Preview: Chiefs-49ers (SB LVIII)

NFL
11. 2. 2024

Repríza Super Bowlu LVIII je před námi! Zapomeňme na to, že Kansas City v sezoně dost často nepřesvědčil a měl své problémy. Stejně tak na to, že San Francisco se vyřazovací částí spíš proklopýtalo, než že by nebylo pochyb o jeho postupech v jednotlivých fázích. Oba celky na začátku září patřily k hlavním adeptům na účast ve finále. Teď v něm jsou, takže se podíváme, jak na tom jsou, co by mohly být klíčové rozdíly, které jednomu či druhému týmu možná přihrají vysněnou trofej.

NFL
11. 2. 2024
Libor ŠtěpánLibor Štěpán

Kansas City Chiefs obhajuje titul a patří mezi nejlepší týmy současnosti. V předchozích 4 sezonách vyhrál Super Bowl hned 2×, celkem se pyšní 3 tituly (sezony 1969, 2019 a 2022), plus 2 dalšími z ještě samostatné ligy AFL. Ve své divizi AFC West pak je absolutním despotou, ovládl ji totiž už 8× za sebou, což je nejdelší aktuální série v NFL. Přesto není tak dominantní jako dříve. Výrazně oslabil především na příjmové straně pasového útoku a několik utkání prohrál jen proto, že jeho současní receiveři nedokázali zachytit jednoduché míče. Quarterback Patrick Mahomes, jedna z největších hvězd celé ligy, z toho byl často dost frustrovaný. Krizovou část sezony tým prožil ve druhé polovině listopadu a na začátku prosince, kdy prohrál 3 ze 4 zápasů a ztratil naděje na 1. místo v konferenci AFC, ale vítězství v divizi bezpečně uhájil se závěrečnou bilancí 11-6, která v celkovém hodnocení znamenala nasazení do play-off jako číslo 3. Chiefs kvůli tomu nepatřili mezi největší favority na titul, ale v play-off se dokázali přepnout do svého vítězného módu. V prvním kole ve čtvrtém nejmrazivějším zápase historie NFL, kdy teplota padala pod -20°C, absolutně zdeptali na tyto podmínky nezvyklé Miami Dolphins a napůl v suchém triku je přehráli 26:7. V divizním kole pak sváděli od první do poslední minuty krásný souboj v Buffalu s Bills, v němž se týmy hned 5× vystřídaly ve vedení, to v závěru Chiefs i s trochou štěstí uhájili a po výsledku 27:24 postoupili do šestého konferenčního finále v řadě, což je druhá nejdelší šňůra v historii NFL. V jejím rámci ho poprvé hráli na hřišti soupeře, konkrétně Baltimoru Ravens, avšak to jim nijak nevadilo a po vyrovnané první čtvrtině převzali otěže zápasu pevně do svých rukou. Do poločasu si vytvořili klíčový 10bodový náskok a zbytek utkání si skvělou prací v obraně pohlídali, takže po vítězství 17:10 postoupili do Super Bowlu počtvrté během 5 let a i přes problémy v sezoně potvrdili, že se s nimi musí v éře Patricka Mahomese pokaždé počítat. Dokáží však věc, kterou nikdo nezvládl už 19 let, tj. obhájit titul?

San Francisco 49ers je jedním z nejúspěšnějších klubů celé NFL, a to až do začátku 80. let patřilo mezi přinejlepším průměrné celky. Letos zaokrouhlilo počet účastí v play-off na 30, z toho 22× postoupilo jako vítěz divize NFC West. A hned 18× prošlo až do finále konference, což je absolutní rekord celé NFL, kde už se mu dařilo střídavě, ale i tak dosud hrálo Super Bowl už 7×, který se mu hned v 5 případech (sezony 1981, 1984, 1988, 1989 a 1994) podařilo vyhrát. Ty 2 porážky přišly až v tomto století, poslední před pouhými 4 lety. I letos byli Niners velkými favority, záleželo jen na tom, jak si loňský nečekaný objev, quarterback Brock Purdy, poradí s očekáváními v první kompletní sezoně. A San Francisco rychle nenechalo nikoho na pochybách, že papírové předpoklady bude chtít naplnit. Jedinou krizi si vybralo ve druhé polovině října, kdy prohrálo 3 zápasy v řadě a spadlo na bilanci 5-3, následoval ale bye week, během kterého se zase dalo do kupy a začalo znovu vyhrávat. Přesto nesmělo nic vypustit, dlouho bojovalo o vítězství v celé konferenci NFC a nasazenou pozici číslo 1 pro play-off. Tu si zajistilo klidným vítězstvím ve Washingtonu v předposledním kole, takže v posledním zápase dostali větší příležitost náhradníci a ti těsně podlehli Los Angeles Rams. Divizi NFC West a celou konferenci tak Niners ovládli s bilancí 12-5 a zajistili si volno v 1. kole vyřazovací části. Do divizního kola šli v pozici jasného favorita, ale po zranění Deeba Samuela se v útoku dost trápili, proti Green Bay Packers nebyli lepší a horko těžko v závěru otáčeli zápas na svoji stranu, aby nakonec vyhráli 24:21. Ve finále konference proti Detroitu Lions už bylo jejich útočné kombo zase kompletní, avšak v prvním poločase na soupeře absolutně nestačili a prohrávali o 17 bodů. Po přestávce se vše obrátilo, během 12 minut bylo vyrovnáno a v poslední čtvrtině dokonali historický obrat na 34:31 – dosud nikdo ve finále konference nezvrátil tak velký poločasový deficit. Postoupili tak do 8. Super Bowlu a dostali se tak na dělené 2. místo historických tabulek. Celou sezonu pro ně platí pro ně jedno pravidlo – pokud soupeři zvládnou dát přes 20 bodů, vyhrávají zápas, v opačném případě prohrávají. Potvrdí to i finále?

Dlouhodobá vzájemná bilance je kvůli příslušnosti do různých konferencí hodně střídmá, ačkoliv se píše již od roku 1971. Obsahuje dosud pouze 15 záznamů. A je lehce příznivější pro Chiefs, 8-7. Tak tomu ale dlouho nebylo, jenže Kansas od sezony 2006 vyhrál 5 ze 6 střetů! Jediná výhra San Francisca v této sérii přišla v ročníku 2014 na domácím hřišti, ale od té doby, co se starting quarterbackem Chiefs stal Patrick Mahomes, prohrálo s ním všechny 3 duely. A jeden z nich je pořádně hořký. Před 4 lety a 9 dny, 2. února 2020, se tyto celky poprvé potkaly v play-off, což u klubů z různých konferencí znamená jediné – v Super Bowlu. A ač Niners ještě v polovině čtvrté čtvrtiny vedli o 10 bodů a po zachycené interception začinali pomalu slavit, právě možná ztráta koncentrace stála za pozoruhodným obratem z 20:10 na 20:31 během pouhých 5 minut. Hrálo se v Miami a jako domácí tým byl zapsaný Kansas, což potvrzuje ještě jednu zajímavou statistiku – ač to v NFL není úplně obvyklé, v soubojích Chiefs a Niners je velmi důležité domácí prostředí. Z oněch 15 duelů jich totiž domácí tým vyhrál 12. A teď je v Paradise opět jako domácí tým napsán Kansas City.

Nakousli jsme už, že Patrick Mahomes v kariéře San Francisco pokaždé porazil. Na začátku ročníku 2018, tedy svého prvního v roli starting quarterbacka, 38:27, v již zmíněném Super Bowlu LIV 31:20, a naposledy před polovinou sezony 2022 44:23. Tento zápas je velmi zajímavý hned 2 skutečnostmi. Jednak se jedná o jedno ze 3 vítězství hostů ve vzájemných utkáních, jednak se jednalo o sice druhý zápas Brocka Purdyho v NFL, ale první, v němž se opravdu zapsal do statistik, jelikož po nástupu na hřiště v posledních minutách hodil několik přihrávek. Ovšem statistiky Patricka Mahomese proti Niners jsou působivé. V průměru 341 pasových yardů na zápas, celkem 9 touchdownů (z toho 1 běhový) a celkový rating 106,7, který by mohl být výrazně vyšší nebýt 3 interceptions. Naváže na tyto výkony, nebo Brock Purdy výrazně ztiší své hatery dokonalým završením své typické americké pohádky?

Quarterbackové v sezoně 2023:
Patrick Mahomes (KC)   401/597 (67,2 %), 4 183 y (6.), 27 TD (8.), 14 INT, rating 92,6 (14.)
Brock Purdy (SF)           308/444 (69,4 %), 4 280 y (5.), 31 TD (3.), 11 INT, rating 113,0 (2.)

V play-off 2023:
Patrick Mahomes (KC)   70/103 (68,0 %), 239,3 y/g, 4 TD, 0 INT, rating 100,7
Brock Purdy (SF)           43/70 (61,4 %), 259,5 y/g, 2 TD, 1 INT, rating 87,7

V průběhu sezony se tyto celky projevovaly rozdílně. Zatímco Chiefs měli v útoku problémy se spolehlivostí receiverů a jen průměrnou běhovou hrou, Niners často směrem dopředu soupeře válcovali, byli produktivní a dokázali některé zápasy ustřílet. Jenže jakmile některá z důležitých částí tohoto soukolí vypadla, nastal velký problém. Jak už bylo řečeno, v součtu základní části i play-off u San Francisca stále platí, že zisk více než 20 bodů znamenal vítězství. U Kansasu ale můžeme podobnou věc nalézt v základní části v obraně. Jakmile udržel soupeře pod 20 body, vyhrával. Na rovných 20 bodech to bylo někdy s vítězstvím, někdy s porážkou. Víc než 20 bodů pro soupeře znamenalo v celé sezoně vítězství Chiefs jen jednou – v divizním kole s Buffalem. Obrana ale obhájce titulu v celkovém hledisku drží, inkasuje velmi málo bodů, a toto se ve vyřazovací části, s výjimkou onoho dramatu s Bills, ještě výrazně zlepšilo. Dolphins ani Ravens se nezmohli na víc než 10 bodů! A tato bilance musí hvězdný útok Niners děsit. Je tu však jedna věc, která i v play-off Kansasu nefunguje na 100 %. Běhová obrana. To by mohl být pro kalifornský celek klíč k úspěchu. Pokud se bude Christianu McCaffreymu dařit podobně jako v celé sezoně, může zlomit nepříznivou bilanci svého týmu proti tomuto soupeři v poslední době. Ten se však bude muset mít na pozoru hlavně v obraně, neboť tato jeho jednotka, v základní části patřící k nejlepším v zastavování běhů, v ziscích míče a tím pádem i v inkasovaných bodech, se v play-off výrazně zhoršila a chvílemi připomínala proti Packers i Lions průchoďák, a to především po zemi. To by proti quarterbackovi výjimečnému ve schopnosti improvizace pod tlakem, a ten dokáže defenzivní lajna Niners vytvářet pravidelně, mohlo být pro Frisco smrtící. Navíc Chiefs dokázali v play-off odstranit další velký problém ze základní části v podobě výrazně záporné bilance zisků a ztrát míče. Patrick Mahomes ještě nehodil interception, což je strašně znát. A musí si na to dát obzvlášť pozor právě proti San Franciscu, to totiž v sezoně společně s Chicagem zachytilo nejvíc soupeřových přihrávek ze všech. Spolehlivost a chladná hlava quarterbacků bude jedním ze zásadních faktorů, které rozhodnou o výsledku.

Srovnání útoků:
Kansas City       celkem 351,3 y/g (9.), pasy 246,4 y/g (6.), běh 104,9 y/g (19.), body 21,8/z (15.)
San Francisco    celkem 398,4 y/g (2.), pasy 257,9 y/g (4.), běh 140,5 y/g (3.), body 28,9/z (3.)
V play-off:
Kansas City       celkem 363,0 y/g, pasy 235,7 y/g, běh 127,3 y/g, body 23,3/z
San Francisco    celkem 384,5 y/g, pasy 251,5 y/g, běh 133,0 y/g, body 29,0/z

Srovnání obran:
Kansas City       celkem 289,8 y/g (2.), pasy 176,5 y/g (4.), běh 113,2 y/g (18.), body 17,3/z (2.)
San Francisco    celkem 303,9 y/g (8.), pasy 214,2 y/g (14.), běh 89,7 y/g (3.), body 17,5/z (3.)
V play-off:
Kansas City       celkem 322,7 y/g, pasy 209,7 y/g, běh 113,0 y/g, body 13,7/z
San Francisco    celkem 386,0 y/g, pasy 227,0 y/g, běh 159,0 y/g, body 26,0/z

Chiefs však stále bojují s marodkou důležitých hráčů. Nově do ní přibyl defenzivní end Charles Omenihu (koleno), což znamená citelné oslabení pass rushe. Z defenzivní lajny bude nadále chybět tackle Derrick Nnadi (triceps). Ofenzivní řada je stále oslabena o guarda Joea Thuneyho (prsní sval) a tackla Prince Tega Wanohga (stehenní sval). Zdá se však, že sestava receiverů a running backů by mohla být kompletní. Ano, i running backů, protože v sobotu bylo oznámeno, že byl z listiny dlouhodobě zraněných uvolněn Jerrick McKinnon (třísla) a je možné, že v posledním utkání sezony nastoupí. Rozhodne se o tom těsně před zápasem. Niners podle všeho přežili konferenční finále beze ztrát, navíc se zapojil zpátky do plného tréninku po zranění kotníku náhradní defenzivní tackle Kalia Davis a podle všeho bude připraven naskočit v případě potřeby. Jinak jsou v rámci možností kompletní. I to může hrát svoji roli.

Zajímavosti:

 • Jedná se o vůbec první Super Bowl hraný v Nevadě.
 • Chiefs se mohou stát devátým týmem historie, co dokázal obhájit vítězství v Super Bowlu. První od Patriots ze sezon 2003–2004.
 • Niners při své 8. účasti v Super Bowlu (dělené 2. místo) mohou získat 6. vítězství, čímž by se dotáhli k Patriots a Steelers na čele historických tabulek.
 • Chiefs se stali třetím klubem, který dokázal postoupit do Super Bowlu 4× během 5 let. Po Bills v letech 1990–1993 a Patriots v letech 2014 a 2016–2018.
 • Niners jsou prvním klubem historie, který v Super Bowlu nasadí pátého starting quarterbacka. K Joe Montanovi (1981, 1984, 1988 a 1989), Stevu Youngovi (1994), Colinu Kaepernickovi (2012) a Jimmymu Garoppolovi (2019) přibude Brock Purdy.
 • Chiefs jako úředně domácí tým zvolil červené dresy, tj. stejnou variantu jako ve vítězném Super Bowlu proti Niners před 4 lety. Ti tedy budou hrát v bílých a budou chtít tentokrát dostát statistice, podle které tým v bílých dresech vyhrál 16 z posledních 19 Super Bowlů.
 • Poprvé v dějinách bude víc než jeden Super Bowl se stejným obsazením týmů rozhodovat stejný hlavní sudí. Bill Vinovich byl v této funkci i při prvním střetu Chiefs a Niners ve finále před 4 lety.
 • Umpire Terry Killens je prvním člověkem historie, který se zúčastní Super Bowlu jako hráč i jako rozhodčí. Bývalý linebacker hrál v dresu Tennessee Titans v Super Bowlu XXXIV, tj. před 24 lety.
 • Trenér Andy Reid (KC) se stal čtvrtým trenérem s minimálně 5 účastmi v Super Bowlu. Nyní se může stát třetím s minimálně 3 trofejemi Vince Lombardiho.
 • Trenér Kyle Shanahan (SF) zatím pokaždé v Super Bowlu ztratil dvouciferné vedení. V sezoně 2016 jako ofenzivní koordinátor Falcons, o 3 roky později již jako hlavní trenér Niners.
 • Quarterback Patrick Mahomes (KC) jako první v dějinách nehodil interception v 6 utkáních play-off za sebou. V těchto 6 zápasech je 6-0, 11 touchdownů, rating 107,6. Může se stát šestým starting quarterbackem s aspoň 3 vítězstvími v Super Bowlu a dokonce teprve třetím s 15 výhrami v play-off. San Franciscu navíc ještě nikdy v kariéře nepodlehl.
 • Quarterback Brock Purdy (SF) se stal čtvrtým quarterbackem se 4 vítěznými zápasy ve vyřazovacích bojích během prvních 2 sezon kariéry. V sezoně jako pátý v dějinách odehrál aspoň 8 utkání s ratingem 120 a vyšším. Ve věku 24 let a 46 dní bude třetím nejmladším starting quarterbackem v dějinách Super Bowlu. A bude navíc tím nejníže draftovaným vůbec, loni byl vybrán jako úplně poslední možný, na 262. místě.
 • Running back Isiah Pacecho (KC) zaznamenal touchdown v 7 utkáních v řadě. Běhového touchdownu dosáhl v každém z posledních 4 startů v play-off. V každém z dosud 6 odehraných zápasů ve vyřazovacích bojích měl více než 75 scrimmage yardů.
 • Running back Christian McCaffrey (SF) se může stát prvním hráčem od sezony 2018 s minimálně 6 běhovými touchdowny během jediného play-off. Jako třetí v historii může dosáhnout na aspoň 50 scrimmage yardů a touchdown v každém z prvních 7 kariérních startů ve vyřazovací fázi. Zatím poslední střet s Chiefs byl pro něj zároveň premiérou v dresu Niners. V případě úspěchu se může stát členem historicky první dvojice otec-syn, která vyhraje Super Bowl ve stejném týmu. Jeho otec, wide receiver Ed McCaffrey, to v dresu Niners zvládl v sezoně 1994, navíc k tomu přidal ještě další 2 tituly s Broncos.
 • Wide receiver Rashee Rice (KC) potřebuje 6 zachycených přihrávek k překonání nováčkovského rekordu v počtu zachycených přihrávek v play-off. Zatím ho drží Ja’Marr Chase s 25 zachyceními ze sezony 2021. V 8 z posledních 9 zápasů přitom zachytil aspoň 5 přihrávek.
 • Running back Christian McCaffrey, tight end George Kittle a wide receiveři Brandon Aiyuk a Deebo Samuel (SF) se stali první kombinací spoluhráčů ve složení 1 RB, 2 WR a 1 TE v historii, v níž každý v sezoně překonal hranici 1 000 scrimmage yardů.
 • Tight end Travis Kelce (KC) v konferenčním finále překonal rekord play-off v počtu zachycených přihrávek, který dosud držel legendární receiver Jerry Rice. Aktuálně jich má 156. Také v něm zaznamenal 8. zápas ve vyřazovacích bojích se 100 a více nachytanými yardy, čímž další rekord Jerryho Rice vyrovnal. Zachytil touchdown v 8 z posledních 9 utkání v play-off a ve 2 ze 3 Super Bowlů, v nichž hrál, včetně toho proti Niners před 4 lety.
 • Tight end George Kittle (SF) při posledním střetu s Chiefs zachytil 6 přihrávek pro 98 yardů a touchdown.
 • Defenzivní tackle Chris Jones (KC) může zaznamenat třetí zápas v řadě se sraženou přihrávkou. V Super Bowlu LIV právě proti Niners zablokoval hned 3. V posledním vzájemném duelu pak zapsal 2 sacky a forced fumble.
 • Defenzivní end George Karlaftis (KC) zvládl sackovat quarterbacka soupeře ve 3 z posledních 4 utkání.
 • Defenzivní end Nick Bosa (SF) má 10 sacků z 11 kariérních startů v play-off. Sack zapsal v obou posledních střetnutích s Chiefs.
 • Linebacker Nick Bolton (KC) zvládl aspoň 10 tacklů ve 3 z posledních 4 zápasů. V loňském Super Bowlu jich měl 9 a k tomu fumble recovery touchdown.
 • Linebacker Fred Warner (SF) v konferenčním finále předvedl 13 tacklů, své maximum v play-off. V Super Bowlu LIV právě proti Chiefs chytil interception.
 • Cornerback L’Jarius Sneed (KC) srazil 8 přihrávek v posledních 7 zápasech. 14 sražených přihrávek v sezoně je jeho novým osobním rekordem. V loňském Super Bowlu zablokoval hned 2 přihrávky.
 • Safety Justin Reid (KC) zvládl aspoň 6 tacklů v obou dosavadních zápasech proti Niners.
 • Cornerback Charvarius Ward (SF) byl v sezoně s 23 sraženými přihrávkami nejlepší v celé NFL. V 16 startech v play-off dokázal zablokovat 13 přihrávek.

Predikce autora:
Zásadní pro vývoj utkání bude fungování obrany San Francisca. Tato v play-off nepříliš spolehlivá jednotka týmu bude muset začít fungovat proti běhům, v nichž dokáže kromě Isiaha Pacecha kouzlit i sám Patrick Mahomes. Pokud toto zvládne, a zároveň dokáže udržet na uzdě v play-off ve velké pohodě hrajícího tight enda Travise Kelceho, mají Niners šanci, protože jen v takovém případě dokáží jak Brock Purdy, tak hlavně trenér Kyle Shanahan udržet chladnou hlavu a nevymýšlet zbrklosti, blbosti, či dokonce obojí dohromady. Osobně si myslím, že se jim to nějakou dobu bude dařit, ale nakonec rozhodnou právě mnohem větší zkušenosti a nastavený play-off mód Patricka Mahomese. A nebude to na konci drama. Chiefs nevyhrají velkým rozdílem, ale konec si v pohodě pohlídají. A budu stále více chápat lidi, co nesnášeli Patriots při jejich dominanci, protože mně už Chiefs taky začínají pořádně lézt krkem.

TIP: CHIEFS–NINERS 27:20