Preview: Lions–Buccaneers (DR)

NFL
21. 1. 2024

Divizní kolo je za dveřmi a nabídne hned několik duelů, jejichž složení bychom před sezonou jen těžko očekávali. Jeden z nich se odehraje i v Detroitu. Že Lions vyhrají svoji divizi a následně po 32 letech vyhrají zápas v play-off, to asi překvapilo jen málokoho. Ale že se mezi nejlepší čtyřku konference NFC probojuje Tampa? Na to si rozhodně jen tak někdo nevsadil. Mají vůbec Buccaneers šanci zaskočit dalšího favorita? Navíc tentokrát na jeho hřišti? Shrňme si okolnosti a statistiky.

NFL
21. 1. 2024
Libor ŠtěpánLibor Štěpán

Detroit Lions po mnoha letech vstupoval do sezony v pozici favorita na vítězství ve své divizi, kterou naposledy ovládl ještě v dobách třídivizního systému, kdy se jednalo o NFC Central. A přes jisté výkyvy ve svých výkonech nenechal nikoho na pochybách, že NFC North pozná nového krále zvířat. To bylo jisté už na Vánoce. Lions dokonce po většinu základní části bojovali o první místo v celé konferenci NFC a nebýt 2 překvapivých porážek s divizními rivaly ve finální fázi, včetně již tradiční na Díkůvzdání, získali by ho. Takhle bojovali až do konce a jako klíčová se nakonec ukázala těsná porážka v Dallasu v předposledním kole, která je nakonec při rovnosti 3 celků na bilanci 12-5 odsunula právě až na 3. pozici v konferenci. Pro Detroit se jednalo o teprve 19. postup do play-off, první po 7 letech, a až neuvěřitelně zní, že ve své divizi triumfoval teprve popáté, navíc poprvé po 30 letech! Nepřekvapí tak už informace, že ač získal celkem 4 tituly vítěze NFL, ten poslední je z roku 1957. Tým z města aut nejen že nikdy nevyhrál Super Bowl, ale patří mezi čtveřici celků, které se do něj dosud vůbec nedokázaly probojovat. Letos však má šanci, jakou snad ještě neměl. Sice těsně, ale přece dokázal v Super Wild Card Weekendu přetlačit Los Angeles Rams 24:23, což znamenalo nejen vítězství ve vyřazovacích bojích po 32 letech a teprve podruhé v Super Bowl éře, ale v kombinaci s výpadky dalších favoritů také domácí zápas i v divizním kole. Ten dosud zažil jednou, ale dokázal ho v sezoně 1991 jednoznačně vyhrát.

Tampa Bay Buccaneers dlouhodobě patří mezi kluby, o kterých se příliš nemluví a jsou tzv. pod radarem. Také letos se s ní příliš nepočítalo. Navíc když po překvapivém startu 3-1 od poloviny října do konce listopadu prohrála 6 ze 7 utkání a spadla na 4-7. Jenže ve slabé divizi NFC South taková bilance v současnosti nikoho ze hry nevyřazuje. V prosinci Buccaneers totiž ukázali svoji lepší tvář, zvládli důležité divizní souboje s Carolinou a v Atlantě a po sérii 4 vítězství se dostali do čela své divize. Na její ovládnutí a postup do play-off měli hned 2 pokusy, jenže ten první proti New Orleansu nevyužili a vše museli zachraňovat v posledním kole na stadionu beznadějně poslední Caroliny, kde se však na potřebnou postupovou výhru 9:0 hodně natrápili. S bilancí 9-8 vyhráli divizi již potřetí za sebou, čímž vylepšili klubový rekord (ano, až do ročníku 2022 nedokázali v divizi triumfovat 2 roky v řadě), celkem jde o 9. divizní titul v historii. 4 postupy do play-off za sebou jsou pak vyrovnaným rekordem Tampy, která se do vyřazovacích bojů podívala teprve počtrnácté, ale dokázala už z toho mála vydolovat 2 tituly při 100% úspěšnosti v Super Bowlu. Lombardiho trofej získala v sezonách 2002 a 2020. Díky vítězství v divizi měla v Super Wild Card Weekendu výhodu domácího hřiště a využila ji naplno, když překvapivě zdeptala rozklíženou Philadelphii Eagles 32:9, což znamená třetí postup do divizního kola za poslední 4 sezony.

Dlouhodobá vzájemná bilance je díky příslušnosti do stejné divize v letech 1977–2001 poměrně bohatá, obsahuje již 61 zápisů. A je lehce příznivější pro Lions, 32-29. Nepřekvapí, že při nízkém počtu účastí na sebe tyto kluby narazily v play-off dosud pouze jednou, v sezoně 1997 ve Wild card šla po vítězství 20:10 dál domácí Tampa. Úplně poslední duel se uskutečnil před 3 měsíci v Tampě a zásluhou velmi dobrého výkonu Jareda Goffa si Detroit připsal jasnou výhru 20:6. Baker Mayfield prožil jeden ze 2 zápasů v tomto ročníku, kdy nehodil touchdown. Jenže to bylo v době, kdy měli Lions dlouhou sérii vítězství a Tampa právě začínala svoji dlouhou sérii porážek. Nyní je rozpoložení obou týmů podobné, oba jsou na vlně.

Byl to zároveň první střet Jareda Goffa a Bakera Mayfielda v jejich současných týmech. A ačkoliv společně působí v NFL již 6 sezon, v prvních 5 se na hřišti potkali jen jednou. V roce 2019, Goff v dresu Rams, u Mayfielda to byli Browns. I tehdy se z výhry radoval tým Jareda Goffa, ale oba quarterbackové v tom utkání hráli špatně. Goff už to tedy odčinil, ale u Mayfiedla platí, že proti Goffovi dosud neodehrál dobrý zápas. Oba však prožili velmi dobrou sezonu. Goff potřetí v kariéře překonal hranici 4 500 naházených yardů, podruhé naházel aspoň 30 touchdownů a dosáhl největší úspěšnosti kompletaci přihrávek v životě. Mayfield poprvé překonal hranici 4 000 yardů, 28 pasových touchdownů je také jeho maximem, stejně tak v NFL nikdy neměl lepší úspěšnost kompletace přihrávek.

Quarterbackové v sezoně 2023:
Jared Goff (DET)           407/605 (67,3 %), 4 575 y, 30 TD, 12 INT, rating 97,9
Baker Mayfield (TB)      364/566 (64,3 %), 4 044 y, 28 TD, 10 INT, rating 94,6

Je s podivem, že se týmy s tak mizernými pasovými obranami probojovaly do divizního kola. V tomto ohledu totiž podávají jedny z vůbec nejhorších výkonů v celé lize a standardně inkasují v průměru přes 245 yardů vzduchem. Na druhou stranu Detroit i Tampa mají špičkové běhové obrany, mezi kterými naopak patří do top 5. Rozdíl je v tom, že Buccaneers i přes opravdu mizernou secondary dokážou zastavovat soupeře před svou end zónou a inkasují relativně málo bodů. To Lions v této sezoně sází na to, že soupeře jednoduše přestřílí. Jejich útok totiž patří ve všech základních ukazatelech do top 5 celé NFL a nemá viditelnou slabinu. Je vyvážený, skóruje vzduchem i po zemi, má solidní úspěšnost při třetích i čtvrtých downech. Navíc má Goff za výtečnou ofenzivní lajnou dost klidu a byl v základní části jen 31× sackován. Výhodou Tampy v zápase může být výrazně lepší bilance zisků a ztrát míče. Patří totiž s bilancí +8 mezi nejlepší, kdežto Detroit s naprosto vyrovnanou 0 do průměru. A kde se může zápas zlomit na stranu hostů, je při fumblech. Ačkoliv jich Tampa vyprodukuje poměrně dost, neztrácí je. A Lions je jednak při vlastních chybách více ztrácí, jednak je po chybách soupeřů nedokážou získat – se 7 získanými fumbly jsou šestí nejhorší v lize. Naopak Tampa jich získala 13 a lepší byl v tomto ohledu pouze Denver. Toto je cesta, kterou by Buccaneers mohli uspět. Donutit soupeře ke ztrátám.

Srovnání útoků:
Detroit             celkem 394,8 y/g (3.), pasy 258,9 y/g (2.), běh 135,9 y/g (5.), body 27,1/z (5.)
Tampa              celkem 313,0 y/g (23.), pasy 224,2 y/g (17.), běh 88,8 y/g (32.), body 20,5/z (20.)

Srovnání obran:
Detroit             celkem 336,1 y/g (19.), pasy 247,4 y/g (27.), běh 88,8 y/g (2.), body 23,2/z (23.)
Tampa              celkem 344,2 y/g (23.), pasy 248,9 y/g (29.), běh 95,3 y/g (5.), body 19,1/z (7.)

Při pohledu do listiny zraněných mají radost fanoušci Lions. Z důležitých hráčů jim totiž chybí pouze cornerback Jerry Jacobs, který si před týdnem zranil zadní stehenní sval. Ale neměl by chybět skvělý tight end Sam LaPorta, který sice bude mít koleno v ortéze a rozhodně nebude vytěžován naplno, ale měl by hrát. Buccanners mají marodku téměř prázdnou, v této fázi sezony nezvyklý úkaz. Dlouhodobě jim chybí výborný centr Ryan Jensen, ale v pátek se do tréninku vrátili running back Chase Edmonds a linebacker Shaquil Barrett a oba by se měli zapojit do rotací na svých pozicích.

Zajímavosti:
Utkají se dvě jedničky svých draftů. Jared Goff byl prvním výběrem v roce 2016, Baker Mayfield v roce 2018.
Quarterback Jared Goff (DET) v posledních 3 utkáních v play-off hodil aspoň 1 touchdown a žádnou interception. Proti Tampě hrál zatím 3× a pokaždé naházel aspoň 353 yardů.
Quarterback Baker Mayfield (TB) je v této sezoně jedním ze 2 quarterbacků s ratingem přes 100 v zápasech na hřištích soupeřů, jedním ze 3 quarterbacků s minimálně 15 hozenými touchdowny na hřištích soupeřů a v play-off má kariérní rating vyšší než 100.
Running back David Montgomery (DET) naběhal přes 1 000 yardů 5 sezon v řadě, v tomto ročníku si navíc vylepšil maximum na 13 běhových touchdownů.
Running backové David Montgomery a Jahmyr Gibbs (DET) se stali prvními spoluhráči v historii NFL, kteří v téže sezoně naběhali každý přes 1 000 yardů a aspoň 10 touchdownů.
Running back Rachaad White (TB) zatím při každém startu v play-off nasbíral aspoň 75 scrimmage yardů.
Wide receiver Amon-Ra St. Brown (DET) má v sezoně (vč. play-off) nejvíce zápasů ze všech s aspoň 100 nachytanými yardy – 10.
Tight end Sam LaPorta (DET) je třetím tight endem v historii ligy s aspoň 10 zachycenými touchdowny v nováčkovské sezoně.
Wide receiver Mike Evans (TB) při své poslední návštěvě Detroitu nachytal 181 yardů a 2 touchdowny. Jako první v dějinách nachytal přes 1 000 yardů v každé z prvních 10 sezon v NFL.
Wide receiver Chris Godwin (TB) má proti Lions 4 zápasy v řadě s aspoň 5 chycenými přihrávkami a aspoň 65 yardy. Aspoň 80 přihrávek a 1 000 yardů zachytil v posledních 3 ročnících.
Defenzivní end Aidan Hutchinson (DET) se může stát čtvrtým mužem v historii počítání sacků s minimálně 2 sacky ve 4 utkáních v řadě. Jako první obránce od roku 1995 zvládl v prvních 2 sezonách v součtu aspoň 20 sacků a 4 interceptions.
Linebacker Alex Anzalone (DET) v posledních 2 letech pokaždé dosáhl aspoň na 125 tacklů.
Linebacker Lavonte David (TB) zaznamenal forced fumble ve 4 ze 6 zápasů proti Detroitu. V tom posledním zvládl 12 tacklů a 1 sack.
Linebacker YayaDiaby a defenzivní end Calijah Kancey (TB) se stali v tomto století teprve druhou dvojicí nováčků z jednoho týmu s aspoň 10 tackly pro ztrátu.
Defenzivní back Brian Branch (DET) je druhým nejlepším nováčkem sezony v počtu interceptions – 3.
Safety Antoine Winfield Jr. (TB) se stal prvním hráčem secondary v tomto století s aspoň 120 tackly, 10 sraženými přihrávkami a 5 sacky v sezoně. To samé platí i pro spojení 6 sacků a 6 forced fumblů.
Cornerback Carlton Davis (TB) v každém z posledních 2 utkání proti Lions srazil aspoň 1 přihrávku.

Predikce autora:
Dá se očekávat zběsilé bušení útoku Detroitu do obrany Tampy a klíčové bude, jak si povede v její red zóně, kde Buccaneers zvládají udržet své soupeře na uzdě a dokážou získávat míče. Problémem hostů je prakticky neškodný běhový útok, takže obrana domácích se může více zaměřit na vytváření tlaku na Bakera Mayfielda. Myslím si, že i přes další nečekaná a zbrklá rozhodnutí Dana Campbella Detroit nakonec svého soupeře udolá, Tampa na posledních 20 yardech nezvládne odolávat donekonečna. Ale rozhodne se až ve druhém poločase. Nečekám, že padne 50 a více bodů (over/under je stanoven na 49,5), Tampa bude proti. Ale jen těsně.

TIP: LIONS–BUCCANEERS 27:20