Přípravy Prague Lions na ELF jsou v plném proudu

ELF
11. 1. 2024

Sezóna NFL se pomalu blíží ke svému vrcholu v podobě play off a následného SuperBowlu. To ale neznamená, že od druhé poloviny února by měl být nenasytný fanoušek bez fotbalu. I v roce 2024 se totiž rozeběhne nejprestižnější soutěž tohoto sportu na starém kontinentu (European League of Football) a i tentokrát bude s českým zastoupením. Znovu se do ELF vrací Prague Lions a my jsme v rámci jejich prosincového try-outu dostali možnost vyzpovídat jejich nového majitele Masona Parkera.

ELF
11. 1. 2024
Tadeáš VytiskaTadeáš Vytiska

Právě Mason je tím mužem, díky němuž Lions měli možnost dokončit svou premiérovou sezónu na evropské scéně. Úspěšný businessman se bez předchozí zkušenosti s českým prostředím chopil příležitosti a zainvestoval do týmu své peníze. Sám Mason nám prozdradil, že si je vědom stále zatím nerozvinutého trhu amerického fotbalu na evropské půdě, což pro Českou republiku platí dvojnásob. Zároveň zde ale vidí i příležitosti, které tento trh nabízí. Majitel Lions ví, že ho čeká běh na dlouhou trať. První 3 roky budou z jeho strany ve znamení investic, následně však vidí příležitost v “shared revenues“, které dle jeho slov představují velkou výhodu pro menší trh, jakým je právě ten náš. Mason také prozradil, že všichni majitelé ELF týmů jsou na jedné vlně a společně velmi efektivně a usilovně spolupracují na rozvoji tohoto krásného sportu v Evropě. Nutno podotknout, že majitelé jako je Mason s sebou přinášejí také nemalé množství příležitostí pro rozvoj lokálního fotbalu. Tento muž má totiž přímý kontakt například na DeVante Parkera, dlouholetého NFL wide receivera, jež má velký zájem o podporu rozvoje fotbalu a je tak dost možné, že nějakým způsobem podpoří i pražský celek. S tím souvisí také téma, o kterém se u nás příliš nehovoří – kvalita trenérů. Mason se nechal slyšet, že jedním z jeho hlavních cílů je dostat do Prahy renomované trenéry ze zámoří. Tím se samozřejmě posune nejen rozvoj lokálních hráčů, ale zároveň tento tah přiláká do Prague Lions také zvučnější jména z řad importů.

Přestože tento muž působí v Evropě teprve několik měsíců, již nyní klade důraz na propojení jednotlivých fotbalových organizací a jejich vzájemné spolupráci. Mason rychle pochopil, že v tak malém rybníčku jako je ten náš nemá smysl házet si klacky pod nohy. Naopak, je potřeba vzájemná kooperace k tomu, aby český fotbal mohl prosperovat. Má v hlavě také možnosti spolupráce napříč sporty. Inspiraci pro něj představuje například organizace Oktagon, a tak je klidně možné, že v budoucnu vznikne třeba marketingová spolupráce. Když jsme se Masona zeptali na vypíchnutí jednoho stěžejního rozdílu mezi Lions v roce 2023 a Lions v roce 2024, odpověď byla jasná -> stabilita. Pražský celek měl obrovské finanční problémy, které výraznou měrou ovlivňovaly výkony na hřišti. Mason chce především přinést klid a finanční jistotu, aby se hráči mohli zaobírat jen a pouze jejich vlastními výkony.

No a jaké hráče letos uvidíme? Největším problémem je stále ofenzivní lajna. Když se Mason snažil získat do svého týmu lajnmeny, tak mu bylo od ostatních majitelů řečeno, že ty se snaží sehnat úplně každý. Velcí kluci jsou prostě nedostatkové zboží, takže pokud čteš tento text a máš alespoň 120 kg, neváhej do Lions napsat, mrk mrk. Ale Lions neponechávají nic náhodě. Z prozatímních 7 nových podpisů byly 3 právě pro hráče na této pozici a pro jednoho z nich stačilo dojít k našim bratrům ze Slovenska. Při již zmíněném try-outu nás zaujal nevysoký ale postavou neuvěřitelně statný borec jménem Oliver Ďurč. Od tohohle chlapíka nejenže nechcete dostat facku, protože jeho ruka připomíná spíše medvědí tlapu, ale zároveň jeho atletické schopnosti převyšovaly velké množství podstatně lehčích borců. Už na místě jsme se s Ondrou shodli, že tenhle borec letos na soupisce Lions určitě chybět nebude. Společně s ním přišli vyztužit ofenzivní lajnu ještě dva hráči – Dán, Mathias Hummelmose a Brit Lawrence Cornwall-Baptiste. Jak ale bude celý útok vypadat, to je stále velkou neznámou. Nejdůležitější a nejdéle očekávaný byl příchod nového QB. V loňské sezóně se quarterbaci v dresu Lions střídali jako na běžícím páse a ani pod jedním z nich útok nikterak neoplýval bodovou produkcí. Pro rok 2024 se bude pražský tým opírat o pravačku amerického importa Karého Lylese. Zkušeného hráče, který naposledy působil v týmu New Yorker Lions (GFL). Jeho největší zbraní by měl být krajan Travier – Fields Jackson. Vypadá to však, že hra Lions se bude i v letošní sezóně opírat především o skvělou obranu. Na defenzivní linii se vrací celé trio ve složení Smutný, Starý, Daník a k nim samozřejmě také hvězda největší – James Brooks. Za silnou D-line bude tvrdit muziku zatím poslední podpis v podobě linebackera Noaha Obolela z Francie. Velkou zbraní by i tentokrát měla být secondary. Té bude vévodit nová posila z USA Daniel Wright, který strávil svou univerzitní kariéru v Alabamě Crimson Tide. Pod Nickem Sabanem si připsal 115 tacklů, 10 překažených přihrávek a 1 pick-six. Tím máme tedy kompletně zaplněná místa pro import z USA, posily tím však ještě nekončí. Druhým podpisem do secondary je Fin Peter Lundstrom, který patří mezi NFL IPP a CFL prospekty pro rok 2025. Silnou sestavu defenzivních backů ještě završíme jedním navrátilcem. Aleksandar Borkovič loni velmi příjemně překvapoval svými skvělými výkony, a tak doufejme, že na ně naváže i v sezóně letošní. Momentálně tedy Lions zbývá ještě jedno místo pro evropského importa. Kdo to ale bude, to zatím zůstává velkou neznámou.

Ve chvílích přípravy tohoto článku Lions na svých sociálních sítích oznámili návrat dvou velkých domácích opor z minulé sezóny. Do obrany se vrací jeden z nejlepších safeties Jan Krs. Ten v minulé sezóně vládl statistice tacklů celého týmu, kdy zaznamenal 55 skládek a přidal dokonce i jedno interception. Druhá velká opora se vrací do útoku. Runningback Adam Žouželka měl být i v minulém roce jednou z největších hvězd svého týmu. Bohužel byl v průběhu velmi limitován zraněními a nemohl tak úplně na plno ukázat svůj opravdový potenciál. I tak byl ale nominován do ankety o nejlepšího nováčka celé ELF. V organizaci Lions panuje velká důvěra, že se v letošním roce „Šumperský rychlík“ vrátí v plné parádě.

Přípravy Prague Lions již nabírají na obrátkách a to znamená, že se ELF opravdu blíží. My budeme samozřejmě bedlivě sledovat cestu tohoto českého zástupce a pravidelně vám přinášet novinky i z dění amerického fotbalu na evropské půdě. Lions budou letos potřebovat především zapomenout na uplynulý nevydařený ročník. Věříme, že Mason Parker dostojí svým slovům a letos čeká pražský celek finančně stabilní sezóna, která zase o něco zatraktivní tento krásný sport českým fanouškům. Rádi bychom vás tedy vyzvali k tomu, abyste neváhali a pokud budete mít některé víkendové odpoledne volno, tak zajděte na stadion kluky podpořit.