese Fuaga, Oregon State

Už den před draftem naše war room začala řešit, koho vybereme. Bylo jasné, že to bude pozice ofenzivního tackla, vnitřního ofenzivního linemana nebo cornerbacka. Po diskuzi jsme se dohodli, že vnitřního linemana brát nebudeme, případně by se vzal až v dalších kolech. Jakožto generální manažer jsem byl trochu víc pro pozici cornerbacka, ale spolu s asistenty jsme se dohodli, že tackla potřebujeme více. Jakmile jsme viděli, že se Fuaga propadá, začali jsme se modlit, aby se dostal až k nám, a to se také stalo. Mezitím také přišla zpráva od manažera 49ers, ale bohužel nebyl dostatek času, abychom zkusili vysmlouvat lepší dohodu.

Jako poslední přišlo rozhodnutí mezi tackly Fuagou a Mimsem. Důvodem, proč jsem nechtěl Mimse, je nezkušenost. Hrál pouze 1 sezonu jako starter na univerzitě a než mít 2 nezkušené tackly (loňský výběr z prvního kola Jones hrál také pouze 1 sezonu), šel jsem radši po hráči, co už má něco odehráno. Fuaga je podle mě nejlepší běhový blokař mezi letošními ofenzivními tackly a po akvizici ofenzivního koordinátora Smitha si myslím, že budeme chtít být heavy run ofenziva. Jones by se přesunul na levého tackla, kterého hraje raději, a Fuaga by byl náš nový pravý tackle. Za touto dvojicí by se Harrisovi a Warrenovi běhalo moc dobře. Otázkou je trochu pasový blok, má trošku kratší ruce, ale má proti tomu dost rychlé nohy. Tam by bylo ještě dost práce.

21. Miami Dolphins, manažer Silvio

CB Cooper DeJean, Iowa

V okamžiku, ako som sa dozvedel, že budem pro draft generálním manažerom Miami Dolphins, urobil som si rýchlu analýzu kádra a postavenia na draftu. Už od free agency som vedel, že tím významenejšie oslabil na pozícii defenzívneho tackla, ale zo svojho subjektívneho pohľadu som vnímal mužstvo ako komplexné, bez výraznejších slabín. To mi otváralo možnosti neviazať sa na jednu dve pozície pri výbere hráča a zároveň v dôsledku absentujúcich draft pickov v 3. a 4. kole podporovalo môj nulový záujem posúvať sa smerom nahor. Pred draftom ma oslovili o trade up Saints aj Seahawks (úvahy som ihneď ukončil) a o prípadný potenciálny trade down Eagles. V danom prípade bola pre mňa hodnota prinízka resp neúčelová, iba 5. kolo. Pre 1. kolo som mal vytypovaných viacero hráčov do defenzívnej ako aj ofenzívnej lajny – defenzívny tackle Murphy II, edgeové Turner a Verse, ofenzívní tackli Fashanu, Latham, Fautanu a Fuaga. Na čísle 21 som nemal v pláne defenzívneho tackla Newtona (neprojektoval som si ho do 1. kola), ani edge Latua pre jeho problémy se zraneními (v tíme popri Chubb a Phillips na tejto pozícii, nepotrebujeme ďalšieho hráča s otáznikmi) a s ofenzívními tackli Guytonem, Mimsem či edge Robinsonem by som vedel rátať jedine pri trade down. Čo mi však najviac utkvelo pri svojej analýze Delfínov, bola šírka kádra. A to obzvlášť na pozícii wide receivera, kde pri vypojení jedného z dvojice Hill, Waddle prakticky neexistuje náhrada. Podobne som to vnímal aj pri secondary, ktorej chýba hĺbka. V čase, keď som sa dostal na rad, boli moje primárne ciele už dávno z boardu, čo vo mne o to viac povzbudilo myšlienku draftovať receivera, alebo cornera. Keďže môj pozičný hráč č. 1 bol ešte stále k dispozícii, volil som omladenie, talent a univerzálnosť do radov secondary a vyberal cornerbacka Coopera DeJeana. Tento hráč vyniká svojou húževnatosťou a zručnosťou, pričom má správne atletické návyky, pozorné oči, je inteligentný a vyniká v zónovej obrane. Popri Jalenu Ramseymu vyrastie na Floride v jasného lídra obrany a hviezdu NFL. Pre Coopera som sa rozhodol aj z toho dôvodu, že skupina wide receiverov má väčšiu hĺbku do 2. kola (minimálne ďalších 7–8 možných adeptov) a moje krátke rozhodnutie bolo medzi ním a wide receiverem Troyem Franklinem z Oregonu, ktorého som si mimoriadne obľúbil a vnimam ho ako zabijáka. Tento hráč by bol skvelý doplnok pre Tuu a ofenzívnu schému kouča McDaniela.

22. San Francisco 49ers (trade s Philadelphií Eagles), manažer Kerzak0v

OT Amarius Mims, Georgia

Ofenzívni tackle je aktualne hlavni slabina tymu – na prave strane hraje slabej McKivitz a na leve strane uz pomalu dosluhuje Trent Williams, takze ofenzívni tackle byla hlavni priorita draftu. Top prospekt pro nas byl Taliese Fuaga, diky jeho prinosu pro run game, ale bohuzel se nepodarilo najit partnera na trade. Amarius Mims byl druha volba diky podobnemu potencialu do behovej hry, ale otazkou je minimalni pocet odehranych zapasu na college. Za Trentem Williamsem by ale mohl mit potencial vyrust.

23. Minnesota Vikings, manažer Lego

QB Michael Penix Jr., Washington

Na pozícií 23 už bola voľba jednoduchšia. Nakoľko priestor na trade down sa neobjavil ( objavil, ale až 10 sekúnd po tom, ako bol pick in 😄 ), museli Vikings vyriešiť otázku QB. V reálnom živote, kde by bolo viac času by sa pravdepodobne podaril trade down na koniec 1st round, nejaký ten pick k dobru a Penix by vydržal aj tam. No Mock bol krutý a tak sa z 23. pozície vyberal Michael Penix. Obaja zvolení hráči majú svoje kvality a sú odpoveďou na najväčšie slabiny Vikings pred nasledujúcou sezónou. A čas ukáže, či túto príležitosť dokážu využiť.

24. Dallas Cowboys, manažer Jaro

CB Nate Wiggins, Clemson

Ako dlhoročný virtuálny manager Cowboys som tento rok ponúkol kolegom z komunity Cowboys na discorde moju funkciu, ale nikto neprejavil záujem, takže som musel pokračovať. Už pred draftom som mal ponuku od Seattlu na trade up, ale podľa mňa trejdy v tomto komunitnom drafte strácajú význam, pretože ideme len jedno kolo, tak som ho odmietol.

Podľa väčšiny mock draftov pôjdu Cowboys v 1. kole do posilnenia ofenzívnej línie. Ja v tomto prípade zastávam teóriu BPA. Ked’ som sa dostal na rad, pán veľavážený Inzinier spustil predslov. Aby som ho nemusel dlhšie počúvať, rýchlo som vybral BPA, ktorým v tom momente bol cornerback z Clemsonu Nate Wiggins. Úprimne radšej som išiel do posilnenia obrany a keďže stále nevieme, či bude Trevon Diggs k dispozícii na začiatku sezony, ďaľší cornerback sa môže hodiť.
Ako vždy to bola výborná zábava, ale prihováral by som sa do budúcich ročníkov za 2kolový alebo dokonca 3kolový komunitný draft. Teším sa, že sa z väčšinou z vás stretnem na draft party.

25. Green Bay Packers, manažer pigment

OT Tyler Guyton, Oklahoma

Naši obvyklí generální manažeři Bart a Rolo nemohli. A guru Inzinier nás čekal v draft studiu. Tak jsem se váhavě odhodlal převzít štafetu. Na našem discordu proběhla větší debata o našich potřebách formou ankety a diskuze. Došli jsme k safetymu, ofenzivnímu tacklovi a vnitřnímu linebackerovi jako hlavním položkám. Jordan Love se jeví jako další trefa do černého, takže jsme se rozhodli pro posílení jeho ochrany. Do draftu jsem šel s tím, že mám vybranou skupinu 6 hráčů na této pozici a další seznam top hráčů na případnou krádež při posunu nahoru, nebo propadnutí. Tento seznam k ukradení vzal rychle za své a přišla realita, kterou jsem očekával. Budeme volit z dua Mims, Guyton. Pokud by byli pryč, následoval by trade down, nebo bych bral Jadena Hickse a tackla bych nechal na výběr č. 41. Zbyl na nás Tyler, kterého jsem měl ve hledáčku už před rozhodnutím, že vezmu draft za Packers. Takže to byla lehká a rychlá volba. Ve war roomu nebylo námitek. Tyler by byl pro nás určitě přínosem. Je to atletický mladý univerzál použitelný do rotace a schopný zaskočit vlevo i vpravo. Stejně tak přerod na guarda. Nakonec poděkování za tuhle skvělou aktivitu. A věřím, že jako vše to příští rok posunete zase o úroveň výše a dáme si druhý den draftu.

26. Tampa Bay Buccaneers, manažer Séba_Go Bucks

CB Ga’Quincy McKinstry, Alabama

Možností byla spousta. Můžu prozradit, že jsme byli předem domluveni se Seahawks a Eagles na případném trade up z naší strany, ale jelikož z našeho boardu mizeli hráči jeden po druhém, nakonec jsme ztratili zájem a naopak jsme se snažili o trade down s Chiefs. Těm ale před námi zmizel z boardu jejich preferovaný tackle Guyton (tímto zdravím do Green Bay), takže ani oni o trade up nakonec neměli zájem. Na 26. pozici jsme tímto získali, troufám si říct, poměrně jistého hráče v podobě cornera Kool-Aida McKinstryho, který se mi (nám) zamlouvá už dlouho velmi vysokým fotbalovým IQ a všestranností. Je to skvělý perspektivní corner a jak jsme se shodli i u nás ve war roomu, cornerů není nikdy dost! Navíc pro nás to platí dvojnásobně – po trejdu Carltona Davise nám zbyl v podstatě už jenom Jamel Dean a spousta nováčků za ním, takže cornera bychom museli řešit tak či tak někdy v příštích kolech. Tímto výběrem jsme dostali pro mě toho vůbec třetího nejlepšího z celé třídy, takže za nás maximální spokojenost. V jednání byli také Tyler Nubin, Jackson Powers-Johnson a Graham Barton, nicméně usoudili jsme, že v secondary máme mnohem větší potřeby a ofenzivního linemana bychom řešili až v příštích kolech.

Ještě bych vám tímto chtěl jménem fanoušků Tampy poděkovat za super akci a parádní zábavu. Děkujeme a za rok se budeme těšit zase!

27. Arizona Cardinals, manažer pedrito

DE Demeioun Robinson, Penn State

Na druhom picku č. 27 (a kto mohol takto pred rokom tusit, ze prvokolovy pick Texans skonci az ako 27? Vsetci cakali, ze to bude top 10. To doklada zradnost tradov za buduce picky) som potreboval zalepit jednu z dvoch obrovskych dier v obrane – edge, alebo corner. Kedze cornera mi doslova pred nosom zobrali Bucs (Kool Aid), zvazoval som este chvilu trade down s Chiefs, ale bal som sa, ze mi neostane ani ten zelany edge. Vyberal som Chop Robinson vs. Adisa Isaac, ale kedze ich nemam nascoutovanych, riadil som sa PFF ratingom, ktory ma Chop 90+. Lakavy bol aj defenzívny lineman Jerzhan Newton, ale dvoch linemanov sme vo free agency doniesli, takze nakonec edge. U mna spokojnost.

28. Baltimore Ravens (trade s Buffalem Bills), manažer Darwes

OT Graham Barton, Duke

Výjimečně jsem se letošního komunitního draftu musel ujmout já a ne tradičně majlou88. S ním jsme ale v době draftu vytvořili war room a vše spolu komunikovali. Tímto bych mu ještě jednou chtěl poděkovat.

Teď už k draftu jako takovému. Rozkaz zněl jasně – musíme draftovat ofenzivního linemana, nebo cornerbacka. Linemana jsem měl jako větší prioritu vzhledem k tomu, že náš tým aktuálně v podstatě nemá pravou část lajny. Zároveň cornerbacky jsem pro první kolo měl vytipované 3 – Arnolda, Mitchella a DeJeana. Nečekal jsem, že by tam na mé číslo 30 byli ještě dostupní. Wiggins je pro mě přelom prvního a druhého kola. Co se týče linemanů, byly moje vyhlídky mnohem pozitivnější. Letošní třída je velmi slušná a je z čeho vybírat. Začali však celkem dost mizet a z mého boardu najednou po výběru Green Bay zbyla jen 2 jména. Předpokládal jsem, že Bills a Lions si je rozeberou. Už jsem vymýšlel plány, když najednou se ozval manažer Buffala s možností trejdu. Dohodnutá výměna je 28. a 200. výběr za 30. a 113. Pro mě to znamená celkem fér trejd za jistotu výběru ofenzivního linemana, kterého jsem měl vysoko na boardu – Grahama Bartona. Skvělá možnost ho zapracovat jako guarda, případně s jeho zkušenostmi jako tackla.

Plán B, pokud by nikdo nebyl na boardu, byl defenzivní tackle Kris Jenkins. Nebo reálněji trade down s Denverem, protože Ravens dělají skvělou práci v draftování v pozdějších kolech.

29. Detroit Lions, manažer LetsGoLions

DT Jer’Zhan Newton, Illinois

Pre mňa osobne toto bol prvý komunitný draft. Rád by som poďakoval tthomovi, s ktorým sme priebežne konzultovali stratégiu a ktorý mi veľmi pomohol si utriediť myšlienky. Stratégia bola taká, že ak sa bude dať ísť výrazne dopredu, išli by sme po Laiatua Latua. Primárne som názoru, že je treba doplniť k Hutchinsonovi ďalšieho špičkového edge. Takéto duo by dokázalo pozdvihnúť aj prácu secondary. Na posun dopredu boli 2 reálne možnosti. Jedna bola od Seahawks a vyzerala veľmi zaujímavo, no nakoniec sa Seahawks rozhodli inak. Druhá bola od Eagles, ktorá nakoniec spadla na tom, že už na boarde Latu v tom čase nebol a žiadny iný hráč za to nestál.

V prípade, že sa nám nepodarí trade hore, sme mali v pláne vybrať Chopa Robinsona, alebo Kool-Aida. Bohužiaľ obaja boli fuč a v závere sa nepodaril ani trade down s Chiefs, tak sme vybrali Jer’Zhana Newtona, teda hráča, s ktorým som úprimne v žiadnom scenári nepočítal, že by sme na neho mohli dosiahnuť. Na druhej strane hráča, ktorý je predikovaný vyššie ako na čísle 29, v niektorých mockoch dokonca až pri 15. mieste. Takže keď to zhrniem, bolo to veľmi príjemné prekvapenie, keď tam Newton zostal. Lets go Lions!

30. Buffalo Bills (trade s Baltimorem Ravens), manažer Vontae_Mack

WR Xavier Legette, South Carolina

Bills mali tento rok pred draftom jasno: bez ohľadu na odchod Diggsa potrebujeme wide receivera číslo 1. Trejd pre Romea Odunzeho s Bears nevyšiel, lebo Bears ho chceli sami. Trejd pre Briana Thomasa pred Jacksonville nevyšiel, lebo Colts ani Seahawks nemali záujem. Bills sa tak mohli zamerať na poslednú alternatívu, ktorou bol Xavier Legette. Ten bude po drafte pokladaný za reach, ale len do momentu, kým nezačne nový ročník NFL. Legette mal fantastickú sezonu 2023, a nie je pokladaný za top 15 pick len preto, že už má 23 rokov a dobrú sezonu mal práve len tú poslednú. Ale ako hovoria v USA, film neklame. Legette má fantastickú postavu, je extrémne rýchly v plnom behu, je využiteľný ako hrozba pre dlhé behy, ale aj na slanty, má isté ruky a je silný aj v súbojoch. Na univerzite mal v poslednej sezone 1255 yardov, a to napriek tomu, že bol jedinou ofenzívnou zbraňou v tíme (nikto iný nemal viac ako 320 yardov) a obrany sa zameriavali len naňho. Navyše má fantastickú work ethic. S Joshom Allenom bude Legette nezastaviteľný.

Keďže Bills vedeli, že svojho vysnívaného hráča môžu získať aj neskôr ako na číslu 28, vymenili si pozície s Ravens a za to získali výber v štvrtom kole. Nikomu to nehovorte, ale možno aj tento pick využijú Bills na posun hore v druhom kole na draft ďalšieho wide receivera Troya Franklina, ktorý sa bude s Legettom skvele dopĺňať a s Kincaidom, Shakirom a Cookom budú tvoriť základ ofenzívy Bills v druhej etape kariéry Josha Allena.

31. Philadelphia Eagles (trade se San Franciscem 49ers), manažer Johniczech

CB Mike Sainristil, Michigan

Když Eagles přivedli zpět Chaunceyho Gardnera-Johnsona, Howie Roseman řekl, že chce během offseason získat do obrany více odolnosti. Mike Sainristil je slot cornerback, který byl lídrem obrany Michiganu Wolverines, vítěze loňské univerzitní sezony. Je to hráč se skvělým pohybem, umí blitzovat a když musí zastavovat běh, dělá to s velkou vervou. Je to ztělesnění odolnosti. Trent McDuffie ukazuje v Kansasu City, že draftovat cornerbacka čistě do slotu v prvním kole není žádné šílenství. A o důležitosti této pozice se mohli přesvědčit i fanoušci Philadelphie minulou sezonu, když se opět zranil Avonte Maddox a najednou svítila uprostřed obrany obří jáma. Jsem přesvědčený, že Sainristil bude hvězdou. A v draftu, kde nejsou top linebackeři, je tvrdý slot cornerback skvělá alternativa.

32. Kansas City Chiefs, manažer Slava Cook

OT Kingsley Suamataia, BYU

Chiefs si na čísle 32 vybrali ofenzivního tackla Kingsleyho Suamataiu z univerzity BYU. Suamataia je velmi atletický a rychlý tackle, který na univerzitě hrál jak vlevo, tak vpravo. Do draftu jdou Chiefs s hlavní potřebou na pozicích ofenzivního tackla a wide receivera. Vzhledem k tomu, že Chiefs poslední roky vybírají až na konci prvního kola, je zvykem, že tam už nebývá mezi tackly taková kvalita, která by za daný výběr stála. Tento draft je výjimka, které je potřeba využít. Na pozici levého tackla hrál minulý rok Donovan Smith, který se momentálně nachází mezi volnými hráči. Projektovaný starter je teď Wanya Morris, výběr z třetího kola loňského draftu, který při záskoku v době zranění Smitha předvedl solidní výkony, ale jistotou se zatím nazvat nelze. Od Suamataiy bych si sliboval výrazné zlepšení na pozici tackla (ať už vlevo, nebo vpravo). Teoreticky by mohla existovat i varianta, kdy by Morris mohl přejít na guarda a po následující sezoně hrát startera tam, pokud Chiefs neprodlouží pravého guarda Treye Smitha. Chiefs letos přišli na trhu volných hráčů o hlavní záskok ve vnitřku ofenzivní lajny, takže tento přechod by se též hodil.

Do draftu jsem šel s plánem být trpělivý a neobětovat zbytečně moc za trade up, protože v naší situaci contendera je zásadní správně vybírat ve všech kolech, i těch pozdějších. A my těchto možností letos tolik nemáme. Byl jsem připraven přeskočit Ravens a 49ers, protože jsem tušil, že by mohli brát také ofenzivního linemana. Nakonec mě situace stejně pohltila a řešil jsem hned několik trejdů, které z různých důvodů nakonec nevyšly. Eagles dali přednost 49ers, s Vikings to taky nevyšlo. A pak Ravens trejdovali s Bills a já už nemusel využít připravený trejd s Lions. Takže v souhrnu – neobětoval jsem žádné picky a navíc skončil s hráčem, na kterého jsem měl políčeno od začátku.