Pick 6: Boj o Super Bowl sa zmenil na hazard. Tréner to neľutuje, no rozhodol sa zle

NFL
4. 2. 2024

„Pick six“ je ultimátny výkon obrany v americkom futbale, keď obranca nielenže prekazí prihrávku, ale ju rovno zanesie do súperovej end zóny pre šesť bodov. Aj v sezóne 2023 vám portál Sportnet prináša šesť okamihov týždňa NFL. Tentokrát si detailne rozoberieme obe konferenčné finále, ktoré určili zloženie Super Bowlu LVIII. V hre boli viaceré scenáre, no napokon sa fanúšikovia môžu tešiť na odvetu pamätného súboja spred štyroch rokov.

NFL
4. 2. 2024
Ondra HorákOndra Horák

Pick 1: Ani 17-bodový náskok nestačil

Finále konferencie NFC prinieslo na Levi’s Stadium dramatickú zápletku. A možno trochu zaúradovala karma. Alebo prílišné sebavedomie

Detroit vstúpil do zápasu proti San Franciscu vo veľkom štýle. Obrana fungovala, útok bol kreatívny, efektívny a zdalo sa, že tím okolo quarterbacka Jareda Goffa si ide za prvou účasťou v Super Bowle.

Keď skórovali Lions v prvom polčase už tretí touchdown, C.J. Gardner-Johnson mával domácim fanúšikom. Naznačoval im, že sa s nimi lúči, pretože sezóna sa pre 49ers skončila. Po zápase už podobné gestá nerobil.

San Francisco napokon prehralo prvý polčas až 7:24, ale po zmene strán otočilo skóre. Stalo sa prvým tímom, ktorý vyhral finále konferencie NFC napriek 17-bodovému deficitu po prvých 30 minútach hry.

„Nikto nebol zo skóre vyľakaný. V tomto tíme je veľa skúsených chalanov, veteránov, ktorí boli v podobne šialených situáciách. Povedali sme si, že musíme začať hrať svoju hru,“ povedal quarterback Brock Purdy.

Fantastickú prácu opäť odviedol running back Christian McCaffrey. Po zemi získal 90 yardov, vzduchom ďalších 42 a skóroval dva touchdowny.

Už tým prvým v druhej štvrtine stanovil nový rekord v počte touchdownov v jednej sezóne (základná časť + play-off, pozn.). Aktuálne ich má na konte 25, čo je o dva viac než najlepší zápis člena Siene slávy Jerryho Ricea.

Pick 2: Dvakrát im padla čierna

Po zápase však nerezonujú výkony Purdyho, McCaffreyho či ostatných hráčov. Hovorí sa najmä o trénerovi Lions Danovi Campbellovi a jeho rozhodnutí v štvrtej štvrtine. Bol to kľúčový moment celého zápasu.

Po tom, ako Detroitu začal zápas uchádzať pomedzi prsty a prehrával 24:27, sa dostal na hranicu 30 yardov od end zóny súpera. Pri štvrtom downe na tri yardy sa Campbell rozhodol ponechať na ihrisku útok.

Bol to obrovský risk a treba povedať, že úplne zbytočný. V čase keď bol jeho tím nalomený, dostal 20 bodov po sebe, nič mu nevychádzalo, no súrne potreboval vyrovnať, nedostal šancu kicker Mike Badgley.

Ten odohral v sezóne dokopy sedem duelov a field goal ani raz neminul. Proti 49ers by ho kopal približne zo 45 yardov, pričom 54-yardový premenil v úvodnom kole play-off proti Los Angeles Rams.

Áno, Campbell často hlási odvážne akcie, nebojí sa riskovať. Mnohým je to sympatické, ale nie vždy si musíte vybrať medzi čiernou a bielou. Navyše, ak vám pred niekoľkými minútami už raz čierna padla.

Štvrtý down skúšal Detroit aj v tretej štvrtine, ešte za stavu 24:10. Wide receiver Josh Reynolds však nezachytil ľahkú prihrávku. Vtedy by Badgley mal pred sebou ešte o dva yardy kratší pokus ako v poslednej štvrtine.

Running back David Montgomery po zápase povedal, že Campbell je najlepší tréner v NFL a hráči mu dôverujú pri každom jeho rozhodnutí. Na druhej strane, jeho výraz bol plný sklamania z prehry.

Campbell na tlačovej konferencii dostal od novinárov otázku ohľadne dvoch nepremenených štvrtých downov. Povedal, že je ťažké prehrať takýmto spôsobom, no zároveň uviedol, že svoje rozhodnutia neľutuje.