Vítězové a poražení – Draft 2024

NFL
30. 4. 2024

Jak si kdo vedl na draftu a v posledních zbytcích free agency? Komu se dařilo, komu ne, jaké měly výběry a události vedlejší efekty? Vydělal někdo na činech druhých a naopak? Chcete vědět, kdo jsou vítězové a poražení posledních dnů? Čtěte následující řádky a v případě nesouhlasu diskutujte na našich sociálních sítích.

NFL
30. 4. 2024
Jakub KyloušekJakub Kyloušek

VÍTĚZOVÉ

1. Město Detroit. Na první kolo draftu se přišlo dle odhadů podívat 275 tisíc fanoušků. Během 3 dnů byla návštěva kolem 700 tisíc lidí. Nový rekord.

2. Quarterbackové. Pouze v roce 1983 si týmy vybraly 6 rozehrávačů v 1. kole. Pro zajímavost, koho si tehdy týmy vybraly? Johna Elwaye, Jima Kellyho, Kena O’Briena nebo Dana Marina. 3 quarterbackové jako první 3 výběry na draftu? 1999, 2021 a 2024. 4 quarterbackové v top 10? 2018 a 2024. Do 12. místa šli 4 rozehrávači v letech 2011, 2018 a 2021. Letos hned 6. Draft 2024 přepsal mnoho historických údajů. Tohle byly jen některé z nich.

3. Ofenzivní linemani, Wide receiveři. Útok obecně. Celkově bylo v úvodním dni vybráno 23 ofenzivních hráčů. Nejvíc v historii. 7 wide receiverů bylo vybráno ještě v roce 2004. Do 9. místa šli rovnou 3 rovněž v roce 2017. Přitom hned ve 2. kole se karta obrací, 20 z 32 hráčů této fáze jsou obránci. Z toho 7 defenzivních tacklů (v 1. kole šel jediný), když 4 byli vybráni už mezi 35. a 39. místem. Rovněž 7 bylo ve 2. kole i cornerbacků (v 1. kole 2), raritou jsou 4 za sebou na 40. až 43. pozici. Za první 2 dny draftu byl celkový poměr útočníků a obránců nakonec jen mírně ve prospěch útoku, 54:46.

4. Chicago Bears. Tým z větrného města si mohl v poklidu vzít nejen vůbec nejlepšího hráče draftu, quarterbacka Caleba Williamse, ale dokonce si na 9. místě počkal na wide receivera Romea Odunzeho, který např. na boardu Daniela Jeremiaha byl 3. nejlepším prospektem, u PFF se ocitl na 6. místě.

5. Best Players Available (BPA). Naprostá většina mock draftů vychází z představy, že generální manažeři do svých týmů upřednostňují hráče podle toho, jaké pozice potřebují. Tj. zaplňují mezery v sestavě. A pak si Falcons vezmou quarterbacka, ačkoliv před měsícem a půl jednoho elitního podepsali. Nebo Raiders vyberou top tight enda, byť na tuto pozici před rokem použili své 2. kolo. Zde je potřeba upozornit, že BPA nemusí vycházet z žebříčků různých odborníků, ale jde obvykle o různé preference jednotlivých týmů a jejich generálních manažerů.

6. Alabama Crimson Tide, LSU Tigers, Washington Huskies. Každá z těchto jmenovaných univerzit měla v 1. kole draftu hned 3 své studenty. Pro Alabamu to není nic neobvyklého. Od roku 2011 pouze na 4 draftech slyšeli své jméno v 1. kole méně než 3 hráči z této univerzity. Před 3 lety jich bylo dokonce 6. Z LSU šlo 5 mužů v roce 2020. A Huskies se přiblížili svému rekordu z let 1983 a 1992. Ve všech 7 kolech šlo z University of Washington 10 hráčů, v uvedených letech to bylo 11. Po 10 výběrech na draftu měly letos také Alabama a Florida State. Celkem 11 nováčků přichází z Texasu Longhorns. Ten ale v roce 1984 měl neuvěřitelných 17 noviců (a o 2 roky dříve 12). Vůbec nejvíce prospektů prošlo letos z University of Michigan. A i pro tuto školu je 13 picků rekordním zápisem do dějin.

7. Green Room 2024. Přímo do Detroitu pozvala NFL 16 hráčů, kladně zareagovalo 13 z nich. Když na 27. místě Arizona Cardinals vybrala edge Dariuse Robinsona z Missouri, zůstala tzv. Green Room prázdná a neopakovala se tak situace z předešlých let, kdy na některé favorizované hráče v průběhu 1. dne vůbec nedošlo.

8. Týmy, co v 1. kole preferovaly obránce. Ačkoliv se očekávalo, že na začátku draftu nezazní mnoho jmen obránců, přesto byl průběh úvodní poloviny večera tak nečekaný, že například týmy jako Eagles či Lions pro top cornerbacky nemusely nijak trejdovat výše a rozebraly si je až na svých vstupních pozicích v průběhu třetí desítky.

9. Wide receiveři příjmením Washington. Nejdříve Miami Dolphins v 6. kole, jako celkově 184. hráče, draftovali Malika Washingtona z Virginie. Hned o 3 volby později Atlanta Falcons oznámila výběr Caseyho Washingtona z Illinois. A protože si v Miami možná nebyli úplně jistí, zda si vzali opravdu toho správného wide receivera Washingtona, v 7. kole se jejich výběrem (a celkově 241. pickem) stal Tahj Washington z USC. Ono poslat na plac oba Washingtony najednou může být zajímavým taktickým manévrem.

PORAŽENÍ

1. Autor tohoto článku, který vůbec nedokázal napsat Vítěze a poražené po startu free agency. O různých tematických sázkách na Draft party 2024 se raději ani nebudeme zmiňovat.

2. Kirk Cousins. Business je business. 35letý quarterback teprve v březnu podepsal kontrakt na 4 roky za 180 milionů dolarů. Jednalo se o vůbec nejvyšší kontrakt letošního trhu s volnými hráči. Generální manažer Terry Fontenot přitom určitě nevybíral na 8. místě draftu Michaela Penixe, aby po celou délku Cousinsovy smlouvy zastával pozici záložního quarterbacka. Michael Penix určitě nebyl vybrán, aby s Kirkem Cousinsem zabojoval o pozici týmové jedničky a v případě neúspěchu byl časem vytrejdován za nějakou podstatně nižší protihodnotu. Zanedlouho 24letý Penix určitě nebude ve svém věku 2–3 sezony sedět a učit se. Události 1. dne draftu naznačují, že pobyt Cousinse v Atlantě může být o něco kratší.

3. Obrana. Prvním vybraným obráncem byl až na 15. místě defenzivní end Laiatu Latu (z UCLA) do Indianapolisu Colts. Nikdy v historii draftu nezaznělo jméno obránce poprvé tak pozdě. Dokonce se nikdy v historii draftu nestalo, že by nějaký obránce nešel v top 10. Stejně tak se nikdy v dějinách nestalo, že by v 1. kole týmy vybraly pouze 9 defenzivních mužů. Pozičně bylo v 1. kole rozebráno 5 pass rusherů, 3 corneři a 1 defenzivní tackle.

4. Staří hráči. Laiatu Latu je ve 23 letech a 116 dnech nejstarším hráčem, který byl za posledních 10 let vybrán jakožto první obránce. Žádný takový dosud nikdy neměl ani 22 let. Bo Nix (24 let a 60 dní) a Michael Penix (23 let a 353 dní) se stali 3. a 4. nejstarším quarterbackem v historii 1. kola. Vůbec nejstarším byl Brandon Weeden, jehož ve věku 28 let a 195 dní sebral Cleveland Browns na 22. místě v roce 2012. 1. sezonu v NFL odehrál jako plnohodnotný starter, než se i kvůli zranění začal postupně vytrácet. Druhým nejstarším je Jim Druckenmiller (24 let a 212 dní, draft 1997), který z 26. místa putoval do San Francisca. V NFL odehrál pouze 4 zápasy, z toho jediný jako starter. Při výhře 15:12 nad St. Louis Rams zkompletoval pouze 10 z 28 přihrávek pro 102 yardů, touchdown a 3 interceptions. Příčinu vstupu hráčů na draft v pozdějším věku je nutné hledat v přerušení univerzitního fotbalu v době omezení při covidu. Dle vyjádření některých generálních manažerů toto bude doznívat ještě na draftu 2025.

5. Podivný obchod Miami Dolphins. Třetí den draftu si tým z Miami na 120. místě vybral Jaylena Wrighta, running backa z Tennessee. Na tom není nic zvláštního. Avšak Dolphins tuto volbu z 2. poloviny 4. kola vyměnili s Eagles za 3. kolo 2025. Nejspíš se bude jednat o některou z kompenzačních voleb na konci 3. kola, ale i tak je obchod s vyšším kolem, byť budoucím, zvláštní.

6. Minnesota Vikings. Vikingové se, jen v podstatně menším měřítku, pokusili napodobit draft Houstonu z roku 2023. Jen pro připomenutí, Texans si před rokem na 2. místě vybrali nového franchise quarterbacka C. J. Strouda, následně zaplatili za návrat na 3. místo, aby vzali nejlepšího obránce na boardu Willa Andersona, a dle mnohých tak otočili kormidlo celé organizace. Minnesota si již před draftem výměnou (zrovna) s Texans zajistila druhou volbu v 1. kole. Po té vlastní na 11. místě ještě pozici číslo 23. A Vikings pokračovali i v průběhu úvodního dne draftu. Nejdříve si vyměnili na sebe navazující volby (11. za 10.) s Jets, aby si pojistili quarterbacka J. J. McCarthyho, později skočili z 23. místo na 17. (výměnou s Jaguars) pro edge Dallase Turnera. Je pochopitelné, že z druhé a třetí desítky si nešlo jít pro top quarterbacka, ani pro výjimečného pass rushera, ale Vikings po těchto operacích zbyly v roce 2024 pouze 4. kolo a po 2 volbách v 6. a 7. kole, na rok 2025 pak jen 1. kolo, 3. kolo (avšak kompenzační, tj. úplně na konci), 2 5. kola a 7. kolo. 5 pozic na draftu v příštím roce.

7. Volný trh s wide receivery. Krátce před draftem se Amon-Ra St. Brown dohodl s Detroitem Lions na prodloužení v hodnotě 120 milionů dolarů na 4 roky (z toho 77 milionů garantovaných). V průběhu draftu přišla zpráva o 3letém prodloužení A. J. Browna u Eagles za 96 milionů dolarů. A další týmy teprve jednání s hvězdnými přijímači, v čele s Justinem Jeffersonem, teprve čekají.