Tampa Bay Buccaneers 2023 Offseason

NFL
7. 9. 2023

Odchod Toma Bradyho. Obrovské dead money. Career-ending injury Ryana Jensena. Nová ofenzivní lajna. Cut Leonarda Fournetta. Dave Canales ofenzivním koordinátorem. Nedostatečná šířka kádru v defenzivě. Zkouška mladých - šest nedraftovaných hráčů udělalo roster. Obavy z běhové hry. A hlavně, Baker Mayfield novým starting QB! ... Tak by se dala v rychlosti shrnout offseason mého milovaného týmu hrajícího v divizi NFC South. Vítejte u rozboru celku z Floridy - Tampa Bay Buccaneers!

NFL
7. 9. 2023
Ondra HorákOndra Horák
archiv Buccaneers

QB

Kde a jak začít… Odchod Toma Bradyho byl a bezpochyby ještě bude nejcitelnější ztrátou naší letošní offseason. Jak všichni moc dobře víme, na pozici startera ho nahradí Baker Mayfield, draftová jednička z roku 2018, který s námi v březnu podepsal jednoletý kontrakt na 8.5 milionů amerických dolarů $. Záda mu bude krýt stále mladý Kyle Trask, se kterým (v podstatě celé léto) soupeřil o pozici QB1. Chvílemi to vypadalo, že bude starter právě Trask, ale Baker si to na poslední chvíli kempu uchmátl pro sebe. Pokud byste se ptali, kde je v týmu největší otazník, tak je to právě tady na pozici quarterbacka. Zde se může stát opravdu cokoliv.

RB

Kapitola s názvem Leonard Fournette, kterou psal dlouhodobě stabilní a spolehlivý bek, je u konce. Pozici prvního running backa bude letos zastávat 3rd round pick z roku 2022 – Rachaad White, který v této roli dostává plnou důvěru už od začátku samotné okurkové sezóny… navíc nesmím zapomenout na jeho šikovnost i do passing game a schopnost urvat nějaké ty yardy vzduchem, a to je vždycky fajn plus. Naopak power backem bude podle všeho letošní nedraftovaný nováček Sean Tucker, který byl ve své class jedním z nejlepších, což potvrzuje i fakt, že na univerzitě přepsal hned několik rekordů. Bohužel má/měl srdeční trable, které zapříčinily jeho velký propad skrze draft boardy až mezi nedraftované… Tak zbývá jen věřit a doufat, že se mu podaří zbavit se svých zdravotních problémů a najde si v našem týmu své místo, které si po velice povedené preseason nepochybně zaslouží. Ještě bych neměl opomenout backupy Chase Edmondse a Ke’Shawna Vaughna, ale u těch letos nějakou výraznou produkci neočekávám. Teď ale to hlavní – zlepší se naše už tak špatná běhová hra, abychom ji mohli alespoň z části využívat pro svůj prospěch? Po ztrátě Fournetta z toho mám upřímně trochu obavy.

WR

Mike Evans, Chris Godwin, Russell Gage, Trey Palmer, Rakim Jarrett a Deven Thompkins. To je slušná WR room, ne? Minimálně v tomto se bude mít Baker Mayfield opravdu o co opřít. Co ale píšu velmi nerad je to, že existuje reálná šance, že bude tato sezóna pro Mika Evanse v dresu Buccaneers poslední. Této klubové legendě totiž končí po sezóně kontrakt a v době, kdy pracuji na tomto článku (2.9.2023) to podle zpráv od insiderů vypadá, že se tým a hráč/potažmo agent nedokáží domluvit na smlouvě nové a mohlo by nedejbože přijít i k trejdu na deadline day, což by moje bukanýrské srdce snášelo velmi těžce. Nemluvě o tom, že bude letos Mr. Evans útočit na 10sezónní streak s 1.000+ nachytanými yardy… to je absolutní šílenství v tom dobrém slova smyslu – určitě jeden z nejpodceňovanějších WRs současnosti a také budoucí Hall of Famer, za to bych dal ruku do ohně.

TE

Tady to bude letem světem. Cade Otton, vstupující do své druhé sezóny mezi nejlepšími, se bude snažit zlepšit svou produkci z minulého roku, nebo na ni alespoň navázat, když nachytal celkově 400 yardů pro 2 touchdowny, a to, nalejme si čistého vína, není vůbec špatný ročník pro úplného nováčka. Co je ale podstatné je to, že by Cade mohl být pro Bakera Mayfielda další opravdovou zbraní. Stejně jako Payne Durham, letošní 5th round pick s obrovským potenciálem do passové hry, kterého ale bohužel brzdí jeho atletická dovednost, což byl také hlavní důvod jeho výběru až v pátém kole.

OL

Ofenzivní lajna je nepostradatelnou jednotkou každého útoku. Ať už taháte hru hodně po zemi nebo hrajete heavy passing offense, vždy potřebujete kvalitní podporu na lajně před sebou a pokud se tady nemáte moc na koho spolehnout, tak to nikdy nevěstí nic dobrého a může to dopadnout katastrofálně, jak jsme se už v minulosti několikrát přesvědčili. A zrovna OL je věc, které se u nás při vstupu do nové sezóny nejvíce obávám. Teda když nepočítám franchise tackla Tristana Wirfse, který se letos přesouvá z pravé strany na levou. To je naše jediná jistota a naděje. Jeho starou pozici (prozatím) zaujme mladík Luke Goedeke, který ale na kempu a v přípravě totálně hořel, a o to více mě udivuje, že jsme zatím nesehnali a asi už ani neseženeme nikoho jiného. Katastrofa. Interior se navíc ochudí o top centra celé ligy Ryana Jensena, který už si bohužel asi americký fotbal na nejvyšší úrovni znovu nezahraje, protože má velké problémy s kolenem a ukončení kariéry je tedy na spadnutí. Šišku bude místo něj snapovat Robert Hainsey, dobrý backup, o kterého se upřímně nebojím a ten rok s ním asi nějak zvládneme. Po jeho levici bude nastupovat veterán Matt Feiler a napravo nováček Cody Mauch. Ještě musím zmínit trejd Shaqa Masona do Texans za 6. kolo v příštím draftu, což byl poměrně očekávaný krok, ale je to jen další oslabení už tak slabého interioru. Ofenzivní lajna by tak pro nás letos mohla být opravdovým problémem.

DL

Pomalu ale jistě se dostáváme na druhou stranu line of scrimmage. Celou defenzivní lajnu bude řídit nose tackle Vita Vea, který letos načíná už svou šestou sezónu v červeném dresu. Šílené, jak ten čas letí. 🙂 Pro-bowler z roku 2021 a jeden z nejlepších na své pozici zažil loni famózní ročník, kdy zaznamenal 31 tacklů, 7 TFLs, 13 QB hitů a 6.5 sacků. Se zastavováním běhu a vytvářením tlaku na soupeřova quarterbacka mu navíc bude pomáhat letošní 1st round pick (#19) Calijah Kancey a loňský 2nd round pick (#33) Logan Hall. Smlouvu také prodloužil spolehlivý Will Gholston, který bude připravený kdykoliv zaskočit, stejně jako Greg Gaines, šampion z Rams, kterého se nám podařilo ulovit na letošní free agency. Na defenzivní lajně tedy naopak od OL nevidím žádný velký problém.

LB

Bowlesova 3-4 defenziva bude letos opět vedena jedním z nejlepších ILB v lize vůbec a obrovskou klubovou legendou Lavontem Davidem za pomoci Devina Whita, který byl přes offseason silně spojován s trejdem ven, do Eagles, ale nakonec k tomu naštěstí nedošlo, a Devin tak bude Bukanýrem ještě alespoň jednu nadcházející sezónu – kontroverzní osobnost, ale na druhou stranu zase výborný fotbalista. Mladíci SirVocea Dennis a K.J. Britt budou letos jakožto náhradníci určitě mířit na větší zápasovou minutáž, zejména první jmenovaný, letošní 153. výběr z draftu, na kterého zatím chodí z týmu jen pozitivní zprávy. Co se týče OLB, tak se nám po zranění vrací All-Pro edge rusher Shaq Barrett, prodloužen byl také autor 11.5 sacků z posledních 2 sezón Anthony Nelson, na draftu jsme ulovili 120 kilového řízka Yayu Diabyho, neskutečně atleticky nadaného power rushera, který zaběhl 40-yard dash za 4.51 sekundy! A nesmím také zapomenout na Joe Tryon-Shoyinku, late 1st round pick z roku 2021, kterému byla v době draftu a stále je předpovídána velká budoucnost, nicméně svůj potenciál ještě ani zdaleka nenaplnil… 8 sacků a 66 tacklů je za dvě sezóny hráče jeho talentu prostě málo. Co do šířky kádru bychom nalezli ještě další perspektivní mladíky Cama Gilla a Markeese Wattse – linebacker core tak vypadá opravdu dobře a mohla by soupeře dost nepříjemně kousat.

DB

Secondary bude letos opět dominovat duo Jamel Dean – Carlton Davis společně s Antoinem Winfieldem na free safety, plus se nám podařilo posílit i o Ryana Neala, nedraftovaného hráče z roku 2018, který se v Seahawks postupně vypracoval v jednoho z nejlepších silově hrajících satefies v lize. Ryan s námi podepsal na začátku dubna smlouvu na jeden rok s minimálním cap hitem 1.1 milionu amerických dolarů $. Bude tak mít velkou příležitost konečně ukázat, co v něm je. Loni startoval za Hawks v 10 zápasech a nasadil laťku opravdu hodně vysoko! Proto už se nemůžu dočkat, až ho uvidím v akci i v našem dresu – v kombinaci s Winfieldem by to mohla být dost zajímavá dvojice na sledování. Jinak co se týče hloubky, tak i zde jsme zvolili cestu mládí a příležitost dostanou Zyon McCollum, Dee Delaney, Josh Hayes, Kaevon Merriweather nebo také jeden ze šesti letošních UDFAs Christian Izien, který dostane šanci zároveň i na nickelu. Stejně jako u DL a LB, tak i starting secondary vypadá letos (alespoň na papíře) dost nabušeně a mohla by soupeřovým útokům pěkně zatápět pod kotlem a způsobovat jim nemalé problémy.

ST

Odchod veterána Ryana Succopa otevřel dveře Chasovi McLaughlinovi, který na kempu přestřílel Rodriga Blankenshipa a vybojoval si pozici prvního kickera pro sebe. Na punterovi zůstává loňská kometa Jake Camarda, který se nám fanouškům zapsal do paměti hlavně tím svým úžasným playem proti Panthers, kdy nám v podstatě zachránil celou sezónu – vítězství v divizi a následný postup do play-off… doporučuji zkouknout. Kick returner Deven Thompkins si svou pozici rovněž udržel, takže ve special teamech kromě angažování McLaughlina k žádné velké změně nedošlo. Jo a spolehlivý long snapper Zach Triner naštěstí také zůstává. 😀

Závěrem…

bych chtěl jen říci, že se letos v NFC South může stát opravdu cokoliv a u nás vidím tu realistickou hranici někde mezi 10-7 až 7-10. Papírově je ten tým stále velmi silný (hlavně co se týče obrany, ale i WR room + Wirfs) a pokud něco zahraje i znovuzrozený Baker Mayfield, tak máme podle mě s přihlédnutím na slabou divizi a poměrně lehkou schedule velikou šanci na opětovný postup do play-off! Ano, lze argumentovat tím, že nemáme dostatečně ověřenou hloubku kádru, a že se bude vše odvíjet od výkonů Bakera Mayfielda, ale s faktem, že se nám povedlo ulovit Dava Canalese, který loni udělal z Gena Smithe CPOY, bych Bakera ještě ani zdaleka neodsuzoval a věřím, že všem haterům zavře pusy a konečně ukáže, proč byl prvním pickem draftu 2018.

LETS GO BUCCANEERS!

autor článku: Sebastián „DominoS“ Domín