Preview: Ravens–Chiefs (AFC)

NFL
28. 1. 2024

Finále obou konferencí už ve svých složeních na rozdíl od předchozích kol play-off nenabízí žádná překvapení. Všichni účastníci patřili před sezonou mezi celky, u kterých se s útokem na vysoké pozice počítalo. V AFC Championship Game se chystá souboj Baltimoru Ravens a Kansasu City Chiefs. Na první pohled vyrovnaný střet dvou excelentních obran, jenže jsou tu věci, díky kterým jsou domácí pasováni do role favorita. Které to jsou? Na to se teď podíváme.

NFL
28. 1. 2024
Libor ŠtěpánLibor Štěpán

Baltimore Ravens je i přes svoji krátkou historii (existuje od roku 1996) úspěšným klubem. Letos dosáhl na 15. účast v play-off, z toho posedmé jako vítěz své divize, kterou je AFC North. A 2× ho nedokázal vůbec nikdo zastavit. Super Bowl vyhrál v sezonách 2000 a 2012. Pro zachování kontinuity by tak měl třetí titul vyhrát až v příštím ročníku. S tím však do Baltimoru nechoďte. Letos je totiž největším favoritem konference AFC. Rozjížděl se sice pomaleji a porážky s Indianapolisem a v Pittsburghu v prvních 5 kolech byly nečekané, avšak od půlky října se rozjel a chvílemi působil naprosto nezastavitelně. Do konce roku 2023 prohrál už jen v krásné přestřelce s Clevelandem, ale jinak porážel, koho potkal. Přejel Detroit, bez potíží zvítězil v San Franciscu a třeba v předposledním kole, v němž si zajistili vítězství nejen v divizi, ale i v celé konferenci AFC, zdemoloval Miami 56 body. V posledním zápase základní části šetřil většinu opor a v mizerném počasí prohrál s Pittsburghem, čímž si lehce pokazil bilanci na 13-4, ale nasazenou pozici číslo 1 a volno v 1. kole play-off to samozřejmě nijak neohrozilo. V divizním kole pak nedal vůbec žádnou šanci Houstonu Texans, kterému obrana povolila pouhé 3 body a nebýt jednoho selhání special týmu, zvládli to Ravens bez inkasovaného touchdownu. Směrem dopředu pak byli dostatečně trpěliví, aby postupně soupeře ohlodávali a v poslední čtvrtině mu definitivně zlomili vaz. Výsledek 34:10 byl možná až příliš krutý, ale demonstroval sílu týmu, který se tak probojoval popáté do finále konference AFC, ale vůbec poprvé ho bude hrát doma.

Kansas City Chiefs obhajuje titul a patří mezi nejlepší týmy současnosti. V předchozích 4 sezonách vyhrál Super Bowl hned 2×, celkem se pyšní 3 tituly, plus 2 dalšími z ještě samostatné ligy AFL. Ve své divizi AFC West pak je absolutním despotou, ovládl ji totiž už 8× za sebou, což je nejdelší aktuální série v NFL. Přesto není tak dominantní jako dříve. Výrazně oslabil především na příjmové straně pasového útoku a několik utkání prohrál jen proto, že jeho současní receiveři nedokázali zachytit jednoduché míče. Quarterback Patrick Mahomes, jedna z největších hvězd celé ligy, z toho byl často dost frustrovaný. Krizovou část sezony tým prožil ve druhé polovině listopadu a na začátku prosince, kdy prohrál 3 ze 4 zápasů a ztratil naděje na 1. místo v konferenci AFC, ale vítězství v divizi bezpečně uhájil se závěrečnou bilancí 11-6, která v celkovém hodnocení znamenala nasazení do play-off jako číslo 3. Chiefs kvůli tomu nepatřili mezi největší favority na titul, ale v play-off se dokázali přepnout do svého vítězného módu. V prvním kole ve čtvrtém nejmrazivějším zápase historie NFL, kdy teplota padala pod -20°C, absolutně zdeptali na tyto podmínky nezvyklé Miami Dolphins a napůl v suchém triku je přehráli 26:7. V divizním kole pak sváděli od první do poslední minuty krásný souboj v Buffalu s Bills, v němž se týmy hned 5× vystřídaly ve vedení, to v závěru Chiefs i s trochou štěstí uhájili a po výsledku 27:24 postoupili do šestého konferenčního finále v řadě, což je druhá nejdelší šňůra v historii NFL. Ale v jejím rámci ho poprvé budou hrát na hřišti soupeře.

Dlouhodobá vzájemná bilance není kvůli krátké historii Ravens a příslušnosti do různých divizí nijak obsáhlá, obsahuje dosud pouze 12 záznamů. A je lehce příznivější pro Chiefs, 7-5. Zajímavé ovšem je, že se stále střídají série 3–4 vítězství jednoho týmu v řadě. Ne méně, ne více. Podle této statistiky by měl vyhrát Baltimore, jenž je momentálně na řadě a vyhrál poslední střet, takže na potvrzení pravidla musí urvat minimálně 2 další souboje. V play-off na sebe tyto celky zatím narazily jednou, ve Wild card sezony 2010. Po vyrovnaném prvním poločase se stal zápas jednoznačnou záležitostí Ravens, kteří na hřišti soupeře vyhráli i díky 3 zachyceným interceptions 30:7. Jedná se o druhý největší rozdíl ve skóre ze vzájemných utkání. Hned třetina těchto duelů se odehrála v posledních 6 sezonách a všechny 4 jsou zároveň všemi kariérními střety Lamara Jacksona s Patrickem Mahomesem. Jackson dokázal vyhrát jen jeden, ten poslední, na začátku ročníku 2021, kdy v největší přestřelce historie vzájemných zápasů Baltimore v poslední čtvrtině stáhl 11bodové manko a na domácím hřišti zvítězil 36:35. Paradoxně se jedná o jediný zápas proti Kansasu, ve kterém Lamar Jackson hodil interception, dokonce hned 2. Při předchozích 3 porážkách nehodil ani jednu, což zcela odporuje dlouhodobým statistikám tohoto quarterbacka. Celkem je Jackson proti Ravens na 4 touchdownech a 2 interceptions, Mahomes to má v těchto utkáních dohromady 12-2. Letos však Jackson prožil druhou nejlepší základní část v kariéře a zpřesnil se, má nejvyšší úspěšnost kompletace přihrávek. V tomto ohledu je na tom nejlépe v životě i Mahomes, a to paradoxně přes skutečnost, že hodil zároveň nejvíc interceptions během svého působení v NFL a celkově se jedná o jeho možná nejméně povedenou sezonu. Co by však za takovou jiní quarterbackové dali?

Quarterbackové v sezoně 2023:
Lamar Jackson (BAL)     307/457 (67,2 %), 3 678 y, 24 TD, 7 INT, rating 102,7
Patrick Mahomes (KC)   401/597 (67,2 %), 4 183 y, 27 TD, 14 INT, rating 92,6

Oba celky se v celé sezoně pyšní dominantními obranami, a to především z hlediska počtu inkasovaných bodů, v čemž jsou na prvních dvou místech celé ligy. A to přesto, že v zastavování běhových pokusů soupeřů jsou jen průměrné. V dalších ohledech však patří k nejlepším a dominují hlavně před vlastní end zónou, do níž protivníky příliš často nepouští. V čem je však velký a možná dokonce klíčový rozdíl mezi těmito jednotkami, je schopnost obírat soupeře o míč. Zatímco Ravens v sezoně zachytili hned 18 interceptions a získali do své moci 13 fumblů, s čímž jsou v obou statisikách taktéž v top 5, u Chiefs to je pouze 8 interceptions a 9 fumblů, což je v prvním případě jedno z nejhorších čísel v lize a ve druhém průměr. V kombinaci s tím, že se Lamar Jackson naučil nedělat zbytečné chyby a Baltimore tak má nejméně hozených interceptions ze všech, zatímco Kansas patří mezi ty horší v tomto ohledu, je mezi celky obrovský rozdíl v celkové statistice zisků a ztrát míče. Ravens jsou s číslem +12 na samotné špičce NFL, Chiefs s -11 naopak téměř na dně. A právě tohle může vzájemný souboj rozhodnout. Stejně jako výrazně nižší schopnost Kansasu proměňovat své útoky v bodový zisk. O rozdílných ofenzivních schématech a zvycích obou celků nemá cenu mluvit, to je všeobecně známo. Ale výrazně větší finální produktivita Baltimoru je druhým klíčovým faktorem, který nahrává výrazně v jeho prospěch.

Srovnání útoků:
Baltimore         celkem 370,4 y/g (6.), pasy 213,8 y/g (21.), běh 156,5 y/g (1.), body 28,4/z (4.)
Kansas City       celkem 351,3 y/g (9.), pasy 246,4 y/g (6.), běh 104,9 y/g (19.), body 21,8/z (15.)

Srovnání obran:
Baltimore         celkem 301,4 y/g (6.), pasy 191,9 y/g (6.), běh 109,4 y/g (14.), body 16,5/z (1.)
Kansas City       celkem 289,8 y/g (2.), pasy 176,5 y/g (4.), běh 113,2 y/g (18.), body 17,3/z (2.)

Listina zraněných hráčů je u obou týmů mimořádně bohatá, ale zatímco Baltimoru se z ní pro finále konference vrátili tight end Mark Andrews, kterému se přitom po listopadové zlomenině lýtkové kosti a poraněných vazech v kotníku prorokoval konec sezony, a naplno už trénoval i cornerback Marlon Humphrey (lýtko), Kansas City utrpěl v divizním kole možná i Pyrrhovo vítězství, jelikož v něm ztratil guarda Joea Thuneyho (prsní sval), ofenzivního tackla Prince Tega Wanogha (stehenní sval), receivery Kadariuse Toneyho (prsní sval) a Skyye Moorea (koleno) a defenzivního tackla Derricka Nnadiho. Do toho není jistý start hlavního running backa Isiaha Pacecha (kotník), linebackera Willieho Gaye (krk) a safetyho Mikea Edwardse (otřes mozku). To jsou dohromady obrovské ztráty, které bude velmi obtížné nahradit a snižují šance Chiefs na úspěch.

Zajímavosti:

 • Popáté v historii se ve finále některé z konferencí střetnou quarterbackové s cenou MVP ve svém držení. Avšak vůbec poprvé jsou oba v době zápasu mladší 30 let.
 • Poprvé po 19 letech a pošesté v dějinách se ve finále konference utkají 2 nejlepší obrany sezony v počtu inkasovaných bodů.
 • Poprvé po 8 letech a potřetí v historii se ve finále konference utkají 2 nejlepší obrany sezony v počtů sacků soupeřových quarterbacků.
 • Ravens se mohou stát prvním týmem po 9 letech a teprve čtvrtým v historii, který se dostal do Super Bowlu a měl přitom nejlepší běhový útok v sezoně. Mimochodem ani jeden z předchozích případů nedospěl až k titulu.
 • Chiefs se v případě vítězství stanou třetím klubem, který dokázal postoupit do Super Bowlu 4× během 5 let. Po Bills v letech 1990–1993 a Patriots v letech 2014 a 2016–2018.
 • Tým, který v předchozích 4 sezonách vyřadil Buffalo z play-off, prohrál a vypadl hned v dalším kole. Před týdnem ho vyřadili Chiefs. Potvrdí statistiku?
 • Trenér Andy Reid (KC) se může stát čtvrtým trenérem s minimálně 5 účastmi v Super Bowlu. Doplnil by tak v exkluzivním klubu legend Billa Belichicka, Dona Shulu a Toma Landryho. Zároveň je s 24 vítěznými zápasy v play-off na 2. místě v historickém pořadí hlavních trenérů.
 • Quarterback Lamar Jackson (BAL) se stal v divizním kole prvním hráčem v dějinách, co v jednom zápase nasbíral 2 hozené touchdowny, 2 běhové touchdowny, 100 naběhaných yardů a passer rating 100+. Může se stát pátým hráčem historie, co naběhal aspoň 100 yardů ve 4 z úvodních 6 zápasů ve vyřazovacích bojích v kariéře. Stejně tak se může stát pátým quarterbackem s aspoň 500 naběhanými yardy v play-off, potřebuje jich 33. V sezoně se stal druhým hráčem dějin s více než 3 500 naházenými a 800 naběhanými yardy.
 • Quarterback Patrick Mahomes (KC) se může dostat na dělené 3. místo v počtu vítězství v play-off v pozici starting quarterbacka. Dosud mají 14 vítězství ve vyřazovacích bojích John Elway a Peyton Manning. Pouze Joe Montana se 16 a Tom Brady s možná nedostižnými 35 výhrami jsou lepší. Může se stát ve věku 28 let a 133 dní nejmladším quarterbackem se 4 vítězstvími v konferenčním finále a sebrat tak Tomu Bradymu jeden z jeho mnoha rekordů. Může vyrovnat Peytona Manninga na 5. místě v počtu touchdownových přihrávek v play-off, chybí mu k tomu 2. A může se stát prvním quarterbackem historie, který nehodil interception 6 zápasů v play-off v řadě. Proti Ravens pokaždé v kariéře (dosud 4 zápasy) naházel aspoň 325 yardů, aspoň 2 touchdowny a měl rating aspoň 90.
 • Running back Gus Edwards (BAL) si v této sezoně vylepšil osobní maximum na 13 běhových touchdownů, což je zároveň druhý nejlepší výkon v historii Ravens.
 • Running back Isiah Pacecho (KC) zaznamenal touchdown v 6 utkáních v řadě. Běhového touchdownu dosáhl v každém z posledních 3 startů v play-off.
 • Wide receiver Nelson Agholor (BAL) zachytil touchdown v každém ze 3 kariérních startů proti Chiefs.
 • Tight end Isaiah Likely (BAL) zachytil touchdown v 5 ze 6 posledních zápasů a v každém z posledních 4 domácích zápasů.
 • Tight endi Mark Andrews (BAL) a Travis Kelce (KC) jsou jedinými tight endy s aspoň 5 zachycenými touchdowny v každé z posledních 5 sezon.
 • Tight end Travis Kelce (KC) může vyrovnat rekord Juliana Edelmana 13 zápasů v play-off v řadě s minimálně 5 zachycenými přihrávkami. Pokud by jich bylo dokonce 7, překoná rekord Jerryho Rice 151 zachycených přihrávek ve vyřazovací části. V každém kariérním startu proti Ravens (bylo jich 5) přitom zachytil aspoň 6 přihrávek pro aspoň 70 yardů. Pokud by zachytil 2 touchdowny, zaznamená 5. zápas v play-off s aspoň 2 zachycenými touchdowny a vyrovná rekord Jerryho Rice.
 • Wide receiver Marquez Valdes-Scantling (KC) ve svém dosud jediném zápase proti Baltimoru zachytil 5 přihrávek pro 98 yardů a touchdown.
 • Wide receiver Rashee Rice (KC) nachytal za poslední 3 zápasy v průměru přes 100 yardů.
 • Defenzivní tackle Justin Madubuike (BAL) zaznamenal v sezoně 13 sacků, nejvíc od jakéhokoliv hráče Ravens za posledních 9 let.
 • Defenzivní tackle Chris Jones (KC) ve svých 2 kariérních startech proti Ravens zvládl 2 sacky a 2 forced fumbly.
 • Defenzivní end George Karlaftis (KC) může mít čtvrtý zápas v řadě s tackle for loss. Ve 2 z posledních 3 utkání zaznamenal aspoň 1,5 sacku.
 • Linebacker Roquan Smith (BAL) v posledních 3 sezonách zaznamenal pokaždé aspoň 150 tacklů.
 • Linebacker Jadeveon Clowney (BAL) zaznamenal tackle for loss v každém ze 4 kariérních startů proti Chiefs.
 • Linebacker Nick Bolton (KC) zvládl aspoň 10 tacklů v každém z posledních 3 zápasů. V divizním kole jich měl dokonce 13.
 • Safety Kyle Hamilton (BAL) si v sezoně vytvořil osobní rekord s 13 sraženými přihrávkami.
 • Safety Geno Stone (BAL) byl v sezoně se 7 interceptions druhým nejlepším v celé NFL.
 • Cornerback L’Jarius Sneed (KC) srazil 8 přihrávek v posledních 6 zápasech. 14 sražených přihrávek v sezoně je jeho novým osobním rekordem.

Predikce autora:
Vše bude záviset na tom, zda se bude Baltimoru dařit po zemi a Lamar Jackson nebude muset začít více riskovat. Proti průměrné běhové obraně Kansasu to je alfa a omega celého zápasu. Pokud Ravens tohle zvládnou a nebudou muset nijak zvlášť dotahovat, či dokonce budou udržovat náskok, kansaskému lazaretu se proti nim bude hrát strašně těžko a dřív nebo později mu dojdou síly. První poločas ještě bude vyrovnaný, po přestávce ale už oslabená ofenzivní lajna hostů nevydrží trvalý tlak a domácí trpělivou hrou v útoku rozhodnou o svém vítězství. Možná nebude nijak vysoké, ale nebude o něm pochyb a v závěru si to v poklidu pohlídají a postoupí do svého třetího Super Bowlu.

TIP: RAVENS–CHIEFS 24:16