New Orleans Saints 2023 Offseason

NFL
2. 9. 2023

Největším úspěchem minulé sezóny bylo zastavení QB sneak Eagles. Asi by bylo fér zmínit, že nehrál Hurts, ale to je jen takový malý detail. Letos by to přeci jen chtělo o něco víc. Hlavního trenéra a jeho koordinátory vedení podrželo z důvodu zranění nejlepších hráčů (Lattimore, Thomas a další). To je sice pravda, ale i tak měl tým rozhodně na víc než skončit se sedmi výhrami, kór v naší divizi. Ale dobře, dejme Allenovi a Carmichaelovi ještě jednu šanci.

NFL
2. 9. 2023
Ondra HorákOndra Horák
Archiv Saints
Pete Carmichael a Dennis Allen

QB

Kdo druhou šanci nedostal jsou Andy Dalton a Jameis Winston, který se alespoň vrací jako backup. Saints ve 4. kole draftovali Jakea Hanaera, který na training campu zapůsobil svou přesností a rychlým odhazováním. Novým hlavním quarterbackem ve městě je Derek Carr a.k.a Marv z filmů Sám Doma 1 a 2, který se po návštěvě New Yorku, kde jednal s Jets, rozhodl podepsat v New Orleans. Začátkem srpna se na tréninku jako konzultant objevil Carrův bývalý HC Jon Gruden, který je kvůli kontroverzním mailům bez práce. Tým se tím snažil pomoci Carrovi s aklimatizací, zatímco my škodolibí fanoušci v tom viděli další prostředníček Goodellovi, kterého máme tak v lásce.

RB

Carra doplní v backfieldu nováček z TCU Kendre Miller, zkušený RB z Lions Jamaal Williams a z tří zápasového trestu i Alvin Kamara. Kamara pracoval celou offseason na výbušnosti, aby si udržel formu z minulých let. Dvojka z minulé sezóny Mark Ingram II ukončil v červenci kariéru.

WR

Pokud jste nezažili Jerryho Rice, tak budete mít jedinečnou příležitost vidět WR stejného kalibru. Chris Olave je totiž zpět a ke kosmické rychlosti a bezchybnému route-runningu přidává zachycování těžších přihrávek přes obránce. Po několika zraněních se vrací jako druhý wide receiver vrací Michael Thomas, který vypadá lépe než na přechozím campu, ale do formy z roku 2019 se už nedostane. Na druhou stranu by mě nepřekvapilo, kdyby měl více zachycených přihrávek než Olave, který bude sbírat yardy. Třetím do party je Rashid Shaheed, kterého velmi trefně vystihl sportovní komentátor Ted Vytiska: „Oni našli toho malýho rychlýho z***a, kterýho nemám tak rád a je mi teda těžce nesympatickej, protože je velmi šikovnej na to, kde ho vyhrabali.“ V 6. kole byl letos draftován A.T. Perry, který se dokázal prosadit především v předsezónních zápasech. Zbylá dvě místa obsadí Keith Kirkwood a spolehlivě dropující Tre´Quan Smith. Do practice squad byl podepsán urostlý WR UDFA Shaq Davis, který by mohl být dalším neobroušeným diamantem.

Chris Olave proměňuje 2-point conversion (proti Falcons)

TE

Po tom, co fumble Jareda Cooka ukončil kariéru Drew Breese a děravé ruce Adama Trautmana ukončily působení u Saints Adamu Trautmanovi, pokračuje hledání jedničky na pozici TE. Training campu jasně dominuje Juwan Johnson, od kterého osobně čekám velkou sezónu. Záda mu budou krýt Foster Moreau a Taysom Hill, který bude opět k dispozici na všech myslitelných pozicích. Taysom loni zaznamenal svou nejlepší běhovou sezónu s 96 běhy pro 575 yardů. Letos opět na ten třetí down poběží. Do New Orleans se po devíti letech vrací dvoumetrový TE Jimmy Graham. Při oznámení jeho návratu si nebyli fanoušci ani hráči jistí, jestli se vrací jako hráč nebo jako trenér, ale první možnost je správně. V přípravě ukázal, že zachytit těžší přihrávku mu stále nedělá problém a mohl by se hodit do red zone situací.

Juwan Johnson skóruje TD (proti Falcons)

OL

Quarterbacka budou zprava chránit Ryan Ramczyk, Cesar Ruiz a Eric McCoy. Na ty všechny je spoleh. Ne tak jistě už vidím levou stranu ofenzivní lajny, kde to vypadá, že Trevora Penninga doplní jako levý guard James Hurst. Trevor Penning je fantastický do běhu, ale jako pass blocker potřebuje dál sbírat zkušenosti. Na lavičce budou připraveni Andrus Peat, Landon Young a Max Garcia u kterých by bylo nejlepší, kdyby tam i celou sezónu zůstali. Ve 4. kole byl letos draftován G Nick Salidveri.

DB

S odcházením Breese se z nás stal tým zaměřený na obranu. Ta passová patřila minulou sezónu k těm nejlepším v lize. Už tak dobrou secondary, jejíž hlavními aktéry budou Lattimore, Adebo, Mathieu, Maye a Taylor, doplní Ugo Amadi, Lonnie Johnson Jr. a v 5. kole draftovaný nováček Jordan Howden. Všichni tři vypadají velmi slibně. Na konci minulé sezóny bych si vsadil, že Taylor bude jasná dvojka vedle Lattimora, ale Adebo svou pozici vyhrál zpět. Taylor si tak zkouší pozici ve slotu, která mu zatím ale příliš nesedí. Saints se rozhodli propustit startera Robyho, tudíž si bude muset Taylor na slot zvyknout. Zastupovat ho bude Ugo Amadi.

LB

Střed obrany bude brousit duo linebackerů Davis-Werner. Demaria Davise bude krýt ve své první sezóně D´Marco Jackson a Wernera Nephi Sewell. Na pozici SLB bude už počtvrté Zack Baun, který za tři sezóny ještě nic nepředvedl, ale není nikdo, kdo by ho nahradil. Do practice squad byl podepsán Jaylon Smith, který je dle mého názoru třetím nejlepším LB v týmu a určitě dostane příležitost to ukázat.

DL

Největší změny proběhly v rámci defenzivní linie, která poslední dvě sezóny tápala. Tým opustili tři starteři. Marcus Davenport odešel po nepovedené sezóně do Vikings. Shy Tuttle a David Onyemata přešli k rivalům do Panthers respektive Falcons. Na pozice tacklů přišli Shepherd z Jets a Saunders z Chiefs. Hlavně druhý jmenovaný udělal dojem v prvním zápase preseason, kdy na 4th&1 147 kg jeho živé váhy zašpuntovalo střed hřiště a sneak Chiefs tak neslavil úspěch. Na druhou stranu lajny od Cama Jordana se postaví DE Carl Granderson, který si pozici startera vybojoval za čtyři roky tvrdé práce. O místo s ním stále bojuje náš první výběr z roku 2021 Payton Turner, nad kterým už někteří fanoušci lámou hůl, ale i takový Trey Hendrickson se skutečně prosadil až ve své třetí sezóně. Nesmím opomenout, že se nám povedlo vydundat z Broncos letošní první kolo a druhé kolo z roku 2024 za experta televizní stanice FOX Seana Paytona a třetí kolo z roku 2024. Tím jsme se letos vrátili do prvního kola, kde si GM Mickey Loomis vyhlédl DT Bryana Breseeho (čte se „bresí“, ne „brís“, berte to prosím v potaz, trhá mi to uši). Bresee udělal od prvního dne campu velký skok a určitě svůj podíl snapů dostane. Podobně jako Granderson se vypracoval i DT Malcolm Roach, který bude dalším cenným hráčem do hloubky na d-line. Chtěl bych ještě vypíchnout kouče této jednotky Todda Granthama, který je jednou z největších osobností training campu a hodně o něm insideři mluví. Neustále hráčům připomíná, ať dohrávají situace a po splnění svých úkolů jdou po balónu. Díky secondary mohou mít extra čas navíc, který jim to umožní. Jako specialista na d-line už působil na přelomu století v Colts a následně v Texans. V obou týmech patřila tato jednotka k tahounům celého týmu. Colts měli za dva roky 56 sacků, což byl rekord od přestěhování se do Indianapolis. Texans zase excelovali ve vytváření tlaku na QB. Během jeho působení u d-line Cowboys v letech 2008–2009 se jejich obrana stala druhou nejlepší v lize. Posledních 13 let pomáhal univerzitním týmům včetně Alabamy.

Cameron Jordan sackuje Desmonda Riddera.

ST

Wil Lutz po návratu ze zranění v loňské sezóně minul 6/14 FG, které byly ze vzdálenosti větší, něž je 40 yardů, ale trefil i svůj nejdelší 60yd FG v zápase s Vikings v Londýně. Do paměti mi z tohoto zápasu zůstane vyrytý spíše jeho „double doink“ ze 61 yardů. V training campu působil jistěji něž loni, ale prohrál souboj o pozici startera s nováčkem Blakem Grupem. Grupe působil jistěji z 40yd vzdálenosti, ale zatím se nezdá, že by měl nohu na 60yd pokusy. Lutz byl poslán do Broncos za 7. kolo z roku 2024. Grupe měl při prvním předsezónním zápase problémy s ochrankou na stadioně. Několikrát se mu stalo, že byl zastaven a požádán, aby se identifikoval. Nic nezměnilo ani proměnění vítězného FG, takže ho ochranka zastavila i po zápase. Věřím, že na konci sezóny ho bude znát nejen ochranka na stadionu, ale i celá liga. Punter Blake Gilikin nenavázal na slibnou nováčkovskou sezónu a ani v přípravě nebyl příliš konzistentní. Na training campu prohrál souboj s Lou Hedleym. Jestli o někom z tohohle týmu bude někdy natočen film, tak právě o něm. Tento třicetiletý nováček z Austrálie si po práci lešenáře a starání se o tetovací salón na Bali splní sen a bude puntovat v profesionální lize. Posledním special teamerem je long snapper Zach Wood, který podepsal čtyřletou smlouvu na $6,31 milionů, která z něho dělá nejlépe placeného LS v lize.

Co říci závěrem…

Na většině pozicích jsme oproti loňsku silnější. Máme lehký rozpis zápasů. Hrajeme lehkou divizi a vlastně i lehčí konferenci. Pojďme si to říct narovinu, nepostup do playoff by byl neúspěch. Jenže jak praví první Murphyho zákon: „Co se může pokazit, to se pokazí.“ S takovým přístupem v poklidu vyhlížím novou sezónu. I tak si myslím, že dokážeme vyhrát devět zápasů a do playoff postoupíme. Jsem spokojený, že soupiska vypadá na papíře lépe než loni, ale hráči musí hrát jako tým. Nesčetněkrát jsme loni doplatili na flagy. V prvních dvou zápasech přípravy opět přiletělo na hřiště 22 flagů. Nejčastěji plynuly z pre-snap situací, což vypovídá o nedostatečné přípravě a disciplíně. To jde mimo jiné na vrub HC Allena, který ví, že mu visí nůž na krku a bylo to na campu znát. Po jediné mele, která se za celý camp strhla, si svolal tým. Řekl jim, že jestli chtějí být boxeři, tak mohou jako boxeři trénovat.

Co mě v loňském roce také zarazilo, byla nepřesnost special teamů. V roce 2021 jsme měli podle novináře Ricka Gosselinse 5. nejlepší ST v celé lize. Loni to podle něj byl výkon hodný 20. místa. Samotného mě překvapilo, jak dříve tato bezproblémová jednotka začala kopit zbytečné chyby. To všechno jsou detaily, které mohou podkopat výkon celého týmu. V minulém roce mě příliš netěšila ani hra defenzivní lajny a po zranění Michaela Thomase byly vidět nedostatky i u WR. Tady kvituji rozhodnutí překopat celou d-line. Na startu přípravy se u týmu hlásilo také 11 WR, kteří se postarali o zajímavý souboj o čtvrté, páté a šesté místo na soupisce. Věřím, že tým podobně přistoupí i k dalším zmíněným neduhům z minulé sezóny a já si bez větších nervů užiju sezónu.

WHO DAT!

53-man roster pro sezónu 2023.

Autor článku: Lukáš „looky“ Krejčík