NFL Novinky – 33. týden: Elliott posílí Patriots, Richardson starter

NFL
23. 8. 2023

I v horkých letních dnech jsme sledovali události probíhající v nejslavnější lize světa, abychom pro vás mohli vybrat několik nejdůležitějších novinek, které přinesl minulý kalendářní týden. Hvězdní runningbaci se budou pokoušet najít novou múzu v nových týmech a Colts jmenovali nováčka starting quarterbackem. To a ještě více se dočtete na následujících řádcích tradičního novinkového souhrnu na našem webu.

NFL
23. 8. 2023
Ondra HorákOndra Horák
Cowboys & Colts archive

Ezekiel Elliott míří do New England Patriots

Po nepříliš dobrých výkonech v sezoně 2022 přišlo to, co zřejmě každý fanoušek a divák NFL očekával. Dallas Cowboys se po sedmi letech rozloučili se službami Ezekiela Elliotta. Tento running back byl vybrán v prvním kole draftu 2016 jako celkový čtvrtý výběr. Měl za sebou oslnivou univerzitní kariéru, kdy opravdu válel za Ohio State, a do NFL vstupoval s velmi vysokými očekáváními. V prvních několika sezonách je určitě naplňoval a samotný Jerry Jones byl velice spokojený se svou novou akvizicí. V ročnících 2016, 2018 a 2019 byl dokonce vybrán do Pro Bowlu. Nicméně jak čas plynul, podepisoval se i na výkonech Elliotta. Dokladem budiž to, že svůj statisticky nejlepší rok zaznamenal jako nováček v roce 2016. V březnu 2023 Cowboys definitivně došla trpělivost a i vzhledem k vysokém kontraktu byl Zeke propuštěn. Na trhu volných hráčů ho ulovili New England Patriots. Jeden z nejlepších prospektů své doby se tedy bude pod vedením Billa Belichicka snažit znovu obnovit svou bývalou slávu. Jestli se mu to povede, je zatím pochopitelně velkou otázkou.

Dalvin Cook posílí New York Jets

Neúprosnost trhu s running backy, což je v současné chvíli asi nejvíce podhodnocená pozice v NFL, pocítil na vlastní kůži i Dalvin Cook. Minnesota Vikings si Cooka vybrala v prvním kole draftu 2017 a ze šesti sezon byl hned čtyřikrát vybrán do Pro Bowlu (2019–2022). Přesto byl na začátku června informován o svém propuštění z týmu ve fialových dresech. Výrazným důvodem přitom byla i četná a opakovaná zranění hvězdy z Florida State University. Dlouho ovšem bez angažmá nezůstal. Patnáctého srpna přinesli NFL insideři zprávu o tom, že se Dalvin Cook dohodl s vedením New York Jets. Bude tak další výraznou posilou do již velmi slibně vypadajícího ofenzivního backfieldu. Dvojice Dalvin Cook a mladíček Breece Hall už určitě v těchto chvílích dělá pořádné vrásky na čele spoustě defenzivních koordinátorů v celé lize.

Alex Collins úmrtí

Třináctého srpna bude již navždy zapsáno černým písmem v historii NFL. V tento den bohužel opustil náš svět mladý running back Alex Collins. V roce 2016 si tohoto hráče z univerzity v Arkansasu vybral v pátém kole draftu Seattle Seahawks. Ještě při svém vysokoškolském působení za Razorbacks si připsal památnou akci, kdy pomohl svému týmu zkonvertovat 4&25, což nakonec vedlo k senzačnímu vítězství nad Ole Miss 52:51. Po jedné sezoně v Seattlu byl propuštěn a na svou soupisku si ho připsali Baltimore Ravens. U nich odehrál dva ročníky, aby se následně znovu vrátil do Seahawks. V letošním roce podepsal smlouvu s Memphisem Snowboats hrajícím USFL. Život Alexe Collinse ukončila dopravní nehoda. Při srážce jeho motocyklu a automobilu ve vysoké rychlosti byl na místě prohlášen za mrtvého. Čest jeho památce.

Anthony Richardson starting QB

Během uplynulého týdne došlo k poměrně zásadní změně rétoriky v týmu Indianapolisu Colts. Vedení klubu oficiálně oznámilo, že jako starting quarterback do prvního hracího týdne nastoupí nováček Anthony Richardson. Tento mladík byl vybrán v letošním prvním kole draftu jako celkový čtvrtý výběr. Za svou velmi krátkou univerzitní kariéru zaujal všechny skauty a odborníky především svou neuvěřitelnou atletičností. Na NFL combine zaběhl při svých 244 librách čtyřicetiyardový sprint za 4,43 sekundy. Cam Newton, se kterým je Richardson velmi často srovnáván, zvládl stejnou disciplínu za 4,51 a vážil tehdy 235 liber. Podle Anthonyho slov by chtěl nastupovat do sezony NFL s hmotností kolem 255 liber (pro srovnání, running back Tennessee Titans Derrick Henry váží 247 liber). Velkým otazníkem je ale pochopitelně jeho schopnost rychlého rozhodování a přesného míření. V tréninkovém kempu ukázal, že silná ruka rozhodně nebude problém. Jestli však bude i přesná, se dozvíme až v prvním zápase Colts, který odehrají na domácím Lucas Oil Stadium proti divizním rivalům z Jacksonvillu.

Jadeveon Clowney do Ravens

Absolutní jednička draftu v roce 2014 znovu mění své působiště. O Jadeveonu Clowneym se před jeho nováčkovskou sezonou mluvilo jako o generačním talentu a atletické hřičce přírody. Texans tímto výběrem představili jednu z nejvýraznějších dvojic pass rusherů v celé lize. Společně s J. J. Wattem tvořili duo, které rozhodně budilo respekt. Clowney byl ve třech sezonách v Houstonu vybrán do Pro Bowlu (2016–2018), přičemž předposlední ročník v dresu Texans byla rozhodně nejzdařilejší v celé jeho kariéře (zaznamenal 59 tacklů a 9,5 sacku). Bohužel od té chvíle bývalou jedničku draftu provázela četná zranění a už se jí nepodařilo dostat do původní formy. Vystřídal hned tři týmy (Seahawks, Titans a Browns), aby nakonec na letošní sezonu podepsal s divizním rivalem svého posledního zaměstnavatele. Od září bude tedy nastupovat v dresu Baltimoru Ravens, který bude doufat, že přinese nejen kvalitní schopnosti pass rushera, ale také dostatek zkušeností, které by mohl předat mladším kolegům.